www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De La Reghin La Explorer!


ggedamed
 Share

Recommended Posts

Inca ceva: Alex se taraste in jurul nostru, prin colturile tenebroase ale RGC-ului. Cand o sa-si fac curaj, va aparea la lumina si va va prezinta si versiunea/ideile/impresiile lui.

 

Nu de curaj e vorba...doar ca-mi place sa-ti savurez naratiunea.

Bine. Eu sunt Alex, proprietarul si pentru ca e prima postare pe acest forum - Va salut pe toti!

 

Cum spunea si Masta Gi, m-am ocupat aseara de smirgheluirea de dinaintea aplicarii lacului transparent. Pentru asta am folosit smirghel cu granulatia de 600. Manual, fara gadgeturile noului ev. Rezultatul partial al lucrarii se poate vedea aici.

 

Pot sa spun ca sunt foarte incantat de ce a iesit, avand in vedere ca voi folosi acelasi procedeu (evident cu granulatii mai fine) si pe stratul de lac transparent in vederea polisarii finale. Coaja de portocala si orice eventuale imperfectiuni (vezi cele doua picaturi de lac care s-au scurs) dispar complet si apare o suprafata perfect plana, mata, dar suficient de fina astfel incat atunci cand am incercat sa o sterg de praf cu o carpa moale si am insistat putin intro anumita zona a inceput sa capete luciu. Mai mult ca sigur voi folosi pentru finisare smirghel cu granulatie mai fina decat P600, probabil voi incepe cu P800.

 

Cum aseara am avut ceva mai mult timp liber, evident ca nu am mai avut rabdare si am si aplicat lacul transparent. Straturi multe si cat mai fine. Dar nu mai stiu cate....cel putin 6 dar nu mai multe de 7. Gabi (Masta Gi) propunea 12 pentru ca a avut ca model constructia unei mandoline (probabil apropiata de cea a unei chitari). La fata locului am hotarat ca 6-7 au fost suficiente pentru ca nu am avut nici cel mai bun pistol de vopsit sa dau straturile atat de fine, nici lacul de o consistenta ideala (pentru ca nu stiu care ar fi aia) si nici priceperea unui vopsitor de instrumente muzicale. Cu toate astea a rezultat un strat uniform si gros (mai gros decat cel de lac colorat) caruia nu i-am facut poze pentru ca rezultatul vizibil nu difera de ceea ce a postat Masta Gi mai devreme. Ba difera pentru ca nu mai am cele doua picaturi scurse.De aici rezulta ca va trebui sa astept pentru urmatorul pas macar o saptamana si jumatate daca nu doua. Sigur, multi vor spune ca ma cam grabesc. Si e adevarat....rabdarea si vointa sunt virtuti care imi lipsesc. Dar daca peste doua saptamani o sa hotarasc ca inca nu e cazul sa bag smirghelul in lac, voi mai astepta. Promit!

 

Inca ceva. Ideea de see-trough m-a incantat si pe mine la fel de mult ca pe Gabi. Dar cum spuneam nu sunt un om rabdator. Un intelept de p'aici spunea ca un om cu un plan nu pote fi invins. Si eu il intreb acum: Dar un om cu doua planuri? Cum culoarea solida facea parte din plan (adevarat, din planul 2) am hotarat ca asa sa-i ramana finisul.

post-12913-1285426351_thumb.jpg

post-12913-1285426380_thumb.jpg

post-12913-1285426398_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
good job. si va da o mare satisfactie.

 

Senchiu. Sper!

 

Ok. Am ramas la partea cu "ultima finisarea finala de la sfarsit". Pentru ca nu am gasit smirgel de 800 (nici nu m-am ostenit prea tare) am inceput sa matuiesc stratul de lac transparent cu P600. De data asta am folosit si apa. Scria pe undeva ca se foloseste nu stiu ce alcool in loc de apa dar eu m-am riscat. Cand mi s-a parut ca am indreptat toata "coaja de portocala" am trecut la P1000. Tot cu apa....Nu ma intrebati pana cand am frecat asa! Habar n-am! Probabil ca pana am hotarat ca am dat peste tot.

