www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Cred ca la banii astia sunt variante mult mai bune, dar multumesc pentru recomandare.

 

Na, vezi cã te-ai mai luminat între timp ?

 

Aº preciza o treabã pe care am întâlnit-o ºi eu : dacã-ți iei combo cum am eu, de exemplu, care are efecte incorporate va fi mai delicat ulterior, din ce mi s-a spus ºi mie, sã-l "combini" cu procesoare ºi/sau pedale. De aia revãzând cã ai ceva bani la "visterie" poate ar fi o idee bunã cea cu amplificator pe lãmpi...

Link to comment
Share on other sites

Aº preciza o treabã pe care am întâlnit-o ºi eu : dacã-ți iei combo cum am eu, de exemplu, care are efecte incorporate va fi mai delicat ulterior, din ce mi s-a spus ºi mie, sã-l "combini" cu procesoare ºi/sau pedale. De aia revãzând cã ai ceva bani la "visterie" poate ar fi o idee bunã cea cu amplificator pe lãmpi...

Ce spui tu cu ampul pe lampi si pedale ai dreptate din ce am mai citit si eu.

Ideea e ca nu am mai avut amp pana acum si cred ca m-ar ajuta sa experimentez cu un modeling amp, sa aud mai multe tonuri etc.

Faza e ca vreau scule bune, d-aia am ales si o chitara scumpa, ca sa imi placa atunci cand cant. Nu cum am patit prima data si m-am plictisit rpd: Premier LP, Boss Fuzz si .... combina audio :))

Link to comment
Share on other sites

Ce spui tu cu ampul pe lampi si pedale ai dreptate din ce am mai citit si eu.

Ideea e ca nu am mai avut amp pana acum si cred ca m-ar ajuta sa experimentez cu un modeling amp, sa aud mai multe tonuri etc.

Faza e ca vreau scule bune, d-aia am ales si o chitara scumpa, ca sa imi placa atunci cand cant. Nu cum am patit prima data si m-am plictisit rpd: Premier LP, Boss Fuzz si .... combina audio :) )

 

Da da, Blackstar HT-5 e un amp foarte bun. Intradevar e micut, dar asa pt tine acasa nu iti trebuie cine stie ce, da oricum, suna impecabil.

Link to comment
Share on other sites

De 1500-1600 RON iti iei un combo Blackstar HT-5. Nu are line in, dar nici nu te vei mai gindi la asta daca-l auzi.

Sunt convins ca e un amp excelent, am vazut ca il recomanzi de fiecare data :)

M-am hotarat insa sa iau un prim amp "multi-purpose" cu care sa experimentez cat mai multe si care se auda de la DECENT spre BINE. Si am redus bugetul la max 1000RON.

Se pare ca VOX vt30 ar fi o alegere buna pentru ce am eu nevoie. (Intrebare: Lampa e de vina ca se aude mai bine?)

A aparut si VOX VT20+, care e mai usor, are mai multe amps, are line-in, ce-i drept si cu 10W mai putin (Sper sa ma aud langa tobe totusi),

si aprox. la acelasi pret

 

Intrebarea este: A apucat cineva sa cante pe un VOX 20+?

Voi ce credeti despre cel nou? http://www.voxamps.com/uk/valvetronixplus/vtplus/

vs http://www.voxamps.com/uk/valvetronix/vt-series/

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca e un amp excelent, am vazut ca il recomanzi de fiecare data :)

M-am hotarat insa sa iau un prim amp "multi-purpose" cu care sa experimentez cat mai multe si care se auda de la DECENT spre BINE. Si am redus bugetul la max 1000RON.

Se pare ca VOX vt30 ar fi o alegere buna pentru ce am eu nevoie. (Intrebare: Lampa e de vina ca se aude mai bine?)

A aparut si VOX VT20+, care e mai usor, are mai multe amps, are line-in, ce-i drept si cu 10W mai putin (Sper sa ma aud langa tobe totusi),

si aprox. la acelasi pret

 

Intrebarea este: A apucat cineva sa cante pe un VOX 20+?

