www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule La Sonicsphere


Recommended Posts

Guest Noxified

Hetfield folosea un Crybaby WAH pedal..

LARS BATEA CA O P*LA.

One-ul l-a stricat in ultimul hal..Mai da-o incolo de treaba...canta de 30 de ani o melodie,care a compuso el si INCA STRICA RITMUL?!

 

Slayer,si-a adus niste marshall-uri care erau acolo de forma...(nu ,nu s-a cantat pe ele)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Nu stiu daca merge linkul, e al prietenului meu Katala de la Nexus, sunt cateva poze de la backline, unele cu titlu.

Probabil ca va trebui sa va logati la facebook

Deci, copyright Katala

Uite aici

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

LARS BATEA CA O P*LA.

One-ul l-a stricat in ultimul hal..Mai da-o incolo de treaba...canta de 30 de ani o melodie,care a compuso el si INCA STRICA RITMUL?!

tobele mari mai erau si oribil de tare date, sau cel putin asa se intelegea unde am stat eu(in fata scenei la 20 de metri asa) si fiecare greseala de genu "hai sa bat de 3 ori in masura asta si de 10 ori in masura urmatoare" din partea rapida de la "One" erau penibil de evidente.

 

din pacate la concertul Metallica mi-am dat seama de ce lumea il uraste pe Lars ca tobar asa de mult.. si asta e pentru ca e un tobar cel mult mediocru.

Link to comment
Share on other sites

tobele mari mai erau si oribil de tare date, sau cel putin asa se intelegea unde am stat eu(in fata scenei la 20 de metri asa) si fiecare greseala de genu "hai sa bat de 3 ori in masura asta si de 10 ori in masura urmatoare" din partea rapida de la "One" erau penibil de evidente.

 

din pacate la concertul Metallica mi-am dat seama de ce lumea il uraste pe Lars ca tobar asa de mult.. si asta e pentru ca e un tobar cel mult mediocru.

 

Daca si Lars este un tobar mediocru inseamna ca ne-am tampit de de tot!

Link to comment
Share on other sites

Daca si Lars este un tobar mediocru inseamna ca ne-am tampit de de tot!

Îmi pare rãu sã te dezamãgesc Rãzvan, dar ascultã-l cu atenție în clipul de mai jos:

 

 

Concluzia corectã ar fi: Lars - no groove. Asta nu înseamnã cã nu e un tobar legendar care a fãcut istorie cu Metallica.

Comparã-l cu Colaiuta în acelaºi clip @3:50.

Link to comment
Share on other sites

frate e tobar de trash metal ... ce groove :lol: ..

si nu zice nimeni ca nu a gresit la concert ... dar ca sa zici ca e mediocru mi se pare stupid.

huh??

Orice muzicã trebuie sã aibã groove, chiar și thrash, altfel pe ce faci mosh? :)

Ascultã aici m/f Grooooove. Death rulz, când e fãcut bine!!

Link to comment
Share on other sites

Hetfield folosea un Crybaby WAH pedal..

LARS BATEA CA O P*LA.

One-ul l-a stricat in ultimul hal..Mai da-o incolo de treaba...canta de 30 de ani o melodie,care a compuso el si INCA STRICA RITMUL?!

 

Slayer,si-a adus niste marshall-uri care erau acolo de forma...(nu ,nu s-a cantat pe ele)

 

eu sunt obisnuit cu gherlele celor de la Metallica,in concert cinta de porc,sa nu mai vorbim de Hetfield care o ia pe aratura cu vocea

Hammet a fost si este cel mai prost elev a lui Satriani

sunt fun Metallica dar nu am ce face...... pe disc este altceva,acolo se poate trage o piesa de o suta de ori

 

Rammstein au cintat bestial ,parerea mea

nu stiu pe ce cinta dar chitarile se aud cu mare vina

eu am fost si la Budapesta ,in martie,la noi au fost mult mai tari

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Daca tot nu sunt raspunsuri concrete, sa va zic eu ce am auzit ca folosesc in ultima vreme in concerte cateva din trupele de la Sonicsphere:

1. Metallica: Diezel VH4, Mesa Boogie DR

2. Megadeth : Fractal Axe-Fx Ultra (direct in PA sau prin power amp Marshall si cabinete Marshall)

3. Rammstein: Mesa Boogie rectifiers si Axe-Fx

4. Alice in Chains: Dave Friedman Marsha heads + Bogner iso cabs

Ideea e ca vroiam sa verific informatiile astea, poate apare cineva cu raspunsuri, cine stie...

