www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Higrometru?


Vladympv
 Share

Recommended Posts

Vreau sa intervin, intrucat s-a inflamat subiectul inutil si sa si ajut pe cei care nu citesc printre randuri (intrucat opiniile de mai sus, desi de multe ori aruncate cu mult subiectivism, contin experiente si sfaturi numai bune de aplicat)

 

In primul rand, JP-ul are unfinished maple neck, dar este tratat de producator, intr-o maniera tipica, cu Gunstock oil si apoi cu gunstock wax. De aici si particularitatea gaturilor de Music Man/Ernie Ball intitulata "gunstock finish". E diferit de Tung-oil finish, din ce stiu eu

 

Mai mult, JP-ul NU este <<one piece maple neck>> ...cum ar putea concluziona gresit unii forumisti, citind posturile de mai sus, ci are rosewood fretboard, care ste considerat tot UNFINISHED wood, intrucat nu este tratat cu lacuri si alte minuni care se dau pe gat,ca atare (nu stiu insa tratamentul, daca exista, inainte de a fi pus pe chitara; nu stiu, deci nu ma pronunt).

 

Fiind unfinished wood este rapid supus unor variatii de temperatura si mai ales umidificarii/dezumidificarii. Unii au parte de consecinte vizibile, altii nu. (eu desi am Music Man, model silhouette special din 1998, one piece maple neck, cu tratamentul de mai sus ... NU am patzit nimic, desi la mine in casa sunt variatii mari de umiditate si chitara a fost cantata de i-au sarit mucii, deci nu e bibelou.

 

Ca solutie eu (ca si @broknstrngz de altfel) am tot recomandat pentru ingrijire, umidificare de calitate produsul Fret Doctor, numai bun pt ebony, rosewood, si alte unfinished fretboards. Veti vedea cat se schimba treaba dupa aplicare regulata.

 

Poti sa iti iei hygrometre si alte instrumente de masura,dar nu tratezi cauza. Ideal ar fi, pt maniaci, un aparat complex de reglare a umiditatii,ca sa umble la cauza.

 

La fender cu one piece maple neck sau variatii ...care fie au satin finish, fie au lac pe fretboard, nu e cazul.

 

Ca si scurta concluzie, cu minima grija si tratament adecvat, cu atat mai mutl cu cat au si case, chitarele bune nu ar trebui sa pateasca nimik, si aici sunt de acord 101% cu cei care au opinat ca trebuie cantate sa le rupi. (daca e vreun defect de manufactura sau vreo graba in productie, nu e treaba mea. Producatorul e vinovat, ca la cat se cere pe unele chitare e de inteles revolta)

 

Acum, de ce sa nu recunoastem? unii scot bani cu chitarele, au mult live cu ele (jos-palaria) si mi se pare fireasca abordarea inclinata catre cantat si nu catre bibilit "lemne".

 

Eu cant la bec, am grija de chitarele mele, dar nu excesiv, nu scot bani cu ele, ba dimpotriva .... asa ca desi nu-s maniac, nu-s departe de a putea intelege si "bibelou"-ficarea pe care o fac unii cu intrumentele lor, pentru ca uneori sunt bani mult la mijloc. (revine dilema cu posesorii de A*di, pe care @vektor a reliefat-o; nu ma bag s-o rezolv eu).

 

Sper si in alte sfaturi utile de la voi, pentru ca in fond nici unii din voi nu gresiti fundamental, dar n-ar fi posibila si situatia cand dai in chitare sa le mearga fulgii, dar sa le si ingrijesti minimum "to serv you well"? (ca exemplu negativ la ce zic acum ..urmariti clipul ala cu Malmsteen si chitarele lui ..si parca te incerca un sentiment de confiscare a lor, cand il vezi pe meserias cum le tine)

 

q.e.d

Link to comment
Share on other sites

vreau sa pastrez umiditatea constanta in camera cu chitara , pentru a evita probleme cauzate de aer prea uscat sau prea umed.

Grija pentru chitarã chiar onoreazã.

 

Mai toate chitarele acustice (clasice sau folk) dar ºi cele electrice hollowbody sunt afectate de umezeala din aer, de fapt de variații ale umezelii. (La mine cel mai frecvent o simt prin dezacordãri în zilele umede. Cred cã este mai degraba o sensibilitate a corpului decât a gâtului -- corpul nefiind tratat pe interior este mai receptiv la umezealã.)

