www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablu Flexibil Dar De Calitate Pentru Chitara Electrica?


Guest aind
 Share

Recommended Posts

salut,

in setup-ul meu singurul lucru deranjant e cablul.

am avut la o ibanez grg170dx cablul din pachet, destul de scurt dar foarte flexibil desi nu cred ca era prea de calitate..

acum am cumparat de la mcmusic un cablu de 4M vox, la vreo 100 ron, pare foarte bine construit insa ma nemultumeste ca e teapan rau, are protectia aia de plasa pe deasupra, e inflexibil, incomod..

 

imi puteti recomanda un cablu in jur de 4M (sa pot trage de unde am pus ampul pina unde pot sta comfortabil la chitara) de calitate ridicata audio-tehnica insa suficient de flexibil sa nici nu il simt pe linga mine?

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

salut,

in setup-ul meu singurul lucru deranjant e cablul.

am avut la o ibanez grg170dx cablul din pachet, destul de scurt dar foarte flexibil desi nu cred ca era prea de calitate..

acum am cumparat de la mcmusic un cablu de 4M vox, la vreo 100 ron, pare foarte bine construit insa ma nemultumeste ca e teapan rau, are protectia aia de plasa pe deasupra, e inflexibil, incomod..

 

imi puteti recomanda un cablu in jur de 4M (sa pot trage de unde am pus ampul pina unde pot sta comfortabil la chitara) de calitate ridicata audio-tehnica insa suficient de flexibil sa nici nu il simt pe linga mine?

multumesc!

Monster Cable:

http://www.thomann.de/de/monster_cable_rock_21.htm

Link to comment
Share on other sites

Cordial@Senia.

 

Oricit ar fi de bune Cordial, flexibilitatea nu e in mod cert unul din punctele lor forte. Valabil si pentru George L, in afara de cazul in care iei din cel subtire, care este flexibil, dar si destul de fragil pentru un cablu de 4 metri.

Pe de alta parte, pe mine nu ma deranjeaza deloc un cablu un pic mai rigid, deci nu pot sa zic ca ma identific in vreun fel cu problema...

Link to comment
Share on other sites

exact! este vorba de noul cablu Forte, de la Evidence Audio! super-flexibil, dar nu tocmai ieftin . un cablu de 4.5m costa 473 ron. cred ca e de prisos sa mai spun ca nu se compara cu nici un alt cablu la fel de flexibil de pe piata...

Link to comment
Share on other sites

in primu rand nu o sa prea gasesti cablu de 4 metri decat de 1-2-3-6-10m si de ce faci atatea fite legate de cablu? chiar asta este marea problema la chitara? daca este acoperit cu cablu inseamna ca este foarte bun mai ales daca ai zis ca ai dat 100 de ron pe el. daca cablul e prea moale inseamna ca o sa se rupa repede.eu imi iau numai cabluri mai "tari" pt ca tin mult mai mult. bafta si mai putine fite deastea :):lol:

Link to comment
Share on other sites

daca este acoperit cu cablu inseamna ca este foarte bun mai ales daca ai zis ca ai dat 100 de ron pe el

Desigur, dacã e scump tre' sã fie și bun, nu? Sau era invers?

daca cablul e prea moale inseamna ca o sa se rupa repede

Actually e fix invers. http://en.wikipedia.org/wiki/Ductility

 

A naibii logicã :)

Link to comment
Share on other sites

Daca e asa de important sa nu il simti pe langa tine (ceea ce, de acord cu dass101, imi pare total irelevant) poti la fel de bine sa cumperi un sistem wireless si scapi de cablu complet. Cauta anunturi de vanzare in forum, majoritatea costa in orice caz mult mai putin decat cablul minune de 400+ RON.

 

De acord si cu vektor, la scule entry-level nu se justifica un cablu high-end. Tot lantul de semnal conteaza.

