www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Facultate Sa Urmez...


Guest Big Tree
 Share

Recommended Posts

Guest Big Tree

Salut ! Am terminat clasa a 12-a A la un liceu destul de exigent , profil matematica -informatica .

Am dat la Romana Si la Matematica bacalaureatul , mai am la Fizica maine dimineata si gata.

Subiectele la matematica au fost extraterestre pentru mine ( partea III-a ) .

Nu sunt as la matematica.

As dori sa urmez o facultate , dar nu stiu care...

M-am saturat 4 ani de zile de matematica bagata pe gat ...

La ce facultate sunteti si cum e acolo?Bine , greu , usor , obositor etc. si in ce oras.

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Si eu m-am gandit la Electrotehnica si Telecomunicati Sibiu...dar mananc analiza matematica pe paine.

Link to comment
Share on other sites

Ovidius Constanta sectia de Informatica. Nu-ti baga atata mate pe gat precum la mate-info sau mate. Eu am venit de la profil tehnic, eram total paralel cu matematica, am probleme la analiza dar n-am nici rabdare sa invat. Tu cu niste cunostinte minimale nu vad sa ai probleme. Daca ai rabdare sa treci prin ea e o faculate ce-ar trebui sa-ti asigure un viitor frumos. Daca tu nu mai vrei matematica chiar deloc, scuza-ma si nu-mi lua in calcul propunerea.

 

Edit: Un plus ar fi si faptul ca nu are multi candidati tocmai din cauza ca se sperie de matematica, astfel intrandu-se usor la fara taxa.

Edited by SolDiez
Link to comment
Share on other sites

S-a dat deja admiterea la ASE :)

 

FSEGA Cluj, adica ISE. si eu am terminat mate info exact ca tine.... la un liceu destul de exigent si nu stiam o boaba de mate cand am ajuns la facultatea asta, dar profesorii m-au facut sa imi placa si am invatat-o fara nicio problema fara sa stiu mai nimic din liceu. cat despre materiile la care trebuie tocit nu e cine stie ce... cu putina vointa si rabdare poti fi destul de bun in facultatea asta. plus de asta e admitere cu dosar, locuri berechet, deci intri fara nicio problema.

acuma depinde de ce vrei tu si ce iti place sa faci. sper ca am fost de ajutor. numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest dachsund

Da la facultatea pe felie cu ce vrei sa muncesti dupa aia. Daca nu iti place nicio facultate, poti sa faci si scoala postliceala. Devii electrician sau ceva si castigi chiar ok (mai ales pe criza), ca piata muncii e saturata cu yuppies absolventi de business si comunicare.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Da, nu tre sa urmezi neaparat facultatea la care te 'trimite' profilul liceului. De exemplu eu am fost la profil stiintele naturii[chimie bio] si toti se asteptau sa ma duc la medicina dar surpriza: ma duc la arte plastice.

 

Astazi am terminat si eu cu bacul dar la biologie mi s-a parut cea mai grea proba. Anyway, tu trebuie sa te hotarasti la ce vrei sa dai, e numai alegerea ta ce o faci de acuma pentru inca 3-4-5-6 ani sau chiar pentru viata [daca ai noroc sa-ti gasesti ceva de lucru pe domeniul care l-ai studiat]. Bafta. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Am terminat clasa a 12-a A la un liceu destul de exigent , profil matematica -informatica .

As dori sa urmez o facultate , dar nu stiu care...

 

Dacã pânã acum nu te-ai hotãrât, nu-ți fã griji aºa de multe, sistemul nu te-a ajutat sã-ți gãseºti o cale. E bine dacã-ți doreºti sã studiezi în continuare. Eu îți recomand, în cazul în care nu eºti hotãrât acum ce vei face în viitor, sã urmezi o facultate cu profil general de afaceri, de genul Management-Marketing ºi, îți spun eu, cã în 2-3 ani îți vei cristaliza opțiunile în viațã sau ți se va ivi o oportunitate sau îți vei gãsi o pasiune între timp, ºi îți va fi uºor sã te reorientezi.

 

Ai încredere în tine ºi vei reuºi.Îți urez multã baftã !

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine: nu te duce la facultate, cel putin in romania nu

Dupa trend: Drept sau Finante banci

 

De ce Drept ºi Finanțe se scriu cu literã mare , iar România cu literã micã ? Aºa de puținã încredere ai ?

 

Nu îl orienta spre Drept ºi Finanțe c-o sã moarã de foame în 10 ani ! Lasã "trendurile"...

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Am terminat clasa a 12-a A la un liceu destul de exigent , profil matematica -informatica .

Am dat la Romana Si la Matematica bacalaureatul , mai am la Fizica maine dimineata si gata.

Subiectele la matematica au fost extraterestre pentru mine ( partea III-a ) .

Nu sunt as la matematica.

As dori sa urmez o facultate , dar nu stiu care...

M-am saturat 4 ani de zile de matematica bagata pe gat ...

La ce facultate sunteti si cum e acolo?Bine , greu , usor , obositor etc. si in ce oras.

Geologie si Geofizica- resurse- hidrocarburi- 10.000 euro pe 2 sapt de platforma (off shore) sau 2500-3000 euro pe luna, on shore.

