www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa Fur Sau Sa Cumpar?


Doctor X
 Share

Recommended Posts

DESCARCA cool edit pro 2 :)

nu stiu sigur daca are midi, cred ca are oricum poti sa faci din midi wav si sa-l incarci acolo.. are 4 trackuri...

 

p.s. haidi bre, lasati-o moale... nu toti avem parinti cu conturi in banca si nu toti avem de munca... numarati-va euroii si chitarele de 3000 de coco si spear us the lecture...

Link to comment
Share on other sites

nu toti avem parinti cu conturi in banca si nu toti avem de munca

Dar toti avem acces la alternative freeware si open source si sunt destule serioase. Deci nu prea ai scuza sa furi, mai ales cand nici nu stii cu ce se mananca.

Alin, Kristal (mentionat mai sus) e un DAW suficient de potent pentru ce urmaresti. Daca vrei ceva si mai simplu (de exemplu fara VST si VSTi), vezi Audacity. Daca vrei ceva mai complex vezi Ardour sau nenumaratele optiuni comerciale, i.e. pe bani.

Link to comment
Share on other sites

din cei care ati postat aici cati aveti windows fara licenta? si cati aveti muzica mp3 pe care n-ati cumparat-o? si cati aveti filme, jocuri , programe " descarcate" ?da' sincer acu'...se fura de pe net - torrenti, dc++ si mai stiu eu ce alte variante, ca in codru' romanesc. asa ca lasati omu' in pace. noi care furam o sa furam mereu. mai bine ajutati baiatu' sa-si rezolve problema.

 

Ciocanel, daca ai avea de ajuns de la Romana la Unirii ai lua metroul sau ai fura un BMW?

gta zone :) ,as fura o dacie logan :)

Link to comment
Share on other sites

ce vrajeala ieftina romaneasca. vorba lui marcel.

asta ca sa nu despicam firul in patru sa vedem cine pe cine fura.

daca te fura legal e mai etic? vezi guvernul, iar daca ar fi sa mai dau exemple nu mi-ar ajunge forumul

 

PS e jungla fratilor, pestele mare inghite pe cel mic. asta e tot. acum alegeti ce fel de peste vreti sa fiti.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

ce vrajeala ieftina romaneasca. vorba lui marcel.

asta ca sa nu despicam firul in patru sa vedem cine pe cine fura.

daca te fura legal e mai etic? vezi guvernul, iar daca ar fi sa mai dau exemple nu mi-ar ajunge forumul

 

PS e jungla fratilor, pestele mare inghite pe cel mic. asta e tot. acum alegeti ce fel de peste vreti sa fiti.

 

Si eu care credeam ca pestele mic traieste in apa ...

 

vezi? ..nu vezi?...pai vezi? caci bani lichizi se evapora iar banii gheata se topesc , aici este problema .

Au incercat americani au facut noile bancnote din material de blugi ( serios , am vaz la DiscoveryChanel )si tot au bagat in criza.

 

Iar te rog sa reconsideri ... vrajeala ieftina romaneasca, eu cred ca este cea mai scumpa .

 

Precizare (off-topic): nu se spune " sa descarc cubase" ci " sa CUMPAR cubase". :)

 

Daca descarci se cumpara la 50% din pret . asa ca mai bine se descarca .

Link to comment
Share on other sites

Dar toti avem acces la alternative freeware si open source si sunt destule serioase. Deci nu prea ai scuza sa furi, mai ales cand nici nu stii cu ce se mananca.

Alin, Kristal (mentionat mai sus) e un DAW suficient de potent pentru ce urmaresti. Daca vrei ceva si mai simplu (de exemplu fara VST si VSTi), vezi Audacity. Daca vrei ceva mai complex vezi Ardour sau nenumaratele optiuni comerciale, i.e. pe bani.

 

 

http://www.freebyte.com/music_software/ ,aici se gasesc programele FREE ,

 

Audacity pare OK seamana cu ACID ( partea audio)

 

Kristal nu-mi inspira incredere ,

 

le-am incercat doar din curiozitate .

 

Ptr tobe BuzzMachine , dar tine ceva pana inveti sa folosesti , (a ajuns FREE ...Open Source ....)

 

Se poate cauta si pe aici

 

http://www.hitsquad.com/smm/alphabetic/

Link to comment
Share on other sites

Ciocanel, daca ai avea de ajuns de la Romana la Unirii ai lua metroul sau ai fura un BMW?

