www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grossman's Guitars


Vladimir Tepes
 Share

Recommended Posts

Eu iti sugerez totusi sa studiezi istoria pietei si a instrumentului in discutie, sa vezi exact ce au facut Fender si Marshall si cum. Sa ne spui apoi daca mai consideri afirmatiil de mai sus invalide.

 

Pai tocmai asta e, ca am studiat-o. Asta era acum un milion de ani, chestiile cu fender si marshall. Suntem in 2010 oameni buni, treziti-va. Majoritatea oamenilor care stiu cu ce se mananca muzica, in speta chitara, au custom made-uri. Sunt un milion de firme care sunt cel putin la fel de bune, daca nu mai bune, decat Marhsall in amp-uri sau Fender in chitari.

Daca un om care vrea un anumit sunet si nu il poate obtine din dozele si lemnele de la Fender, isi face un custom, care e problema??

Pun pariu ca, chitarile prezentate in postul original sunt de mii de ori mai modern gandite si mai flexibile ca gen de cantat, decat orice fender (exceptie flyng-v-urile care sunt clar de metal).

In afara de Malmsteen, nu stiu multi chitaristi notabili (in afara de blues-mani care halesc Fender, sau ceva hard rock) sa cante pe Marshall, dintre zei.

A, suntem saraci si nu ne permitem??? Asta e altceva, dar mentalitatea strugurilor acrii in cazul asta denota ignoranta.

Daca grecii aia de la Rotting Christ au ales Grosmann (si oamenii aia banuiesc ca stiu ce inseamna sunet bun dupa ani si ani de cantat pe super scule si super scene, chestii la care majoritatea dintre noi visam), cred ca un old precum Karpi nu poate sa spuna, legat de chitarile lor, ce este bun sau nu.

Personal, cant acasa pe un Marshall 8080, si sunt extra multumit de el, este super scula. Dar de aici si pana la a ma reduce (din lipsa de bani) la ceea ce spune Karpi, e drum foarte lung.

Intra pe sevenstring.org sau alte site-uri de muzica, cu zeci de mii de useri din toata lumea, sa vezi ce inseamna custom built. Si la ce au ajuns oamenii cu bani, si de aici trage singur concluzia de ce au muzica care o au si nici mentalitatile noastre de vechil.

Inclusiv marile firme fac custom made-uri, chitarile lui Clapton, Gilmore, Malmsteen (care au Fender) sau Zakk Wilde, Satriani, Vai, Petrucci, si orice alt chitarist au custom made-uri, ca asa trebuie sa fie si asa este ok. In afara de numele firmei, nu au nici o legatura cu chitarile de serie pe care firmele respective le vand ca artist series. Asta e pentru consumatorii fara creier din Romania.

Cei din afara care vor sa dea 3 mii de euro pe o chitara, nu aleg artist series, si se duc la custom shop-uri, asta e mentalitatea celor care stiu cum sta treaba.

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

lycagon daca invoci asa de tare ce se intampla prin alte locuri poate incerci sa postezi in consecinta.

Poti sa combati postul lui Karpi si fara sa recurgi la penibilitati si chestii de prost gust. Daca ai ceva inteligent de spus fa-o intr-un mod decent.

 

Gasesti o lista cu bluesmanii ce au endorsement de la marshall pe siteul oficial: http://www.marshallamps.com/artists/artist...tist_quotes.asp

 

Mastodon, In Flames si Slayer canta in ultima vreme doar 12 bar blues.

Link to comment
Share on other sites

lycagon daca invoci asa de tare ce se intampla prin alte locuri poate incerci sa postezi in consecinta.

Poti sa combati postul lui Karpi si fara sa recurgi la penibilitati si chestii de prost gust. Daca ai ceva inteligent de spus fa-o intr-un mod decent.

 

Gasesti o lista cu bluesmanii ce au endorsement de la marshall pe siteul oficial: http://www.marshallamps.com/artists/artist...tist_quotes.asp

 

Mastodon, In Flames si Slayer canta in ultima vreme doar 12 bar blues.

 

Oki, oricum eu mai intru din cand in cand pe site-ul asta sa ma distrez. Precum vezi, numarul meu de posturi e mic, rar imi bat timpul pe aici aiurea, dar in cazul lui Karpi si inca cativa imi face placere :))

 

Postez in consecinta, precum spui tu, pentru cei care vor sa citeasca ceva din care sa invete: http://www.sevenstring.org/

 

Penibilitati are forumul asta multe, nu trebuie sa apari si sa te dai profesor, proclamand adevaruri cu caracter suprem.

