www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Top 5 Electric Guitars


greengod
 Share

Recommended Posts

Guest wolverine

Baieti, parerea mea: cel mai bine facem un poll si vedem in urma voturilor care este top 5 la chitari din punctul de vedere al forumistilor :)

 

Aici cred ca avem nevoie de un admin pentru ca nu stiu daca se poate face un poll cu multi select astfel incat sa satisfaca pe toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

pacat ca nu ati auzit de music man...

mai putin colegu care zicea ca suna a fender :)

 

Nu am auzit si nici nu vrem sa auzim.

 

Am cantat pe MM Silhouette care este cea mai aproape ca si constructie de Fender si imediat dupa pe un Fender Sttatocater si nu aveau nici o treaba una cu alta, Fenderul suna mult mai vintage. Ca si constructie erau aproape identice, ambele alder cu grif maple, doar tremolo-ul era altul si dozele. Am comparat si tonul chitarilor la rece si iarasi diferenta era mare.

Link to comment
Share on other sites

cred ca pe forumu asta sunt foarte multi care au probat f multe chitari bune. lol. depinde daca compari chitari din arbore preistoric cu doze cu litza de aur la un loc cu chitari din rumegus cu aracet. topicu asta e ca ala romanescccc cu cel mai tare violonist in pantaloni scurti sau cel mai smecher vocal mort de beat. lol.

 

top 5 in ce? in sunet in finish in rezistenta materialelor in comoditate in design in pana mea?

 

cati oameni atatea topuri.

Link to comment
Share on other sites

:) .........ma gandeam sa aflu niste pareri despre chitarele electrice,care sunt preferatele,ce va plac ce nu va plac le chitare.............etc.Dupa parerea mea topul celor 5 chitare electrice sta cam asa:

 

1.gibson,2.fender,3.epiphone(preferatele mele.....nu stiu de ce),4.esp,5.ibanez

 

vreau a aud pareri poate va fi interesant.................................si daca nu sunteti de acord cu mine in legatura cu chitarele, ceea nici nu trebuie,nu vreau sami dati in cap........................ :)

Reghin

Link to comment
Share on other sites

hai bai cristi ca ne-ai stricat jucaria :) ...baga si tu acolo 5 marci preferate, lasa vrajeala.

si offtopic, cati ati atins macar o data marcile pe care le-ati mentionat? eu in afara de vigier le-am gustat pe toate.

 

l.e. bre dar noi chiar asa, bagam marcile preferate. ca daca e vb de chitarile preferate se schimba treaba...

 

Asta-mi aminteste de timpurile cand stateam la colt de strada si concuram care cunoste mai multe "brand"-uri de masini .

 

Cred ca-i un topic ptr cei cu probleme de gradinitza.

 

Top 5 Electric Guitars

 

Sau un topic platit de cineva pe post de sondaj .Sau mai rau o imitatie al unui sondaj se insira 5 BRAND-uri ptr ca cel care a initiat topicul crede ca un sondaj din acesta este ceva "tare".

 

Exact cum i-si impodobeau camera uni cu reclame de la diferite bauturi sau racoritoare "hehe" sa se simta omul la Las Vegas sau Miami Beach chiar si la Colibitza.

 

Top 5 Electric Guitars

 

Deci zice omul in postul No.14 ca a venit timpul dupa lungi cugetari si o vasta experienta din ce a lecturat pe rgc.ro din topicurile cu clasificari pe aceiasi teme sa faca si el inca o lista cu 5 chitare apoi insira cinci brand-uri dar nici o chitara.

 

Sa zicem ca a facut o "clasificare" cum ii plac lui numele firmelor ( dupa cum suna . probabil) cel mai mult ii place

un anume brand ,nu stie el de ce dar ....o fi dragoste la prima vedere ..ceva "psiho-electrochimico platonic".

 

Acum e vorba de chitare sau de firme ? @dgeekoo a fost singurul care a mai intrebat "dar unde-s chitarele" si are dreptate.

 

Daca nu se aminteste numele lutierului al proiectantului locatia atelierului/fabricii cu tipurile si seriile vestite dintr-o anumita perioada construiete din anume lemn cu instalatie "hardware" proiectata si produsa de o anumita firma vestita din domeniu,lacuri,vopsele,grunduri, bobine cu diferite conductoare cu diferite izolatii de la matase la emailuri , magneti de la otel la noedinium ,singlecoil de diferite tipuri,humbucker de zeci de tipuri , doze active, etc etc... ce rost are .

Dar ce rost ar avea sa se aminteasca si doar un anume tip de chitara.

Numai Strat-uri"originale" sunt nu stiu cate versiuni din care cel putin 50% sunt vai si amar din anumite serii si anii .

 

Se discuta aici in stilul: ...care sunt vioarele cele mai bune .......raspuns ...cele italienesti .

Pai nu-i totuna daca e un Stradivarius sau o vioara facuta de Giovani din Nord in 1999 toamna...

 

Nu ma mira nivelul initiatorului de topic la cei 17 ani ai sai .Este OK .Dar, am ramas masca la raspunsurile prompte la nimic.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.