www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Intra In Cap Teoria


Guest oZz the little guitarist
 Share

Recommended Posts

Guest oZz the little guitarist

Salut RGC-isti!

 

Am facut rost de la un bun chitarist de o carte cu teorie muzicala

 

am citi ce am cititi...vo 30-40 de pagini...da sincer,nu ma simt mai ,,destept"adica eo simt ca am uitat tot ce am citit... :lol:

 

 

Va rog mult de tot sa-mi dati un sfat cu ce-ar trebui sa fac in continuare:D:((

 

 

:):lol: Multumesc anticipat(cum zicea cineva,,multumesc in avans"):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Salut !

Stiiii cevaaaaaaaa...las-o naibi de teorie , e vara...

Pune mana pe o bere , tine chitara in mana ! Si Dai !

Eu cred ca am chitara de 3 ani de zile( Adica prima mea chitara a fost o clasica , a doua un les paul epiphone si acum am un Art-320 Ibanez )...si iti spun sincer , sunt bata la teorie ...

dar daca vreau sa cant , pun mana pe chitara si cant ce simt.

Ai observat si tu cred pentru performante iti trebuie totusi o chitara decenta.

Oricum , sunt curios despre cartea aceea.Poti sa-mi zici 2-3 lucruri despre ea ? Cam ce contine ?Titluri ceva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

teoria ca teoria....cu practica stam mai rau...te-ai uitat un pic pe forum? aici de exemplu, o sa inveti cam totul!

 

acu pune mana pe chitara, asculta ce spune nenea ala, repeta si tu si pe urma baga-te la cantat. Inainte insa, bea o bere si fumeaza o tigare...sa fii chill!

:):lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Stiiii cevaaaaaaaa...las-o naibi de teorie , e vara...

Pune mana pe o bere , tine chitara in mana ! Si Dai !

Eu cred ca am chitara de 3 ani de zile( Adica prima mea chitara a fost o clasica , a doua un les paul epiphone si acum am un Art-320 Ibanez )...si iti spun sincer , sunt bata la teorie ...

dar daca vreau sa cant , pun mana pe chitara si cant ce simt.

Ai observat si tu cred pentru performante iti trebuie totusi o chitara decenta.

Oricum , sunt curios despre cartea aceea.Poti sa-mi zici 2-3 lucruri despre ea ? Cam ce contine ?Titluri ceva...

 

pai nu poate frate sa bea berea ca trebuie sa citeasca mai intai teoria despre bautul berii, si nu ii intra in cap nici aia... e grav

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White
pai nu poate frate sa bea berea ca trebuie sa citeasca mai intai teoria despre bautul berii, si nu ii intra in cap nici aia... e grav

 

 

+1 :lol: :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Multumesc frumos dar nu beau bere si nici nu fumez

 

Cat despre teorie eu zic ca e esentiala...

@Radu white...eu am invatat si dupa lectiile lui Toni Dijmarescu...le stiu pe de rost la de cate ori mam uitat la ele

 

 

mai astept sfaturiD

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

HAIDETZI MA OAMENI BUNI

 

CHIAR MA INTERESEAZA UN SFAT CALUMEA:d

 

 

MS ANTICIPAT

Link to comment
Share on other sites

Salut RGC-isti!

 

Am facut rost de la un bun chitarist de o carte cu teorie muzicala

 

am citi ce am cititi...vo 30-40 de pagini...da sincer,nu ma simt mai ,,destept"adica eo simt ca am uitat tot ce am citit... :lol:

 

 

Va rog mult de tot sa-mi dati un sfat cu ce-ar trebui sa fac in continuare:D:((

 

 

:):lol: Multumesc anticipat(cum zicea cineva,,multumesc in avans") :)

Poate le-ai citit prea repede. Sunt chestii care trebuie tocite ! Altele, sa le prinzi logica. Þi-ai luat caiet de muzicã ? Ajuta sã scrii în timp ce citeºti. Mici note, care la urmãtoarea reluare îți amintesc sumarul ( ca în "Dallas" - "in the last episode..." )...

 

Ia ºi asta. Sunt câteva sfaturi de bun simț aici.

