www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lava Cables


Musaro Adriano
 Share

Recommended Posts

Mã bag ºi io ca neamu'... Io fac 10 strumming-uri consecutive ºi precis nu-i unu' ca celãlalt . N-ar fi mai ok sa luați un singur fiºier, înregistrat random la chitarã ºi-l treceți prin cabluri diferite, reînregistrândul ?

 

Am zis o prostie, huh ? ... Cel puțin , mi se pare cã-s troll la faza asta. Însã, devine aºa de "Beatles vs. Stones" topicul cã o sã cadã-n derizoriu subiectul, oricât adevãr ar fi în fiecare "tabãrã"...

Link to comment
Share on other sites

amp care 'transpira' pasiune, cateodata ma mir cata pasiune poate sa bage omu in ceva, sunet esagerat!! . Jos palarie si respect

Mersi Adriano! Ma bucur ca ti-a placut :)

Respectul este reciproc Bro :respect:

 

Nu prea se intampla nici o diferenta notabila nici in cazul tau ...nu lovesti cu mana perfect la fel de aici apar tot felul de .....o crestere de 3dB schimba si perceptia de balans tonal

 

Intr-adevar, conditiile de auditie fac aceste diferente de sunet sa fie mai mult sau mai putin evidente . Din acest motiv am atasat si spectogramele .Luand ca referinta frecventa de 1 Khz, este posibil sa ai dreptate in cazul testului cu George'L . Sunt convins ca nu lovesc exact la fel .

 

 

Mã bag ºi io ca neamu'... Io fac 10 strumming-uri consecutive ºi precis nu-i unu' ca celãlalt .

Sincer sa fiu , noi nu ne-am propus sa facem un test riguros al acestor cabluri . In mod normal aceste teste nu se fac cu instrumentul in brate . Sunt niste generatoare de semnal care au niste functii mai speciale(frecventa fundamentala + armonici de un anumit grad).

Dar am zis sa fie ca un "epilog" al acestui topic care se doreste a fi unul de recenzie.

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ptr comparatie ,deci nu o masurare riguroasa //doar ceva relativ dar OK.

 

Se foloseste un generator de zgomot ...zgomot alb ....> casti multimedia cu capsula "mare" deci nu din acelea de introdus in ureche ci cele normale cu membrana "mare ".

Generatoare de Zgomot alb au de obicei programele DAW ,sau Sequencer-le cu sintetizatoare .

 

Se genereaza si se trimite pe iesire la casca direct din programul generator

 

sau se genereaza un fisier caruia in dai Play intr-un DAW de pe un canal .

 

Deci pui in canalul 1. zgomotul alb generat in PC de un program de aici faci playback ..trimito semnalul la casti .

 

Casca ( una din capsule ) se fixeaza deasupra uneia din doze ,,cat mai rigid si cat mai fix ca sa nu se miste in acest fel sa asigure acelasi semnal si dupa ce schimbi cablul .Cablul se schimba foarte "fin" sa nu zgudui toata chitara sa nu se dmiste /deplaseze casca ca sa nu se schimbe semnalul de test .

 

Casca radiaza camp electromagnetic ce este captat de doze .

Chiar daca nu-i perfect liniar nu ne intereseaza valorile absolute ci doar comparatie intre diferite teste cu diferite optiuni ..doze...cablu ..potmetru .....Condensator tone ...

 

 

 

Deci din casca ajunge zgomotul alb in doze ...--->cablu ---->...preamp cu minim 1M Ohm impedanta de intrare .!! ..de aici in Line /In al placii de sunet ...si se inregistreaza in DAW pe canalele libere 2,3,4,....N. cate un "test " cu cabluri diferite , cu doze diferite etc,,,.

 

Sa aveti grije ca dupa cate un test inregistrarea rezultata din track-urile 2,3,4,...N sa le puneti pe "mute" ca sa nu le trimiteti in urmatorul test catre iesire . Aceste trackuri care contin deja zgomotul alb afectat(filtrat ) de sistemul "chitara + cablu preamp" .