 

mai pui 2 Lei si cumperi un emitator +receptor stereo la 2,4GHz sau la 5GHz si poti sa faci tumbe pe scena.

Link to comment
Share on other sites

in primu rand nu o sa prea gasesti cablu de 4 metri decat de 1-2-3-6-10m si de ce faci atatea fite legate de cablu? chiar asta este marea problema la chitara? daca este acoperit cu cablu inseamna ca este foarte bun mai ales daca ai zis ca ai dat 100 de ron pe el. daca cablul e prea moale inseamna ca o sa se rupa repede.eu imi iau numai cabluri mai "tari" pt ca tin mult mai mult. bafta si mai putine fite deastea :lol::)

 

esti sigur? voxul meu are 4m. e suficient de rigid sa ma impiedic in el si sa-mi sparg dracu chitara :)

 

mai pui 2 Lei si cumperi un emitator +receptor stereo la 2,4GHz sau la 5GHz si poti sa faci tumbe pe scena.

 

thx, buna idee :lol:

Link to comment
Share on other sites

White coily cable of death :)

Din pãcate geometria asta duce la capacitate și inductanțã mai mari, care din nou pot altera semnificativ sau nu sunetul.

Însã personal nu i-am înțeles niciodatã utilitatea, decât la telefoane. Pt. chitarã mi se pare mai incomod.

 

Revenind la problema inițialã: mi-am amintit de ãsta de la Proel și fratele sãu mai subțire, dacã vrei și mai ușor și flexibil. Cu cel roșu am lucrat și cred cã e fix ce cauți. Însã cred cã se vinde doar la rolã de 100m.

Link to comment
Share on other sites

Citind thread-ul asta mi-am amintit o gramada de bancuri cu chitaristi.

:lol:

Misto thread-ul. Felicitari. :)

 

pai impartaseste-le si cu poporul :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Oricit ar fi de bune Cordial, flexibilitatea nu e in mod cert unul din punctele lor forte. Valabil si pentru George L, in afara de cazul in care iei din cel subtire, care este flexibil, dar si destul de fragil pentru un cablu de 4 metri.

Pe de alta parte, pe mine nu ma deranjeaza deloc un cablu un pic mai rigid, deci nu pot sa zic ca ma identific in vreun fel cu problema...

 

 

Recomandare + un mic review ca bonus:

 

Tocmai mi-am schimbat cablul de chitara pentru prima oara. Eu personal am vrut cu tot dinadinsul un cablu ceva mai rigid si mai gros, si bineinteles, mai calitativ.... trecerea a fost de la un cablu de 25 RON no-name, subtire, si vai de steaua lui, la un cablu Cordial (CPI6PP - 6 metri - imi place sa ma misc mai mult). Dumnezeule sfant ce schimbare! Si nu cred ca e efectul de placebo la mijloc:

 

-Amplificatorul ramane dead-silent chiar si dat la maxim (atunci cand nu strunesc corzile, desigur), iar palm-muting-urile merg brici (lucruri care nu se intamplau inainte cu cel no-name -> cablu cu care se auzea un zumzet - feedback - destul de deranjant la volum ceva mai mare, si care scotea un carait cand era miscat).

-Sunetul mi se pare mult mai dinamic, mai definit, mai aproape de cum ar trebuie sa se auda (si pe clean, dar mai ales pe sound-uri mai heavy), cu aceleasi setari pe amplificator;

-Mult mai putin noise cauzat de atingerea accidentala a corzilor;

 

Ce sa mai, parca deja e cu totul alt gear. Pe cablu am dat cam 56 RON si totusi nu e excesiv de rigid si gros, dar nici 'flimsy' si foarte subtire cum era no-name-ul. It feels just right. M-am si razgandit privind un potential upgrade la dozele 'default' ale chitarii mele (INF3 si INF4). Sunt curios totusi cat de mult se mai poate imbunatati sound-ul cu un cablu de peste 150 RON-200 RON (desi eu nu as da in momentul asta atatia bani doar pe un cablu).

