www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari-Chit. Electrica


Guest Zookye
 Share

Recommended Posts

Buna ziua. Am si eu o serie de intrebari mici legate de chitara electrica.

 

Cea mai mare nedumerire a mea este urmatoarea: vad chitari cu o doza, 2, 3, 4.Inteleg ca acea doza produce sunetul unei chitare, dar vreau sa stiu daca o dozaproduce un singur tip de sunet (blues de exmplu). Ei si daca eu vreau sa cant metal va trebui sa schimb doza ? Sa inteleg ca avantajul unei chitare cu 4 doze este acela ca pot comuta intre doze?

Care mai e rolul proesorului atunci ? Sau al pedalei ?

 

O alta intrebare ar fi urmatoarea: Pot canta la chitara fara amp? Vreau sa cant la casti de exemplu, sa nu fac zgomot...e posibil?Daca da, de ce am nevoie ? O statie sau ceva?

 

Pentru moment doar atat. Daca primesc raspunsuri o sa mai continui cu intrebarile :)

 

 

 

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Pot canta la chitara fara amp? Vreau sa cant la casti de exemplu, sa nu fac zgomot...e posibil?Daca da, de ce am nevoie ? O statie sau ceva?

O zi buna!

 

Orice amplif care are ieşire LINE OUT/PHONE, sau mai sunt nişte "chestii" mici şi simpatice

post-10823-0-58557700-1292254822_thumb.jpg

care funcţionează pe acumulatori/baterii şi în care poţi băga căştile şi, în plus, are o intrare auxiliară, în care poţi introduce semnal de la un CD player/mp3 player/whatever player...

Ready to jam

post-10823-0-04142800-1292255079_thumb.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Si imi poti zice numele lor mai exact ?

 

Apropo, eu am un sistem microlab, iar statia are in fata o iesire "phone". E posibil sa conecrez chitara electrica la aceasta statie ? Pot face poze cu intrarile/iesirile ei daca e nevoie :)

 

M-am luat cu vorba si am uitat sa-timultumes de raspuns. Multumec!

 

 

Legat de celelalte intrebari ?

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. Am si eu o serie de intrebari mici legate de chitara electrica.

 

Cea mai mare nedumerire a mea este urmatoarea: vad chitari cu o doza, 2, 3, 4.Inteleg ca acea doza produce sunetul unei chitare, dar vreau sa stiu daca o dozaproduce un singur tip de sunet (blues de exmplu). Ei si daca eu vreau sa cant metal va trebui sa schimb doza ? Sa inteleg ca avantajul unei chitare cu 4 doze este acela ca pot comuta intre doze?

Care mai e rolul proesorului atunci ? Sau al pedalei ?

 

O alta intrebare ar fi urmatoarea: Pot canta la chitara fara amp? Vreau sa cant la casti de exemplu, sa nu fac zgomot...e posibil?Daca da, de ce am nevoie ? O statie sau ceva?

 

Pentru moment doar atat. Daca primesc raspunsuri o sa mai continui cu intrebarile :)

 

 

 

O zi buna!

 

Doza nu produce in sine sunetul. Ea transforma vibratiile corzilor in semnale electrice.

Exista doua tipuri principale de doze. Single coils (dozele simple) si humbucker (doze duble). Humbuckerul nu este altceva decat doua doze single coils puse una in apropierea celeilalte. Diferentele sunt ca dozele single coils produc mai mult zgomot de fundal decat humbuckerul. Acesta nu este neaparat un lucru bun. Humbruckerul produce un sunet mai plin, mai potrivit chitarei ritm, pe cand single coils-urile produc un sunet mai clar. De aceea, ca sa facem o catalogare grosolana, nu vei suna bine pe o piesa metal cu doze single coil si nu vei suna bine pe o piesa blues cu doze humbucker. Stiu ca explicatiile mele sunt destul de proaste, dar poate un coleg cu mai multe cunostinte tehnice poate completa.

In principiu, avantajul unei chitare cu "4 doze" (banuiesc ca te-ai referit la configuratie SSH (single coil - single coil - humbucker), va putea produce o gama mai larga de tonuri decat una SSS sau HH.

Rolul pedalelor si procesoarelor este de a modifica output-ul chitarei cu anumite efecte. Dozele chitarei nu pot fi configurate sa produca efecte, de aceea se folosesc aceste instrumente. Aria lor de utilizare este uriasa. De exemplu, un efect de genul echo nu-l vei putea obtine doar din doze, iti trebuie o asemenea jucarie. Pedalele si procesoarele merg mana in mana cu amplificatoarele. Amplificatoarele solid-state din zilele noastre sunt ele dotate cu tot felul de efecte, insa, poate nu obtii nivelul de gain pe care il vrei sau tonul potrivit doar din amp, in acest caz folosesti pedale.

