www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce Unii Chitaristi Se Feresc De Rgc?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Guest grind

eu nu dau mare importanta RGC ului...chitaristii basarii si tobarii erau buni(poate ca mult mai ) si pana sa apara forumuri de genu asta asa ca degeaba sare lumea ca de ce se feresc unii

 

Nu cred ca e vba despre cum si cat de bine canta respectivii cum cred majoritatea rgc-istilor ca e 

 

Anyway RGC e ok atata timp cat se pot discuta probleme si se pot vinde scule eu unul zic ca e destul de mult ce face si trebuie apreciat pt asta :):):):D:D:D;)

Link to comment
Share on other sites

RGC e ok atata timp cat se pot discuta probleme si se pot vinde scule eu unul zic ca e destul de mult ce face si trebuie apreciat pt asta

 

daca pentru asta e, trebuie sa ma simt idiot ca am postat moca/neintrebat 2 taburi guitar pro ca sa vad si parerea altora asupra cantecelor de le-am scos? :)

ca ma mai uit din cand in cand pe topicu ala de l-am creat, si vad ca numarul downloadurilor tot creste, da' la comentarii nu se baga nimeni tata! si macar de ar fi romanul genu ala de om la locul lui, care nu se baga in oala altuia si nu sare cu gura la tot ce i se pare lui aiurea.

Link to comment
Share on other sites

in primu rand multora nu le prea pasa..adica ei repeta si canta.. de ce sa stea pe forum ?

 

unii s-au saturat de noii useri care intreaba aceleasi intrebari over and over again (ce chitara sa imi iau in 10mil, cum sa obtin tonul x sub 4mil, de ce bazaie coarda x? etc.)

 

unii au gasit forumuri mai bune (TGP imi vin acuma dar stiu ca exista mai multe)

 

poate altii s-au saturat de faptul ca unii in loc sa critice constructiv critica gresele gramaticale (nu zic ca e bine sa nu stii romana dar oameni buni..get your point across and it's ok) si multi nu inteleg conceptul de OPINIE PERSONALA

 

alte motive nu imi vin momentan..

Edited by PlayerUnk
Link to comment
Share on other sites

eu nu dau mare importanta RGC ului...chitaristii basarii si tobarii erau buni(poate ca mult mai ) si pana sa apara forumuri de genu asta asa ca degeaba sare lumea ca de ce se feresc unii

 

Nu cred ca e vba despre cum si cat de bine canta respectivii cum cred majoritatea rgc-istilor ca e 

 

Anyway RGC e ok atata timp cat se pot discuta probleme si se pot vinde scule eu unul zic ca e destul de mult ce face si trebuie apreciat pt asta :):):):D:D:D;)

 

deci daca o iei pe firul logic retorica se referea la cei care au renuntat sa mai intre. si da rgcul e bun la vandut inclusiv kestii de tip adidasi.

Link to comment
Share on other sites

nici pe mine nu ma da pe spate "comunitatea".

 

:)

 

Esti aici de 20 zile, si ai 30 posturi. Chiar crezi ca poti sa tragi o concluzie despre comunitate?

 

Eu de cand sunt aici nu am vazut vreodata cenzura sau ban-uri degeaba sau abuz din partea moderatorilor. Ce altceva poti sa vrei de la un forum? E un forum micutz, cu ceva lume respectabila dar uneori mai apare cate unul pe care iti vine sa-l strangulezi, pentru ca atunci cand vorbeste zici ca e pe camp sau la carciuma, dar ce sa faci, e forum romanesc si romania are o grava lipsa de bun simt. Cum se face oare ca nu vezi un fan Pink Floyd sau Dire Straits care sa se comporte asa? Cum se face ca sunt intotdeauna fanii de Blink182 sau Linkin Park care se iau la harta? Nu stiu, nu vreau sa zica lumea ca sunt elitist, dar probabil de-asta muzica de azi imi lasa un gust amar, pentru ca nu vad decat ignoranta si badaranie. Asta este un forum de chitaristi (muzicieni mai degraba, ca nu sunt numai chitaristi), si printre thread-urile si posturile despre teorie muzicala si tehnica lui Satriani sau Frusciante nu poti sa nu-ti inclestezi dintii cand posteaza cate una ca vrea sa invete chitara ca sa fie ca "Het", iubitul ei, si pe urma se comporta de parca noi suntem nebuni ca incercam sa-i dam niste sfaturi.