Postul meu nu cred ca era pt tine, era pentru cei cu mentalitate mai felixibila, care mai citesc si alte chestii, nu numai rgc :)

Nu recurg la chestii de prost gust, dar cand vad ca de ani buni prafuitii de tot felul tot dau sfaturi DESPRE ABSOLUT ORICE, ma vad nevoit sa iau pozitie.

Singurul aspect pentru care felicit realizatorii acestui forum este sectiunea Mica publicitate.

In rest, informativ si valoric, forumul e praf.

Indiferent de ceea ce se dicuta in scule, se ajunge pe forumul asta la Fender sau Marshall sau alte asemenea. Se discuta de doze active, apare Karpi care spune de dozele fender sau alte asemenea. Se vorbeste de chitari de metal, rock, samd, apare Karpi care spune de Gibson sau alte asemenea. Se vorbeste de messa boggie, Peavey, Randall sau Engl, se ajunge la Fender sau Marshall. Probabil ca asta e ot ce o fi vazut omul la viata lui, ce sa ii faci??

 

Rock on :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Si eu am o chitara Grosmann, mie mi se pare buna, mai ales ca nu eu am dat comanda(iesea o porcarie daca dadeam eu comanda), a dat-o cineva care canta de ceva vreme pe chitara. Chiar sunt multumit de ea, foarte draguta la exterior cat si la sunet. Tot un Grosmann LP :)

Link to comment
Share on other sites

Cosmin, efortul e inutil. Lycagon nu intelege nimic, orice metoda ai incerca. Da senzatia ca incerci sa comunici cu un perete.

 

 

Ma simt jignit :)))) Lasa ca intelegi tu. Oricum,o sa mai intru din cand in cand sa mai sterg praful de pe "de moda veche" ala, poate te innoiesti putin si nu mai ai mentalitate de anul 1980.

Link to comment
Share on other sites

Ma simt jignit :)))) Lasa ca intelegi tu. Oricum,o sa mai intru din cand in cand sa mai sterg praful de pe "de moda veche" ala, poate te innoiesti putin si nu mai ai mentalitate de anul 1980.

 

Neah, prin '80 erau la moda deja rack-urile. Pentru anii 80 trebuie sa apelezi la Mibu :) Cred ca m-as regasi prin anii '50.

Link to comment
Share on other sites

Neah, prin '80 erau la moda deja rack-urile. Pentru anii 80 trebuie sa apelezi la Mibu :) Cred ca m-as regasi prin anii '50.

 

De fapt, inaintea erei noastre sa inteleg?:)

 

ok, ete colea raspuns:

QUOTE (Vladimir Tepes @ Jan 14 2010, 05:09 PM) post_snapback.gifblack metal traditional cu bucium si caval

 

Adica metal eloxat , deci negru dar nu si neaparat dur caci atunci avea titulatura de Black Heavy & Hard Metal .

 

Aluminiu eloxat din acela ptr radiatoare la tranzistoarele finale.

 

Dar la caval si la bucium se potriveste cupru sau alama lustruita sau cu "umbre maronii " sa aiba patina vremii .

 

Etno Antic Arhaic ornat cu alama innegrita ( aluminiu tot nu se potriveste la ceva antic sau de epoca caci nu era inca dezvoltata tehnologia ptr producere)

 

Asteptam peste cativa ani recenziile si impresiile in legatura cu chitarele in cauza

 

Asta m-a enervat pe mine. Daca era langa mine mosu', ii dadeam niste fraze de ramanea masca.

asta e nesimtire grosiera, taranism cras, mojicie in toata regula, candidat de frunte pt premiul Dobitocles. Poa sa inventeze omul ce vrea, nu te **** in gusturile lui niciodata, la gluma sau nu.

Cant ce vreau, si daca mosu' vine cu impresie de glume de taran scapatat si care ii vede pe aia tineri mai greu, ii arat ca greseste si poate il fac sa si planga. Asta da situatie.

Link to comment
Share on other sites

De fapt, inaintea erei noastre sa inteleg?:)

 

ok, ete colea raspuns:

QUOTE (Vladimir Tepes @ Jan 14 2010, 05:09 PM) post_snapback.gifblack metal traditional cu bucium si caval

 

Adica metal eloxat , deci negru dar nu si neaparat dur caci atunci avea titulatura de Black Heavy & Hard Metal .

 

Aluminiu eloxat din acela ptr radiatoare la tranzistoarele finale.

