www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde Se Poate Canta In Romania?


soiuz
 Share

Recommended Posts

Am cautat pe net dar nu am gasit ceva asemanator.

In principiu as dori sa strangem in acest thread cat mai multe informatii despre locurile unde pot fi organizate cantari LIVE in Romania.

Incep eu:

 

In Oradea:

 

1. Blue Monday, club mare, > 200 persoane, specializat in muzica live dotat cu echipamente de sonorizare. In weekend cata formatia clubului iar in timpul saptamanii e inchis daca nu sunt organizate evenimente. Formatiile nu sunt platite si trebuie sa se bazeze doar pe bilete deci este recomandat formatiilor care se pot baza pe fanii proprii. Cu grija pentru ca e putin scumputz si multi oameni il evita!

 

2. Lords, cel mai vechi club cu muzica buna din oras (si cel mai cautat in continuare), de marime medie (aprox 100 de persoane) deschis pentru orice fel de formatii (daca sti sa faci spectacol vei avea succes acolo). Nu este specializat in LIVE si este foarte dificil de sonorizat (daca nu aveti instalatie de sunet buna nu are sens!!!). Cu banii.... intrebati, dupa caz... sau platiti de club (subtire) sau bilete....

 

Ar mai fi cateva dar nu le pot recomanda deci ma opresc aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mojo Club

Bucuresti

 

MOJO CLUB

Str. Gabroveni, Nr 14

 

Cu o capacitate de 600 de persoane, pe 3 nivele:

Subsol (Brit Room) - 400 persoane

Scena mare destinata concertelor de anvergura.

backline: 2 amp chitara, 1 amb bass, 4 monitoare, set complet de tobe

front : KME - 6 kw

mixer: Allen & Heath (24 canale, 6 send, 4 subgroupe)

eq pe fiecare monitor si pe main, 4 gates, 4 compresoare, 2 lexicon

Fiecare eveniment este inregistrat multitrack (12 canale separate) si este transmis live

pe radioul clubului:

Mojo Radio

www.listem.mojomusic.ro

 

 

Mezanin (Acoustic Lounge) - 100 persoane

Scena destinata evenimentelor acustice.

backline: 2 amp chitara, 1 amb bass, 2 monitoare, set complet de tobe

front : KME -2,5 kw

mixer: Allen & Heath (12 canale, 4 sends, 2 subgrupe)

eq pe fiecare monitor si pe main, 2 gates, 2 compresoare, 1 lexicon

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Galati- ROCK BAR ABYSS.

Oricand! :)

Mai putin Week-end-ul asta

4 decembrie inseamna trupa ACT,

5 decembrie trupa R.U.S.T ,

6 decembrie ALTAR+Vepres(in deschidere)

 

 

Pretentiile barului:

Voi sa veniti si sa va simtiti bine :)

Trupa sa isi cunoasca valoarea si sa nu exagereze cu pretul de intrare.

Ce ofera:

-bautura(bere,suc),o masa si intrarea(biletele de intrare sunt incasate de catre trupa, barul e multumit de consumatia spectatorilor)

-sonorizare

 

Aici sunt trupe care au cantat deja in acest bar:

http://www.metalact.com/forum/viewforum.php?f=44

si aici altele(concursuri,serate,petreceri,etc):

http://www.metalact.com/forum/viewtopic.php?f=44&t=2081

 

Ceva concerte din sept.incoace si confirmate in viitor:

26.09.2009 INOPIA-symphonic epic metal

27.09.2009 FOLK

02.10.2009 EXTREME NIGHTMARES NIGHT ROCK PARTY

03.10.2009 TARANTULA-thrash-death metal

04.10.2009 FOLK

10.10.2009 HIGHTLIGHTS KENOSIS(progresiv)

24.10.2009BLACK JACK(heavy metal)+REDOX(death metal melodic)

06.11.2009 TRUDA-power hardcore

4 decembrie inseamna trupa ACT,

5 decembrie trupa R.U.S.T ,

6 decembrie ALTAR+Vepres(in deschidere)

18.12.2009 SINCARNATE-doom death metal

19.12.2009 Hathor black/death metal

 

Contact: trimiti P.M. la mine si vorbesc eu cu patronii :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Piatra Neamt  

 

1. Irish Pub-> capacitate de 150 de persoane. Din cate stiu eu nu au sonorizare proprie dar se poate inchiria de la magazinul de muzica Bobo. In general, la cantari se merge pe bonuri de consumatie dar si uneori pe bilete. 

