www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul Videoclip Oficial Phenomenon


Guest PhenomenOn
 Share

Recommended Posts

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest PhenomenOn
deci kiar sunteti buni :) !iata cate controverse ati reusit sa starniti :)

 

da ne pricepem la asta... imi amintesc de conflictul cu proteveu... :) (N-o sa intru in detalii)

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

Metabog, sa nu mi-o iei in nume de rau, am ascultat piesele tale si esti un chitarist de luat in calcul dupa parerea mea. Sa stii ca eu nu sunt nesimtit, dar cand simt ca cineva ma calca in picioare, acea persoana numai exista pentru mine... Iarta-ma, probabil n-am raspuns cum trebuia, am avut o zii grea si imi retrag cuvintele...

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

Injurati-ma, dar, nu-mi place de nicio culoare. N-as zice ca e penal, doar ca nu e pe gustul meu. E mainstream. Daca o dati pe MTV o sa va umpleti de bani. Oricum, sunt in mare parte de acord cu ce a spus metabog. Mai lucrati la versuri...ca asa nu merge. Scrieti voi ceva, nu va angajati textieri si alte prostii d-astea si invatati sa credeti voi in muzica voastra, facuta de voi insiva.

 

In alta ordine de idei...cand mai aveti de gand sa faceti un videoclip...try not to...

Link to comment
Share on other sites

penal

 

Mi-am adus aminte domnule Rig. Tu esti ala pe care-l da afara Cyfer de pe scena la Jam Session. Te-am ascultat live, felicitari. Pentru mine a fost o noutate la momentul ala, asa ceva nu mai auzit pana atunci!!!! In conditiile astea, comentariile tale ne flateaza. :)

Edited by tatal
Link to comment
Share on other sites

Mi-am adus aminte domnule Rig. Tu esti ala pe care-l da afara Cyfer de pe scena la Jam Session. Te-am ascultat live, felicitari. Pentru mine a fost o noutate la momentul ala, asa ceva nu mai auzit pana atunci!!!! In conditiile astea, comentariile tale ne flateaza. :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Deci nu pot intelege de ce stergeti/cenzurati comentariile care nu va afavoreaza pe iutub ... asta da formatie heavy :)

 

idea este ca mia placut tot inafara de versuri si acceptati asta !!! ati facut o melodie foarte faina insa versurile facute sa va relacionati cu publicu is rele !!! ce public asteptati ¿¿¿ tokio hotelisti ??? daca ati fi facut un instrumental var fi iesit super !!! inSA is mai putin decat banale!!! enter sandman e banal !!! da macar are un inteles !!! si daca vorbeati de mos craciun era mai bine ... da citesti versurile si cand termini de citit nu ramai cu nimic !! deci nu inseamna nimic .... e ca o umplutura ... dupa mine daca ati fi bagat niste strigate stil "intestine baalsim" tot una ar fi fost ... si gradinita sarind prin curte iara nu mi se pare foarte inspirat ... adica e ca si cum prima voastra melodie o faceti fara nici macar cea mai mica intententie da e trasmite un mesaj , ci doar pentru vandut albume ...

Link to comment
Share on other sites

Deci nu pot intelege de ce stergeti/cenzurati comentariile care nu va afavoreaza pe iutub ... asta da formatie heavy :)

 

idea este ca mia placut tot inafara de versuri si acceptati asta !!! ati facut o melodie foarte faina insa versurile facute sa va relacionati cu publicu is rele !!! ce public asteptati ¿¿¿ tokio hotelisti ??? daca ati fi facut un instrumental var fi iesit super !!! inSA is mai putin decat banale!!! enter sandman e banal !!! da macar are un inteles !!! si daca vorbeati de mos craciun era mai bine ... da citesti versurile si cand termini de citit nu ramai cu nimic !! deci nu inseamna nimic .... e ca o umplutura ... dupa mine daca ati fi bagat niste strigate stil "intestine baalsim" tot una ar fi fost ... si gradinita sarind prin curte iara nu mi se pare foarte inspirat ... adica e ca si cum prima voastra melodie o faceti fara nici macar cea mai mica intententie da e trasmite un mesaj , ci doar pentru vandut albume ...