Voi ce credeti despre cel nou? http://www.voxamps.com/uk/valvetronixplus/vtplus/

vs http://www.voxamps.com/uk/valvetronix/vt-series/

Merci

 

Ai luat deja chitara? VOX e ok, eu sunt mulțumit, dar eu dacã nu aveam ocazia sã mi-l iau , Blackstar HT head îmi luam ºi eu. E super ºi sunã beton ( adicã dupã gusturile mele ). Dacã nu ți-ai luat deja chitara, eu zic sã "cobori" un pic din banii de chitarã ºi sã-i "muți" la amplificator, oricare l-ai alege...

VOX-urile noi nu cred cã le vei lua sub 1000 de lei, dar ,cel mai important e sã nu te pierzi mult timp în comparații, cã îmbãtrâneºti ºi nu-ți mai iei nimic pânã la urmã...

 

Baftã !

 

PS : ªi care-i "faza" cu Thomann-ul ?, cã nu reuºesc sã pricep "ever"... Du-te frate într-un magazin ºi pune mâna pe chitarã s-o simți, ca sã n-ai surprize dup-aia ...

Link to comment
Share on other sites

Si am redus bugetul la max 1000RON.

Se pare ca VOX vt30 ar fi o alegere buna pentru ce am eu nevoie. (Intrebare: Lampa e de vina ca se aude mai bine?)

A aparut si VOX VT20+, care e mai usor, are mai multe amps, are line-in, ce-i drept si cu 10W mai putin (Sper sa ma aud langa tobe totusi),

si aprox. la acelasi pret

 

Intrebarea este: A apucat cineva sa cante pe un VOX 20+?

Voi ce credeti despre cel nou? http://www.voxamps.com/uk/valvetronixplus/vtplus/

vs http://www.voxamps.com/uk/valvetronix/vt-series/

 

Merci

 

n-a cantat nimeni pe vt20+ ca apare pe piata in octombrie.

vt30 e alegere chiar excelenta la pretul la care il ofera mcmusic acum. vt20+ e mai detsept(11 amp-uri in plus,emulare de pedale de od/distors/comp...,tunner) dar va fi sigur mai scump si cred eu nu atat de puternic pt un gig avand dif de 8".De experimentat vei experimenta la inceput iar pana la urma vei canta numai pe 2-3 preseturi pe care ti le vei face dupa "modelele" care-ti plac mai mult ...plus poate o pedala doua in fata.vtXX+ sunt mai destepte dar asta nu inseamna ca vor suna neaparat mai bine desi intre adXXvt-uri si actualele vt-uri a fost un mic progres se zice.Ce nu-mi place mie d.p.v estetic la noua serie e lipsa colturilor de protectie si a grilajului metalic(care am inceput sa-mi placa)...nu ca ar conta ,dar asta denota ca cel putin aici au mers pe taiat din costuri.

Da...ideal ar fi un setup dintr-un amp pe lampi de putere mica(ht-5/ac4tvh...+cab) si un procesor de ultima generatie(tonelab st,rp500...) dar te duce la mai mult $... insa tot n-ai cum sa gresesti cumparand un vt30 care ar fi aproape de 3 ori mai ieftin decat varianta asta iar de sunat tot pe acolo e.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

@Ramurel

Inca strang bani pentru chitara, din pacate dureaza mai mult decat ma asteptam.

"Bugetul"a fost un fel de a spune: "Atat vreau sa cheltuiesc maxim"

Vreau neaparat forma de LP si cu Epiphone nu m-am inteles prea bine in magazin, asa ca nu am prea multe optiuni. Fiind si nepriceput la electrice, mi-e sa nu o dau in bara cu o chitara slaba asa ca nu as mai lasa la pret. Ce am ales eu, http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_ec400vf_tsb.htm, mi se pare ca isi face banii.Si eu prefer sa iau chitara din magazin, dar nu are nimeni pe stoc asa ceva. Inca sunt deschis si merg la magazine. Am pus mana pe un Schecter la esound destul de entry mi s-a parut ok. Dar totusi, la cele cu double cut mi se pare griful prea lung si nu sunt obisnuit (eu am 20 de taste la acustica). Cu Ibanez nu m-am jucat pana acum si am auzit ca si PRS entry sunt foarte bine facute.