Asa o sa ai bani de bautura, tigari si alte lucruri.

Dar te avertizez....la noi sunt cei mai mari betivi din Romania, asa ca iti trebuie antrenament.

Link to comment
Share on other sites

De ce Drept ºi Finanțe se scriu cu literã mare , iar România cu literã micã ? Aºa de puținã încredere ai ?

 

Nu îl orienta spre Drept ºi Finanțe c-o sã moarã de foame în 10 ani ! Lasã "trendurile"...

 

Imi pare rau, dar nu sunt nationalist.

Incotro se va indrepta asta o sa afle in curand, acum depinde cat de confuz e. Dupa cum vezi scoala si-a facut datoria :)

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

Orice angajator particular se va agata de tot ce poate ca sa-ti dea mai putini bani deci trebuie sa fii acoperit de hartii.

 

dupa asta iti alegi ce crezi ca ti se potriveste dar nu trebuie sa consideri ca vei aplica direct tot ce inveti acolo. adica greul tot tu il vei face din informatia pe care ti-o aduni singur in biblioteci / pe net.

 

daca vrei domeniu ingineresc risca-te la o Politehnica; altfel ASE sau mai stiu eu ce.

 

a... NU TE LUA DUPA ALTII!!! eu am gresit mult luandu-ma dupa diversi intelepti, inclusiv profi din liceu.

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Am terminat clasa a 12-a A la un liceu destul de exigent , profil matematica -informatica .

Am dat la Romana Si la Matematica bacalaureatul , mai am la Fizica maine dimineata si gata.

Subiectele la matematica au fost extraterestre pentru mine ( partea III-a ) .

Nu sunt as la matematica.

As dori sa urmez o facultate , dar nu stiu care...

M-am saturat 4 ani de zile de matematica bagata pe gat ...

La ce facultate sunteti si cum e acolo?Bine , greu , usor , obositor etc. si in ce oras.

 

Nu veni la Politehnica sau Constructii!!!Stai departe de astea 2.For your own good...

Link to comment
Share on other sites

Guest Dodicel
Salut ! Am terminat clasa a 12-a A la un liceu destul de exigent , profil matematica -informatica .

Am dat la Romana Si la Matematica bacalaureatul , mai am la Fizica maine dimineata si gata.

Subiectele la matematica au fost extraterestre pentru mine ( partea III-a ) .

Nu sunt as la matematica.

As dori sa urmez o facultate , dar nu stiu care...

M-am saturat 4 ani de zile de matematica bagata pe gat ...

La ce facultate sunteti si cum e acolo?Bine , greu , usor , obositor etc. si in ce oras.

 

Salut!

Eu sunt la liceu pe cls 11-a la filologie inca nu sunt la facultate dar pot sa spun ce facultate a urmat o cunostinta de a mea si a ajuns foarte bine in Elvetia.

A facut si ea mate-info si la facultatea a fost la cea de drept.Acuma este judecatoare..

Dar u te poti duce si la turism,managiment,arhitectura,Jurnalism,marketing,Medicina veterinara,Psihologie.

Dar eu iti spun drept ca o sa urmez facultatea de drept..daca nu intru(slabe sanse)AS urma cea de turism amandoua sunt bune dupa parerea mea

Depinde ce iti place sa faci, eu tziam dat niste idei mai vb si cu altzi cunoscutzi..te poop :):lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

sincer...nu cred ca aici e locul cel mai potrivit pentru a te orienta spre facultatea ce ai de gand sa o urmezi. #slow migration a zis ceva de filozofie si automat a fost generata replica...muritor de foame. eu sunt la filozofie si sincer nu vad viitorul ca unul al unui muritor de foame. dar nah, mentalitatile cliseice nu ezita in a se ivi. pentru unul ce a terminat un profil real, ar fi potrivit sa continue pe filiera. dar...la urma urmei, faci ce vrei.!!! gand bun!

Edited by ciprian_d
Link to comment
Share on other sites

Eu as spune ca Politehnica e cea mai buna alegere pentru tine in Romania. Desigur asta inseamna multa, multa munca. Succes.

 

In Romania ??? vai... te cam inseli, 2 ani m-am chinuit sa ma angajez pe profil, pana la urma am renuntat si sunt inginer mecanic momentan. Salariu nu este intocmai de invidiat si dar daca prinzi delegatii alta viata e, dar ca sa prinzi delegatii tre sa fii cat de cat bun, nimeni nu te trimite daca tu nu stii cum te cheama.

 

 

PS: Politehnica e intotdeauna o buna alternativa

Link to comment
Share on other sites

Eu iti mai sugerez, daca iti place muzica sau tehnica audio, dar iti place si matematica/fizica, du-te si studiaza ceva gen acustica sau procesare de semnale. Eu ceva in genul asta studiez la facultate si sunt foarte fericit. Dar pentru asta trebuie sa pleci afara. Nu este atat de greu de aplicat insa, si sunt imprumuturi pe care poti sa le faci.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Big Tree

Am intrat la Stiinte Ingineresti Aplicate , daca cineva stie vreo definitie la acest lucru l-as ruga sa o spuna.Multumesc Anticipat. Si care este diferenta dintre "Inginerie Electrica" si "Inginerie Electronica Si Telecomunicatii".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.