www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Muzica Si “muzica” Din Romania


Guest spaghetti
 Share

Recommended Posts

Am citit tot. Apreciez pasiunea cu care e scris articolul. Greu ma mai face ceva sa postez pe acest forum, dar textul descrie si multe din regretele mele. Din cand in cand cate unul dintre noi are aceasta forma de protest pe care o apreciez, desi in fapt de cele mai multe ori e degeaba. Ajuta doar la moral intr-o anumita masura. Din pacate, am ajuns prea putini ca sa mai contam...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Întrucât totdeauna mi s-a pãrut cel puțin curioasã atitudinea asta superficialã fațã de adevãrul unanim recunoscut care se ascunde în spatele suprafeței imbecile în care trãim, voi deturna, dacã mi se permite, discuția pe o altã paginã. De asemenea sunt invitați toți cei care gândesc pozitiv despre subiectul lansat de spaghetti. http://negrulatent.forumotion.co.uk/umanoi...a-un-pas-t3.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Întrucât totdeauna mi s-a pãrut cel puțin curioasã atitudinea asta superficialã fațã de adevãrul unanim recunoscut care se ascunde în spatele suprafeței imbecile în care trãim, voi deturna, dacã mi se permite, discuția pe o altã paginã. De asemenea sunt invitați toți cei care gândesc pozitiv despre subiectul lansat de spaghetti. http://negrulatent.forumotion.co.uk/umanoi...a-un-pas-t3.htm

 

 

Foarte frumos gestul tau...si mi-a placut atat comentariul de aici cat si cel de pe blog....uite cati inadaptati ne-am adunat.... :) si apreciez faptul ca folosesti diacritice. Am sã folosesc ºi eu de aici înainte...

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai enervati atata pentru ca omul are dreptate. Si cine s-a gasit sa dea report la postul asta? Cu asta obositi voi moderatorii?

 

Nu vreau sa spun decat ca nu este un fenomen romanesc, eu am facut tot posibilul sa plec din tara si tot asa este peste tot, si asa a fost acum 30 de ani si asa o sa fie peste 30 de ani si intotdeauna.

 

Asculta muzica care iti place si nu te mai obosi cu ce le place altora. Exista lucruri mai importante decat gusturile muzicale pe lumea asta.

 

+1 to that!!!

 

Citez un batran roman de aici din Boston care e medic si ma ajuta cu spatele:"Tinere, bine faci! America nu e pentru toti! America e pentru curve si pentru hotzi!Iar tu nu pari sa fi nici una din ele..." - asta a fost pentru cei care cred ca in alte locuri e diferit, iar omul cand a zis "bine faci" se referea la faptul ca ma mut inapoi in Romania. La fel cum a zis si Metabog: este la fel peste tot!

Aceleasi tipuri de oameni peste tot: cei care fac si (imi pare rau pentru exprimare) labari. Vedetisme si aluri si atata dragi frati, asta este peste tot, iar un mic procentaj intelege ce si cat trebuie sa faca pentru a fi bine.

 

Daca gresesc, va rog sa ma contraziceti ca poate sunt lucruri pe care inca nu le stiu si invat din greseli.

 

P.S: greu a fost sa citesc tot topicul. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Bai cate aberatii.

 

Pe rand

 

1. Pt domnul initiator al topicului si pentru restul "inadaptatilor".

Hai sa va dau o stire - toti suntem "inadaptati" intr-un fel sau altul.

Hai sa va dau o alta stire - exista o chestie numita "libertatea de asociere". Nu va opreste nimeni sa va petreceti timpul in compania unor oameni compatibili. Eu personal consider ca e o atitudine mai constructiva decat sa te lamentezi pe internet despre cum lumea nu asculta Yes sau Pink Floyd. (din intamplare, eu nu pot sa suport Yes. Probabil oi fi vreun incult).

 

2. Care e problema la noi ? Simplu. Cultura.

Poate ati auzit de "dilema prizonierului". Explica foarte multe lucruri legate de moralitatea umana.

Romanii sunt exact pe cazul in care amandoi prizonierii se tradeaza.

