www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Credeti Ca Merita Sa Fie Chitarist Recunoscut De Ibanez?


Calin ILIE
 Share

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Marius Bob sau Calin Pop.Parerea mea de posesor de strap Ibanez.Strap la care am si chitara Ibanez.Si inca din 1993 ,cu 15 ani inainte de a deveni endorser :)

Link to comment
Share on other sites

Guest iKarus
vad ca s-a pomenit de petru gavrila, stiti ce mai face in ultima vreme? (dupa ce a plecat din luna amara)

din cate am inteles si-a facut ceva trupa de rock industrial(care defapt exista deja de 9 ani) cu sotia( :-?? ) si are ceva piese .

Link to comment
Share on other sites

Votez pentru Neuro :) !Foloseste scule Ibanez, si mai important decat asta, se potriveste perfect cu spiritul si imaginea pe care si-a creat-o firma Ibanez (tehnica, stil inovator, non-conformist, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Sunt de parerea lui Rares. Votez pentru Marius Bob si Calin Pop.

 

Baiatul lui Calin este grozav de talentat insa trebuie sa "confirme" si cu activitatea pe care o desfasoara pe scena. Adica la cati oameni canta... nu e suficient ca-mi place mie cum canta.

Un artist Ibanez trebuie sa aiba un palmares artistic in "spate" si un statut activ atat in prezent cat si ca perspectiva.

 

Acum ar fi culmea ca orice pusti care a invatat sau crede ca a invatat sa cante la chitara si prefera Ibanez (sau si-a cumparat unul), sa apara in catalog.

Trebuie sa treaca prin "niste" etape ca sa merite asta.

Ma amuza remarcile...ah, il stiti pe ala sau pe ala...care vb aia nu canta nicaeri sau cel mai probabil in cluburi sau deschidere la o trupa cunoscuta. Nu e suficient.

 

Avand in vedere ca sunt artist care prefera Ibanez mai mult decat orice si asta pe baza de argumente , plus ca din 2007 sunt endorser Ibanez , va rog sa Nu catalogati ca aroganta postul meu. Este doar realitate. Asa e corect.

 

Bafta !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Ai incercat sa vb cu Horea Crisovan desi a mai fost endorser Ibanez si acu e cu Manne parerea mea ar fi cel mai bun.

 

Multi dintre cei sus mentionati nu au un palmares anume (fata de cei care deja sunt endorseri Ibanez de la Mc Music).

 

Si inca cineva am uitat sa spun , pe Alexandru Cotoi aka Stradivarius pe forum. iarasi un tip excelent cu un stil f bine pus la punct cantand alaturi de Al Di Meola.

Link to comment
Share on other sites

Ai incercat sa vb cu Horea Crisovan desi a mai fost endorser Ibanez si acu e cu Manne parerea mea ar fi cel mai bun.

 

Multi dintre cei sus mentionati nu au un palmares anume (fata de cei care deja sunt endorseri Ibanez de la Mc Music).

 

Si inca cineva am uitat sa spun , pe Alexandru Cotoi aka Stradivarius pe forum. iarasi un tip excelent cu un stil f bine pus la punct cantand alaturi de Al Di Meola.

 

 

Horea nu a fost endorser Ibanez. Treaba aia cu site ul ala nu avea legatura cu Ibanez ( firma) din cate stiu eu.

 

Iar cu Alex e doar o "intamplare" faptul ca a cantat cu Meola. O conjunctura favorabila. Doar nu a plecat in turneu cu el... Oricum e o realizare ca a cantat cu Meola! E tanar si are timp sa acumuleze si alte realizari. Atunci se poate vorbi deja de o maturitate si stabilitate artistica. Dar pana in prezent nu are aparitii notabile (muzician de studio sau la diverse emisiuni tv care nu-l pun in prim plan cantaresc zero). Iar stilul...ma abtin. Canta de toate , deci nu e pus la punct catre o directie anume.

 

Si nu canta cu Ibanez. Deci paralelism total.