Poti canta la casti fara probleme, insa nu poti introduce castile direct in chitara. Recomandarea colegului este foarte buna, am o asemenea jucarie si face toti banii. Insa este mai practic un amplificator, poate vei dori vreodata sa arati cuiva ce ai invatat sa canti sau pur si simplu te deranjeaza castile.

De asemenea, majoritatea combo-urilor pentru chitara vin cu iesire pentru casti. Astfel poti conecta castile la acesta.

Pentru o varianta mai "de buget", poti folosi o combina muzicala sau computerul ca si amplificator pentru chitara ta. Rezultatele sunt insa foarte slabe, placile de sunet din computere nu prea sunt gandite pentru frecventele chitarei, asa ca sunetul va avea de suferit.

Link to comment
Share on other sites

Si imi poti zice numele lor mai exact ?

 

Legat de celelalte intrebari ?

 

VOX, aşa cum scrie pe ele dealtfel. Găseşti la noi în magazine.

 

La doze nu mă pricep...Dar poţi citi pe net

http://en.wikipedia....c_technology%29

 

LE: A scris Gojira între timp...

 

Baftă !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. Am si eu o serie de intrebari mici legate de chitara electrica.

 

Cea mai mare nedumerire a mea este urmatoarea: vad chitari cu o doza, 2, 3, 4.Inteleg ca acea doza produce sunetul unei chitare, dar vreau sa stiu daca o dozaproduce un singur tip de sunet (blues de exmplu). Ei si daca eu vreau sa cant metal va trebui sa schimb doza ? Sa inteleg ca avantajul unei chitare cu 4 doze este acela ca pot comuta intre doze?

Care mai e rolul proesorului atunci ? Sau al pedalei ?

 

O alta intrebare ar fi urmatoarea: Pot canta la chitara fara amp? Vreau sa cant la casti de exemplu, sa nu fac zgomot...e posibil?Daca da, de ce am nevoie ? O statie sau ceva?

 

Pentru moment doar atat. Daca primesc raspunsuri o sa mai continui cu intrebarile :)

 

 

 

O zi buna!

 

Defapt chitarele acelea cu 4 doze de care zici,au 2 doze duble,.Humbucker.Exista si doze simple,Single coil.Exista si alte tipuri de doze,nu cred ca are rostul sa le enumer pe totate,cele amintite mai devreme sunt "cele mai populare",adica...le intalnesti mai des pe chitare.Diferenta intre doze e determinata de mai multe lucruri: de magneti,numarul de spire tipul de magnet,daca are capac sau nu,impendanta etc.Diferenta intre single coil si humbucker este ca astea din urma au mai putin zgomot de fond in comparatie cu celelalte(asta este si scopul pentru care au fost inventate humbuckerele)si sa nu uitam totusi ca au timbru diferit.Diferenta tonala de la doza la doza este de la una foarte mica,la ton foarte diferit in functie de factorii pe care i-am enumerat.Un alt factor important este si lemnul instrumentului pe care e montata doza,si nu in ultimul rand pozitia dozei(distanta intre bridge si neck unde doza preia sunetul emis de coarda),inaltimea(sau sa ii zic distanta?) de la polii dozei la corzi.

 

Doar ca:

 

-doza este doar un element care preia vibratia corzilor,sunetul "Clean" al chitarei(chiar daca acest clean,suna diferit de la chitara la chitara,de la doza la doza etc)si duce mai departe.Daca vrei sa folosesti efecte gen: distortion,modulatii si altele,ai nevoie categoric de pedale sau un procesor(sau softuri pe PC,depinde ce vrei).

 

Ce am stiut ti'am spus,unde am gresit invit ceilalti membri sa corecteze sau sa adauge,si sper sa iti fie de folos:).

 

LE: acum am vazut ca a scris si gojira:D..

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult de raspunsuri :)

 

Inca o intrebare mica si cu asta termin: o doza poate fi "modificata" sa sune blues, clean, rock , metal,etc folosindu'ne de procesor ? Sau fiecare doza cu domeniul ei?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult de raspunsuri :)

 

Inca o intrebare mica si cu asta termin: o doza poate fi "modificata" sa sune blues, clean, rock , metal,etc folosindu'ne de procesor ? Sau fiecare doza cu domeniul ei?