Dupa ce am terminat aceasta operatiune, am trecut la polisarea propriuzisa. Pentru asta am folosit un aparat de polishat auto si evident polish auto. Nu e cel mai bun aparat in cazul de fata insa e cel pe care l-am avut. Putem sa spunem asa: in loc sa termin operatiunea in cateva minute, am muncit 2-3 ore. (Cu aceasta ocazie am rupt si ultimul meu tricou alb de bumbac din setul de 6 cumparate in 2006 de la Istanbul. Deci criticile nevestei pe aceasta tema vor inceta.) Procedeul e relativ simplu: turnat polish (al meu este cumva lichid), frecat cu masinaria, sters cu carpa de bumbac si tot asa pana la rezultatul care satisface.Unde nu a mers cu masinaria am folosit mana (stiu, stiu....). Merge mai greu, doare, dar nu prea sunt solutii.

 

Avand in vedere ca este o chitara "home edition" si ca este prima, rezultatul ma satisface deplin. Va spun ca nu este perfecta si ca la o privire atenta in lumina zilei prezinta cateva zgarieturi pe care nu am putut sa le dreg prin polishare. Mai mult ca sigur sunt pe stratul de lac colorat si nu mai am ce sa mai fac in acest sens. Insa sunt zgarieturi pe care eu le vad pentru ca stiu ca sunt acolo. Per total sunt multumit.

 

Cam atat in ceea ce priveste aceasta etapa. Urmeaza griful care sper sa fie mai simplu de finisat pentru ca nu va avea atatea straturi de lac (il dau doar cu lac transparent, doar headstock-ul il fac in culoarea chitarii) insa va tin la curent cu toate etapele.

 

Binili-nvinge!!!

post-12913-1286206592_thumb.jpg

post-12913-1286207394_thumb.jpg

post-12913-1286207411_thumb.jpg

post-12913-1286207429_thumb.jpg

post-12913-1286207445_thumb.jpg

post-12913-1286207460_thumb.jpg

post-12913-1286207475_thumb.jpg

post-12913-1286207493_thumb.jpg

post-12913-1286207509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Se apropie momentul in care binele invinge.

 

Alex a ecranat cu niste casolete de aluminiu:

post-10306-1286637456_thumb.jpg,

 

Imagini din timpul lucrului de azi:

post-10306-1286637461_thumb.jpg post-10306-1286637466_thumb.jpg post-10306-1286637470_thumb.jpg post-10306-1286637475_thumb.jpg post-10306-1286637482_thumb.jpg

 

Montaram dozele:

post-10306-1286637487_thumb.jpg post-10306-1286637492_thumb.jpg,

 

suportii pentru curea:

post-10306-1286637496_thumb.jpg post-10306-1286637501_thumb.jpg,

 

mufa pentru cablu:

post-10306-1286637507_thumb.jpg post-10306-1286637792_thumb.jpg,

 

suruburile de fixare a grifului:

post-10306-1286637513_thumb.jpg post-10306-1286637715_thumb.jpg post-10306-1286637727_thumb.jpg post-10306-1286637733_thumb.jpg post-10306-1286637738_thumb.jpg post-10306-1286637746_thumb.jpg post-10306-1286637752_thumb.jpg.

 

Asa arata acum:

post-10306-1286637759_thumb.jpg post-10306-1286637767_thumb.jpg post-10306-1286637774_thumb.jpg post-10306-1286637785_thumb.jpg post-10306-1286637805_thumb.jpg post-10306-1286637813_thumb.jpg

 

 

Alex are acum de verificat unghiul grifului, dupa care se poate apuca de finisarea lui. Care inseamna grund, culoare pe headstock, inscriptie pe headstock (inca nu stim cum) si lac transparent. Odata terminat griful, se monteaza cheitele si locking-nut-ul, se fac lipiturile (de fapt, astea se pot face intre timp) si se pun corzile. Si :) .

