www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Univox Superfuzz


Razvan S.
 Share

Recommended Posts

Nu e nici un secret, e des apreciatã și clonatã :)

 

Gãsești schemã și layout-uri aici http://www.freestompboxes.org/viewtopic.php?f=19&t=3354&sid=97d3b36fe7103b8963b3c0fca9a4500f sau cu o cãutare Google Images.

 

Eu sunt curios cât costa una inițial.

 

 

 

 

 

 

PS: yup, mi-a luat-o Vlad înainte.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nici un secret, e des apreciată și clonată :)

 

Găsești schemă și layout-uri aici http://www.freestomp...3b3c0fca9a4500f sau cu o căutare Google Images.

 

Eu sunt curios cât costa una inițial.

 

 

 

 

 

 

PS: yup, mi-a luat-o Vlad înainte.

 

 

fratilor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

schema este banalul banalului ,pentru ce cer aia 850$

poate pentru jmecheria cu amplificarea semnalului in antifaza !

un sfat

folosit bc413 sau bc109 sau tranzistori japonezi din casetofoane dezafectate

o sa fac si eu unu sa vad ce stie sa faca,asa sa mi aduc aminte ce faceam acum 22 de ani :lol:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

este unul dintre fuzz-urile mele preferate...suna absolut genial...din cate stiu eu exista cam 5-6 variante ale ei...cea mai noua fiind zvex octane 3

 

mai multe informatii aici: http://members.fortu...zzfay/home.html

 

 

mda,din ce ascultasem eu pe net imi placea mai mult varianta rosie(din anii 70).Cea din anii 60 are prea mult gain pentru gustul meu. Exista o clona mai fidela si ca aspect si ca ton pe care multi o lauda...wattson classic fuzz, dar si aia e cam 200$.

Link to comment
Share on other sites

mda,din ce ascultasem eu pe net imi placea mai mult varianta rosie(din anii 70).Cea din anii 60 are prea mult gain pentru gustul meu. Exista o clona mai fidela si ca aspect si ca ton pe care multi o lauda...wattson classic fuzz, dar si aia e cam 200$.

 

nu are sens sa dai 200$ pe asa ceva...este un fuzz care se face foarte usor (am vreo 3-4 variante prin casa)...singura problema ar fi cele doua diode cu germaniu...dar poti sa pui in loc doua diode schottky (BAT 41, de exemplu) si suna cam la fel :)

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

nu are sens sa dai 200$ pe asa ceva...este un fuzz care se face foarte usor (am vreo 3-4 variante prin casa)...singura problema ar fi cele doua diode cu germaniu...dar poti sa pui in loc doua diode schottky (BAT 41, de exemplu) si suna cam la fel :)

 

diode cu germaniu se gasesc in toate aparatele de radio vechi,cele cu tranzistori

daca mergeti prin tirguri de vechituri imposibil sa nu gasiti asa ceva

eu o sa folosesc doua EFD,mare atentie,e bine sa masurati didele sa aibe aceleasi caracteristici

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Am si diode de Ge de toate felurile, nu mai am OA 91 sau ce naiba erau in original, desi am avut si le-am SPART :lol: AHAHAHAH...

Eram sigur ca o sa va luati de acel pret, i pissed myself too :lol:, de aia am si pus acel link, la misto. Pedala se gaseste si la 200-400 max pe ebay(ceea ce e ridicol oricum).

O fac cu 2sc1815(Y), adica tranzistori japonezi pinout ECB ca si 2sc828,sa nu ma mai complic aiurea, de hfe 130-240; mi s-a spus sa bag hfe mic la primii dar asta este, don't really care, nu intentionam sa o fac 1:1,

tãt aia e cu FZZZZZZJJJJJJJJJJJJJJJJ.

Am ales pedala asta, nu pt ca e des clonata sau mai stiu eu ce, dar cautam un fuzz, si aveam de ales dintre asta, un tonebender mk2 sau parallel universe.

Oricum o sa le fac pe rand, sunt curios de toate, and i like FUZZEZZzzzZZZ :D

Link to comment
Share on other sites

plus inca 100 si ceva de lei si cumperi o cutie metalica decenta in care sa pui pedala...iar in total cam 200 lei daca e sa o faci singur.

Si uite asa..nici macar la 100 $ nu a ajuns costul de productie al pedalei pentru cineva care le are cu electronica

 

sau ai deja piesele si switch si cutie si te costa 12 lei max :lol:

Link to comment
Share on other sites

Urmeaza sa vad daca merge, dupa ce ii pun firele maine(daca nu merge sau am fost eu neatent, asta este :lol: , i am prone to failure as a normal human)

Am terminat placa acum 1 ora juma.

Ma gandeam sa fac inca un fuzz cu Ge ,deoarece spre fericirea mea am gasit si PNP si NPN , EFT323, AC180 si AC181; poate il bag in carcasa cu univoxul :D

 

100_0026.JPG

100_0028.JPG

 

Noapte buna

Link to comment
Share on other sites

acum 20 de minute am terminat si eu propria mea varianta

am facut o mica modificare la sugestia prietenului meu chitarist astept sa vad ce a iesit

 

Frumos dude :D (daca nu e secret :lol: share ce modificari ai facut si unde)

Am scos si eu trimpot la proiectul meu ca nu avea , acel trim d 10 K care ajusteaza acel blend intre cele 2 rezistente de 22 K cu ground, si suna incredibil de ,,vechi''.

Nu ma asteptam sa aud asa un ton vintage, nu am mai facut decat un muff fuzz mai simplu si nu se compara :lol:

Asa la repezeala aseara -pentru ca eram prea curios- i-am pus switch pt acel tone control si alte poturi ce le-am gasit de 50k, urmeaza sa pun mufe la jack mai ok si alte poturi dar si switch pt bypass, si sa bag totul in cutie.