Link to comment
Share on other sites

Acum serios vorbind sunt putini chitaristi cu material si aparitii si care sa si cante in trupe "pe felie". Din pacate asta nu e vina lor ci a "industriei" de la noi care nu are loc si pentru asa ceva desi pare sa existe ceva public (putin dar exista).

 

Eu am spus Cezar Popescu pentru ca din ce stiu eu are niste inregistrari de progressive metal absolut dementiale (evindent nu publicate ca material discografic) si printre altele foloseste(sau folosea?) si ibanez. Vita de Vie e o trupa relativ bine mediatizata si la fel si Hi-Q (Marius Bob). Pe langa ei mai sunt chitaristi buni destui ( e un topic mare cu chitaristi romani deosebiti chiar aici pe forum).

Link to comment
Share on other sites

Marius Bob sau Calin Pop.Parerea mea de posesor de strap Ibanez.Strap la care am si chitara Ibanez.Si inca din 1993 ,cu 15 ani inainte de a deveni endorser :)

 

Am si eu strap Ibanez... Vreau in catalogul Ibanez. Uite-asa, sa moara de ciuda Razvan S. si Felix.

:)

 

Revenind la oile noastre, ideea acestui topic nu mi se pare foarte buna.

Multi dintre cei care si-au exprimat parerea aici si-au adus aminte sa nu le place numele de "Ibanez" si au inceput cu clasicele mizerii, care oricum nu au legatura cu subiectul.

Alegerea unui artist pentru catalogul Ibanez nu ar trebui sa tina cont de parerea unor amatori (cum sunt majoritatea forumistilor).

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Horea nu a fost endorser Ibanez. Treaba aia cu site ul ala nu avea legatura cu Ibanez ( firma) din cate stiu eu.

 

Iar cu Alex e doar o "intamplare" faptul ca a cantat cu Meola. O conjunctura favorabila. Doar nu a plecat in turneu cu el... Oricum e o realizare ca a cantat cu Meola! E tanar si are timp sa acumuleze si alte realizari. Atunci se poate vorbi deja de o maturitate si stabilitate artistica. Dar pana in prezent nu are aparitii notabile (muzician de studio sau la diverse emisiuni tv care nu-l pun in prim plan cantaresc zero). Iar stilul...ma abtin. Canta de toate , deci nu e pus la punct catre o directie anume.

 

Si nu canta cu Ibanez. Deci paralelism total.

ba fix pe ibanez canta, modelul george benson :)

Link to comment
Share on other sites

ce tiganie imputita au facut unii din topicul asta. sa va fie rushine frati romani...pacat ca-i locuita tara asta...( nici eu nu-s fan ibanez, dar n-am uitat sa respect marca in sine si pe cei care canta pe asa ceva )

 

cer scuze ca sunt offtopic, dar mi-e scarba. calin a vrut sa ceara o parere civilizata, sa discute colegial si omeneste cu noi, si se apuca unii sa faca bashcalie....nu cred ca e nici locul si nici momentul potrivit. RESPECTATI FRATILOR ORICE MARCA DE CHITARE SI ORICE CHITARIST- CIVILIZATILOR!

d-aia intru din ce in ce mai rar. si pacat..ce oameni de treaba au foat la intalnirea rgc...bine ca se apuca unii 'chitaristi' sa murdareasca forumul. rushine!

ar fi bine ca adminii sa echilibreze topicul prin pedepsele potrivite celor care se baga ca degetu'n qr.

 

votez si eu killahead!!! respect! al vostru purcel.

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Tinand cont ca Gramsteen cam are dreptate in ce a zis , reazilarile din trecut + perspectiva contand mult mai mult decat felul in care doar canta cineva , eu sunt de parere ca deocamdata nu ar mai fi cine sa apara .

 

Adica mi se pare corect daca esti endorser Ibanez sa folosesti doar Ibanez , iar Cezar Popescu , desi se incadreaza in categoria de chitarist de perspectiva + stil si tehnica + trupa VDV , l-am vazut cantand cu Gibson .