 

- Va urma -

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

A iesit incredibil, banuiesc ca ati dat cu polish de v-au sarit ochii din cap pentru luciul ala. Sunteti siguri ca acele caserole vor impiedica cu ceva captarea semnalelor parazite? Iar legat de grif, am auzit ca daca nu va place culoarea rosewood-ului ii puteti da cu bait negru (n-am testat personal, dar poate incercati voi inainte sa vedem cum iese :) )

Link to comment
Share on other sites

A iesit incredibil, banuiesc ca ati dat cu polish de v-au sarit ochii din cap pentru luciul ala. Sunteti siguri ca acele caserole vor impiedica cu ceva captarea semnalelor parazite? Iar legat de grif, am auzit ca daca nu va place culoarea rosewood-ului ii puteti da cu bait negru (n-am testat personal, dar poate incercati voi inainte sa vedem cum iese :) )

 

Am frecat ceva...recunosc. Dar ajuta mult sa indrepti suprafata lacului cat mai bine cu smirghel de granulatie cat mai fina...cel putin P1000.

Cat despre aluminiul ala sunt sigur in masura in care il cred pe Gabi pe cuvant. Eu ma pricep putin spre deloc la chestii d'astea. Daca-mi era cuprul mai la indemana era probabil si mai bine. Nu exclud un upgrade ulterior. Pe de alta parte am inteles ca sunt chitari cu cavitatile neecranate....si canta. Ma rog....cand o sa fie gata iti spun daca ecranarea noastra a avut efect.

 

Griful e alta poveste.Nu are culoarea pe care mi-o doream eu de cand eram mic. Da' nici nu ma enerveaza prea tare. Daca ma sucesc poate il fac mai inchis...dar nu stiu daca inaintea ta sau dupa tine.

Link to comment
Share on other sites

A iesit incredibil, banuiesc ca ati dat cu polish de v-au sarit ochii din cap pentru luciul ala. Sunteti siguri ca acele caserole vor impiedica cu ceva captarea semnalelor parazite? Iar legat de grif, am auzit ca daca nu va place culoarea rosewood-ului ii puteti da cu bait negru (n-am testat personal, dar poate incercati voi inainte sa vedem cum iese :) )

 

Caserolele erau din aluminiu, ca si pedalele tale. Daca nu cumva ai Behringer. Asa ca da, vor impiedica cu ceva captarea semnalelor parazite.

De inchiderea nuantei palisandrului din tastiera eram tentat si eu. Si a nuantei lemnului de baza plus evidentierea fibrelor. Insa efortul suplimentar ar fi al lui Alex, asa ca el decide.

Link to comment
Share on other sites

Am frecat ceva...recunosc. Dar ajuta mult sa indrepti suprafata lacului cat mai bine cu smirghel de granulatie cat mai fina...cel putin P1000.

Cat despre aluminiul ala sunt sigur in masura in care il cred pe Gabi pe cuvant. Eu ma pricep putin spre deloc la chestii d'astea. Daca-mi era cuprul mai la indemana era probabil si mai bine. Nu exclud un upgrade ulterior. Pe de alta parte am inteles ca sunt chitari cu cavitatile neecranate....si canta. Ma rog....cand o sa fie gata iti spun daca ecranarea noastra a avut efect.

 

Griful e alta poveste.Nu are culoarea pe care mi-o doream eu de cand eram mic. Da' nici nu ma enerveaza prea tare. Daca ma sucesc poate il fac mai inchis...dar nu stiu daca inaintea ta sau dupa tine.

 

Vad ca mi-ai furat avatarul de la userul rgc, de acum incolo nu o sa fiu eu singurul frumos si modest de pe forumul asta ... :)

Link to comment
Share on other sites

Vad ca mi-ai furat avatarul de la userul rgc, de acum incolo nu o sa fiu eu singurul frumos si modest de pe forumul asta ... :lol:

 

Imi cer scuze...o sa-l schimb...nu stiam. Doar ca e avatarul pe care-l folosesc si pe "motociclism". Nu-mi surade locul doi in concursul de frumusete dar uite ca viata nu e dreapta :lol: .

 

De unde ati cumparat butoanele de pentru volum/ton ?

 

As vrea si eu vre-o 2 sa cumpar :)

 

Da...le am de la Gabi. Mie imi seamana cu butoanele de la un magnetofon vechi "Majak" (sau cum se scrie). Desigur, pot sa ma insel.