 

Proprietatea intelectuala este foarte diferita de proprietatea fizica.

Incalcarea copyrightului nu are nici o legatura cu furtul.

 

Daca furi un BMW, posesorul acestuia ramane fara masina.

Daca descarci un program, posesorul acestuia ramane cu programul, nefiind afectat in nici un fel. De fapt, daca descarci un program pe care oricum nu l-ai fi cumparat (sa zicem ca nu ai bani), nu-i faci rau nimanui, nici macar creatorului programului. Ba poate chiar ii faci un bine, ca daca iti place programul s-ar putea sa ii cumperi o versiune viitoare, cand ai bani (eu am facut acest lucru o data).

 

Bineinteles, in general nu e bine sa incalci copyrightul, dar incalcarea acestuia nu se compara in gravitate cu furtul.

Link to comment
Share on other sites

caz 1: eu fac un scaun. munca, lemn, cuie, etc. il vand (pret de scaun). acum nu-l mai am. trebuie sa fac altul. munca, lemn, cuie, etc. il vand (iarasi pret de scaun). iar nu-l mai am. etc.

caz 2: eu fac un soft. munca, etc. il vand (pret gonflat in general). l-am vandut, dar... he he... il am in continuare. il vand. il vand. il vand. sunt intelectual, ce mama dracu.

 

caz 1': am cumparat un scaun de la magazin. l-am folosit o vreme dar m-am plictisit. il vand pe forum pe rgc

caz 2': am cumparat un soft de la magazin. l-am folosit o vreme dar m-am plictisit. l-as vinde dar e ilegal. ai dracu intelectuali.

 

caz 1'': am cumparat un scaun si e la mine in casa. vecinul are musafiri. il duc la el in casa. apoi mi-l da inapoi.

caz 2'': am cumparat un soft si l-am instalat pe calculatorul meu. vecinul imi cere sa i-l imprumut sa vada daca merge bine pe calculatorul lui. nu pot ca am licenta doar pt 1 calculator.

 

caz 1''': am cumparat un scaun cu manere. vecinul e atat de gras ca nu-i incape_curul_intre manere. ii scot manerele ca sa incapa si grasu. pot sa-i fac ce vreau, doar e scaunul meu, l-am cumparat.

caz 2''': am cumparat un soft cu licenta. grasu nu-l poate folosi ca e licenta pt un singur pc. stiu sa-l sparg. ar trebui sa-i pot face ce vreau ca e al meu, l-am cumparat, nu l-am inchiriat. dar e ilegal.

 

caz 1'''': imi trebuie un scaun, dar n-am bani. cand se lasa intunericul ma duc la magazin, sparg geamul, daca ma vede paznicul ii bag un cutit in gat apoi iau scaunul de acolo. a doua zi vanzatorul nu mai poate vinde scaunul

caz 2'''': imi trebuie un soft, dar n-am bani. il descarc. a doua zi vanzatorul vinde softul mai departe si habar nu are ca il am si eu.

 

in ce lume traim...

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

caz 1: eu fac un scaun. munca, lemn, cuie, etc. il vand (pret de scaun). acum nu-l mai am. trebuie sa fac altul. munca, lemn, cuie, etc. il vand (iarasi pret de scaun). iar nu-l mai am. etc.

caz 2: eu fac un soft. munca, etc. il vand (pret gonflat in general). l-am vandut, dar... he he... il am in continuare. il vand. il vand. il vand. sunt intelectual, ce mama dracu.

 

caz 1': am cumparat un scaun de la magazin. l-am folosit o vreme dar m-am plictisit. il vand pe forum pe rgc

caz 2': am cumparat un soft de la magazin. l-am folosit o vreme dar m-am plictisit. l-as vinde dar e ilegal. ai dracu intelectuali.

 

in ce lume traim...

excelent. bine punctat.

 

treaba era ca omul dorea sa stie cu ce sa inregistreze. dar topicul a deviat ...ca de obicei. :)

Audacity http://www.google.ro/search?q=audacity&amp...lient=firefox-a

 

e utila si o interfata pe usb/firwire..parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Este complet gresita analogia.

Un scaun il vind la costul de productie (incluzind materiale si orele de munca) + profit.

Un soft (deoarece are costuri foarte mari de dezvoltare) pentru a aduce profit trebuie vindut intr-un nr x de exemplare.

 

Atita vreme cit il privezi pe dezvoltatorul softului de un profit ce i se cuvenea din exploatarea programului, este furt.