 

Concluzie -> Pentru mine, a meritat 100% sa il iau!

 

P.S. Scuze de romengleza mea, dar in stilul asta imi 'curg' ideile in cap :)

Link to comment
Share on other sites

Recomandare + un mic review ca bonus:

 

Tocmai mi-am schimbat cablul de chitara pentru prima oara. Eu personal am vrut cu tot dinadinsul un cablu ceva mai rigid si mai gros, si bineinteles, mai calitativ.... trecerea a fost de la un cablu de 25 RON no-name, subtire, si vai de steaua lui, la un cablu Cordial (CPI6PP - 6 metri - imi place sa ma misc mai mult). Dumnezeule sfant ce schimbare! Si nu cred ca e efectul de placebo la mijloc:

 

-Amplificatorul ramane dead-silent chiar si dat la maxim (atunci cand nu strunesc corzile, desigur), iar palm-muting-urile merg brici (lucruri care nu se intamplau inainte cu cel no-name -> cablu cu care se auzea un zumzet - feedback - destul de deranjant la volum ceva mai mare, si care scotea un carait cand era miscat).

-Sunetul mi se pare mult mai dinamic, mai definit, mai aproape de cum ar trebuie sa se auda (si pe clean, dar mai ales pe sound-uri mai heavy), cu aceleasi setari pe amplificator;

-Mult mai putin noise cauzat de atingerea accidentala a corzilor;

 

Ce sa mai, parca deja e cu totul alt gear. Pe cablu am dat cam 56 RON si totusi nu e excesiv de rigid si gros, dar nici 'flimsy' si foarte subtire cum era no-name-ul. It feels just right. M-am si razgandit privind un potential upgrade la dozele 'default' ale chitarii mele (INF3 si INF4). Sunt curios totusi cat de mult se mai poate imbunatati sound-ul cu un cablu de peste 150 RON-200 RON (desi eu nu as da in momentul asta atatia bani doar pe un cablu).

 

Concluzie -> Pentru mine, a meritat 100% sa il iau!

 

P.S. Scuze de romengleza mea, dar in stilul asta imi 'curg' ideile in cap :)

 

Mai aveau Silent? C-as vrea sa-mi iau si io unul. Multam!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

salut,

in setup-ul meu singurul lucru deranjant e cablul.

am avut la o ibanez grg170dx cablul din pachet, destul de scurt dar foarte flexibil desi nu cred ca era prea de calitate..

acum am cumparat de la mcmusic un cablu de 4M vox, la vreo 100 ron, pare foarte bine construit insa ma nemultumeste ca e teapan rau, are protectia aia de plasa pe deasupra, e inflexibil, incomod..

 

imi puteti recomanda un cablu in jur de 4M (sa pot trage de unde am pus ampul pina unde pot sta comfortabil la chitara) de calitate ridicata audio-tehnica insa suficient de flexibil sa nici nu il simt pe linga mine?

multumesc!

 

Daca ai acest cablu, eu spun sa te mai gandesti de 2 ori.Am de 3 ani cred acest cablu, si mi se pare grozav (am 2 de fapt). Tocmai pentru faptul ca e cumva rigid de la acea matisare exterioara imi place; l-am calcat de prea multe ori cu scaun si alte chestii si nu are nimic.Treaba ta :)

classA_guitar.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mai aveau Silent? C-as vrea sa-mi iau si io unul. Multam!

 

 

 

 

Ce am luat eu nu e din gama Silent de la ei - acelea au indicativul CSI si sunt ceva mai scumpe. Vezi in oferta de la Senia (de unde mi-am luat si eu cablul) ca ar trebui sa mai aiba si modelul pe care mi l-am luat eu (destule din acestea pe stoc), si ceea ce cauti tu - Silent - (insa in stoc limitat). Te vor directiona oricum sa mergi sus la etaj in magazinul Muzica, unde au cam toate cablurile Cordial. Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.