Link to comment
Share on other sites

De inchiderea nuantei palisandrului din tastiera eram tentat si eu. Si a nuantei lemnului de baza plus evidentierea fibrelor. Insa efortul suplimentar ar fi al lui Alex, asa ca el decide.

 

Nu stiu cum o fi la altii,dar la mine s-a inchis considerabil rosewoodul dupa ce l-am dat cu ulei de lamaie.

Link to comment
Share on other sites

@radu_guitar96 si @Doctor X: mutumim pentru idei.

 

In seara asta puseram corzile pe ea:

post-10306-1286912581_thumb.jpg post-10306-1286912586_thumb.jpg post-10306-1286912591_thumb.jpg

In a treia poza se vede ca un finisaj lucios are si dezavantaje, daca era rezolutia mai mare ni se puteau lua amprentele.

 

Din pacate, soarta ne loveste din nou. Griful are marginea cu corzile groase mai sus decat cea cu corzile subtiri (este inclinat pe axa longitudinala). Mi-am adus acum aminte ca initial headstockul era mai sus decat capatul dinspre corp si dupa ce Alex a rezolvat problema, incantati de propria pricepere, nu ne-am uitat cu atentie la cum se asaza griful in neck pocket.

Oricum, problema este rezolvabila (care nu e?), iar Alex se indeparteaza din nou de somaj.

 

In acest mod simplu, tot ce am putut face a fost sa definitivam partea electrica. Se aude. Acum corpul este pregatit si asteapta griful.

 

- Va urma -

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
@radu_guitar96 si @Doctor X: mutumim pentru idei.

 

In seara asta puseram corzile pe ea:

post-10306-1286912581_thumb.jpg post-10306-1286912586_thumb.jpg post-10306-1286912591_thumb.jpg

In a treia poza se vede ca un finisaj lucios are si dezavantaje, daca era rezolutia mai mare ni se puteau lua amprentele.

 

Din pacate, soarta ne loveste din nou. Griful are marginea cu corzile groase mai sus decat cea cu corzile subtiri (este inclinat pe axa longitudinala). Mi-am adus acum aminte ca initial headstockul era mai sus decat capatul dinspre corp si dupa ce Alex a rezolvat problema, incantati de propria pricepere, nu ne-am uitat cu atentie la cum se asaza griful in neck pocket.

Oricum, problema este rezolvabila (care nu e?), iar Alex se indeparteaza din nou de somaj.

 

In acest mod simplu, tot ce am putut face a fost sa definitivam partea electrica. Se aude. Acum corpul este pregatit si asteapta griful.

 

- Va urma -

Felicitari......sunt foarte impresionat......

Link to comment
Share on other sites

Sunt din greaua mostenire a regimului trecut. Dar cred ca Alex le-ar schimba cu unele mai stralucitoare, ca astea :) :

adomemark.jpg.

 

Daca cumva Alex, vrea sa schimbe butoanele acelea, cu acestea din poze, spune-i ca sunt foarte interesant (nu doar interesat, chiar as vrea butoanele acelea), de butoane, si le-as plati, desigur si transport si tot :lol:

 

Dar numa luna ce vine, ca momentan i”m broke, dar daca ajung in 14-15 luna ce vine la mine am bani sa platesc :lol:

 

Serios acum ca ma intereseaza :)

Link to comment
Share on other sites

Se lucreaza, domnilor, se lucreaza. Chiar daca intr-un ritm mai molcom din cauza ca temperatura afecteaza si lacul, nu numai pe noi. Si din cauza problemelor tehnice descrise mai inainte.

 

Alex a rezolvat problema cu unghiul grifului (desi a trecut printr-o criza de lehamite :)). Acum lucreaza la inaltarea menghinei (pragus incuiat, locking nut). I-am dat neshte corzi de 12, pentru ca el are menghina si eu pragus de plastic. Si nu am chef sa-l pilesc. Griful a rezistat, degetele lui Alex s-au cam inspaimantat.

Mai este de lucru. Vrem sa iasa bine.

 

Din pacate, nu cred ca a mai facut poze. Cand mai facem, le vor vedea si domniile voastre.