Nu vad de ce proprietatea intelectuala trebuie tratata superficial sau ironizata...

 

 

Si ca sa fiu si ontopic, nu, nu i-as recomanda celui care a intrebat sa isi "descarce" Cubase pentru a trage un track de chitara pentru concurs. I-as recomanda sa ia metroul, care e ieftin, vine la timp, nu iti trebuie permis ca sa il conduci, desi intr-adevar, miroase ceva mai urit decit in BMW.

Link to comment
Share on other sites

Faust: destul de justa expunerea ta, cu o mica diferenta: cind faci un scaun, el nu poate fi replicat fara efort, astfel

ca un ipotetic client #2 nu-l va putea pur si simplu lua de la clientul #1, el va trebi sa apeleze tot la tine pentru a-si

procura un scaun. Cu software-ul e mai simplu, daca-si face o copie, te poti trezi dupa cine stie cit timp si bani bagati

in cercetare si dezvoltare, ca ai vindut o singura copie si ca softul tau a ajuns deja pe tot mapamondul. Daca tu ai

cheltuit 100k sa-l faci si l-ai vindut cu $50 licenta, nu e prea fain. Exemple ca Reaper, de la Cockos Inc, care de altfel

reprezinta, dupa umila mea parere, modelul ideal de business, ar fi. Numai ca ele presupun ca cei implicati in activitatea

de cercetare si dezvoltare sa aiba un alt revenue stream principal. Numai in acest caz poti sa "ai incredere in client".

Cu alte cuvinte, singurii dezvoltatori care adopta politici de licentiere liberale sint cei care nu au prea mult de pierdut.

There's no free lunch, really :) In ultimii ani, ca sa se evite orice polemica, industria a luat-o usurel spre prezentarea

software-ului ca pe un serviciu. Adica practic tu platesti chirie pentru software, dar nu-l detii. Cind decizi sa intrerupi

contractul de inchiriere, firma furnizoare vine si si-l ia inapoi. http://en.wikipedia.org/wiki/Software_as_a_service

pentru mai multe detalii.

 

Dupa parerea mea sunt doua puncte de vedre:

- unul reprezentat de lege asa cum este ea in ziua de azi, aberant

- al doilea reprezentat de ce am scris eu, de asemenea aberant

Normal ar fi sa ne intalnim undeva la mijloc. Se stie si unde e mijlocul: un pret de bun simt. Dezvoltatorul ar vinde mult mai mult fara nici un fel de efort suplimentar si nu ar mai sparge nimeni soft pentru ca nu ar mai merita. Dar nu se vrea pentru ca, asa cum am spus, pestele mare inghite pe cel mic.

 

Apropo de chirie, exista notiunea de subinchiriere. Dar ei au hotarat ca e ilegal. Totul e ilegal in afara faptului ca ei trebuie sa ia de la tine cat mai multi bani. Nimic din economia de piata nu se aplica la ei pt ca ei sunt intelectuali.

 

In alta ordine de idei, daca pirateria este la cote mult mai inalte decat furtul de scaune, inseamna ca problema nu e la pirati. Intr-o societate care functioneaza corect furtul se disipa omogen. La scaune, masini, soft. Daca furtul se concentreaza la soft, e un semnal de alarma. Societatea nu functioneaza corect.

 

Off: mi-a placut topicul tau din Franta.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, daca pirateria este la cote mult mai inalte decat furtul de scaune, inseamna ca problema nu e la pirati. Intr-o societate care functioneaza corect furtul se disipa omogen. La scaune, masini, soft. Daca furtul se concentreaza la soft, e un semnal de alarma. Societatea nu functioneaza corect.

 

Va rog sa nu mai folositi cuvantul 'furt' pentru incalcarea copyright-ului, pentru ca, dupa cum am argumentat mai sus, cele doua notiuni sunt foarte diferite.

 

Dupa cum bine spune Faust, daca o lege este incalcata de o mare parte din societate (la noi probabil 90% din cei cu acces la internet, in Europa Occidentala probabil ca tot pe la 30-50%), probabil ca legea e gresita.

 

Si nu cred ca problema se afla in pretul prea mare al software-ului, cred ca problema e in modelul practicat de producatorii de software closed-source. Modelul lor e cam asa: vand software-ul lor unor oameni, adica in schimbul unor bani le transmit o informatie (software-ul e informatie). Apoi - si aici intervine greseala - vor sa ii oblige pe acestia sa nu dea informatia mai departe.