@andjar

Ai dreptate, 8 inch e putin pentru jig. Poate o sa fie totusi http://www.thomann.de/gb/vox_vt40.htm dar astept sa apara reviewuri. Cred ca intr-o luna o sa am si banii.

Stiu ca pentru un sound beton iti treb amp pe lampa si pedale, dar, dupa cum am spus, nu m-as complica de la inceput cu multe scule, pedale, proc pana nu vad eu exact ce imi place si ce imi doresc.

Merci

Sorry for the wall.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest MoonFrozenChild

S-au adunat niste banuti si ar fi timpul sa-mi iau si eu un amp mai mare.

Buget: maxim 1500 de lei

Recomandari?(pentru repetat mai mult in casa si daca se poate sa duca si de-un concert intr-un local de max 100 de pers)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am nevoie de un amp pentru cantat la bloc, dar bun si pentru un jam daca se iveste ocazia, totusi sa se auda bine si la volum mic.

Bugetul ar fi undeva intre 500-800RON, clean bun, efecte bune in el, line-in pentru ca vreau sa pun backtrakuri (cu stick USB ar fi ideal).

In viitor poate mai adauga o pedala de distort mai buna si un wah.

In general cant heavy metal, hard rock, blues, alternative.

Multumesc.

 

Salut din nou. M-am hotarat la un VOX VT30. Precizez ca nu sunt incepator, dar sunt nou pe electrice si vreau un amp bun (pentru bugetul asta).

Am inteles ca efectele si tonul acestui amp sunt cele mai bune din aceasta gama de pret.

Nu vreau lampa pentru ca vreau sa experimentez diferite efecte fara sa investesc o caruta de bani.

Utimele pareri inainte de achizitie?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, alte pareri va rog? Saptamana asta cumpar.

 

am si eu VT30-ul e construit foarte bine, se aude decent intr-o sufragerie, vine intr-o dubla cutie, foarte bine impachetat.

deocamdata n-am pus decat un digitech metal master si un ibanez sm7 in fata, se aud ok dar nu extraordinar cum am ascultat o pedala blackstar printr-un combo blackstar de exemplu :)

Link to comment
Share on other sites

Mie personal mi-a placut mai mult seria ADxxVT decat VTxx, mi s-au parut mult mai autentice simularile, parca la noile VT suna prea digital.

 

diful din vt30 e de 4omi iar cel din ad30vt e de 8...prin urmare s-ar putea sa fie ceva mai bright ,mai hi-fi...cred ca de aceea ai avut impresia asta,ca e prima oara cand aud asta.Asta se rezolva prin eq care e destul de sensibil pe valvetronixuri.Se striga sus si tare,cand a aparut vt-ul ca dif-ul de pe vt30 e superior,ca ar fi mai dinamic la volume mici....iar amp modellingul deasemenea imbunatatit asa cum s-a intamplat si pe tonelab st fata de tonelab le,deci exclus sa se fi involuat.

inregistrarea e groaznica dar:

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Nu am spus nimic de diful din amplificator. Eu la amplificatorul ep care l-am avut ii facusem iesire de boxa exterioara, si eu am crezut ca e diful de vina. Cuplat cu un cabinet Marshall 4x12 cu Celestion Greenback si la altul cu T75 mi-a lasat aceeasi impresie - ton steril, specific procesoarelor digitale. Cu AD50VT-ul mai vechi era o placere sa cant, avea un ton foarte apropiat de lampa, nu avea dinamica unui amplificator pe lampi, dar tonul era foarte apropiat.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa trec pe un amp pe lampi de 5w.