Link to comment
Share on other sites

Acum serios vorbind sunt putini chitaristi cu material si aparitii si care sa si cante in trupe "pe felie". Din pacate asta nu e vina lor ci a "industriei" de la noi care nu are loc si pentru asa ceva desi pare sa existe ceva public (putin dar exista).

 

Eu am spus Cezar Popescu pentru ca din ce stiu eu are niste inregistrari de progressive metal absolut dementiale (evindent nu publicate ca material discografic) si printre altele foloseste(sau folosea?) si ibanez. Vita de Vie e o trupa relativ bine mediatizata si la fel si Hi-Q (Marius Bob). Pe langa ei mai sunt chitaristi buni destui ( e un topic mare cu chitaristi romani deosebiti chiar aici pe forum).

 

Firmele agatza vedete , respectiv chitaristi cunoscuti prin media si prin activitatea lor indiferent cum canta acestia si cat de buni sunt sau ce muzica fac.

 

Daca maine GUTZA va canta la Ibanez trei note vor veni cei de la firma si vor face cu el contract sa apara cat mai mult cu chitara agatata de gat .In asa fel ar vinde de 10 ori mai multe chitare Ibanez in Romania .

 

 

Normal cred ca ar trebui sa plateasca acesti artisti care " ii reprezinta" caci este o reclama pe gratis in acest fel .

Presupun ca Vai si Satriani si care mai canta cu Ibanez primesc bani ca sa apara cu aceste chitare .

Asa toti tinerii cumpara ..

 

Reclama-i sufletul comertului .

 

Asa ca de la noi s-au ales dintre chitaristii activi mai cunoscuti cei care sa reprezinte firma .

 

Nu-l aleg le @artvandalay de pe rgc.ro deoarece degeaba canta extraordinar nu este o vedeta la care se uita tinerii , plus tineri au nevoie de inca 10 ani sa intelega ce si cum canta distinsul nostru coleg de forum .Deci ptr firma nu prezinta interes nu este o afacere .

Link to comment
Share on other sites

Daca maine GUTZA va canta la Ibanez trei note vor veni cei de la firma si vor face cu el contract sa apara cat mai mult cu chitara agatata de gat .In asa fel ar vinde de 10 ori mai multe chitare Ibanez in Romania .

 

Lol.Intradevar, poate ca asa am reusi sa facem oamenii din Romania sa cante la chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Firmele agatza vedete , respectiv chitaristi cunoscuti prin media si prin activitatea lor indiferent cum canta acestia si cat de buni sunt sau ce muzica fac.

 

Daca maine GUTZA va canta la Ibanez trei note vor veni cei de la firma si vor face cu el contract sa apara cat mai mult cu chitara agatata de gat .In asa fel ar vinde de 10 ori mai multe chitare Ibanez in Romania .

 

Mi-am adus aminte asa ca fapt divers: am vazut pe Youtube pe Adi de la Valcea cantand rock ("Carare pest timp" de Compact).

Culmea e ca foloseste un JEM.

www.youtube.com/watch?v=rIBgRks4T-w

 

Poate-l vedem si pe Adi Minune cu un Jackson Soloist sau ESP KH Ouija Black \m/

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca topicul ar trebui inchis. Pe viitor va sugerez sa moderati raspunsurile la astfel de chestiuni, nu de alta, dar deja s-a depasit pragul penibilului. Probabil se poate si mai rau, dar nu vreau sa vad mai mult. :)

Link to comment
Share on other sites

din cate am inteles si-a facut ceva trupa de rock industrial(care defapt exista deja de 9 ani) cu sotia( :-?? ) si are ceva piese .

 

Petru a plecat in Germania de aproape un an (cu Ramona cu tot), si am citit intr-un interviu cu Dudu (Seven) are chiar doua trupe de Industrial acolo :).

Da, si el canta bestial!