Din punct de vedere moral, e cel putin discutabil daca are cineva dreptul sa oblige oamenii sa nu comunice o informatie pe care o detin. Nu e asta o forma de cenzura?

Iar din punct de vedere tehnic (si chiar matematic), e chiar imposibil sa impiedici oamenii sa schimbe informatie (avand la dispozitie o retea ca Internetul). Astfel, se poate imagina si implementa cu usurinta un sistem care sa permita raspandirea informatiei garantand anonimitatea participantilor si/sau imposibilitatea stabilirii sursei unei informatii. Din aceasta cauza tehnoligia de file sharing va fi intotdeauna cu un pas inaintea celei de urmarire a file sharingului.

 

Daca adunam aceste lucruri, obtinem ca copyright-ul este o lege incalcata de mare parte a populatiei a carei aplicare e imposibila tehnic si discutabila moral.

 

 

Exista si alte sisteme care functioneaza. Sunt firme care fac bani din software open-source.

Edited by un_om_de_cal
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
continuam discutia aici , ca e destul de interesanta. deci. soft furat sau cumparat? sau descarcat, sau trial, sau mama naibii mai stie...cum am mai spus, eu fur de rup. si-mi merge bine.

 

astept mascatii la usa :)

si eu. ii invit la o bere si o colinda de vara

Link to comment
Share on other sites

Si eu fur de obicei ca ii mai la indemana (si de unde atatia bani??) si seriale gasesti oriunde. Dar am cumparat si softuri originale, dar numai cand nu am putut face rost.

Mascatii sa vina linistit...ii omenesc cu un pepsi, o tzuica, bere, ce doresc. Le bag un back in black, dar daca nu sunt pasnici atunci iau matura din debara.

Edited by balu
Link to comment
Share on other sites

In opinia mea, pentru uz personal sau daca vrei sa le testeszi, e ok sa downloadezi, daca nu ai de gand sa faci bani din ele. De-acolo, daca vrei sa faci si bani, e vorba de morala, pentru ca daca nu ai un studio vestit nu o sa ai control de software, dar eu m-as simti prost, si e o insulta la adresa developerilor care au lucrat la software-ul respectiv.

 

Eu folosesc, studiez, si sunt adept Pro-Tools, iar Pro-Tools nu poti sa-l piratezi. :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Partea cu adevarat ironica e ca discutati despre furat Cubase care nu s-a mai furat de cateva editii din cate stiu eu.

 

E o chestie de politica firmei. Unii cred ca tolereaza warezii pt ca isi creaza potentiali clienti intre cei care invata sa lucreze pe softurile manglite. poate ca unii nu au nevoie de segmentul asta de piata dar sunt muuuuuulti care produc edm@home :)

 

Cakewalk ftw!

Link to comment
Share on other sites

Sa lamurim si o chestie de nuanta: nici eu nu consider "furt" incalcarea copyright-ului.

O consider incalcare a contractului. Daca prin licenta eu iti dau dreptul sa folosesti

produsul intr-un anume fel si tu incalci contractul (care te obliga sa respecti termenii

licentei - iar in US cind dai click pe "OK" se considera ca ai semnat un contract), am

dreptul sa-ti cer daune. Poti citi licenta inainte si, daca nu-ti convin termenii ei, nu cumperi.

 

E clar ca de multe ori niste principii absolut oneste sint bagate la inaintare pentru a

satisface niste interese meschine. E clar ca, in cazul fonogramelor, grosul banilor nu ajung

in buzunarul artistului. Sint perfect de-acord ca unele produse software costa cit nu fac.

Insa vorbim de principiu sau de aplicarea (proasta) a lui?

 

 

Eu sunt de acord ca principiul copyright-ului este util (folosit cum trebuie), atat artistilor, cat si creatorilor de software. Si eu sunt softist.

 

Insa ma intreb: daca nu putem (practic) obliga oamenii sa il respecte, are vreun rost sa ne agatam de el? Nu ar fi mai bine sa cautam alt model de a rasplati artistii si softistii?

 

Pentru ca deocamdata vad 2 variante prin care poate fi asigurata respectarea drepturilor de autor:

- incalcarea unor libertati fundamentale ale oamenilor - vezi legea celor trei lovituri propusa recent in Franta.