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Poze! Poate te ajuta la ceva.

Alice In Chains

post-5156-1277832846_thumb.jpg

Anthrax

post-5156-1277832855_thumb.jpg

post-5156-1277832864_thumb.jpg

Slayer - Hannemann

post-5156-1277832875_thumb.jpg

Slayer - King

post-5156-1277832882_thumb.jpg

Manowar

post-5156-1277832890_thumb.jpg

Stone Sour

post-5156-1277832898_thumb.jpg

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
ce-s chestiile alea din dreapta imaginii in poza slayer-king? par niste micro-marshall-shituri de-alea de 1 mil la mcmusic. :) )

 

Si mie tot asa mi se pare... :lol:

Who knows, poate de aia suna Kerry cum suna, cand baga solouri

Dar nu mi se par cablate, asa ca s-ar putea sa fie doar de caterinca

Link to comment
Share on other sites

Merci, Costi ! Se pare ca Jerry a revenit la solutia clasica pe care a tot folosit-o de-a lungul timpului (Bogner + inca ceva). A fost Fish, acum e Ubershall. Ciudat ca nu sunt Marsha-uri, era foarte incantat de ele in toate interviurile recente. Oricum, sunetul lui a fost beton. :)

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Merci, Costi ! Se pare ca Jerry a revenit la solutia clasica pe care a tot folosit-o de-a lungul timpului (Bogner + inca ceva). A fost Fish, acum e Ubershall. Ciudat ca nu sunt Marsha-uri, era foarte incantat de ele in toate interviurile recente. Oricum, sunetul lui a fost beton. :)

Cu mare placere!

Din pacate nu am putut fi la Sonisphere, pozele le am courtesy Katala (Nexus)

Cantrell totdeauna a avut un sound cu FOARTE multa grasime!

Stiam ca lucreaza mult pe Bogner, iar acel Matchless nu da departe de Marshalluri din serii bune.

Überschall (Supersonic in traducere libera) are mai mult gain decat Fish si a fost conceput pentru a tine piept acordarilor mai joase (dropped D sau C).

 

Rammstein trag pe Mesa de cand se stiu ei. Nu ma mira ca au sunat beton, ei in general se pregatesc foarte intens pentru turnee si canta ca ceasul... elvetian (sau nemtesc Glashütte)

 

Pe mine ma streseaza acele "Fryette" folosite de Anthrax. Stie cineva ceva despre ele?

Merci mult

 

Excelente mastile de la marshallurile lui Hanneman!

 

Ooo da! din pacate insa seamana prea mult cu Heineken - bleah (ca bere, nu ca design)!

Link to comment
Share on other sites

Fryette se pare ca este chiar cel care a proiectat ampurile pentru VHT. Actualmente si-a facut propria companie.

 

varu' maftei = ai fost la eveniment si tot Sonicsphere scrii? Ce dreacu.... E soniquesphère. :)

 

Anthrax au sunat de au rupt. Totusi de ce au avut acele paravane sa nu se vada deloc sculele? (Era oare doar decor?)

 

De Megadeth stiu ca Broderik foloseste Axe-Fx ultra (probabil de aia s-a cam auzit prost in mix).

 

Multumim pt poze costi iorga. Poate mai au si altii cu ce s-a intamplat in spatele scenei si a zidurilor de 4x12. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Servus.Poze nu am apucat sa fac,dar va mai spun completari. :)

La ALice in chains mai era cate un head Matchless in rack,Anathema a bagat pe Marshall,caburile de la Slayer nu erau legate evident,erau just for show.Stone sour,Jim root a bagat pe Orange,si head si cabinet.

Noi am bagat pe marshalurile puse la dispozitie.Eu am avut o problema cu canalu de clean,care se tot intrerupea,god knows why,la final am intrat cu chitara direct in canalu de drive si am dat tot la maxim.IT WORKED.hehe.In rest noi sunam acum asa,datorita sculelor care s-au schimbat,fata de ce era pe albumul asfalt,si mai ales datorita lui Mihai Sarlea(miezzu) care ne este sunetist si face minuni.

Numai bine,Mihnea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.