 

Cata vreme e considerat perfect acceptabil sa "dai teapa" (a se vedea inclusiv discutii de pe acest forum - gen "feedback despre vanzatori/cumparatori"), starea de lucruri se va perpetua.

Link to comment
Share on other sites

Aia e. Si cum sa capatam vointa daca pana si in locurile unde venim sa ne reincarcam bateriile (precum un forum pentru pasionatii de chitara) se deschide un topic la fiecare 3 zile care sustine sus si tare ca e ultimul cuvant in materie de viata, univers, si tot restul, si care proclama ca romanii sunt o specie de animale fara creier si de ce nu intra americanii peste noi sa ne oblige sa-l ascultam pe <scrie etalonul de cultura muzicala preferat aici>?

eu raman la opinia mea, cum ca sistemul educational e principala problema.. dar acum as zice ca si mentalitatea "de ce nu vin americanii/nemtii/antonescu si zelea codreanu/ceausescu/vlad tepes sa ne scoata din ***???" e o problema grava(am uitat sa zic de ea :) )

 

prea multe cazuri am vazut cu persoane care iau in serios(desi sper ca nu cu scopu asta a fost scris) ultimu vers din Vama Veche - Hotel Cismigiu.. "americanii-s de vina, ... " si dau vina pe americani/nemti/botswanieni/groenlandezi ca au o slujba de rahat, ca n-au intrat la facultate unde vroiau, ca nu vin maiden/priest/metallica in fiecare an la ei in oras pe gratis(eventual in fata blocului), etc. nu prea ai ce discuta cu persoane care dau vina mereu pe altcineva da ei niciodata nu sunt de vina pentru nimic. cu o educatie buna asta se poate rezolva :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cred cã e veºnicul cerc vicios ! Sistem-noi-sistem !

Nu poți sã zici cã sistemul e de vinã, decât dacã ai venit recent în țarã... Sistemul l-am crescut noi prin non-combat ºi neatenție. La fel e ºi-n muzicã !

Eliminând prin logicã lucrurile improbabile, ºi lãsând la o parte teoria conspirației internaționale( care altfel,sincer, aº pune-o pe primul loc ) , nu-mi rãmâne decât presupunerea "complet fantezistã" cã florurile din apã ºi din pasta de dinți încep sa-ºi facã efectul la ani distanțã de la "lansare". :)

Apropo' de asta : câți dintre voi mai beți apa de la robinet sau din fântâni forate ? E "otrãvitã ºi toxicã ", nu-i aºa ? :)

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Eu cred cã e veºnicul cerc vicios ! Sistem-noi-sistem !

Nu poți sã zici cã sistemul e de vinã, decât dacã ai venit recent în țarã... Sistemul l-am crescut noi prin non-combat ºi neatenție. La fel e ºi-n muzicã !

Eliminând prin logicã lucrurile improbabile, ºi lãsând la o parte teoria conspirației internaționale( care altfel,sincer, aº pune-o pe primul loc ) , nu-mi rãmâne decât presupunerea "complet fantezistã" cã florurile din apã ºi din pasta de dinți încep sa-ºi facã efectul la ani distanțã de la "lansare". :)

Apropo' de asta : câți dintre voi mai beți apa de la robinet sau din fântâni forate ? E "otrãvitã ºi toxicã ", nu-i aºa ? :)

 

 

Am vzut la TV , plantele " inginerizate genetic '' de unde tregem concluzia ca 'plantele nu au nici o vina deci ramane partea cu ''inginerii'' cae se ocupa cu ingineriii .

 

Proipun ca inginerii nostrii sa-i intrebe pe cei de la "google map streetview "' cum resusesc sa ascunda gropile din asfalt ? Si sa rezolvat problema .

 

Se pot urmari sosele ,drumuri mai ales cele cu trafic mai intens kilometrii si kilometrii ,parca usoare urme de reparatii am vazut dar trebuie sa le vanezi.

 

http://maps.google.com/maps?f=q&source...,56.76,,0,-9.25

 

Ia treceti la vanat gropile din asfaltul din america.

