www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Difuzor De 15" Pe Chitara


dani
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Nu am gasit topicul in care probabil s-a mai discutat despre asta dar as fi curios sa incerc sa cuplez un difuzor de 15" la combo-ul(prin extention cabinet) si sa mearga ambele difuoare(cel prezent in statie..Jensen de 12"...si cel de 15") in paralel.

 

1.E o idee buna?Doresc sa adancesc putin soundul si sa-i dau un boost de Oo:)Cleanul sa aibe mai multa vana, dar banuiesc ca si pe distoarse se intampla aceeashi chestie.

 

Citisem pe aici pe forum ca se practica treaba asta.Ati incercat ?

 

2.Ce difuzor(in cazul in care nu e un compromis ce vreau sa fac) ar fi recomandat?Ce firma...ce model.Nu as vrea sa-mi jupoaie buzunarele(pana in 100-150Euro).

 

Comboul(Sinmarc G50 R V2, lampa, 50W) este open back(pe jumate) si are(dupa cum am mai zis) un difuzor Jensen.

 

As aprecia mult daca mi-ati putea da si sfaturi in privinta asta sau directii.

 

Numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Nu am gasit topicul in care probabil s-a mai discutat despre asta dar as fi curios sa incerc sa cuplez un difuzor de 15" la combo-ul(prin extention cabinet) si sa mearga ambele difuoare(cel prezent in statie..Jensen de 12"...si cel de 15") in paralel.

 

1.E o idee buna?Doresc sa adancesc putin soundul si sa-i dau un boost de Oo:)Cleanul sa aibe mai multa vana, dar banuiesc ca si pe distoarse se intampla aceeashi chestie.

 

Citisem pe aici pe forum ca se practica treaba asta.Ati incercat ?

 

2.Ce difuzor(in cazul in care nu e un compromis ce vreau sa fac) ar fi recomandat?Ce firma...ce model.Nu as vrea sa-mi jupoaie buzunarele(pana in 100-150Euro).

 

Comboul(Sinmarc G50 R V2, lampa, 50W) este open back(pe jumate) si are(dupa cum am mai zis) un difuzor Jensen.

 

As aprecia mult daca mi-ati putea da si sfaturi in privinta asta sau directii.

 

Numai bine...Dani

Fender folosea JBL d130f prin anii 60-70 in twin custom, iar in reissue e ceva eminence, tot de 15. Dar depinde cum suna combo-ul ala ca nu-l cunosc.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca pt ce vrei tu se preteaza bine Commonwealth 15 care suna foarte bine cu overdrive, Big Ben-ul e mai mult pentru clean, pe overdrive e cam murdar.

 

Marius...zi-mi te rog care din cele de 15" de la eminence?ca-s mai multe serii, modele la diferite preturi:)ai un ex concret?sau la modul general?

 

Merci mult!

Link to comment
Share on other sites

Îmi puteți indica pe acestã spectrogramã unde se gãsesc "ouãle"?

 

 

 

pe overdrive e cam murdar

 

Difuzorul mai trebuie ºters de praf din cãnd în când, altfel împreunã cu umezeala, glucidele din fumul de scenã ºi berile din afterparty formeazã o crustã impenetrabilã.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

peavey delta blues e un combo superb cu dif de 15"....tocmai de aceea sunt indragostit de clean-urile pe care le scoate.Din cate stiu foloseste un dif blue marvel destul de ieftin.Cred ca un eminence legend 15" ar fi bun...si nu e scump.Asta:

http://www.thomann.de/gb/eminence_legend_151.htm

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Marius...zi-mi te rog care din cele de 15" de la eminence?ca-s mai multe serii, modele la diferite preturi:)ai un ex concret?sau la modul general?

 

Merci mult!

http://www.music123.com/Eminence-Commonwea...153629.Music123

 

 

ptr comparatie :

http://www.usspeaker.com/Commonwealth12-1.htm

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Aseara am facut o proba punand in extensie cabinetul meu 2x12 cu Celestion Classic Lead(closed back) si am avut parte de o bucurie mare mare.

 

Nu sunt in masura sa trag o concluzie mareata...dar ce am auzit m-a dat pe spate tare.Abia indrazneam sa visez la asha ton.Deci ma bucur mult ca am pus mana pe acest combo.Ciresica de pe tort a constat in a pune cabinetul 2x12 in extensie.

 

Poate o sa incerc si varianta cu 15" in extensie, insa doar daca gasesc pe undeva un dif ca de cuparat nu ar avea rost ca suna acum exact cum trebuie.Abia astept sa-l bag in studio la tras:P

Link to comment
Share on other sites

Aseara am facut o proba punand in extensie cabinetul meu 2x12 cu Celestion Classic Lead(closed back) si am avut parte de o bucurie mare mare.

 

Nu sunt in masura sa trag o concluzie mareata...dar ce am auzit m-a dat pe spate tare.Abia indrazneam sa visez la asha ton.Deci ma bucur mult ca am pus mana pe acest combo.Ciresica de pe tort a constat in a pune cabinetul 2x12 in extensie.

 

Poate o sa incerc si varianta cu 15" in extensie, insa doar daca gasesc pe undeva un dif ca de cuparat nu ar avea rost ca suna acum exact cum trebuie.Abia astept sa-l bag in studio la tras:P

 

+1 difuzor = +3dB

 

+4 difuri = +6dB

 

Nu o sa sune cu un singur difuzor in plus la fel ca si cu + (4x12'') .Dar suna ceva mai "tare'' un 15'' dacat un 12'' mai ales pe partea de basi.