50_tips_to_improve.pdf

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

HAIDETZI MA OAMENI BUNI

 

CHIAR MA INTERESEAZA UN SFAT CALUMEA:d

 

 

MS ANTICIPAT

 

Iti dau cel mai prietenesc sfat!

Nu o sa inveti chitara facand topicuri pe rgc.Pun pariu ca majoritatea din noi cand ne-am apucat nu aveam net si am invatat.

Ia-o usor!Zici ca ai o carte cu teorie,vorba lu' nea Big Three,e vara ia chitarra frumos in mana si urmeaza totul usurel,pe rand ca nici "Luceafarul"nu il inveti citindu-l pe tot odata(doamne ce "pompos" a sunat :) ).

 

Ai mare noroc cu cartea aia,mai ales ca zici ca este o metoda buna de chitara.Dupa cum am spus,urmeaza pas cu pas totul,aprofundeaza ce citesti acolo,cu rabdare,ca nici cei mai mari chitaristi nu au cantat cum canta acum dupa 7 luni :lol: .

 

Bafta la invatat,si sper ca ti-a fost util postul asta.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@radu_guitar96

 

foarte util sfatul tau omule...mersi mult de tot

 

de maine mka apuc iara de cartea aia simi fac notite

Link to comment
Share on other sites

teoria ca teoria....cu practica stam mai rau...te-ai uitat un pic pe forum? aici de exemplu, o sa inveti cam totul!

 

acu pune mana pe chitara, asculta ce spune nenea ala, repeta si tu si pe urma baga-te la cantat. Inainte insa, bea o bere si fumeaza o tigare...sa fii chill!

:):lol::lol:

 

am incercat si eu sa invat dupa lectiile lui nea Toni.. dar nu s-a prins mare lucru de mine..decat putina putere in degete...am sa incerc "incalzirea" cu tigarea si berea..poate o sa reusesc acordurile barre

Link to comment
Share on other sites

teoria ca teoria....cu practica stam mai rau...te-ai uitat un pic pe forum? aici de exemplu, o sa inveti cam totul!

 

acu pune mana pe chitara, asculta ce spune nenea ala, repeta si tu si pe urma baga-te la cantat. Inainte insa, bea o bere si fumeaza o tigare...sa fii chill!

:):lol::lol:

 

am incercat si eu sa invat dupa lectiile lui nea Toni.. dar nu s-a prins mare lucru de mine..decat putina putere in degete...am sa incerc "incalzirea" cu tigarea si berea..poate o sa reusesc acordurile barre

Link to comment
Share on other sites

incearca sa prinzi logica si sa combini bine teoria cu practica.

nu incerca sa inveti pe de rost. asta-i nu-i limba si literatura romana...

cel putin asta e parerea mea. poate nu-s cel mai in masura sa dau sfaturi de genul asta, dar la mine inca functioneaza.

si dupa cum zicea cineva mai sus... pune mana si scrie... intra mai bine la cap asa.

mult succes! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest adrian003

din cate am vazut e ca si in ceea ce fac eu.....game arpegii tacturi masuri durate pauze armuri chei diezi bemoli becari ...det gamei in functie de ordinea bemolilor sau diezilor echivalente etc,,....nu am probleme cu asa ceva dpdv vocal :):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut RGC-isti!

 

Am facut rost de la un bun chitarist de o carte cu teorie muzicala

 

am citi ce am cititi...vo 30-40 de pagini...da sincer,nu ma simt mai ,,destept"adica eo simt ca am uitat tot ce am citit... :lol:

 

 

Va rog mult de tot sa-mi dati un sfat cu ce-ar trebui sa fac in continuare:D:((

 

 

:):lol: Multumesc anticipat(cum zicea cineva,,multumesc in avans"):)

 

In ce clasa esti ?

Link to comment
Share on other sites

Pe vremea can eram eu la scoli erau unele metode

 

--pui cartea sub perna si dormi cu capul pe ea .

 

--dar se faceau studii cu auditii in timpul somnului ,,,deci dormi si intre timp de pe un mp3 vine textul ....

 

--nu stiu cum inveti tu la alte materii ?

 

Nu Intra In Cap Teoria........trebuie sa intreb ....Unde Intra ?

 

--Deci ti-a raspuns un coleg aici mai sus ...

 

repetitia este mama ,tata, bunica, bunicul si toata familia ................

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.