www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Reghin Telecaster


hemmy
 Share

Recommended Posts

bridge-ul l-am luat cu tot cu chitara, de la varu maftei, de aici de pe forum, gata modificata,numai ca sistemul tremolo e inlaturat in locul sustain block-ului are lipita o bucata de lemn cu gauri pt ferrules si corzi ca la tele strings thru, da cred ca poti face modificarea sa pui un bridge fix sau poti bloca bridgeul de pe squier cu o bucatica de lemn intre corpul chitarei si sustain block

Link to comment
Share on other sites

bridge-ul l-am luat cu tot cu chitara, de la varu maftei, de aici de pe forum, gata modificata,numai ca sistemul tremolo e inlaturat in locul sustain block-ului are lipita o bucata de lemn cu gauri pt ferrules si corzi ca la tele strings thru, da cred ca poti face modificarea sa pui un bridge fix sau poti bloca bridgeul de pe squier cu o bucatica de lemn intre corpul chitarei si sustain block

Ce coincidenta si eu tot de la Varu Maftei am chitara.

Am blockat bridge-ul din prima zi cand am primit chitara :) , dar as fi vrut un bridge ca cel de pe chitara ta, arata mult mai bine :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

multumesc, ieri m-am grabit putin si am pus doar pozele,mi s-a stricat compresorul si nu am putut face treaba cu aerograful totul e facut de mana cu culori acrilice prin tamponare cu o bucatica de burete intai am dat cu shellac supafata, apoi am aplicat rosul in straturi subtiri si transparente apoi iar am izolat rosul cu un strat subtire de lac tot de shellac apoi am aplicat culoarea mai inchisa un maro spre negru sau umbra arsa,apoi am dat cateva straturi de shellac si cu o lama de bisturiu am indepartat vopseaua de pe binding dupa ce repar sau cumpar alt compresor o lacuiesc nu prea stiu ce bridge sa pun unul cu trei sei sau unul cu sase daca stie cineva avantaje si dezavantaje la fiecare il rog sa-mi spuna si mie sau daca are unul de vanzare...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am o problema,mi-a facut tata placile pt bridge si controale chestia ca au iesit cam brute in spiritul aged sau worn,unde as putea sa le nichelez sau altceva si cate sei sa montez 3 sau 6 eu nu am avut niciodata tele deci de aia intreb, unii spun ca suna mai fain cu trei sei din alama dar e mai greu de intonat, daca pun 6 seile de pe un bridge de strat se potrivesc? multumesc post-10272-1280417269_thumb.jpgpost-10272-1280417246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am o problema,mi-a facut tata placile pt bridge si controale chestia ca au iesit cam brute in spiritul aged sau worn,unde as putea sa le nichelez sau altceva si cate sei sa montez 3 sau 6 eu nu am avut niciodata tele deci de aia intreb, unii spun ca suna mai fain cu trei sei din alama dar e mai greu de intonat, daca pun 6 seile de pe un bridge de strat se potrivesc? multumesc post-10272-1280417269_thumb.jpgpost-10272-1280417246_thumb.jpg

Tatal dumneavoastra se descurca foarte bine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

salut am terminat de achizitionat toate componentele de la guitar shop si m-am apucat sa le montez, din pacate meseriasul a facut placa pt bridge cu 10 mm mai lunga si a trebuit sa o indrept sa tai si sa indoi iarasi, am dat gaurile pt sei [am ales varianta cu trei sei din alama], pentru suruburi si corzi, placa controalelelor de asemenea,nu am gasit ferrules pt string trough dar am gasit niste piulite din alama la tata in atelier care seamana foarte bine cu originalul, corpul l-am lacuit folosind compresor si pulverizator mai am de nivelat dupa uscare stratul de lac buffing montat toate chestiile si gata daca am timp saptamana asta e gata post-10272-1283190325_thumb.jpg post-10272-1283190421_thumb.jpgpost-10272-1283190464_thumb.jpg post-10272-1283190493_thumb.jpgpost-10272-1283190542_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am mai slefuit pe umed cu hartie abraziva de la 800 la 1500 daca va mai fi nevoie mai dau cateva straturi de lac,am gasit si o mufa cu niste chestii lipite, ce rol au? daca imi poate spune cineva ... post-10272-1284494103_thumb.jpg post-10272-1284494145_thumb.jpgpost-10272-1284494173_thumb.jpg post-10272-1284494261_thumb.jpg

Sunt doua condensatoare si un rezistor in paralel. Rolul banuiesc ca este acela de a sunta niste frecvente inalte la masa (or fi fost dozele prea "bright"). Nu cred ca ai nevoie de ele :)

Link to comment
Share on other sites

Merita un sticky topicul acesta in sectiunea DIY !!

 

Agreed and done

 

am mai slefuit pe umed cu hartie abraziva de la 800 la 1500 daca va mai fi nevoie mai dau cateva straturi de lac,am gasit si o mufa cu niste chestii lipite, ce rol au? daca imi poate spune cineva ...

 

Dupa cum arata, sa produca zgomot.

Link to comment
Share on other sites

e aproape gata,a trebuit sa scobesc in neckpocket pt ca griful avea un unghi cam ciudat si sa slefuiesc capatul grifului, apoi dupa ce am masurat am observat ca intonatia era cam la limita, adica trebuia sa imping seile cordarului la maxim spre grif asa ca am taiat 5 mm din grif lasand tastiera peste corpul chitarei am umplut gaurile din grif si am dat altele, acum totul e mai bine actiunea foarte joasa si ma mira nici un pic de frett buzz tastele sunt ca noi cam scunde dar deh,acustic suna destul de tare, bine are si multe cavitati in interior, urmeaza sa lipesc maine si sa vad cum suna twisted tele si vintage broadcaster cica...post-10272-1285092596_thumb.jpg post-10272-1285092718_thumb.jpg post-10272-1285092802_thumb.jpg post-10272-1285092906_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

multumesc,in sfarsit am terminat toate reglajele si ce sa zic a iesit o chitara cam grea , are 4 kilograme 200,dozele merg switch-ul la fel, potentiometrul de ton nu mi se pare ca face mare lucru,de sunat suna bine pt urechile mele, oricum nu am pus niciodata mana pe un tele fie el si squier sau altceva, sa am termen de comparatie dar la ce chitare am avut pana acum asta e cea mai buna, nu ma mai pot dezlipi de ea,in rest ce sa zic e foarte simpla ca si concept,griful imi place foarte mult,e un pic mai gros, am avut la un moment dat posibilitatea sa il schimb cu unul maple de squier sau ceva made in china,care era oribil tastele montate prost si falsa peste tot oricat ai fi umblat la trussrod si actiune,costuri chitara, doze, harware, electronice lacuri si vopsele au fost cam aproape de 600 lei dar eu zic ca a meritat post-10272-1285517873_thumb.jpg post-10272-1285513390_thumb.jpg post-10272-1285517934_thumb.jpg post-10272-1285518056_thumb.jpg post-10272-1285518140_thumb.jpgpost-10272-1285518458_thumb.jpg post-10272-1285518506_thumb.jpg post-10272-1285518771_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

multumesc pt complimente si sfaturi,dar am o intrebare actiunea corzilor la nut respectiv la prima tasta mi se pare cam mare e cam greu sa apas corzile in prima pozitie, bareul e si mai greu, cand am facut nutul mi-a fost teama sa nu tai santurile prea adanc, cam cat trebuie sa fie distanta intre corzi si tasta unu? acum e cam de 2 mm...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.