www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Buzz


Allu
 Share

Recommended Posts

Here's the thing, de ceva vreme imi bazaie putin la fretul 16. Nu bazaie foarte tare, adica daca ii dau gain nu se simte in schimb daca incerc pur si simplu ceva fara sa dau drumu la amp, la fretul 16 bazaie si asta se intampla numa pe 3 corzi (2,3,4... cel mai tare se simte pe 2). De la ce sa fie? Chitara a stat pe stativ 95% din timp de cand o am (5% a fost cand n-am avut stativul dar problema a aparut recent).

Link to comment
Share on other sites

Guest JamesCicio

si eu am aceeasi problema cu numarul 18 :), insa mam hotarat sa traiesc cu aceasta defectiune, pentru ca observand lumea de pe rgc ,e mai bine sa fii original asa ca eu voi canta cu fretbuzz haha :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

3 luni au de când sunt în mâinile tale, cine știe cât au stat în vitrinã... Întotdeauna sã schimbi corzile de pe o chitarã nouã. Schimbã corzile, înainte sã te gândești la o tastã 16 puțin mai înaltã decât celelalte.

Link to comment
Share on other sites

eu am corzi fender pe chitara, asta mi-a zis cineva cu experientza, si mi-a zis ca, corzile fender sunt proaste, ma gandesc k este de la corzi, nu am facut nimic la chitara e exact cum a fost cand am cumparat-o... nici macar nu i-am dat nylon-u jos.

 

 

Should I consider changing the strings?

 

PS: am un prieten care si-a cumparat chitara din acelasi magazin si cand si-a luat el chitara pe care am luat-o eu nu era acolo. Asta a fost cu 1 luna inainte sa o cumpar eu deci chitara nu a stat pe sand prea mult timp, right?

 

ps: am un prieten care si-a cumparat chitara din acelasi magazin si cand si-a luat el chitara, chitara pe care am luat-o eu nu era acolo

Edited by Allu
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Ar putea fi si de la corzi...dar,si eu am avut aceeasi problema si am schimbat 2 seturi de corzi cu gandu asta...

s-ar putea sa fie din truss-rod...eu dupa multe incercari mi-am reglato din truss-rod si acum merge foarte bine;)

Link to comment
Share on other sites

Ar putea fi si de la corzi...dar,si eu am avut aceeasi problema si am schimbat 2 seturi de corzi cu gandu asta...

s-ar putea sa fie din truss-rod...eu dupa multe incercari mi-am reglato din truss-rod si acum merge foarte bine;)

Dar asa nu e distanta dintre freturi si coarda prea mare? din cate stiu, la acustica nu ai posibilitatea sa reglezi actiunea din bridge...

 

Ca tot vorbeam de lup. Am un buzz de toata frumusetea pe coarda a doua. Adevarul e ca le-a cam sunat ceasu' corzilor...2 luni.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut!

 

Am cumparat recent un squier bullet strat. Chitara e acordata (cel putin asa imi arata ap tuner), dar aud un sunet in plus (bazait) atunci cand ciupesc la liber prima coarda. Daca apas pe orice fret, bazaitul dispare. Dupa ce am citit cate ceva pe net am inceput sa-mi fac griji, in primul rand pentru ca e chitara noua si in al doilea rand ca nu stiu de unde poate veni bazaitul asta (mi-e frica sa nu fie alceva decat corzile). Poate cineva sa-mi spuna care ar putea fi cauzele in conditiile de fata?

 

multumesc

Edited by razzvan
Link to comment
Share on other sites

1 luna.... 3 luni .... tralala ... inseamna ca eu ori sunt nebun ori norocos...

 

1)pe Jackson-ul pe care cantam candva rupea o coarda odata la 1 zi... bridge rigid... nu era al meu asa ca nu ma interesa prea mult

2)pe stratul meu de cand ma stiu cant cu cele mai subtiri corzi de la Addario... care-s teava... am folosit la maxim chitara si dupa aproximativ 5 luni de zile mi-a cedat prima coarda: Sol

3)am incercat si corzile GHS - nu mi-au placut: prea dure si rigide

4)corzile Fender - alegerea oricarui om neexperimentat, ca daca ar sti ca alea sunt corzi de stoc si stau pe chitara de cand s-a fabricat chitara atunci ar merge pe mana mea... si eu folosesc Addario datorita unui review mai vechi in care aparea Satriani cu corzile acestea pe care le foloseste de ceva timp

5)o alta recomandare ar fi Elixir dar sunt prea scumpe...

 

si cum sa n-ai fret buzz daca folosesti corzi slabe? ... pe langa asta vezi sa n-ai probleme cu griful - sa se fi arcuit ... roagate sa nu

Link to comment
Share on other sites

Daca e doar pe o coarda si doar pe coarda libera, poate slotul din nut al corzii respecive este prea adanc si face fret-buzz pe primul fret.

Sau poate e ceva legat de frecventa - la frecventa repectiva intra ceva in rezonanta i incepe sa zumzaie. Verifica daca face la fel luand aceeasi nota pe alta coarda. Sau acordeaza mai sus sau mai jos si vezi daca se pastreaza bazaitul.