 

Mi-ar prinde bine ºi mie un higrometru, desigur nu pentru a combate umezeala din aer, ci pentru a încerca sã înțeleg ºi sã controlez variațile ei.

Link to comment
Share on other sites

uite un higrometru care l-am gasit pe net, sursa pare una viabila, poate il comand dac anu gasesc o varianta mai aproape decat SUA.

 

http://www.stewmac.com/shop/Accessories/Hu...dity_Gauge.html

 

si mai jos e un un aparat care se ocupa atat de mentinere umiditate cat si de monitorizare...tre sa vad daca nu gasesc la noi asa ceva

 

Emerson MoistAir 12 Gallon

 

http://www3.shopping.com/xPO-MoistAIR-MA1201

 

 

 

Grija pentru chitarã chiar onoreazã.

 

Mai toate chitarele acustice (clasice sau folk) dar ºi cele electrice hollowbody sunt afectate de umezeala din aer, de fapt de variații ale umezelii. (La mine cel mai frecvent o simt prin dezacordãri în zilele umede. Cred cã este mai degraba o sensibilitate a corpului decât a gâtului -- corpul nefiind tratat pe interior este mai receptiv la umezealã.)

 

Mi-ar prinde bine ºi mie un higrometru, desigur nu pentru a combate umezeala din aer, ci pentru a încerca sã înțeleg ºi sã controlez variațile ei.

Link to comment
Share on other sites

La mine cel mai frecvent o simt prin dezacordãri în zilele umede. Cred cã este mai degraba o sensibilitate a corpului decât a gâtului -- corpul nefiind tratat pe interior este mai receptiv la umezealã.

Corzile , intr-adevar , se dezacordeaza.Dar nu din cauza chitarii.Problema este ca aceste corzi sunt metalice.Si ca orice metal ,are un coeficient de dilatare/contractie care se face simtit la diferentele de temperatura(atentie!!!nu umiditate).Acea umezeala apare(sau dispare ca o boare) din cauza diferentei de temperatura.Iar corzile se pot intinde sau lasa, in functie de aceste conditii de temperatura.

Din cate cunosc, orice material lemnos folosit in constructia unei chitari este tratat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uite un higrometru care l-am gasit pe net, sursa pare una viabila, poate il comand dac anu gasesc o varianta mai aproape decat SUA.

 

http://www.stewmac.com/shop/Accessories/Hu...dity_Gauge.html

 

Stewmac sint excelenti la shipping. Au preturi foarte bune mereu, fata de Warmoth de ex., si tin costurile ptr. shipping extrem de jos. Coletul ajunge in maxim 2 sapt, si daca nu sare de 80 dolari per total vine direct la usa. Eu am peste 20 de comenzi la ei, si stiu multi colegi de forum care comanda in mod constant de acolo.

La o comanda au uitat sa puna un bridge in pachet, eu doar le-am scris ca nu a ajuns, fara alte dovezi. Baietii mi-au trimis chiar in acea zi alt bridge, serviciu rapid, fara nici un fel de cost suplimentar.

Link to comment
Share on other sites

Daca va e frica de umiditate ar trebui sa va faceti asigurare la chitara nene. Aaa si sa chemati si un preot sa faca slujba ca sa alunge spiritele rele. A si ar trebui sa duceti chitara si la doctor("lutier") sa va asigurati ca nu cumva cineva sa fi pus mana pe ea. Chitara trebuie sa fie cinstita nu?. Bai dar de ce nu zici "mi-am pus un higrometru in camera sa masor umiditatea pentru ca eu vreau sa am grija de plamanii mei si nu vreau sa ma inbolnavesc" dar nu , romanul este materialist si ar face orice pentru o bucata de lemn. Pt mine o chitara tot o bucata de lemn e. Puteti sa ma judecati cum vreti voi. O tii in case unde vrei tu, o lustruiesti ii dai cu fixativ cu ce vrei si pe urma vine o gagica la tine in vizita si zici wowwww ai chitara pot sa o tin si eu? ( lol suna cam penibil aci ... :) nu va ganditi la prostii) si i-o dai ca esti bun la suflet si pe urma aia ca vaca o zgarie cu bratara ei sau o loveste de un colt de masa, de mobila si tu te iei cu mainile de par si asa mai departe. Oricum o chitara mai mult de 2 luni fara sa se juleasca nu rezista. Asa si mai era aci vorba cu griful ala nefinisat. Din cate stiu eu griful nefinisat este creat intru "chitara trebuie sa respire" si chestia asta schimba cu ceva tonul o fii asa. Nu de foarte mult timp citisem ceva de Steva Vai ca are un JEM care este tot nefinisat si il foloseste numai la o anumita melodie " ca sa capteze umiditatea si fumul" din atmosfera cantecului aluia. In concluzie d'aia e nefinisat sa respire sa asude sa fie acolo. Ma iertati ca am scris romane pe aici, e ora 12 noaptea si nu am somn si am vrut sa imi ocup timpul cu ceva. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni in textul de mai sus, mi-am spus decat propria opinie. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