 

Dar la caval si la bucium se potriveste cupru sau alama lustruita sau cu "umbre maronii " sa aiba patina vremii .

 

Etno Antic Arhaic ornat cu alama innegrita ( aluminiu tot nu se potriveste la ceva antic sau de epoca caci nu era inca dezvoltata tehnologia ptr producere)

 

Asteptam peste cativa ani recenziile si impresiile in legatura cu chitarele in cauza

 

Asta m-a enervat pe mine. Daca era langa mine mosu', ii dadeam niste fraze de ramanea masca.

asta e nesimtire grosiera, taranism cras, mojicie in toata regula, candidat de frunte pt premiul Dobitocles. Poa sa inventeze omul ce vrea, nu te **** in gusturile lui niciodata, la gluma sau nu.

Cant ce vreau, si daca mosu' vine cu impresie de glume de taran scapatat si care ii vede pe aia tineri mai greu, ii arat ca greseste si poate il fac sa si planga. Asta da situatie.

 

 

Tu-l bati si pe chuck norris, eh ? :)

Link to comment
Share on other sites

Lãsând la o parte disputele, io-s de pãrere cã potențialii clienți de chitare custom din România nu au DEOCAMDATÃ o opțiune realã în ceea ce privește construcția unui astfel de instrument de cãtre un lutier român. Nici mãcar Grosu, care e din pãcate singurul care s-a înhãmat la o astfel de treabã.

Problema lui majorã mi se pare inconsecvența în ceea ce privește calitatea produsului final, fapt dovedit de problemele (chiar dacã unele-s minore, n-ar trebui sã aparã la un custom) unor membri ai forumului cu astfel de chitare (vezi dani, Sto și chiar mihubrave). Nu zic, unele îi ies chiar foarte bine, dar de obicei acest lucru se întâmplã în cazul endorser-ilor, fie ei români sau greci. Cel puțin așa am observat eu din toate informațiile pe care le am.

Baftã!

Link to comment
Share on other sites

Din cate vedem in lume "standardele" chitarelor electrice sunt impuse de cateva tipuri vestite a doua sau trei firme din lume.

 

Toata lumea copiaza eceste cateva tipuri de chitare, tot poporul cumpara aceste cateva tipuri de chitare .Atat din cauza BRAND-ului cat si din cauza modei .

 

Tot asa si in cazul statiilor , toate se compara cu doua trei branduri vestite .

 

Vrem nu vrem asta e.Am mai scris ca pot construi chitara super nemaivazuta cea mai buna din lume si degeaba nu va fi ceruta de nimeni .

 

Am costruit doze capacitiva , suna ceva nemaivazut de bine , suna perfect si cu cele mai ieftine corzi chiar si de HORA acustic .daca fac o firma si incep sa produc cate as putea sa vand 100 de bucati si gata .

Asa ca apropos de dozele active cunoscute ,acestea sunt caricaturi fata de calitatile unei doze capacitive! Pe langa asta pot folosi si (sa zicem la nimereala ) 10 "doze" in 10 pozitii in spatiul dintre bridge si neck ,realizand NN combinati de sound si cu cele mai proaste corzi (de calitate proasta dpdv. feromagnetic).Crezi ca a interesat pe vre-un chitarist ? Nu a interesat pe nimeni din cei pe care-i cunosc.Uni au auzit la mine acasa s-au minunat ca iata "o bucata de tabla sub corzi si se aude" atat a fost ...hehe .

 

Sa amintesc ca aceasta doza am construit-o pe vermea cand o garnitura de corzi Fender sa aducea cu greu din gemania si costa o groaza de bani !! Nu a interesat pe nimeni ca se poate suna perfect si folosind cele mai ieftine corzi HORA !.

 

Asa ca mie sa nu-mi povestesti de anul 2010 si de progres .Eventual poti sa spui ca este un regres total .Tot ce era important de inventat si experimentat s-a facut inainte de a te naste tu dupa anii '80 sa dezvoltat doar partea digitala a prelucrarii sunetului si s-a ajuns la scule portabile ieftine ce functioneaza in domeniul "timeprocessor " acum si in "realtime" cu care inainte erau dotate doar studiourile super sofisticate care aveau si un "scor" foarte piparat. .Daca tu nu esti informat si nu ai auzit incercat asta este alta treaba.

 

De forma chitarelor sa nici nu mai vorbim .Toate chitarele "custom" speciale copiaza forma chitarelor vestite .De Ce?.

Pentru ca "customer"-ul asta doreste sa aiba chitara care arata ca si a lui XYZ .