 

Eu am sters acolo si am avut motive intemeiate. Un copil poate fi afectat serios de niste fraze care contin cuvintele: cretini, dobitoci,penali, execrabil etc. Orice critica constructiva este de luat in calcul, si pe canalul nostru de acolo NOI putem decide ce ne avantajeaza si ce nu. Si apropo de versuri, eu zic sa nu va pripiti.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Ala e Gibson? :)

 

Ok ... copii sunteti mega tari, voi nu aveti nici mustata si cantati foarte bine :D asa ca nu-i bagati in seama pe uratzii astea cu burta mare care au ani grei pe umeri si au mustata de mult timp :)

Glumeam cu mustata :)

Serios acuma eu va apreciez pentru ce faceti ... cantati de la o varsta frageda si toti care sunt impotriva sunt doar de invidie, credeti-ma, INVIDIE.

Recunosc nu sunteti niste profesionisti si pe o sacara de 1 la 10, daca iau varsta in calcul vi-as da: 8 pentru instrumental (foarte simplu dar suna bine) si 6 pentru versuri (prea sarace) vidioclipul presupun ca e dedicat copiilor asa ca merita un 7 :D

Melodia voastra nu transmite nimic si asta e scopul principal a muzicii ...

 

Sfaturile mele sunt: NEAPARAT traiti-va copilaria ! Si sa nu fiti orgoliosi si inganfati ... cel mai mare defect al vedetelor de incaput :D

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Deci bine mult succes in continuare !! Continuati la fel ! Vad ca critici nu isi au rostul pe aici ...

 

Ei de fapt cred ca DoomShadow are dreptate .... daca melodia este dedicata copiilor mai mici o fi buna .... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca dupa aceste critici super deshtepte se va umple rgc.ro de superproductii cu inregistrari fara greseli super bune plus texte fantastice cu mesaj complex .Ce mai, de mare arta !! ca sa se demonstreze cele sustinute in critici ca sa arate celor de la Phenomenon cum se face bine si corect /frumos .Critici ce presupun ca detin si reteta muzici perfecte si al textelor artistice totodata si comerciale de mare succes.

 

Pana nu aud nici macar "Nicusor are o toba" cantat de doamne ajuta nu inteleg de unde-s atat de sfatosi uni.

 

Sa ramanem la text , este OK , exact ptr tineri de varsta lor , nu-i text ptr cei mai in varsta si nici ptr. mari consumatori de arta literara " de rasa pura" este muzica de distractie de chef si nu filosofie .

 

Piesa are mesajul exact ptr "targetul" trupei .

 

Pe de alta parte ascultati piese similare americane, engleze etc au textul de factura similara , cele mai multe , Unele abea de au text , eventual un joc de cuvinte repetat in refren .Exact ca si in blues atmosfera creata conteaza cel mai mult .

 

Succes , peste 10 ani asteptam o compozitie ce bate Stairway to Heaven ,pana atunci este super cea ce faceti.

Link to comment
Share on other sites

Absolut laudabil. In mizeria asta de muzica ce se face pe la noi este foarte misto ca exista si trupe atat de tinere si cu un astfel de potential. Eu nu cred ca se vrea o piesa mainstreem de spart radiourile, pt simplu motiv ca este prea rock si asa ceva nu se difuzeaza la noi (sunt convins ca si cei care se ocupa de formatie stiu asta). Trupa e in perioada de maturizare si trebuie sa urmarim evolutia lor in timp. Nu cred ca stim inca directia pe care o vor lua in viitor. Personal cred ca se va indrepta spre mainstreem si cred ca asa e si cel mai bine. Dar sansa lor este extraordinara. La varsta lor majoritatea cantam pe jeguri de reghin in sufragerie, neavand sansa experientei unei formatii care sa si aiba un indrumator. Nu uitati ca in acest moment, cea mai noua si de succes trupa de ROCK de la noi este Blaxy Girls. Cum suna asta?

 

In legatura cu criticile, in primul rand conteaza cine este autorul lor (are sau nu credibilitate). Pt ca daca nu are, de cele mai multe ori o critica mascheaza de fapt ori invidie ori respect...

Link to comment
Share on other sites

Mie nu poate sa-mi aduca aminte decat de Cleopatra Stratan sau Amicii. Exact acelasi scenariu. Nu mai am de mult 10 ani deci nu pot sa ma pronunt sau sa critic ce faceti voi. Insa tot a "bai , le dam instrumente, angajam profesori sa-i invete, tot romanul prost o sa fie :"vai ce dulci sunt" si ne scoatem leafa" suna.

@siw: daca tu crezi ca blaxy girls e cea mai apreciata trupa de la noi, atunci ai trait sub o piatra. Cand a venit Deftones/Metallica/Muse whareva' nu cred ca a cantat grupul ala de depravate in deschiderea lor.

