www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Guest rockfusion

Eu nu stiu ce sa aleg intre un amplif Peavey si Marshall.Astept parerile voastre :unsure:

Edited by rockfusion
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu nu stiu ce sa aleg intre un amplif Peavey si Marshall.Astept parerile voastre :unsure:

 

La ce modele te referi? Unde vei folosi viitorul amplificator (acasã, sala de repetiții, concerte)?

Link to comment
Share on other sites

Guest rockfusion

Ceva pt home nu vreau dinacela care sa-mi zboare peretii si sa ramana geamurile :lol:,dar nici dela care sa-l ascult cu stetoscopul :P

Link to comment
Share on other sites

Pentru acasa eu ti-as recomanda mai degraba Peavey decat Marshall. Seria MG de la Marshall mi se pare destul de nereusita si foarte scumpa pentru ce stie sa faca. La bani putini si pentru studiat acasa bune sunt solutiile cu efecte integrate gen Vox VT20+, Peavey Vypyr 15 sau 30, Fender Mustang. In functie de ce tonuri cauti si buget poti sa te orientezi catre unul dintre cele 3 modele. Ca o paranteza Peavey-ul face de toate ok la bani putini, Mustangul suna bine mai ales pe clean, iar Vox-ul le face pe toate bine dar la bani ceva mai multi.

Link to comment
Share on other sites

Incearca Bugera - sunt pe lampi si costa putin.

 

 

http://www.thomann.de/de/bugera_v22.htm

 

E mai de blues - rock clasic, e pe lampi, are difuzor de 12, 2 canale: clean si overdrive, FX loop (poti sa bagi efecte sau procesoare). Depinde ce vrei tu. Am vazut demouri si suna binisor. Ba chiar am probat unul de 100w - Bugera 6262 si e bun pentru pretul ala.

 

Despre Bugera : si daca vrei sa sune si mai bine poti sa-l upgradezi oricand. Adica ori ii pui un difuzor Celestion, lampi de calitate (gen Groove, Svetlana, Mullard) samd.

 

22 wati pe lampi ti-ajung si pentru repetitii si pentru cluburi - suna tare si coios.

Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire ! Vreau sa imi iau un amplificator puternic si bun. Ma gandeam la un Marshall: http://www.thomann.de/gb/marshall_mg101fx.htm de 100 de W. Bun dar am vazut si pe acesta http://www.thomann.de/de/marshall_mg412b_gitarrenbox.htm de 300 de W dar nu are toate acele chichite si butoane :D asa ca, intrebare: pe asta mare de 300 pot sa cant cu chitara si cu pedale sau trebuie ceva de genul pt el http://www.thomann.de/de/marshall_2466_vintage_modern.htm ?? sau cum merge treaba ?

Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire ! Vreau sa imi iau un amplificator puternic si bun. Ma gandeam la un Marshall: http://www.thomann.d...all_mg101fx.htm de 100 de W. Bun dar am vazut si pe acesta http://www.thomann.d...gitarrenbox.htm de 300 de W dar nu are toate acele chichite si butoane :D asa ca, intrebare: pe asta mare de 300 pot sa cant cu chitara si cu pedale sau trebuie ceva de genul pt el http://www.thomann.d...tage_modern.htm ?? sau cum merge treaba ?

aia de 300 de W e doar o boxa...ai nevoie si de un head :) .Esti sigur ca ai nevoie de un amp de 100W?

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

da. inca o intrebare: toate ampurile marshall sunt pe lampi? ca asta caut :D

 

dar de ce esti asa sigur ca ai nevoie de 100W? canti pe stadioane,piete,sali de 15000 de locuri?

amplificatoarele marshall pe lampi ,in ordinea crescatoare a pretului sunt: class5(5W),haze mhz15(15W),MA50(50W),haze mhz40(40W) si apoi cam incep de la 1000E

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

dar de ce esti asa sigur ca ai nevoie de 100W? canti pe stadioane,piete,sali de 15000 de locuri?

amplificatoarele marshall pe lampi ,in ordinea crescatoare a pretului sunt: class5(5W),haze mhz15(15W),MA50(50W),haze mhz40(40W) si apoi cam incep de la 1000E

 

Dar de unde sti ca nu? Ca eu din ce am vazut zicea ca are nevoie de un amp puternic si bun.