 

Poti.Unii spun ca anumite doze se preteaza "DOAR" la anumite stiluri.Eu unul tind sa cred ca atunci cand ai un procesor,poti sa canti cam ce vrei daca stii cum sa iti faci setarile.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Ok. Multumesc tuturor de raspunsuri.

 

Si inca una (jur ca tac dupa :) ) : statia mea de la calculator poate fi folosita ca un preamp ?

Link to comment
Share on other sites

Ok. Multumesc tuturor de raspunsuri.

 

Si inca una (jur ca tac dupa :) ) : statia mea de la calculator poate fi folosita ca un preamp ?

 

Nu-i problemã. Poți întreba orice nu ºtii... Numai cã acu' m-ai fãcut pe mine curios: Ce naiba-i o stație de calculator ?

Existã stație de autobuz, stație de betoane, stație spațialã, stație de emisie-recepție...:lol:

 

Fã ºi tu o pozã cu ceea ce numeºti tu stație de calculator.

Link to comment
Share on other sites

Nu-i problemã. Poți întreba orice nu ºtii... Numai cã acu' m-ai fãcut pe mine curios: Ce naiba-i o stație de calculator ?

Existã stație de autobuz, stație de betoane, stație spațialã, stație de emisie-recepție...:)

 

Fã ºi tu o pozã cu ceea ce numeºti tu stație de calculator.

 

Sigur se refera la un home-cinema sau ceva asemanator :lol:.

Link to comment
Share on other sites

1 secunda..

 

 

Deci eu asa am auzit ca ii zice : "statie"...bine ca ce am eu e ceva micut ar tot asa cred ca ii zice.

 

Eu vad in spate ca are 3 intrari si 3 iesiri si ma gandeam daca as putea baga cablul de la chitara in "input 1" , si sa aud in boxe ( nemaifiind nevoie de calculator), sau eventual, sa bag castile in "statie", deoarece are "phone" in fata :)

 

 

POZE --> My link

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

placile de sunet din computere nu prea sunt gandite pentru frecventele chitarei

Câte lucruri noi și interesante înveți pe RGC... Te pomenești cã chitara funcționeazã în domeniul ultrasonic. Sau radio, poate. Gamma chiar.

Nu, orice placã de sunet e perfect capabilã sã înregistreze și sã reproducã "frecvențele chitarei".

 

POZE --> My link
.

Focus, your pictures has none.

 

Nu poți conecta cu succes chitara direct la o intrare de linie. O poți face însã dacã între chitarã și amplificato sau PC ai un preamplificator. Vox Amplug pot fi folosite în acest scop și desigur îți oferã și procesarea (sound-ul) specific fiecãrui model.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. Am si eu o serie de intrebari mici legate de chitara electrica.

 

Cea mai mare nedumerire a mea este urmatoarea: vad chitari cu o doza, 2, 3, 4.Inteleg ca acea doza produce sunetul unei chitare, dar vreau sa stiu daca o dozaproduce un singur tip de sunet (blues de exmplu). Ei si daca eu vreau sa cant metal va trebui sa schimb doza ? Sa inteleg ca avantajul unei chitare cu 4 doze este acela ca pot comuta intre doze?

Care mai e rolul proesorului atunci ? Sau al pedalei ?

 

O alta intrebare ar fi urmatoarea: Pot canta la chitara fara amp? Vreau sa cant la casti de exemplu, sa nu fac zgomot...e posibil?Daca da, de ce am nevoie ? O statie sau ceva?

 

Pentru moment doar atat. Daca primesc raspunsuri o sa mai continui cu intrebarile :)O zi buna!

 

 

Cum este in desen poti folosi statia PC cu chitara trecuta prin placa de sunet al PC care poate sa aiba efecte ,

 

Dar poti sa folosesti si direct numai statia ..

 

Probabil ai nevoie de un preamplificator , preamplif cu distorsiuni + reglaj de ton (EQ) ca sa amplifici semnalul din doza la nivelul Line-In ( aprox 1V)

 

La acel VOX amplug poti sa folosesti casti direct , suna foarte bine este ieftin .

 

Daca nu ai bani sa cumperi un VOX amplug sau alt preaplif/distors ..sau multiefect ( procesor ) poate are placa ta de sunet posibilitati .

 

Vezi ca baietii folosesc ceva program ce are de toate ptr chitara ( guitar rig ) program ce presupune un PC mai bun cu o plavca de sunet mai buna ca si raspuns in timp real ( adica latenza mica ,,,sa nu aiba intarziere intre sunetul chitarei si ce auzi in final din dif/casca)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.