 

Deci ptr toata lumea

 

Daca! avem o statie ce ne furnizeaza ptr exemplu 1W cu un difuzor cu 93dB SPL

 

" STATIA de 1W'' pe un singur difuzor de 12'' ........................ 93 dB SPL

 

" STATIA de 1W'' pe 2 x 12'' va avea ...................................96 dB SPL

 

" STATIA de 1W'' pe 4 x 12'' va avea ...................................99 dB SPL

 

FIECARE DUBLARE al Numarului difuzoarelor legate adaptat ! la o statie aduce +3dB .Nu se lega de obicei mai mult de 8 difuzoare deoarece defazajele dintre difuzoare

 

( dar fiind ca distanta dintre difuzoare ) introduc defazaje ce duc la situatia ca unele frecvente sa ajunga in antifaza altele in faza ..etc..) fac banda redata va deveni foarte neuniforma si nu mai ai cresterea de +3dB ..

 

Deci o statie Marshall de 100W pe un singur difuzor de 12''poate sa aiba SPL 110dB

 

ACEIASI STATIE D 100W pe 4 x 12'' poate sa aiba SPL 116 dB !!

 

ACEIASI STATIE D 100W pe 8 x 12'' poate sa aiba SPL 119 dB !!

 

Multe boxe ptr chit bas sunt cu 8 x 10" ,cred ca dat fiind distanta dintre difuri fata de lungimile de unda duc la o banda mai uniforma (?) pe langa raspunsul dinamic mult mai nervos al difuzoarelor cu membrena mai usoara .

 

Inca un avantaj al folosiri mai multor difuzoare .

 

Un singur difuzor dat la maxim va avea compresie de putere de ''-3dB '' deci statia de 100W va suna de parca ar fi numai de 50W .

 

Daca ai 8 difuzoare acestea nu ajung la aceiasi nivel de compresie de putere ( cauzat de efectul termic ) deoarece puterea este uniform repartizata pe fiecare difuzor si in acest fel racirea este muult mai eficienta !!!

 

 

Pe de alta parte difuzoarele vor avea deplasarea membranei de N ori mai mica deci rezerva de cursa a membranei , distorsiuni mai mici .Redarea joaselor fara distorsiuni mai eficienta .

 

Un singur difuzor va avea deplasarea membranei foarte mare fapt ce duce la distorsiuni ( si poate la distrugere mecanica timpurie ,dar uni folosesc chiar acest sound distorsionat si de difuzor ).

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

sustin ceea ce spui tu si am inteles ce vroiai sa zici:)insa nu am zis ca se aude mai tare(desi si asta e o chestie adevarata) ci la volum uman se aude mai bine ca si calitate...claritate...nuantza:)Probabil si datorita combinatiei de difuri(jensen si classic lead celestion).

 

Oricum cert este ca abia astept repetitia de diseara:P

Link to comment
Share on other sites

sustin ceea ce spui tu si am inteles ce vroiai sa zici:)insa nu am zis ca se aude mai tare(desi si asta e o chestie adevarata) ci la volum uman se aude mai bine ca si calitate...claritate...nuantza:)Probabil si datorita combinatiei de difuri(jensen si classic lead celestion).

 

Oricum cert este ca abia astept repetitia de diseara:P

 

Perceptia sunetului vine de la SPL .

 

Cred ca ai auzit de LAUNDNESS , curbele de sensibilitate ale urechii umane.

 

La o distanta data fata de difuzor la diferite nivele SPL vei simti alt sunet deoarece cu schimbarea presiunii sonore se schimba si perceptia diferitelor frecvente.

 

La sculele 'HiFi de camera din aceasta cauza ai nevoie de 2 x 100W ( ce nici nu-i destul cateodata ptr o redare a dinamici) basul cand asculti muzica la nivel redus tyrebuie sa-l ridici cu 60-70 dB fata de medii unde urechea este foarte sensibila. Nu stiu daca-ti dai seama ce diferenta de SPL este 70dB .La fel si inaltele trebuie sa fie mai ridicata fata de medii cu aprox 40dB.

 

Cauta audio SPL -dB calculator cu Google si introdu valori ca sa vezi ce raport /diferente sunt.

 

+10dB este aproximativ o dublare al tariei sunetului

 

- 10dB este o injumatatire al tariei unui sunet .

 

O dublare al puterii electrice reprezinta +3 db .

 

Asa ca pentru a dubla taria sunetului de 1W auzit ai nevoie de aprox 10W

 

,10 W sa auzi dublu de tare ai nevoie de 100W ,

 

100W sa auszi dublu de tare ai nevoie de 1000W

 

Aceasta crestere de la 1W LA 1000W este de numai 30dB !!!! de aici se vede ca 70dB este o diferenta enorma de putere .

 

 

 

Aceasta curba LOUDNESS se schimba apoi cum creste volumul/ SPL-ul deci nu ai incontinuu aceiasi perceptie al timbrului .

 

Din aceasta cauza in anumita locatie un anumit SPL duce la un anumit sound/ton.

 

Despre asta explicam si cand vorbim de scena ...la fiecare dublare de distanmta fata de difizor scade puterea cu 6 dB !!!!!

 

Asa ca daca la distanta de 1m auzi maximum , la 4m se aude mai slab de jumatate din tarie,la 8 metri aprox 1/4 din taria sunetului .

Si ai si efectul LOUDNESS deci nu vei auzi in primul rand basul asa ca cat mai multa putere si difuzoatre nu strica sa ramana ceva din ton , mocar sa te auzi fara sa strici tonul prea mult/Si sa nu fii nevoit sa staiu cu urechea in boxa.

 

In orice caz se aude mai bine cu inca un dif de 15".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.