Cu headul din ultimul link+ cabinetul din linkul al 2'lea eu zic ca si'ar rezolva problemele astea.. cu vreo 1300e.

Link to comment
Share on other sites

Faptul cã nu știe care-i diferența dintre o boxã și un amplificator = slabe șansele unei decizii corecte.

Deci, caius, de ce pe lãmpi și de ce puternic și ce înseamnã "bun"?

 

Asa e, nu am observat prima oara ca baiatul e confuz cu lucrurile astea...

Link to comment
Share on other sites

Guest RockStyle

Vox VT15 , Line 6 Spider IV 15 , Line 6 Spider III 15 sau Fender Mustang I(sau II) ? :D

 

Care e mai bun pt ceva heavy :huh:

 

 

 

Edited by RockStyle
Link to comment
Share on other sites

Guest RockStyle

Vox, eu zic ca e cel mai reusit. Daca vrei mai mult incearca Vox VT20+, stie sa faca mai toate genurile bine.

exista vreun magazin in romania care vinde vox vt20+ ??:rolleyes::unsure::unsure:

 

 

 

 

nvm am gasit :respect:

Link to comment
Share on other sites

Faptul cã nu știe care-i diferența dintre o boxã și un amplificator = slabe șansele unei decizii corecte.

Deci, caius, de ce pe lãmpi și de ce puternic și ce înseamnã "bun"?

 

in primul rand nu ma pricep la amplificatoare, si am un amp de 25 w (cica) no name, made in china. si la "sala" de repetitii tobele suna foarte tare. basul are un amp de 150 de w, cu basul nu e problema. si vreau sa imi cumpar un amplificator cat sa acopere suntetu de tobe, adica sa ne intelegem toti intre noi ce cantam. si din cate am inteles, un amp pe lampi cu putini WATI suna la fel ca si un amp fara lampi de 80 de w de ex. (nu stiu, am dat o cifra) si acum intrebarea: pt un amp cu lampi, cam cati wati ar trebui sa ai si/sau unu fara lampi cati w ca sa putem canta si noi decent si sa ne auzim. :D sper c-ati inteles

Link to comment
Share on other sites

pt un amp cu lampi, cam cati wati ar trebui sa ai si/sau unu fara lampi cati w ca sa putem canta si noi decent si sa ne auzim

Wații sunt doar o parte a ecuației. Contează foarte mult sensibilitatea difuzoarelor și tipul de incintă. Contează desigur și ce cântați: dacă e muzică densă e cu totul altă problemă față de un blues relaxat unde fiecare-și așteaptă rândul în piesă. Contează și spațiul în care repetați.

Un amplificator de 10W prin difuzor cu sensibilitate 100dB sună la fel de tare ca unul de 100W prin difuzor cu sensibilitate 90dB.

Poate se rezolvă problema doar dacă vă mutați mai aproape de amplificatoare (și le puneți corect, la nivelul sau măcar spre urechi) și mai departe de tobe.

Deci înainte de a arunca banii pe halfstack-uri analizează toate datele problemei.

 

basul are un amp de 150 de w, cu basul nu e problema

Basul are nevoie de mai mult SPL (și deci putere) pentru a suna la fel de tare ca o chitară, care "operează" în domeniul de frecvențe unde auzul e cel mai sensibil. V. Loudness.

 

Acestea, împreună cu de ce și cum sună mai tare lămpile și cum se calculează volumul în funcție de putere s-au discutat în detaliu pe forum.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.