 

Mai ales cand intru la sectiunea de "caut instrumentist" sau "caut trupa", ma ingrozesc cata lipsa de bun simt si tact poate sa existe. Eu cred ca pustanii care mai vin aici uita ca mai sunt si oameni in varsta sau oameni cu experienta de-o viata.

Link to comment
Share on other sites

nici pe mine nu ma da pe spate "comunitatea".

 

in 20 de zile ai o medie de 1.5 posturi pe zi... :) nu prea ai ce face in vacanta, este?

 

 

 

iata traseul meu zilnic...

 

-ma scol

-dau drumu la pc

-verific mail si mess

- verific RGC: - anunturile mele (mereu am cate ceva :)... daca nu am nimic la vanzare... ma gandesc ce sa dau, ce sa iau :) )

- restul publicitatii

- discutii... si trebuie sa gasesc sa zic si eu ceva, daca nu... dau up la mine si gata

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multi chitaristi sa zicem "cunoscuti" care urmaresc forumul, doar ca nu comenteaza pentru ca nu apar mereu discutii interesante. Si nici sa intri in polemici cu copii de 14-16 ani nu este de preferat... Eventual raspunsurile sunt punctuale, nu doar pentru a se da interesanti...Si nici timp de a sta pe forum nu este foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca nivelul mediu de bun simt al RGC-istilor e foarte scazut.

Multi nu prea au nici o treaba cu chitara, dar vin sa dea sfaturi.

 

Si faptul ca sunt colegi de forum cu Dan Andrei Aldea, Cristi Gram, Rares Totu etc. ii face sa se considere egali cu ei.

Dupa aia incep sa-i si porcaiasca...

Link to comment
Share on other sites

incepe sa devina cam superficial forumul asta, cateodata ma pliciseste asa de tare incat nu mai intru cu zilele.

E foarte previzibil, cred ca sunt 100 de topicuri de genul "O intrebare", "Ajutor va rog", "Help", "O nelamurire" care toate se refera la banalitati despre care s-a discutat si rediscutat de n ori, topicuri penale sunt la greu.

E plin de pustani de 14-17 ani care se cred mari si tari dupa ce au 2 luni de vechime.

Nu prea se deschid topicuri interesante, cam aiurea.

Edited by denis_symbiotic
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
incepe sa devina cam superficial forumul asta, cateodata ma pliciseste asa de tare incat nu mai intru cu zilele.

E foarte previzibil, cred ca sunt 100 de topicuri de genul "O intrebare", "Ajutor va rog", "Help", "O nelamurire" care toate se refera la banalitati despre care s-a discutat si rediscutat de n ori, topicuri penale sunt la greu.

E plin de pustani de 14-17 ani care se cred mari si tari dupa ce au 2 luni de vechime.

Nu prea se deschid topicuri interesante, cam aiurea.

 

mi se pare cam discriminare; nu te contrazic spunand ca nu ar fi asa, dar nu sunt doar tinerii care au astfel de atitudine.

mi se mai pare o prostie faptul ca daca nu esti un chitarist foarte bun asta inseamna ca nu ai habar nici despre partea tehnica(cam asta am vazut sa fie atitudinea multora)

 

oricine se poate insela, de asta suntem multi aici, sa ne ajutam/corectam unii pe altii; daca nu, erau 4 persoane(care stateau pe rand la calculator) carora le adresai intrebari, ele raspundeau in timp real si asta era tot.

 

corectitudinea nu tine neaparat de virsta, uneori, un copil de 11 ani poate stii ceea ce nu stie unul de 40

 

am ajuns sa-mi fie rusine pe forum pentru ca am 14 ani(chiar mi-am scos data de nastere de la profil) pentru ca am intalnit multi care spuneau ca nu stiu ce vorbesc doar din cauza varstei(nu spun ca mereu aveam dreptate, dar sigur nu am zis gresit mereu)

 

daca nu va convine ca am 14 ani si stau pe acest forum, imi spuneti si eu imi iau talpasita :) ; numai bine!