 

@DraculVaDomni: Ce naiba, Sighisoara e oras vechi, nu gasesti un magnetofon medieval sa-i iei butoanele? Saptamana asta ii vin butoanele visurilor, asa ca ar putea sa ti le dea. Nu stiu cum sta Alex cu nervii, insa. Eu unul nu calc la Posta Romana, am tensiunea mare :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Daca cumva Alex, vrea sa schimbe butoanele acelea, cu acestea din poze, spune-i ca sunt foarte interesant (nu doar interesat, chiar as vrea butoanele acelea), de butoane, si le-as plati, desigur si transport si tot :lol:

 

Dar numa luna ce vine, ca momentan i”m broke, dar daca ajung in 14-15 luna ce vine la mine am bani sa platesc :lol:

 

Serios acum ca ma intereseaza :)

 

Facem asa: Cum spunea si Gabi, trebuie sa apara butoanele cele noi. Nu cele pe care le recomanda el ci altele...negre. Cum apar, eu fac o comparatie...si daca inving cele noi....le vei avea pe cele vechi. "Cado"! Daca-mi lasi o adresa de contact, la momentul potrivit te anunt. Cum spune si Gabi, problema cu Posta Romana ma supara si pe mine. Din cauza asta, daca-ti sunt sortite nu o sa promit o data de livrare.Dar detaliile le vom stabili atunci.

 

 

In alta ordine de idei, da, se lucreaza. Cu mai putin spor din cauza timpului liber limitat. Aseara, de exemplu, am adaugat sub menghina ceva material pentru o pozitie mai inalta a acesteia. Poze nu am in momentul asta pentru ca nu am acumulatori (dar are Gabi), si m-am saturat sa tot cumpar baterii. Promit poze din fiecare etapa, dar conditionate ca timp de aparitie de acumulatorii lu' Gabi sau de banii mei.

Pana la urmatoarea interventie propun un moment muzical! ( nu, nu o sa cant eu nimic. asa ca ascultati voi acasa ce va place!)

Link to comment
Share on other sites

Se lucreaza, domnilor, se lucreaza. Chiar daca intr-un ritm mai molcom din cauza ca temperatura afecteaza si lacul, nu numai pe noi. Si din cauza problemelor tehnice descrise mai inainte.

 

Alex a rezolvat problema cu unghiul grifului (desi a trecut printr-o criza de lehamite :) ). Acum lucreaza la inaltarea menghinei (pragus incuiat, locking nut). I-am dat neshte corzi de 12, pentru ca el are menghina si eu pragus de plastic. Si nu am chef sa-l pilesc. Griful a rezistat, degetele lui Alex s-au cam inspaimantat.

Mai este de lucru. Vrem sa iasa bine.

 

Din pacate, nu cred ca a mai facut poze. Cand mai facem, le vor vedea si domniile voastre.

 

@DraculVaDomni: Ce naiba, Sighisoara e oras vechi, nu gasesti un magnetofon medieval sa-i iei butoanele? Saptamana asta ii vin butoanele visurilor, asa ca ar putea sa ti le dea. Nu stiu cum sta Alex cu nervii, insa. Eu unul nu calc la Posta Romana, am tensiunea mare :lol: .

Mna, fa un pret pentru butoane, ca am om in Bucuresti, care sa le ieie de la tine sau Alex, si sa le trimita spre Sighisoara :)

 

Si da, e vechi orasul, dar mna...antichitati, unde ? in turnul cu ceas ? sa ma duc sa fur de acolo, ma omoara aia :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Butoanele a venitara de aproape o saptamana, n-avusei timp sa postez pana acum.

 

Iata-le in comparatie cu butoanele de la Aria mea si cu butoanele vechi:

post-10306-1288621966_thumb.jpg post-10306-1288621975_thumb.jpg

 

Si asa arata pe chitara:

post-10306-1288621987_thumb.jpg post-10306-1288622001_thumb.jpg

 

@DraculVaDomni: asa ca vorbeste cu omul tau din Bucuresti.

 

Vom face poze mai clare si mai macro, pentru ca partea electrico-electronica e gata. Si am pus niste switchuri cu cap latit care imi plac foarte.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.