 

Iar in legatura cu denumirile genurilor si subgenurilor muzicale pot doar sa spun ca ma distreaza de minune.

 

Ia sa vedem cum suna;

 

Black Metal , Green Metal,Red Metal ,Yelow Metal,Blue Metal .

 

Apropos , Black Metal e cantat de negrii ,Yelow Metal e cantat de Japonezi si Chinezi,Red Metal de sovietici, Green Metal de activisti de la Green Peace .

 

dar Green Metal poate fi de fapt un subgen o combinatie din Yelow Metal +Blue Metal .

 

Toate denumirile fantezisto-comerciale sunt luate dupa " moda ".

In anii '50 era moda cu ASTRO,RACHETE,Spatiul Cosmic.....si au aparut :Stratocaster ,Telecaster ...

Automobilele aveau forma de racheta cu aripi ( efectiv "aripioare") .Sputnik ..........Beat Generation ....

=>a fost moda cu Beatniks care au inceput treaba cu "suntem in 2010 cool man cool " apoi ...cu Hot Rod ..si hop s-a vopsit Telecaster-ul si Stratocaster-ul in culori solide eventual metalizate cu vopsea de de masina ca sa fie in pas cu moda.

 

Si iata tot asa s-a ajuns sa scrie pe distors ca-i special de Metale ( bineinteles metale de toate culorile ) , scriu si pe doze ( ca doar au cu ce ) ca-s de Blues, etc...pana la Black Metal ..Bineinteles ca doza este aceiasi fara aproape nici o modificare .

Etc...

De aici se vede sau se poate intelege cat de greu este sa intri pe piata instrumentelor care este dominata de Brand-urile vestite si care cheltuie averi fantastice pe reclama ca sa mentinerea "mitologiei" in jurul produselor proprii.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pt doza capacitiva trebuia sa depuneti un proiect la academia romana si daca nimeni nu a mai facut asa ceva aveati un mandru brevet de inventator intr-un domeniu extraordinar.

 

Daca cumva se afla ca alticineva detine acest brevet nu primeati nimic, dar ideea este ca acel cineva care a inventat acest traductor capacitiv fie nu a reusit sa vanda acest brevet fie nu a reusit sa impresioneze (acel cineva sa fie persoana fizica, firma cine stie!)

 

Sau cel mai probabil calitatea acesteia nu a impresionat pe nimeni poate pe dvs.

Eu unul ash asculta aceste inregistrari

 

O zi placuta

Edited by bau_bau
Link to comment
Share on other sites

E cam fatalist sa spui "toate se iau dupa X si Y". Sunt IMO suficiente firme care produc instrumente, amplificatoare si efecte originale.

Ia uitati-va macar aici http://www.projectguitar.com/ref/electric.htm

 

Am costruit doze capacitiva , suna ceva nemaivazut de bine

Poti imparti si cu noi detaliile? :)

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

De fapt, inaintea erei noastre sa inteleg?:)

 

ok, ete colea raspuns:

QUOTE (Vladimir Tepes @ Jan 14 2010, 05:09 PM) post_snapback.gifblack metal traditional cu bucium si caval

 

Adica metal eloxat , deci negru dar nu si neaparat dur caci atunci avea titulatura de Black Heavy & Hard Metal .

 

Aluminiu eloxat din acela ptr radiatoare la tranzistoarele finale.

 

Dar la caval si la bucium se potriveste cupru sau alama lustruita sau cu "umbre maronii " sa aiba patina vremii .

 

Etno Antic Arhaic ornat cu alama innegrita ( aluminiu tot nu se potriveste la ceva antic sau de epoca caci nu era inca dezvoltata tehnologia ptr producere)

 

Asteptam peste cativa ani recenziile si impresiile in legatura cu chitarele in cauza

 

Asta m-a enervat pe mine. Daca era langa mine mosu', ii dadeam niste fraze de ramanea masca.

asta e nesimtire grosiera, taranism cras, mojicie in toata regula, candidat de frunte pt premiul Dobitocles. Poa sa inventeze omul ce vrea, nu te **** in gusturile lui niciodata, la gluma sau nu.

Cant ce vreau, si daca mosu' vine cu impresie de glume de taran scapatat si care ii vede pe aia tineri mai greu, ii arat ca greseste si poate il fac sa si planga. Asta da situatie.

