www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stangaci - Chitara Pe Dreapta


Guest BadGuy3
 Share

Recommended Posts

Guest BadGuy3

Eu is stangaci...dar am inceput la cant la chitara cu mana dreapta deoarece nu avea corzile schimbate.

Imi poate afecta asta cumva cantatul?

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa iti afecteze cantatul. Canta asa cum ti se pare mai comod. Nu exista regula, sunt oameni dreptaci care canta cu chitara pe stanga sau stangaci care canta pe dreapta. Totul tine de cum te simti tu mai bine.

 

Mai exista un aspect mai neplacut legat de disponibilitatea chitarelor pe stanga. Evident, daca chitara e simetrica nu prea conteaza, dar daca vrei un model "leftie" o sa vezi ca se gaseste mai greu si ca uneori (dar nu intotdeauna!) modelul pe stanga e mai scump decat cel pe dreapta.

Link to comment
Share on other sites

continua asa ca nu ai ce pati..si apoi chitarile de stanga sunt mult mai greu de gasit..majoritatea sunt facute pe dreapta...posibil sa inveti putin mai greu acum la inceput dar vei fi avantajat daca vrei sa-ti iei o chitara noua electrica/electro-acustica si chiar unele acustice/clasice pentru ca majoritatea sunt de dreapta...si slabe sanse sa gasesti ceea ce vrei pentru stanga

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ti s-a mai spus si mai sus continua asa cum ai inceput.Cred ca mai greu ti-ar fi daca acum dupa ce ai invatat cat de cat pe dreapta sa treci pe stanga.Plus ca mai ai un avantaj daca ai sa canti cu dreapta:sa zicem ca esti intr-o tabara cu prietenii si unul din ei are o chitara,fiind chitarist pe dreapta vei putea canta si tu pe ea in cazul in care vrei(nu e chiar un motiv bine intemeiat dar in unele situatii conteaza :)).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Si eu sunt stangaci si cant la chitara cu mana dreapta, am incercat sa cant cu mana stanga dar mi se pare imposibil. Nu cant de foarte mult timp dar n-am intampinat probleme. La inceput tineam pana mai ciudat in mana dreapta...

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

La inceput (sunt dreptaci, chitara pe dreapta) mi se parea o tampenie sa stai cu mana stanga pe grif unde ai 100 si ceva de locuri pe unde pui degetele si in pozitii destul de aiurea...si cu dreapta sa invarti 6 corzi. Asta era pe vremea cand faceam 2-3 acorduri. Acum, cand am inceput si cu clasica...si cu solouri...e mai bine asa :). dar cred ca te poti obisnui si invers.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Radu White

eu sunt stangaci, dar cand am pus mana pe o chitara, visul meu a fost sa cant pe dreapta. Si asa a fost. Am incercat sa cant pe stanga, dar simt ca imi explodeaza creierul. Adica simt ca revin la inceputuri, cand nici corzile nu stiam sa le tin apasate. Deci e vorba de cum te simti tu bine, confortabil, de cum iti place sa transpiri pe ea, chestii d-astea care creeaza legatura cu chitara ta. Cheers! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Eu is stangaci...dar am inceput la cant la chitara cu mana dreapta deoarece nu avea corzile schimbate.

Imi poate afecta asta cumva cantatul?

Nu are nici o legatura .canti cu care mana si pe ce parte vrei .

 

De altfel noi dreptacii avem de lucru cel maimult cu mana stanga !!!! asa ca nu vad unde-i problema .

 

Am avut un prieten care ciupea corzile cu stanga cu montate ptr normal ,Deci avea coarda groasa jos si cea subtire sus. si nu avea nici o problema.

 

Ladislau Herdina de la Progresiv TM este stangaci dar canta ca si dreptacii , si canta bine !!!