Poate vibreaza cheitele...

Poate...

Poate...

 

sunt multe cauze, trebuie a le elimini pe rand.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Am cumparat recent un squier bullet strat. Chitara e acordata (cel putin asa imi arata ap tuner), dar aud un sunet in plus (bazait) atunci cand ciupesc la liber prima coarda. Daca apas pe orice fret, bazaitul dispare. Dupa ce am citit cate ceva pe net am inceput sa-mi fac griji, in primul rand pentru ca e chitara noua si in al doilea rand ca nu stiu de unde poate veni bazaitul asta (mi-e frica sa nu fie alceva decat corzile). Poate cineva sa-mi spuna care ar putea fi cauzele in conditiile de fata?

 

multumesc

 

ok... o problema destul de comuna... pe care am intalnito si eu: n-are legatura cu corzile... de fapt are... ai corzi prea groase si ai incearca sa maresti actiunea pentru coarda respectiva ca sa scapi de bazait: adica ridici din bridge mai sus chestia[nu stiu cum ii spune] aia prin care iese coarda folosind un imbus... si ar trebui sa scapi de buzz-ul ala... dar dupa asta te duci in spatele bridge-ului si reglezi si intonatia inapoi pentru ca cand ridici chestia aia in sus modifici si intonatia... nu-i greu... daca nu reusesti sau ai nelamuriri lasa-mi un PM cu id-ul tau de mess si te indrum eu mai departe ...

 

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Guest RobyKee

Ca sa nu mai deschid alt topic am si eu un strat si dupa freturile 14 15 16 am fret buzz corzile nici o saptamana nu au...ce poate sa fie ?

Link to comment
Share on other sites

Probabil din cauza actiunii foarte joase, dupa tasta 16 e posibil ca respectiva coarda sa atinga foarte putin tija de pe tasta 17 si astfel apare buzz-ul :)

Link to comment
Share on other sites

nu e de la trussrod?

 

 

Pãi de ce ai adus vorba de corzi ? Înainte de a le înlocui n-ai avut problema asta ?

 

Poate c-ai nimerit corzi cu burtã...:)

 

Aruncã o privire aici, informeazã-te un pic, dar nu te grãbi sã umbli, cã n-ai scule... Sau ai ? :

 

http://fingerlakesguitarrepair.com/pages/repair-descriptions/frets/set-uplevel-frets/fender-strat-level-frets-and-set-up.php

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca e doar pe o coarda si doar pe coarda libera, poate slotul din nut al corzii respecive este prea adanc si face fret-buzz pe primul fret.

Sau poate e ceva legat de frecventa - la frecventa repectiva intra ceva in rezonanta i incepe sa zumzaie. Verifica daca face la fel luand aceeasi nota pe alta coarda. Sau acordeaza mai sus sau mai jos si vezi daca se pastreaza bazaitul.

Poate vibreaza cheitele...

Poate...

Poate...

 

sunt multe cauze, trebuie a le elimini pe rand.

 

 

ok... o problema destul de comuna... pe care am intalnito si eu: n-are legatura cu corzile... de fapt are... ai corzi prea groase si ai incearca sa maresti actiunea pentru coarda respectiva ca sa scapi de bazait: adica ridici din bridge mai sus chestia[nu stiu cum ii spune] aia prin care iese coarda folosind un imbus... si ar trebui sa scapi de buzz-ul ala... dar dupa asta te duci in spatele bridge-ului si reglezi si intonatia inapoi pentru ca cand ridici chestia aia in sus modifici si intonatia... nu-i greu... daca nu reusesti sau ai nelamuriri lasa-mi un PM cu id-ul tau de mess si te indrum eu mai departe ...

 

o zi buna

 

Va multumesc pentru raspunsuri. In cele din urma chitara a ajuns in service. Mi-au scris frumos pe garantie ca nut-ul a fost problema. Si acum suna bine! Inca ceva: intre timp am gasit un site care enumera cauzele fret buzz-ului in functie de caz. Sper sa fie de ajutor http://www.fretnotgu...tar/buzzing.php

Inca o data, va multumesc si sarbatori fericite to all!

Edited by razzvan
Link to comment
Share on other sites

nu e de la trussrod?

 

nu

 

Va multumesc pentru raspunsuri. In cele din urma chitara a ajuns in service. Mi-au scris frumos pe garantie ca nut-ul a fost problema. Si acum suna bine! Inca ceva: intre timp am gasit un site care enumera cauzele fret buzz-ului in functie de caz. Sper sa fie de ajutor http://www.fretnotgu...tar/buzzing.php

Inca o data, va multumesc si sarbatori fericite to all!

ce are de-a face nut-ul cu tasta 16?

Link to comment
Share on other sites

Initial am incurcat butonul de reply cu cel de +1.

 

On topic: Chitara lui avea problema cu felul in care suna coarda libera,nu avea nimic cu tasta 16,aceea era a altui coleg.

Iar atata timp cat suna "muted" sau bazaie aiurea cand e libera,mi se pare normal sa fie nutul.Se poate intampla si de la cheite,dar cand sunt sub tensiunea corzilor nu cred ca au de ce sa mai "zumzaie".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.