www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dilema...


CernoBill
 Share

Recommended Posts

Sal'tare :) Am gasit o chitara la un tip din Timisoara, si treaba e ca mi-e destul de greu sa fac un drum pan' acolo, plus ca nu prea as vrea sa apelez la posta :)

As vrea sa stiu daca a mai trimis cineva o chitara, sau vreo scula mai pretentioasa, pe tren, in cabina conductorului...Daca e posibil sa intampin probleme, de orice fel.

Am primit de multe ori pachete de la ai mei prin metoda asta, insa am o retinere cu chitara, dat fiind faptul ca e un obiect mai valoros :)

Asadar...? :lol:

Link to comment
Share on other sites

simplu: pentru ca pe tren e mai rapid, si, in primul rand, mult mai ieftin :) firmele de curierat iti iau o groaza de bani pe un pachet mic, daraminte pe o chitara... :)

si acum...cineva care chiar are experienta cu asfel de treburi...? :)

 

Am luat doua chitare pana acum aduse prin curier,si au ajuns in stare impecabila.

Aaa si am dat 35 de lei pe curier :lol:.

Link to comment
Share on other sites

ba ce sa zic , cred ca totul tine de om si noroc ! Eu pana acum am trimis o data chitara pe tren si a fost ok , restul pe autobuz . Si am trimis cabinet marshall 4x12 , un AVT 100 , head mesa , deci lucruri estul de scumpe Nu am avut niciodata probleme si nu m-a costat mai mult de 10 lei ! Tin totusi sa ccred ca e mai bine cu autobuzul !

Nici eu nu lucrez cu firme de curierat decat daca am de-a face cu necunoscuti si e nevoie de ramburs !

Link to comment
Share on other sites

no, depinde de fiecare, daca ma astept sa primesc o chitara sau orice alt obiect valoros nu ma mai uit la 2-3 sute de mii. in schimb, daca vei avea o surpiza neplacuta, o chitara busita, trantita sau altceva pe tren... ce faci? te bucuri ca ai ramas cu 2-3 sute de mii in buzunar?

 

bine punctat. si eu as opta pentru curier.

ce-i sigur ii sigur... dai un ban da stii o treaba.

Link to comment
Share on other sites

ochei...hai sa lamurim problema :) pe mine m-a costat in jur de 40 de lei sa trimit un procesor, din Brasov pana in Iasi. asadar, ma gandeam ca o chitara m-ar costa enorm de mult... :) nu stiu ce firme de curierat folositi voi...

in orice caz, m-am lamurit in privinta acestei probleme,,,probabil ca o sa apelez la posta, chit ca tre' sa astept 3 zile pentru colet :)

Link to comment
Share on other sites

ochei...hai sa lamurim problema :) pe mine m-a costat in jur de 40 de lei sa trimit un procesor, din Brasov pana in Iasi. asadar, ma gandeam ca o chitara m-ar costa enorm de mult... :) nu stiu ce firme de curierat folositi voi...

in orice caz, m-am lamurit in privinta acestei probleme,,,probabil ca o sa apelez la posta, chit ca tre' sa astept 3 zile pentru colet :lol:

 

De ce nu intrebi in gara, cum,ce si cat costa? :)

Era mai simplu :lol:

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Dar daca scapi trenul ce faci?

 

In alta ordine de idei, stiam ca "pe tren", in cabina conductorilor si sub prezenta lor care va sa zica se trimit de obicei diverse sarsanale : cate o oala de ciorba, cate un miel taiat, cate o damigeana (cu asta e mai greu). Dar de instrumente muzicale...n-am auzit, poate vreun acordeon, ceva.

 

Metoda cea mai eleganta curieratul ramane, cea mai putin eleganta si deci mai putin "costisitoare" este batrana posta cu servicii prompte si imperturbabile.

 

Acu' depinde si de valoarea obiectului... :)

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

idem. cu ramburs cu tot a ajuns undeva la 25

De[inde si cat pune cel ce o trimite ca valoare de asigurare la chitara, ca daca se gaseste ala sa declare ca valoarea este de nu stiu ce suma, te potzi trezii ca si mine ca ai de platit 90 lei daca ai de trimis si ramburs, eu am prins 3 transporturi la care am platit intre 80-90 lei la firma de curierat cu trimis ramburs, o data la chitara si de 2 ori la obiective pentru aparatul foto. Deci depinde mult de valoarea declarata a obiectului trimis.

Link to comment
Share on other sites

amice...

dar de ce nu iei prin curierat care te lasa sa desfaci marfa (parca fan curier)...

daca e lovita ciobita zdrelita... refuzi.

asa barem stii si ce cumperi.

ca s-au intamplat cazuri in care poza era facuta inainte de a fisura griful sau de a da cu ea de pamant din greseala.

Link to comment
Share on other sites

Sal'tare :) Am gasit o chitara la un tip din Timisoara, si treaba e ca mi-e destul de greu sa fac un drum pan' acolo, plus ca nu prea as vrea sa apelez la posta :)

As vrea sa stiu daca a mai trimis cineva o chitara, sau vreo scula mai pretentioasa, pe tren, in cabina conductorului...Daca e posibil sa intampin probleme, de orice fel.

Am primit de multe ori pachete de la ai mei prin metoda asta, insa am o retinere cu chitara, dat fiind faptul ca e un obiect mai valoros :)

Asadar...? :lol:

 

Adica sa te duca posta la Timisoara ?? sau sa calatoresti la bagaje ??

 

Ce treaba ai tu cu asta,este traba vanzatorului .El trimite chitara sub o anumita forma in care daca tie nu-ti convine nu preiei chitara si nu dai banii .In orice caz nu dai bani inainte de a vedea si incerca chitara ( rambursare sau asa cumva se cheama cred , un prieten a primit asa un Ibanez din Cluj la Timisoara )

 

Deci pe tine nu te intereseaza cu ce trimite cel care vinde , daca nu trimite si aranjeaza lasi dracului si cauti o chitara mai aproape de unde stai.

 

Vanzatorul sa se bucure ca o poate vinde , sa plateasca drumul transportul si daca nu-ti convine chitara nu corespund caracteristicile din "reclama" , ajunge zgariata ,rupta, lovita ...n-o platesti si posta o duce inapoi la "sender".

 

 

Asta daca nu-i o piesa de colectie unicat cu valoare istorica de ex prima chitara a lui Hendrix , sau chitara lui Django Reinhardt dinainte de accident . .Chitare normale de serie gasesti cate vrei .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.