Link to comment
Share on other sites

Sa va spun parerea mea. Noi avem putini romani chitaristi care au facut ceva special. Nu o mai dati in basme aci bla bla bla... Noi in industria muzicala nu insemnam mai nimic, niciun roman nu a adus ceva inovator sa ramana lumea cascata, ne hranim din coveruri si vrem sa fim crescuti de firme precum Ibanez. Dupa parerea mea un chitarist bun tre sa fie in primul rand "CHITARIST" care sa cante o intr-o trupa tare, cu rezonanta. Noi nu avem asa ceva in Romania, slabe sanse ca cei din afara sa fii auzit de Iris, Cargo... De aceea zic iti trebuie in primul rand un raport imagine/talent... de curand am vazut ceva interesant. Trupa The Marker care o sa cante la Cerbul de Aur in septembrie. Chitaristul lor canta si pe Ibanez, il cheama Claudiu Ursache si e elevul lui Cristi Gram poate el o sa fie cel care poate sa reprezinte cu succes Ibanez in Romania mai ales ca e tanar si e destul de talentat. Inca ceva majoritatea celor care canta pe Ibanez e absurd dar cam adevarat isi tin chitarele prea ridicate (pana-n gat) parc-ar fii viori, poti canta mai bine, stiu dar da-o naibii de treaba!

In strainatate cel mai semnificativ reprezentant este Steve Vai care impreuna cu Ibanez a creat modelul JEM (costa in jur de 3000 de euro) ei bine tonul si versatilitatea lui depasesc multe bariere. Eu nu am atins in viata mea un Ibanez si nu am habar dar WTF bai nene e tot o chitara.

 

Vad ca va certati pe subiectul asta... normal suntem romani trebuie sa ne certam.

Cheers mates!

Link to comment
Share on other sites

@lightfrets:

De Tokio Hotel a auzit o lume intreaga, chitaristu lor o fi geniu?

Sunt multe aspecte pe care trebuie sa le iei in seama in momentul in care faci un post atat de incisiv ca al tau, cum ar fi ca ulterior poti sa o dai in balbaiala.

 

Trupe exista, poate n-ai auzit tu de ele. Unele au avut noroc sa se impuna, altele nu. Nu poti sa compari doua societati in care diferenta e de la cer la pamant si nu poti sa arunci cu gunoi in oamenii talentati, dar semi-ghionisti din societatea amplasata la fund.

 

Scuzati offtopicul.

 

ontopic: votez Marius Pop/Neuro

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

Si eu cred ca Neuro ar fi cel mai potrivit. Este atat un chitarist foarte bun si e si un om serios, care ar vrea sa se implice in promovarea chitarilor Ibanez!

Si mai este si un baiat de nota 20!

Edited by hututui
Link to comment
Share on other sites

Sunt surprins placut ca s-a pomenit ºi numele meu aici. Din nefericire am un model de ibanez un gb-200. Nu e foarte cunoscut în Romania si nu l-am mai vazut pe la nimeni pe aici. In concluzie vreau sã mulțumesc domnului Cristi Gram pentru materialul discografic deosebit si consider ca este singurul chitarist român demn de statutul de endorser ibanez!

Link to comment
Share on other sites

din cate am citit eu reiese o simpla parere ... nu discutii pro si contra chitarilor ibanez.. eu unu as alege pe: Teofil Boar, Neuro,Cezar Popescu,Andrei Rosulescu,Horea Crisovan,ArtVandalay,Marius Pop

si sa nu uit de George Patranoiu :)

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

hallo everyone...

 

si eu il propun pe NEURO pt k e un prof super tare(a fost si al meu) stie cat e ceasul cand vine vb de cantat si de predat si p deasupra este si un om de milioane :) cei care-l cunosc personal stiu dspre ce vorbesc

 

asa... si il propun si pe Andrei Rosulescu un mega chitarist fain om si un ff bune ex-coleg(din pacate) de trupa..,langa el am putut aplica si aprofunda ce am invatat de la Neuro. Mi-a facut mare placere sa cant si cu el la Seven. si sa nu uitam de manualul de chitara superb (parerea mea)

 

si dak tot e si un loc liber la TAMA in catalog eu zic acel cineva sa fie NUNU (ex. Truda & Seven)...p langa faptul k are o toba (tama) cum multi viseaza sa aiba, bate de rupe, super versatil omu(bate de la death-uri,progresive, la chestii moi, cam tot). :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.