 

Nu are nici o importanta pe care parte tii chitara .La inceput toata lumea( dreptacii ) prinde gatul cu stanga si "mangaie" corzile cu mana dreapta caci asa au vaut la TV si la "imitat" mangaierea li-se pare ca pot mai bine cu dreapta mai ales ca mana stanga doar se agata de gat nu prinde nici un ton doar deci nu are nici un rol.Din acesta cauza li-se pare ca trebuie chitara ptr dreptaci ..Dar de fapt nu poate sa cante absolut nimic indiferent de pozitia gatului chitarei .Si atunci ce rost are sa canti invers daca esti stangaci ? sa ai probleme cu chitara ca nu gasesti ptr stangaci ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest amen

Eu sunt stangaci si mi-am luat chitara pentru stanga. Nu am putut sa tin chitara pe dreapta sub nicioforma. Daca tu poti, felicitari!

 

Inca un chitarist foarte cunoscut, stangaci, care canta pe dreapta este Joe Perry.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca in momentul in care incepi/inveti sa canti la chitara nu ai dexteritate de nici un fel nici cu stanga nici cu drepata mereu am presupus ca nu conteaza, dar atunci...de ce exista oameni care aleg sa cante pe chitari facute pentru stangaci ?:)

 

"......La inceput toata lumea prinde fixeaza gatul/chitara cu mana "stangace" si "mangaie" corzile cu mana cu dexteritate mai dezvoltata (dreapta sau stanga).Dar atentie ! nu canta absolut nimic ,doar zdrangane aiurea.

 

.... .. la "imitat" mangaierea li-se pare ca pot mai bine cu "mana activa" dreapta mai ales ca mana "stangace" doar se agata de gat fixeaza chitara ca sa nu se miste nu prinde nici un ton si deci nu are nici un rol activ .

 

........Din acesta cauza li-se pare ca tin chitara fixata mai bine pentru ca sa "magaie cu mana activa"

 

Dar de fapt nu poate sa cante absolut nimic indiferent de pozitia gatului chitarei ......"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

o venit acu ceva timp la mine un tip care o pus prima data mana pe chitara atunci si era stangaci, mi-am dat seama pentru ca nu mi se parea ciudat cum punea mana stanga si l-am intrebat daca e stangaci si o zis ca da, asa ca l-am pus sa tina chitara invers si sa incerce sa dea aiurea si o preferat intr-un final sa o tina tot ca o chitara normala pe dreapta

am sub mine 2 vecini stangaci care lafel canta pe chitara normala

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest EvilCat

Imi permit sa pun o intrebare aici. Un prieten m-a intrebat pe mine si eu habar n-am avut ce sa-i zic si m-a rugat sa intreb daca mai stiu pe cineva. Si aici era singuru loc in care am putut intreba [ma gandeam ca pe langa faptul ca se vorbeste mult, prost si fara rost imi va da cineva un raspuns ok].

 

Intrebarea e: de unde se poate face rost de un Warlock pentru stangaci?

Edited by EvilCat
Link to comment
Share on other sites

Hmm, eu ma gandeam sa incerc sa cant in timp si invers(am incercat si invers pe grif cu degetele de la stanga si incet incet merge,asa cum fac MAB si Shankle), efectiv si pe o chitara de stangaci, si pe a mea normala intoarsa invers :) adica, uitati-va la Dick Dale, e chitara de stangaci cu corzile puse ca de dreapta :lol:

Cred ca poti canta cum vrei tu, chiar nu conteaza, din partea mea ar fi misto sa poti canta pe chitara de dreptaci cu corzile puse de dreptaci si de stangaci si pe chitara de stangaci cu corzile puse de stangaci si de dreptaci :lol: am i making any sense?

 

dick%20dale.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Imi permit sa pun o intrebare aici. Un prieten m-a intrebat pe mine si eu habar n-am avut ce sa-i zic si m-a rugat sa intreb daca mai stiu pe cineva. Si aici era singuru loc in care am putut intreba [ma gandeam ca pe langa faptul ca se vorbeste mult, prost si fara rost imi va da cineva un raspuns ok].

 

Intrebarea e: de unde se poate face rost de un Warlock pentru stangaci?

 

S-a vândut unul aici, în urmã cu aprox un an... Se gãseºte ºi Warlock pentru stângaci, dar mai greu. Nu ºtiu dacã se gãseºte la Senia, dar pe Thomann am vãzut cã au: http://www.thomann.de/gb/bc_rich_nt_warlock_onyx_lh.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.