www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Analog Sau Digital?


MardukGX
 Share

Recommended Posts

Am un Vox AD15VT-XL si un procesor Korg AX3G. Reusesc sa scot cleanuri de care sunt extrem de multumit, insa la capitolul 'distortion' nu reusesc sa scot exact ce vreau.

 

Am inteles ca amplificatorul meu (si alte modele VOX buget) ar suna foarte bine cu procesoare/pedale. Am si vazut videouri pe youtube cu persoane care folosesc astfel de VOX-uri si care reusesc sa scoata tonuri pe placul meu (reusesc sa scot tonuri acceptabile AC/DC si Judas Priest cu echipamentul meu actual, insa nu reusesc sa scot un sound gen

sau Ain't Talkin Bout Love)

 

Cu un buget, sa zicem, maxim 1000 RON, ce scule mi-ati recomanda pentru a scoate acest gen de tonuri (de la AC/DC pan' la Van Halen).

Iar inainte sa intrebati, da, am intrebat/m-am interesat de gear-ul din videourile respective (valoreaza mult peste bugetul meu).

Link to comment
Share on other sites

Am un <a href="http://www.voxshowroom.com/uk/amp/ad15xl.html" target="_blank">Vox AD15VT-XL</a> si un procesor <a href="http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=1&BrandCategsID=8&BrandProductID=395" target="_blank">Korg AX3G</a>. Reusesc sa scot cleanuri de care sunt extrem de multumit, insa la capitolul 'distortion' nu reusesc sa scot exact ce vreau.

 

Am inteles ca amplificatorul meu (si alte modele VOX buget) ar suna foarte bine cu procesoare/pedale. Am si vazut videouri pe youtube cu persoane care folosesc astfel de VOX-uri si care reusesc sa scoata tonuri pe placul meu (reusesc sa scot tonuri acceptabile AC/DC si Judas Priest cu echipamentul meu actual, insa nu reusesc sa scot un sound gen <a href="

target="_blank">Seek & Destroy</a> sau <a href="http://www.youtube.com/watch?v=WgTgbV8bZiw" target="_blank">Ain't Talkin Bout Love</a>)

 

Cu un buget, sa zicem, maxim 1000 RON, ce scule mi-ati recomanda pentru a scoate acest gen de tonuri (de la AC/DC pan' la Van Halen).

Iar inainte sa intrebati, da, am intrebat/m-am interesat de gear-ul din videourile respective (valoreaza mult peste bugetul meu).

 

Pai in nici un caz procesor lol

Link to comment
Share on other sites

Am un Vox AD15VT-XL si un procesor Korg AX3G. Reusesc sa scot cleanuri de care sunt extrem de multumit, insa la capitolul 'distortion' nu reusesc sa scot exact ce vreau.

 

Am inteles ca amplificatorul meu (si alte modele VOX buget) ar suna foarte bine cu procesoare/pedale. Am si vazut videouri pe youtube cu persoane care folosesc astfel de VOX-uri si care reusesc sa scoata tonuri pe placul meu (reusesc sa scot tonuri acceptabile AC/DC si Judas Priest cu echipamentul meu actual, insa nu reusesc sa scot un sound gen

sau Ain't Talkin Bout Love)

 

Cu un buget, sa zicem, maxim 1000 RON, ce scule mi-ati recomanda pentru a scoate acest gen de tonuri (de la AC/DC pan' la Van Halen).

Iar inainte sa intrebati, da, am intrebat/m-am interesat de gear-ul din videourile respective (valoreaza mult peste bugetul meu).

 

salut,

poate poti upgrada la vox vt15/vt30, cred ca orice pedala cu distors ar scoate tot ce cauti tu in primele 6-7 ampuri modelate, sau ultimele 4-5 fara pedala :>

Link to comment
Share on other sites

Pai in nici un caz procesor lol

 

Word!

 

Treci pe pedalute Vlad. Mie personal imi place mai mult sa vad fiecare pedala daca e on sau by-pass, decat sa ma zbat apasand de nu stiu cate ori pe procesor sa schimb efectele. Lasand preferintele mele la o parte, la pedale stii ce face fiecare in parte, pentru ce e facuta si ce ton poti scoate.

Link to comment
Share on other sites

decat sa ma zbat apasand de nu stiu cate ori pe procesor sa schimb efectele

 

Ever heard of patches?

 

la pedale stii ce face fiecare in parte, pentru ce e facuta si ce ton poti scoate

 

Spre deosebire de efectele din procesoare, care-s confidențiale, nu? 

 

@MardukGX: pe un amplificator liniar (FRFR) ai încercat procesorul?

Link to comment
Share on other sites

am avut un amp Vox AD 30 VT, am probat si alte modele de la VOX de astea cu simulari...clean-uri scoatea ok , suna fain si cu piezo de pe chitara mea ...

insa pe drive e horror, cu pedale , cu procesor (un boss din acela gt 10 parca ii zice am probat si cu ceva zoom) suna nasol degeaba

o opinie: nu merita sa iei procesor pentru asa ceva ...daca iei procesor o idee mai utila e sa il folosesti pe calc cu o interfata audio bunicica (ex eu am un line 6 UX 1 care imi palce) si sa iei apoi cand mai ai bani si ceva monitoare studio si ai rezolvat problema...

sau...iei un amp decent si ai rezolvat - gen HT 5 (sau cel de 1 W daca e doar pt acasa) care e vreo 350 euro din cate retin - varianta cub si are drive suficient pt ce vrei tu, daca nu mai cumperi o pedala si iaca totnul tau :)

Link to comment
Share on other sites

Shreder_DT +1

 

Am...stiu...folosesc...Blackstar HT Dual...am cumparat-o tot la recomandarea unor colegi de pe forum...este tot ce iti poti dori de la o pedala de distors... de la blues/stoner/soft-rock etc pana la gore/black, atunci cand am concerte si din diverse motive nu imi iau dupa mine Triampul, pedala asta isi face treaba exemplar...

Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur dar nu e în conformitate cu realitatea.

Și ca sã dezvolt ideea nițel:

Un avantaj esențial al multiefectelor e cã poți sãri instantaneu de la o stare (preset) la alta, iar fiecare din aceste stãri pot conține diverse combinații de efecte (și simulãri de amp/cab), fie subtile (e.g. adaugi sau scoți din lanț un compresor, schimbi nivelul înaltelor sau saturația amplificatorului etc.) fie dramatice (i.e. un preset de clean și unul de lead). Așa cã în materie de switching ai mai multã flexibilitate decât cu "pedale". Pentru a obține aceeași funcționalitate cu pedale (sau efecte de rack fãrã control MIDI) e nevoie de un looper programabil (și o interfațã de control pentru el, de obicei via MIDI).

Procesoarele entry-level de obicei au doar footswitch-uri pentru Preset Up și Preset Down, adicã poți schimba instant doar între preset-uri adiacente.

Cele cu mai multe footswitch-uri permit ori saltul între diverse preset-uri ale unui bank (și cele mai scumpe au și footswitch pentru saltul de la un bank la altul) ori un "mod live". Astfel de mod permite activarea/dezactivarea unui anumit efect (la alegere) în funcție de configurația aleasã. Deci se comportã practic ca un set de pedaliere.

 

Tot nu înțeleg de ce-și ia lumea din inerție amplificator de chitarã pe lângã un procesor, mai ales dacã și ãla e digital și are efecte incluse. Practic renunți la flexibilitatea setului de cabsim-uri, plus cã unele (v. exemplul de fațã) nu au preamp bypass sau FX loop, pentru ceva transparențã (sã lași procesorul sã-și facã treaba, adicãtelea).

Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur dar nu e în conformitate cu realitatea.

Și ca să dezvolt ideea nițel:

Un avantaj esențial al multiefectelor e că poți sări instantaneu de la o stare (preset) la alta, iar fiecare din aceste stări pot conține diverse combinații de efecte (și simulări de amp/cab), fie subtile (e.g. adaugi sau scoți din lanț un compresor, schimbi nivelul înaltelor sau saturația amplificatorului etc.) fie dramatice (i.e. un preset de clean și unul de lead). Așa că în materie de switching ai mai multă flexibilitate decât cu "pedale". Pentru a obține aceeași funcționalitate cu pedale (sau efecte de rack fără control MIDI) e nevoie de un looper programabil (și o interfață de control pentru el, de obicei via MIDI).

Procesoarele entry-level de obicei au doar footswitch-uri pentru Preset Up și Preset Down, adică poți schimba instant doar între preset-uri adiacente.

Cele cu mai multe footswitch-uri permit ori saltul între diverse preset-uri ale unui bank (și cele mai scumpe au și footswitch pentru saltul de la un bank la altul) ori un "mod live". Astfel de mod permite activarea/dezactivarea unui anumit efect (la alegere) în funcție de configurația aleasă. Deci se comportă practic ca un set de pedaliere.

 

Tot nu înțeleg de ce-și ia lumea din inerție amplificator de chitară pe lângă un procesor, mai ales dacă și ăla e digital și are efecte incluse. Practic renunți la flexibilitatea setului de cabsim-uri, plus că unele (v. exemplul de față) nu au preamp bypass sau FX loop, pentru ceva transparență (să lași procesorul să-și facă treaba, adicătelea).

 

 

Acum suntem pe aceeasi lungime de unda, din moment ce eu ma refeream la procesoarele mici, la care nu poti schimba presetul decat sus-jos(acum stii la ce ma refeream prin "ma zbat sa apas pe butoane"). N-am nici o indoiala ca un GT-8 e miez.

Oricum eu consider procesoarele a fi nefolositoare pt ca nu am nevoie decat de overdrive si compressor.

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

@MardukGX: pe un amplificator liniar (FRFR) ai încercat procesorul?

 

Imi pare rau, nu stiu ce e ala :) Dar nu am incercat procesorul pe alt amlificator decat VOX-ul meu.

 

 

mai insista cu sculele care le ai ..poate poate ...gasesti tonul pe care il vrei

 

Nu m-am oprit din insistat, treaba e ca insist de 1 an si ceva incoace :lol:

 

Tot nu înțeleg de ce-și ia lumea din inerție amplificator de chitarã pe lângã un procesor, mai ales dacã și ãla e digital și are efecte incluse. Practic renunți la flexibilitatea setului de cabsim-uri, plus cã unele (v. exemplul de fațã) nu au preamp bypass sau FX loop, pentru ceva transparențã (sã lași procesorul sã-și facã treaba, adicãtelea).

 

Mi-am luat procesor cu vreo jumatate de an dupa ce am achizitionat amp-ul pentru ca ma saturasem de distorsia lui, iar procesorul a reprezentat o imbunatatire enorma.

 

 

In rest, mersi de reply-uri. Pan' la urma am sa colind magazinele de muzica si am sa incerc mai multe, eventual cu amp-ul cu mine (lol)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Vox Pathfinder 15W + Korg AX1500G, alaturare buna pentru mine. Seamana putin cu ce ai combinat tu, numai ca eu sunt multumit si de distorsuri.

 

La 1000 Lei pentru Van Halen ar fi POD XT Live (second hand), dar mentionez ca am renuntat la un POD XT Live in favoarea vechiului meu Korg AX1500G

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.