Daca te crezi asha de barbat si crezi ca daca era langa tine moshu ii dadeai tu cateva, uite numarul meu de telefon: 0723992973 si id-ul de mess "robertimis;; fara ghilimele, te invit sa vii prima data sa-mi dai mie cateva palete sau sfaturi, vezi tu ce o sa potzi da. Legat de prostiile debitate de tine, ca tine au mai fiost zeci si sute amice dar stii cum este"' apa trece, pietrele raman'' . daca ai nevoie itzi dau sia dresa complecat si te ashtept si la gara ca sa te iau cu mashina ca sa nu zici ca sunt neam prost.

Link to comment
Share on other sites

Pt doza capacitiva trebuia sa depuneti un proiect la academia romana si daca nimeni nu a mai facut asa ceva aveati un mandru brevet de inventator intr-un domeniu extraordinar.

 

Doza capacitiva nu este inventia mea!! Eu doar am construit una dupa o schema dintr-o revista.

 

Doze capacitice se foloseau la unele instrumente ,de exemplu un fel de Clavinet se fabrica si la noi .

 

Banda de frecvente captata de aceste doze este la fel de perfecta ca si in cazul "microfoanelor condensator "

 

Acest lucru inseamna ca i-ti traduce fidel tot ce vine de la corp+coarda .Deci ai un control facil daca vrei sa formezi un sound.Atat prin prelucrarea corpului din punct de vedere acustic , cat si posibilitatea de a filtra din aceatsa gama completa cea ce doresti.Practic din punct de vedere al timbrului se pot obtine soundurile multor "brand"-uri vestite care s-au impus ( vrem nu vrem). Din punct de vedere dinamic poate sa difere fata de dozele magnetoelectrice neavand imperfectiunile acestora care cauzeaza un anumit sound intrat si el in "istorie" ,deci anumite compresii si distorsiuni trebuie realizate electronic .

Nu m-am mai ocupat de aceata doza neavand timp ptr experimentari dar mi-am tot propus ca "de maine".....

In orice caz din ani '80 s-a imbunatatit situatia si se poate realiza mult mai profi si acasa doar trebuie adaptate niste circuite integrate si automat ai si chitara wireless .Dar cum am amintit trebuie timp ...si rabdare enorma sa tot experimentezi.

 

De fapt se gasesc doze condensator .Nu gasesc link-ul si dau de doze ptr acustica etc...am tot mutat de pe un HDD pe altul si nu mai stiu unde am salvat link-ul.

Doza capacitiva dupa cum am amintit are banda de trecere plata de la 20Hz la 20Khz , fata de dozele conventionale apar niste basii si inaltele care lipsesc din celelalte tipuri plus nu au frecventa de rezonanta .Cu un filtru bun trece banda cu reglaj de medii cu frecventa centrala reglabila se pot "simula" foarte multe "tonuri".

 

Senzorul este o simpla placa de metal sub corzi , iar corzile reprezinta cealalta armatura al condesatorului .De aici se vede ca este foarte usor sa montezi in orice pozitie si sa montezi chiar mai multe asemenea armaturi sub corzi si cuplezi care suna bine ptr anumit timbru /stuil muzical.

Link to comment
Share on other sites

Excelent...

 

Si daca tot au atatea avantaje de ce nu se utilizeaza la scara larga????

 

Cred ca totusi ceva va scapa!!!

 

Urmeaza utilizarea traductoarelor Hall....Sau si astea au fost utilizate cu rezultate doar pt cunoscatori iar pt tot poporul sa ramana dozele "magnetoelectrice"

 

Cu siguranta nu o sa mai avem umezeala intre armaturi

 

Asteptam linkuri, chiar si milkypedia e bun....

Edited by bau_bau
Link to comment
Share on other sites

Excelent...

 

Si daca tot au atatea avantaje de ce nu se utilizeaza la scara larga????

 

Cred ca totusi ceva va scapa!!!

 

Urmeaza utilizarea traductoarelor Hall....Sau si astea au fost utilizate cu rezultate doar pt cunoscatori iar pt tot poporul sa ramana dozele "magnetoelectrice"

 

Cu siguranta nu o sa mai avem umezeala intre armaturi

 

Asteptam linkuri, chiar si milkypedia e bun....

 

Am postat in "TONUL" schema si cateva indicatii .( ca sa fie schemele la un loc cat se poate)

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8...mp;#entry410916

 

Utilizarea dozelor magnetoelectrice este comoda , nu necesita alimantare este un element pasiv .Plus se pot realiza si vinde cu mici modificari multe tipuri deparat.

daca ai o doza universala vinzi una si nu mai trebuie alta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.