 

 

Ia vedeti cu ce se ocupa brigada artistica a celor din South Australian Police :

 

Cum e ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Suferim de blocaj psihologic: http://www.cotidianul.ro/revolutia_lui_dju...egri-28017.html

Apropo de "dilema prizonierului", Neagu Djuvara spune: "Asta e istoria Þãrii Româneºti. Toți erau rude între ei, dar se mâncau ºi se omorau." http://www.evz.ro/detalii/stiri/djuvara-vo...ila-876439.html

 

Nu mai crede tot ce spun alții pe la ºtiri ºi în ziare ! Uite ºi aici pe RGC sunt oameni care trãiesc în alte țãri ! Provoacã-i pe ei sã-ți spunã cum sunt oamenii în alte țari ! Cautã-ți prietenii care sunt plecați din țarã sã vezi ce-ți spun. O sã fii surprins .

La noi poate e mai mult fatalism . Uita-te ,de exemplu, la postul numarul #2 din topicul ãsta ca sã mã-nțelegi ce vreau sã zic...

Link to comment
Share on other sites

eu raman la opinia mea, cum ca sistemul educational e principala problema.. dar acum as zice ca si mentalitatea "de ce nu vin americanii/nemtii/antonescu si zelea codreanu/ceausescu/vlad tepes sa ne scoata din ***???" e o problema grava(am uitat sa zic de ea :) )

 

nu cred ca Vlad Tepes se ocupa cu scosul din c***t. mai degraba se ocupa cu trasul in teapa a mentalitatii. si cum mentalitatea intra prin fund....

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Tu nu intelegi prea multe, nu ?

 

Nu mai crede tot ce spun alții pe la ºtiri ºi în ziare ! Uite ºi aici pe RGC sunt oameni care trãiesc în alte țãri ! Provoacã-i pe ei sã-ți spunã cum sunt oamenii în alte țari ! Cautã-ți prietenii care sunt plecați din țarã sã vezi ce-ți spun. O sã fii surprins .

La noi poate e mai mult fatalism . Uita-te ,de exemplu, la postul numarul #2 din topicul ãsta ca sã mã-nțelegi ce vreau sã zic...

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Nu e nimic de explicat in afara de ce s-a zis deja. Romania e asa cum e pentru ca in loc sa cooperam pentru a produce valoare adaugata, nu facem decat sa ne furam caciula unul altuia. Si lucrul asta e perfect acceptabil pe plan social, cine a "dat teapa" e "smecher" iar victima "si-o merita".

 

Si tu o iei cu "fatalism", "nu crede ce zic ziarele" si "in alte tari e nu-stiu-cum".

Hai sa-ti zic eu - am atat rude in alte tari, si am si calatorit.

Si stii ce - e MULT MAI BINE. Tre' sa fii orb ca sa nu vezi asta.

 

Nu e Raiul pe Pamant, oamenii sunt tot plini de defecte ... dar realitatea ramane.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic de explicat in afara de ce s-a zis deja. Romania e asa cum e pentru ca in loc sa cooperam pentru a produce valoare adaugata, nu facem decat sa ne furam caciula unul altuia.

 

Pãi dacã eu nu înțeleg, de ce sã-ți explic eu, mai bine du-te pe topicul cu " Groapa ucide" ºi vezi acolo despre ce vorbesc, apoi uitã-te în altã țarã unde tu zici ca e mult mai bine ºi vezi ce se întîmplã acolo când apare o groapã . Numai la noi "motocicliºtii sunt de vinã" când apar gropi . Somn uºor !

Link to comment
Share on other sites

Neagu Djuvara e intelectual. Dar e idiot.

 

 

 

Cine ajunge sa faca o diferenta intre mai multe lucruri perfect identice, si ma refer aici la politicianul roman, nu poate fi numit altfel.

 

 

 

Cine ii trage cu fraze sforaitoare la modul ca “s-a stricat ceva in creierul acestui popor” iar e idiot, si aici nu mai e nici macar istoric, nici intelectual. Pentru ca asta o poate zice si o baba chioara la colul strazii.

 

 

 

Cine zice ca “s-a” ca si cum s-ar fi intamplat asa din senin, fara nici un motiv, deja e rau intentionat. Pentru ca stie foarte bine ca nu “s-a” ci “l-a”. Cine “l-a”? Cum cine? Securitatea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.