- sa contam pe bunul simt al oamenilor - dar aici ies in pierdere tocmai cei cu bun simt.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

cata dezbatere...ia-l pur si simplu de pe torrente. Vezi ca e si pe astea romanesti. Si daca tot esti pus pe d-astea, descarca ilegal si fruity loops 7.(poti si 8, dar personal zic ca 7 e mai ok). Nu te chinui cu programe free, ca nu sunt ele free degeaba.

 

P.S.: asta, decat daca nu cumva ai de aruncat 20-25 de milioane pe un soft. Cu banii astia ti-ai luat chitara noua si buna.

Edited by Gratisyahu
Link to comment
Share on other sites

cata dezbatere...ia-l pur si simplu de pe torrente. Vezi ca e si pe astea romanesti. Si daca tot esti pus pe d-astea, descarca ilegal si fruity loops 7.(poti si 8, dar personal zic ca 7 e mai ok). Nu te chinui cu programe free, ca nu sunt ele free degeaba.

 

P.S.: asta, decat daca nu cumva ai de aruncat 20-25 de milioane pe un soft. Cu banii astia ti-ai luat chitara noua si buna.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

cata dezbatere...ia-l pur si simplu de pe torrente. Vezi ca e si pe astea romanesti. Si daca tot esti pus pe d-astea, descarca ilegal si fruity loops 7.(poti si 8, dar personal zic ca 7 e mai ok). Nu te chinui cu programe free, ca nu sunt ele free degeaba.

 

P.S.: asta, decat daca nu cumva ai de aruncat 20-25 de milioane pe un soft. Cu banii astia ti-ai luat chitara noua si buna.

 

sau o interfata audio (my bad... le) semi-pro care vine si cu program taman bun de inregistrat.

 

nu folosesc nici metrou, si nici nu-mi place sa merg cu masina sau cu motoru sa-l turez pe strada cand vad o gagica... merg pe jos de la unirii romana pe fiecare zi aproape.

 

nu folosesc softul furat pentru a face bani, nici macar nu-mi vand piesele inregistrate cu el (una din 10 ajunge pe rgc... restul, recycle bin.)

 

here's my question: cati bani ai dat pe softuri pana acum? (inclusiv windows and basic stuff) de unde ai avut banii? cat timp ti-au folosit softurile? ce profit ti-a adus folosirea acestora?

 

ca la mine scorul e 0 - 0 ... adica nu pot sa zic ca am facut bani folosind munca altuia.... la metrou daca as da 2.5 lei pe o calatorie dus-intors as castiga timp intr-adevar... dar nu am nevoie... timpul e relativ...

 

cand o sa am studio si o sa inregistrez piese pe banda rulanta ca moga, promit ca o sa cumpar si cubase, si pro tools si ableton live.

 

acum am un ableton live lite, pe care l-am primit cumparand placa line 6 ux. nu-l mai pot folosi ca nu am serial, care teoretic trebuia sa intre in pret. io ce plm fac acu?

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

sau o interfata grafica semi-pro care vine si cu program taman bun de inregistrat.

 

nu folosesc nici metrou, si nici nu-mi place sa merg cu masina sau cu motoru sa-l turez pe strada cand vad o gagica... merg pe jos de la unirii romana pe fiecare zi aproape.

 

nu folosesc softul furat pentru a face bani, nici macar nu-mi vand piesele inregistrate cu el (una din 10 ajunge pe rgc... restul, recycle bin.)

 

here's my question: cati bani ai dat pe softuri pana acum? (inclusiv windows and basic stuff) de unde ai avut banii? cat timp ti-au folosit softurile? ce profit ti-a adus folosirea acestora?

 

ca la mine scorul e 0 - 0 ... adica nu pot sa zic ca am facut bani folosind munca altuia.... la metrou daca as da 2.5 lei pe o calatorie dus-intors as castiga timp intr-adevar... dar nu am nevoie... timpul e relativ...

 

cand o sa am studio si o sa inregistrez piese pe banda rulanta ca moga, promit ca o sa cumpar si cubase, si pro tools si ableton live.

 

acum am un ableton live lite, pe care l-am primit cumparand placa line 6 ux. nu-l mai pot folosi ca nu am serial, care teoretic trebuia sa intre in pret. io ce plm fac acu?

 

vezi ca serialul ala era scris pe o hartie cartonata care era in plicul de plastic cu care a venit cd-ul cu ableton.si mie mi s-a intamplat sa-l ratacesc ,dar cand l-am recuperat l-am scris la loc sigur.daca nu ai foaia aia..nu stiu cum sa te ajut din pacate

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.