 

 

 

2. Casa cu flori->capacitate de 150-170 de persoane afara...mult mai putini in interior. Aceeasi problema cu sonorizarea ca si in cazul de mai sus. Patronul e de treaba si se merge pe varianta el iti da bani ca sa canti. Cum isi scoate el ceva e treaba lui. 

 

Mai sunt cateva pe care nu le stiu si cateva prin care am cantat dar s-au inchis. Daca o sa mai aflu ceva o sa postez. :)

Link to comment
Share on other sites

CAMPINA - CLUB LIVE

 

www.clublive.ro

 

Capacitatea este de 100-120 de persoane maxim.Sistemul de desfasuratea al unui concert este relativ simplu...

Vine trupa isi pune intrarea iar barul "traieste" din consumatie.Exista un sistem PA destul de bun, microfoane, un set de tobe si cam atat.Chitaristii respectiv bassistul vin cu amplificatoarele daca doresc, intrucat pe scena nu exista.....

A.. si ce e misto e ca berea e ieftina! :)

Link to comment
Share on other sites

Fagaras

Cover Club

 

Capacitate > 150 de persoane, PA, tobe, 2 statii chitara, 1 de Bass, inginer de sunet nota 10, posibilitate inregistrare audio a concertului cu rezultate foarte bune. Sunetul a fost apreciat de Marcian Petrescu, A.G. Weinberger , Pacifica, FAM, Ada Milea. Pentru atmosfera, sunet

. Se merge pe sistemul ,,trupa isi vinde biletele“. Se ofera promovare prin afisaj sau daca e cazul mass media. Contact pe PM.
Link to comment
Share on other sites

.

 

Galati- ROCK BAR ABYSS.

Oricand! :)

 

Contact: trimiti P.M. la mine si vorbesc eu cu patronii :D

 

:)

 

Va rog postati si modalitati de contact ale cluburilor.

Pe mine,personal, m-ar interesa sa cant in cluburile mai sus amintite.

 

:)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest boonicoo

Se poate canta aproape in fiecare seara la "Marea Imprieteneala Muzicala - serile de Jam Session ...prietenos" care se tine in urmatoarele cluburi din Bucuresti:

lunea in E Varza

martea in Iron City

miercurea in Woodstock Cafe

joia in Alter Ego Club

vinerea la Apasu Bar

sambata la Roadhouse Club

 

Orice muzician e binevenit cu instrument sau fara (avem sunet ok, 2 chitare solo, bas, set de tobe, pene, bete si buna dispozitie)

 

mai multe detalii si programul la:

 

www.jamsession.ro

Link to comment
Share on other sites

Guest Rob Zombie

Am incercat si eu un thread de acest gen mai demult, dar nu a prea prins.

 

Contributia mea in ceea ce priveste Cluj Napoca:

 

Irish And Music Club - sunt scule, ceva, este technician, de obicei se merge pe bilete.

www.irishmusicpub.ro/

 

Roland Garros - scule zero, chiar de vi se spune altfel, sa stiti ca nu sunt (toate-s arse sau cine stie...), si nici nu va puteti baza ca va va ajuta cineva odata ajunsi la club. In mare parte se merge pe bilete.

 

Janis - e mai degraba un loc de petreceri, daca aveti insa un set ce se potriveste, poate va bagati. Nu prea va bazati pe sculele clubului, intrucat nu exista.

www.janis.ro

 

My Way Club - acelasi patron ca si la Janis, alt club, aceeasi treaba in mare parte doar ca sunt mai multe cantari aici.

 

Diesel Club - se canta destul de des, e nevoie oricum de un set profi ca sa primiti cantarea. Echipamentul e deobicei foarte ok, intrucat si technicianul cu care colaboreaza clubul e ok.

Edited by Rob Zombie
Link to comment
Share on other sites

romanu iese la distractie numai daca e ceva de agatat sau daca il scoala cineva cu ranga din patutz :))))))

 

Nu sunt de acord. Depinde cine canta. Uite daca vine Clapton, biletul ar fi 30 RON in care intra si 3 beri ar fi inghesuiala mare. Deci pana si la concerte sau distractie romanul cauta "pleasca" ....ieftin si bun, utopia care se aplica la noi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pe www.metalsupport.forumgratuit.ro , pe langa cea mai mare baza de date cu formatii romanesti din aria rock/metal, gasiti si o multime de baruri cu specific rock/metal din Romania, se gasesc adrese, eventual date de contact etc.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In fiecare miercuri va asteptam la Woodstock Cafe Unplugged Live Events - Open Stage Night cu incepere de la orele 21.30.

post-6480-1267629824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
In fiecare miercuri va asteptam la Woodstock Cafe Unplugged Live Events - Open Stage Night cu incepere de la orele 21.30.

 

Ce oras?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.