Vroiam sa vad ca merge , si sunt foarte multumit de proiect.

Am folosit 2SC1815Y, similare cu 2SC828, chiar si ca pinout, si la diode un OA705 cu AA118.

 

100_0033.JPG

 

Urmeaza acum, un fuzz PNP (sau NPN), pe Ge :D

Ma gandesc serios sa fac chiar si unul cu BC108, si sa bag toate 3 in aceiasi cutie, sa fie ceva fuzz madness, cu nume gen FUZZULATOR, EMPHFUZZIZED :lol:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Frumos dude :D (daca nu e secret :lol: share ce modificari ai facut si unde)

Am scos si eu trimpot la proiectul meu ca nu avea , acel trim d 10 K care ajusteaza acel blend intre cele 2 rezistente de 22 K cu ground, si suna incredibil de ,,vechi''.

Nu ma asteptam sa aud asa un ton vintage, nu am mai facut decat un muff fuzz mai simplu si nu se compara :lol:

Asa la repezeala aseara -pentru ca eram prea curios- i-am pus switch pt acel tone control si alte poturi ce le-am gasit de 50k, urmeaza sa pun mufe la jack mai ok si alte poturi dar si switch pt bypass, si sa bag totul in cutie.

Vroiam sa vad ca merge , si sunt foarte multumit de proiect.

Am folosit 2SC1815Y, similare cu 2SC828, chiar si ca pinout, si la diode un OA705 cu AA118.

 

post-2645-0-93155100-1294219584_thumb.jpg

 

Urmeaza acum, un fuzz PNP (sau NPN), pe Ge :D

Ma gandesc serios sa fac chiar si unul cu BC108, si sa bag toate 3 in aceiasi cutie, sa fie ceva fuzz madness, cu nume gen FUZZULATOR, EMPHFUZZIZED :lol:

 

eu am folosit

2xBC413 C pe intrare

1xBC108B etajul defazor

2XBC109C amplificator mixer

1xBC108C ulrimul etaj de amplificare

2XEFD108 imperecheate

modificarea este la filtrul Notch,acum este reglabil

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Frumos dude :D (daca nu e secret :lol: share ce modificari ai facut si unde)

Am scos si eu trimpot la proiectul meu ca nu avea , acel trim d 10 K care ajusteaza acel blend intre cele 2 rezistente de 22 K cu ground, si suna incredibil de ,,vechi''.

Nu ma asteptam sa aud asa un ton vintage, nu am mai facut decat un muff fuzz mai simplu si nu se compara :lol:

Asa la repezeala aseara -pentru ca eram prea curios- i-am pus switch pt acel tone control si alte poturi ce le-am gasit de 50k, urmeaza sa pun mufe la jack mai ok si alte poturi dar si switch pt bypass, si sa bag totul in cutie.

Vroiam sa vad ca merge , si sunt foarte multumit de proiect.

Am folosit 2SC1815Y, similare cu 2SC828, chiar si ca pinout, si la diode un OA705 cu AA118.

 

post-2645-0-93155100-1294219584_thumb.jpg

 

Urmeaza acum, un fuzz PNP (sau NPN), pe Ge :D

Ma gandesc serios sa fac chiar si unul cu BC108, si sa bag toate 3 in aceiasi cutie, sa fie ceva fuzz madness, cu nume gen FUZZULATOR, EMPHFUZZIZED :lol:

SAMPLE! SAMPLE! SAMPLE!!! :D

 

Sunt mare fan FUZZ :) . Fuzz Face a inceput sa nu-mi mai placa asa mult ca ton...poate poate...vreau sa aud mai intai :)

Link to comment
Share on other sites

Urmeaza sa vad daca merge, dupa ce ii pun firele maine(daca nu merge sau am fost eu neatent, asta este :lol: , i am prone to failure as a normal human)

Am terminat placa acum 1 ora juma.

Ma gandeam sa fac inca un fuzz cu Ge ,deoarece spre fericirea mea am gasit si PNP si NPN , EFT323, AC180 si AC181; poate il bag in carcasa cu univoxul :D

 

post-2645-0-37163000-1294175942_thumb.jpg

post-2645-0-06658200-1294175958_thumb.jpg

 

Noapte buna

 

daca iti iese ceva cu Ge..in special EFT sa ne spui si noua... (am si eu acasa cativa tranzistori din gama EFT ... (319, 323, 313... etc) ca altceva nu prea am ce face cu ei..decat un fuzz :))))

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

poate gasesti si AC188.Sunt excelenti..se zice ca sunt destul de apropiati de mult ravnitii nkt275(varianta nos englezeasca).Clona mea de fuzz face e cu doua bucati de ac188 si suna super ...dar tot mai sunt alte fuzz-uri pe care mi le doresc.

Are unchiul meu o mica colectie de aparate vechi de radio(mari cu caracasa de lemn)...abia astept sa dau iama in ele sa le operez de ceva tranzistori..daca gasesc.

Link to comment
Share on other sites

http://www.radiomuse...ube_eft323.html asa e. Deci se poate face un Fuzz face cu acesti tranzistori?

 

Se pare ca da :D eu acum ma pun sa caut inca o schema, sa vad ceva ce merita cu Ge.Daca are cineva vreun sfat, please share.

Oricum,nu e batut in cuie...chestia asta cu tipurile de tranzistoare s-a facut lege cumva de-a lungul timpului, dupa gusturile oamenilor, dar asta nu inseamna ca nu poti face si cu altceva, chiar si punand trimpot pt bias.

Desigur, s-ar putea unii sa sune chiar foarte prost, orice ai face.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.