Vreau sa stiu care se comporta mai bine cu o pedala de distors in fata pentru niste tonuri mai heavy. Vreau sa cant doar acasa.

Bugetul nu e prea mare, sa zicem vreo 600-700 de lei (in cazul in care imi vand AD15VT-u), deci ceva gen Blackstar HT 5 cam iese din discutie, desi imi place la nebunie cum suna si ramane ampul perfect pentru mine, dar deocamdata nu mi-l pot permite.

 

Si ar fi cam urmatoarele:

http://guitars.musiciansfriend.com/product...-Amp?sku=480260

http://www.zzounds.com/item--PEVVKINGROYAL8

http://www.sweetwater.com/store/detail/Champion600/

 

Sau daca mai stiti si altele din categoria asta de pret, va rog nu ezitati sa postati. Ideea principala ramane tonul pe care il redau cu diferite pedale de distors pentru un sunet mai hard.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ca fost posesor de Champ 600, îți pot spune cã se înțelege foarte bine cu pedalele de drive - de fapt știi și tu asta, doar ai încercat J&D-ul pe acel setup.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa trec pe un amp pe lampi de 5w.

Vreau sa stiu care se comporta mai bine cu o pedala de distors in fata pentru niste tonuri mai heavy. Vreau sa cant doar acasa.

ia uita-te si la vht special6...hand-wired in china :)

http://www.vhtamp.com/avsp16h.html

Stock nu suna extrafantastic,dar cu lampi(si dif) ceva mai alese si eventual pedale suna bine . Poate fi si redusa puterea pentru dormitor.Iar la ce mumos e facut circuitul alte moduri vor fi foarte simple.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, vreau sa imi iau si eu un amp. Pana acum am avut un vox AmPlug AC30 de care m-am plictisit. Bugetul meu variaza in jurul sumei de 500 RON.Vreau un amp cat mai versatil , in jur de 20-30W, sa pot canta si metale NU prea suparate si sa pot scoate si un ton de blues mai cald.

 

Ma gandeam la un Roland Cube 20x de pe forum cu 350 lei ,

Laney LX20 nou in jur de 300 ron http://www.esound.ro/Laney-LX20,p-6594.html

Sunt deschis propunerilor.

Link to comment
Share on other sites

> Bugetul meu variaza in jurul sumei de 500 RON.

> Vreau un amp cat mai versatil , in jur de 20-30W...

> si sa pot scoate si un ton de blues mai cald.

>...

>Sunt deschis propunerilor.

 

Problema este ca la bugete mici e greu de gãsit/alcãtuit ºi ton de blues mai cald (care înseamnã un "clean" bunicel, ceea ce ne trimite spre lampã) ºi versatilitate (care presupune reglaje de ton generoase dar ºi câteva efecte, gen distorsionare sau efecte de modulație).

 

O primã recomandare ar fi "Vox VT30" (dacã "deschiderea la propuneri" poate include ºi mãrirea bugetului).

Alte recomandãri concrete: "Laney Cub8", "Laney Cub10", "VOX AC4TV8".

Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau sa imi iau si eu un amp. Pana acum am avut un vox AmPlug AC30 de care m-am plictisit. Bugetul meu variaza in jurul sumei de 500 RON.Vreau un amp cat mai versatil , in jur de 20-30W, sa pot canta si metale NU prea suparate si sa pot scoate si un ton de blues mai cald.

 

Ma gandeam la un Roland Cube 20x de pe forum cu 350 lei ,

Laney LX20 nou in jur de 300 ron http://www.esound.ro...X20,p-6594.html

Sunt deschis propunerilor.