 

Catre Out/Put-->casca se trimite numai zgomotul alb nealterat !! generat in PC ce se pune in Track-ul 1 !!ca sa nu ne incurcam ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

as vrea doar sa atrag atentia asupra catorva aspecte (legat de cabluri pentru chitara, evident):

desi in testul facut de adriano eu aud clar diferente intre cabluri, mult mai concludent ar fi un test facut pe mai multe amplificatoare diferite si chiar pe difuzoare diferite. de ce? pentru ca pe unele ampuri diferentele intre cabluri sunt mult mai audibile decat pe altele. asta tine de modul cum este reprodusa la iesire gama de frecvente a semnalului dat de chitara. cu alte cuvine, nu capacitanta sau alte masuratori sunt relevante in alegerea si judecarea unui cablu de chitara, ci - ca sa ma exprim asa - capacitatea cablului de a reda egal toata plaja de frecvente a semnalului dat de chitara! si - cu inca alte cuvine - un cablu ce reda cat mai egal plaja de frecvente a chitarei va "scoate" dintr-un amplificator tot ce poate da el, pe cand un cablu mai putin balansat ca redare a frecventelor va functiona ca un fel de equalizer pus pe intrarea amplificatorului.

pe de alta parte, este, desigur, discutabil daca chitaristii vor asa ceva (adica sa foloseasca ampul la maximul capacitatilor sale) sau nu. fiecare este liber sa aleaga ce vrea... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

THIS IS NOT TROLLING! :P

 

Am tot cautat, am tot auzit samples si imi este clar; calitate/pret, parerea mea este ca ELIXIR au dat lovitura cu cablul lor ;)

 

Elixir

11 pF/ft

 

Pana nu am auzit in 2 video-uri diferite claritatea aceea, nu am crezut.

Voi merge in curand sa iau unul si dupa il voi compara cu Vox Class A ca idee.

Nu mai folosesc nimic intre chitara si amp decat cablul, si am decis ca acesta ar fi cablul care imi permite transmiterea cat mai clara si intreaga a semnalului chitarei. Inaltele alea sunt chiar cheia in ,,legarea'' notelor further :D nepunand un booster sau un compressor. Adica pe scurt,îi ,,dă'' amplifului semnalul total, sa aibe cu ce sa se ,,joace'' :drac:

 

http://www.youtube.com/watch?v=w0Xuy4U5O2I

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Comparatia o sa fie in favoarea Elixir-ului, probabil. Vox nu exceleaza in inalte. Un cablu pe care l-am avut mi s-a parut foarte echilibrat: un Cordial de 3m cu un Neutrik Silent intr-unul din capete. Si-acum imi pare rau ca l-am dat ca boul.

 

Chiar asa am avut si eu facut...pana una alta se pare ca lucrurile s-au schimbat si am ,,buget'' de un cablu mai rasarit...

 

Acum ramane sa vad, merita sa dau 109-120 euro pe un cablu sau nu :lol: I must be going insane...slowly

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Stiu, dar acum sunt scumpe rau. Mai ca le ajung pe astea Elixir. :)

Pentru comparatie, eu l-am vandut pe al meu cu 40 de lei. :tardlol:

 

Sa stii ca m-ai facut sa ma gandesc de 2 ori...voi cumpara probabil 4 mufe neutrik si in total 12 metri de cordial(e ieftin per metru, gasesc aici in 2 locuri in oras) si gata

 

am mai avut si eu inainte si era ok, intradevar, inaltele peste vox

i'll think about it :D

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei interesati de Cordial, sa nu confundati cablurile CIK (de instrument, adica de fapt de semnal de linie) cu cablurile CGK (de chitara) Acestea din urma au un raport calitate pret exceptional, dupa parerea mea.

Insa ca la practic orice cablu, oricit ar fi de bun, peste 3 m incepe sa se simta degradarea inaltelor.

Edited by dass101
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din comparatie urechile mele spun ca cel mai pe sufletelul meu cablu este Monster-ul, nu neaparat Elixir. Am si eu un Cordial cu jack Neutrik silent 3m de vreo 3 sau 4 ani si sunt mai mult decat multumit de el, are un ton foarte echilibrat, parca peste Vox Class A si imi place ca este flexibil si nu batos ca alte cabluri din gama lui de pret.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.