merci pt feedback-ul legat de Stewmac.

am sa comand de la ei...e interesant ca prima data am pus "in cos" un produs , shipping 16 $, apoi mai pun 2 shipping tot 16 $.

cotatia e pentru un anumit vol , cantitate cred, nu separata pe orice tip de produs.

ai idee daca cotatia de shipping care apare pe site e cea finala sau mai tre platiti pe langa si e o cotatie aproximativa , informativa?

 

Stewmac sint excelenti la shipping. Au preturi foarte bune mereu, fata de Warmoth de ex., si tin costurile ptr. shipping extrem de jos. Coletul ajunge in maxim 2 sapt, si daca nu sare de 80 dolari per total vine direct la usa. Eu am peste 20 de comenzi la ei, si stiu multi colegi de forum care comanda in mod constant de acolo.

La o comanda au uitat sa puna un bridge in pachet, eu doar le-am scris ca nu a ajuns, fara alte dovezi. Baietii mi-au trimis chiar in acea zi alt bridge, serviciu rapid, fara nici un fel de cost suplimentar.

Link to comment
Share on other sites

merci pt feedback-ul legat de Stewmac.

am sa comand de la ei...e interesant ca prima data am pus "in cos" un produs , shipping 16 $, apoi mai pun 2 shipping tot 16 $.

cotatia e pentru un anumit vol , cantitate cred, nu separata pe orice tip de produs.

ai idee daca cotatia de shipping care apare pe site e cea finala sau mai tre platiti pe langa si e o cotatie aproximativa , informativa?

 

 

Cand am comandat de la Stewmac - shippingul afisat a fost si cel final. Probabil pentru anumite produse ar putea aparea problema vamii, nefiind din spatiul UE.

Link to comment
Share on other sites

vama si tva probabil...

poate cienva care a comandat sa ne lamureasca aici?

Goerge!?

 

ms

 

Pai eu am comandat, insa a fost vorba de niste suruburi pentru menghina de la floyd. Si fiind niste obiecte mici (cutie foarte mica), le-am primit prin posta. Insa presupun ca in cazul unor comenzi ceva mai voluminoase pot aparea formalitatile vamale.

Link to comment
Share on other sites

asa cred si eu, plus ca inteleg ca peste 80-100 $ nu vine direct acasa si tre sa mergi la posta/vama dupa colet.

 

in final cumpar de la stewmac

 

merci mult celor care au dat un sfat util :)

 

ciudat e ca am deschis un thread pe tema higrometrului, in final tot eu am gasit unul care pare ok, dar am trezit emotii "puternice "

 

in unii membri de pe forum cu subiectul meu :)

 

numai bine!

 

Pai eu am comandat, insa a fost vorba de niste suruburi pentru menghina de la floyd. Si fiind niste obiecte mici (cutie foarte mica), le-am primit prin posta. Insa presupun ca in cazul unor comenzi ceva mai voluminoase pot aparea formalitatile vamale.
Link to comment
Share on other sites

asa cred si eu, plus ca inteleg ca peste 80-100 $ nu vine direct acasa si tre sa mergi la posta/vama dupa colet.

 

in final cumpar de la stewmac

 

merci mult celor care au dat un sfat util :)

 

ciudat e ca am deschis un thread pe tema higrometrului, in final tot eu am gasit unul care pare ok, dar am trezit emotii "puternice "

 

in unii membri de pe forum cu subiectul meu :)

 

numai bine!