 

Un Kustom Double Barell cred ca este ideal pentru ce cauti tu, la banii astia suna de rupe

Link to comment
Share on other sites

ar mai fi un fender champ 600/ibanez valbee/ceva lamap in jur de 10 W si mai sa caut o pedala

Edited by mufla
Link to comment
Share on other sites

Guest Drojdier

Salut, momentan ma folosesc de PC cu o placa de sunet creative+guitar rig si un sistem audio logitech ca sa scot sunete din Epiphone Les Paul-ul meu dar incepe sa ma deranjeze delay-ul care apare uneori si mai ales noise-ul de care scap foarte greu (si asta facand ceva sacrificii cand vine vorba de calitatea si fidelitatea sunetului).

 

Asa ca m-am decis sa "reconfigurez" toata schema si sa imi cumpar un procesor de efecte (boss gt8 sau gt10) + amp. Cineva imi sugerase varianta cu head+cabinet dar nu stiu cat de versatil poate fi un head sau care ar fi pretul pt asa ceva.

 

De cantat in general ma misc in sfera hard-rock si mai cochetez uneori cu blues-ul. Suma maxima pe care as aloca-o ar fi 3000 RON in momentul de fata. Doar pt home usage, nu planuiesc sa urc pe scena prea curand si momentan n-am nici ganduri de inhamat intr-o trupa.

 

Imi poate sugera cineva o combinatie viabila in suma asta si pt ce vreau eu sa fac? Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salut, momentan ma folosesc de PC cu o placa de sunet creative+guitar rig si un sistem audio logitech ca sa scot sunete din Epiphone Les Paul-ul meu dar incepe sa ma deranjeze delay-ul care apare uneori si mai ales noise-ul de care scap foarte greu (si asta facand ceva sacrificii cand vine vorba de calitatea si fidelitatea sunetului).

 

Asa ca m-am decis sa "reconfigurez" toata schema si sa imi cumpar un procesor de efecte (boss gt8 sau gt10) + amp. Cineva imi sugerase varianta cu head+cabinet dar nu stiu cat de versatil poate fi un head sau care ar fi pretul pt asa ceva.

 

De cantat in general ma misc in sfera hard-rock si mai cochetez uneori cu blues-ul. Suma maxima pe care as aloca-o ar fi 3000 RON in momentul de fata. Doar pt home usage, nu planuiesc sa urc pe scena prea curand si momentan n-am nici ganduri de inhamat intr-o trupa.

 

Imi poate sugera cineva o combinatie viabila in suma asta si pt ce vreau eu sa fac? Merci!

 

Ca procesor versatil iti recomand un Line6 POD XT Live second hand, sunt cateva pe forum de vanzare la un pret bun. De restul de aproximativ 2000 RON cred ca cel mai bine ar fi sa te orientezi catre un amplificator cu un clean foarte bun, ceva gen Fender Hot Rod Deluxe sau Peavey Classic 30

Link to comment
Share on other sites

De cantat in general ma misc in sfera hard-rock si mai cochetez uneori cu blues-ul. Suma maxima pe care as aloca-o ar fi 3000 RON in momentul de fata. Doar pt home usage, nu planuiesc sa urc pe scena prea curand si momentan n-am nici ganduri de inhamat intr-o trupa.

 

 

 

in cazul asta ,eu zic sa iei un amplificator bun de putere mai mica,o pedala doua si abia apoi sa te gandesti daca chiar vrei un procesor.Iar suma aia e suficienta pentru un "home rig" foarte bun.

Sunt atatea superoptiuni ...la head-uri m-as orienta spre : un vox night-train(a ajuns la un pret bun la mcmusic),laney lionheart l20h,egnater tweaker,blackheart(handsome devil/little giant),blackstar ht studio 20...Iar cab... un vox v112(nt sau tv),sau chiar si unul cu dif de 10" ar fi si mai potrivit pentru acasa.

La categoria "combo only" un fender super champ xd ,blues junior sau un marshall class5 suna excelent pe caracterul lor .

Daca vrei musai procesor ia ceva actual dar la second ca gasesti...line6-ul ala de care spune si blackthorn si mai e un digitech gsp1101 si un rp500 tot la mica publicitate.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.