Eu bat la pariu ca 70% din forumul asta nu au auzit de trupe gen Implant pentru refuz , Crize , Coma, Luna Amara, Kumm etc.

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
Mie nu poate sa-mi aduca aminte decat de Cleopatra Stratan sau Amicii. Exact acelasi scenariu. Nu mai am de mult 10 ani deci nu pot sa ma pronunt sau sa critic ce faceti voi. Insa tot a "bai , le dam instrumente, angajam profesori sa-i invete, tot romanul prost o sa fie :"vai ce dulci sunt" si ne scoatem leafa" suna.

@siw: daca tu crezi ca blaxy girls e cea mai apreciata trupa de la noi, atunci ai trait sub o piatra. Cand a venit Deftones/Metallica/Muse whareva' nu cred ca a cantat grupul ala de depravate in deschiderea lor.

Eu bat la pariu ca 70% din forumul asta nu au auzit de trupe gen Implant pentru refuz , Crize , Coma, Luna Amara, Kumm etc.

 

Penibil... sunt foarte dezamagit... Daca voi asta intelegeti, foarte bine

Link to comment
Share on other sites

Penibil... sunt foarte dezamagit... Daca voi asta intelegeti, foarte bine

Aceasi parere, penibil, daca voi asta intelegi ca fiind rock (ce faceti voi). Rockul in genere prezinta maturitate (chiar si lipsa de maturitate) insa niciodata n-am vazut rockul ca avand vre-o tangenta cu inocenta. Treceti peste aspectul muzical ca sa intelegeti ce inseamna rock.

Link to comment
Share on other sites

Mai da nu va mai ofticati asa. Ati pus piesa pe forum, acceptati criticile, ce naiba. Daca vroiati numa' felicitari o puneati pe hi5 sau myspace.

Pe de o parte piesa suna foarte inchegat, ca instrumentatie, aveti din partea mea cel putin tot respectul ca instrumentisti ( si vocea imi place, btw ).

Pe de alta parte, Metabog, ArchDude si altii cu aceeasi parere au si ei dreptatea lor. Versurile sunt cu adevarat puerile. Acceptati chestia asta. Asta este tinta voastra, OK, foarte bine. Da intelegeti chestia asta si nu mai sariti ca arsi cand vine cineva cu constatarea respectiva.

P.S. : @Karpi, dvs. postati piese pe acidplanet, nu ? Atunci de unde atata atac cand ii critica cineva pe baieti? Nu aia e toata filozofia din spatele Acid Planetului? SFATURI SI CRITICI CONSTRUCTIVE PENTRU A EVOLUA CA MUZICIAN . Pana una alta, asta-i si scopu aici cand faci un topic de genul. Inca odata, respect pentru instrumentatie, suna crunt. :)

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

Am eliminat doua posturi cu limbaj mai mult decat licentios. Daca postatorii vor sa posteze civilizat sunt invitati sa o faca, daca nu, nu.

 

 

Ontopic:

Mie mi se par ok clipul/muzica/versurile pentru targetul propus. Acum serios ce incarcatura ar trebui sa aiba versurile pentru niste copii ? Metafore sau cum?

Sa mai treaca anii si atunci mai discutam si de versuri, mesaj etc. Astept contre cu exemple! de trupe de tineri cu versuri nemaipomenit de adanci.

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
Am eliminat doua posturi cu limbaj mai mult decat licentios. Daca postatorii vor sa posteze civilizat sunt invitati sa o faca, daca nu, nu.

 

 

Ontopic:

Mie mi se par ok clipul/muzica/versurile pentru targetul propus. Acum serios ce incarcatura ar trebui sa aiba versurile pentru niste copii ? Metafore sau cum?

Sa mai treaca anii si atunci mai discutam si de versuri, mesaj etc. Astept contre cu exemple! de trupe de tineri cu versuri nemaipomenit de adanci.

 

multumim mult Cosu :)

Link to comment
Share on other sites

Jackson5 ? Si scuza-ma dar toti pustanii din trupa aveau talent, originalitate si muzica in sange, nu tipare copiate si rascopiate de injde mii de ori din 60 pana incoa.

 

Poftim !

exemplu de trupa cu extrem de mult gust.

(ma rog, in clipul asta deja au crescut un pic)

Uite aici ceva de cand erau mai mici.

http://www.youtube.com/watch?v=1r42Abu_IF8&NR=1

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.