 

Stewmac au un sistem foarte eficient de shipping, in care fiecare item are un "atribut" care ii spune computerului in ce marime de colet incape, impreuna cu ce alte items. Pretul afisat e exact intotdeauna. Coletul ajunge acasa daca nu trece ca valoare de o suma standard reglementata in normele vamale. Acum ceva ani era 120$, apoi parca 80$. Acum nu mai stiu. Daca sare de acea suma, coletul se opreste in vama si iti vine aviz acasa.

Emotiile puternice au aparut cind ti-a explicat lumea ca nu ai nevoie de el iar tu ai insistat. Pina la urma fiecare face cu banii lui ce-i place. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

postez mai jos recomandarea venita la Ernie Ball CS

paote ii ajuta pe unii dintre dvs aceasta informatie.

 

 

" we recommend keeping your guitars 40-50% without ever going below 40%. Humidifiers are a good idea. The key is to avoid changing humidity levels quickly. One should slowly change the levels so the wood can lose/take on moisture evenly."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest Tiberiu Panaitescu

Revin la topic dupa mult timp. Am citit ce au scris ceilalti mai sus cu ceva timp in urma. Chitara o tin intr-un demisol unde presupun eu ca ar fi ceva umezeala. Credeti ca afecteaza? merita sa investesc banii intr-un higrometru?

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiberiu Panaitescu

Acest higrometru de care vorbim este unul special pentru instrumente muzicale sau un higrometru normal? De unde a-ti cumparat asa ceva? In magazine cu instrumente muzicale?

Link to comment
Share on other sites

Higrometrul este un aparat de masura care masoara umiditatea din aer, este unul general, indiferent ce sta in camera sau incinta unde se masoara umiditatea.

Ar trebui sa se gaseasca de cumparat la magazine gen Bricostore.

Exista si unul special pentru masurarea umiditatii in cherestea, are doi pini care se infig in bucata de lemn si aparatul masoara umiditatea lemnului.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiberiu Panaitescu

Dupa ce am vazut raspunsul tau am decis sa actionez si am dat o tura la magazinele de profil gen Bricostore, Dedeman insa am fost dezamagit intrucat nu aveau asa ceva. Am gasit in final pe net pe www.malvi.ro si am comandat acolo un higrometru. Am vazut si modelul acela pentru cherestea insa nu cred ca era ce aveam nevoie. Am cumparat unul normal si astept sa il livreze. Dupa ce voi primi higrometrul voi reveni sa va zic cum e si ce umiditate am in demisol unde tin bijuteria mea :). Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiberiu Panaitescu

De curand am primit higrometrul comandat care arata cam asa: http://www.malvi.ro/higrometru-cu-fir-de-par-sintetic-si-inel-de-alama-p112

Umiditatea pe care o am in demisol este undeva la 50-55%. Pentru aceasta perioada este ok sau este prea mare? Adica ma gandesc daca acum vara e asa mare, la iarna, avand in vedere ca nu prea e incalzita incaperea cred ca voi avea o valoare a umiditatii uriasa.

Link to comment
Share on other sites

repostez , ce mi-ai raspuns cei de la Ernie Ball , serviciul clienti, legat de acest subiect:

 

" we recommend keeping your guitars 40-50% without ever going below 40%. Humidifiers are a good idea. The key is to avoid changing humidity levels quickly. One should slowly change the levels so the wood can lose/take on moisture evenly."

 

la mine vara asta am vazut ca fluctua intre 30 -50 % in camera , in functie de temperatura de afara, de momentul zilei (dimineata e diferit fata de pranz sau noaptea) si in functie de folosirea aerului conditionat in camera, care usca f tare aerul.

 

oricum daca chitarile is tinute in case, e destul de safe treaba, daca poti mentine undeva la max 50 % umiditatea

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiberiu Panaitescu

Am cautat mai multe despre subiect: ''Higrometrul clasic este un aparat cu doua termometre (cu alcool) momtate pe acelasi suport. Un termometru se foloseste asa cum e, pt a citi "temperatura uscata", al doilea, amplasat pe acelasi suport paralel cu primul, are bulbul invelit intr-un material absorbant umed, care sta intr-un rezervor cu apa si masoara temperatura "umeda". Apa care se evapora raceste bulbul, asa ca temp umeda e mereu mai mica decat cea uscata (exceptie e cand umiditarea e 100%, atunci apa nu se poate evapora si temp sunt egale). Cunoscand cele 2 temperaturi, prin diferenta lor, se calculeaza umiditatea cu ajutorul unui tabel "

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.