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Eu de cand sunt aici nu am vazut vreodata cenzura sau ban-uri degeaba sau abuz din partea moderatorilor. Ce altceva poti sa vrei de la un forum? E un forum micutz, cu ceva lume respectabila dar uneori mai apare cate unul pe care iti vine sa-l strangulezi, pentru ca atunci cand vorbeste zici ca e pe camp sau la carciuma, dar ce sa faci, e forum romanesc si romania are o grava lipsa de bun simt. Cum se face oare ca nu vezi un fan Pink Floyd sau Dire Straits care sa se comporte asa? Cum se face ca sunt intotdeauna fanii de Blink182 sau Linkin Park care se iau la harta? Nu stiu, nu vreau sa zica lumea ca sunt elitist, dar probabil de-asta muzica de azi imi lasa un gust amar, pentru ca nu vad decat ignoranta si badaranie. Asta este un forum de chitaristi (muzicieni mai degraba, ca nu sunt numai chitaristi), si printre thread-urile si posturile despre teorie muzicala si tehnica lui Satriani sau Frusciante nu poti sa nu-ti inclestezi dintii cand posteaza cate una ca vrea sa invete chitara ca sa fie ca "Het", iubitul ei, si pe urma se comporta de parca noi suntem nebuni ca incercam sa-i dam niste sfaturi.

 

Spot on... Iti dau totala dreptate la faza cu sub-genurile... Inca o chestie pe care am observat-o : de cele mai multe ori fanii de Blink 18240918, Limb Biscuit :) [sau alte 'muzici' de'astea] etc etc ignora/nu vor sa asculte/nu le pasa de celelalte genuri crezand ca trupa pe care o venereaza e singura care face muzica "adevarata"... ignoranta poate le dauneaza creierului :)

Ceea ce e foarte enervant nu e neaparat faptul ca X-ulescu vrea sa invete D A si G ca s'o impresioneze pe X-uleasca ci ca se da mare McC*i si da sfaturi din belsug celorlalti desi cu 2 zile in urma spunea ca e un incepator si ca nu a mai pus mana pe chitara de sub pat niciodata...

Long live RGC :)

Link to comment
Share on other sites

mi se pare cam discriminare; nu te contrazic spunand ca nu ar fi asa, dar nu sunt doar tinerii care au astfel de atitudine.

mi se mai pare o prostie faptul ca daca nu esti un chitarist foarte bun asta inseamna ca nu ai habar nici despre partea tehnica(cam asta am vazut sa fie atitudinea multora)

 

oricine se poate insela, de asta suntem multi aici, sa ne ajutam/corectam unii pe altii; daca nu, erau 4 persoane(care stateau pe rand la calculator) carora le adresai intrebari, ele raspundeau in timp real si asta era tot.

 

corectitudinea nu tine neaparat de virsta, uneori, un copil de 11 ani poate stii ceea ce nu stie unul de 40

 

am ajuns sa-mi fie rusine pe forum pentru ca am 14 ani(chiar mi-am scos data de nastere de la profil) pentru ca am intalnit multi care spuneau ca nu stiu ce vorbesc doar din cauza varstei(nu spun ca mereu aveam dreptate, dar sigur nu am zis gresit mereu)

 

daca nu va convine ca am 14 ani si stau pe acest forum, imi spuneti si eu imi iau talpasita :) ; numai bine!

 

Si eu cand aveam 14 ani toata lumea zicea ca nu stiu ce vorbesc, ca sunt mic, sau ca sunt nu stiu cum, si eu imi ziceam intotdeauna ca restul lumii e nebuna si ca numai eu stiu ce e si cum e. Acum imi dau seama ca da, nu stiam ce vorbesc. :) Pe mine nu ma deranjeaza daca ai 14 ani si esti politicos (nu uber politicos, ca si asta ma calca pe nervi, ma refer sa ai bun simt si tact), ma enerveaza daca ai 14 ani si vii aici si postezi ca te bucuri ca ai luat warn, ca sa vada lumea cat de putin iti pasa tie (nu tu).

 

Eu cred ca intotdeauna as spune ca mi-e lene sa stau sa-mi bat capu cu vreunu care face scandal pe forum, si ca nu se merita sa stau sa dau click pe profilul omului, sa dau click pe rating si sa dau 1 star, si sunt sigur ca majoritatea lumii e la fel, caz in care daca lumea se oboseste sa iti dea 1 star, ceva e clar in ne-regula cu tine.

 

Din partea mea ar trebui sa fie un formular cand dai register, si sa fie admin approved, si sa fie stupidity proof, eg. daca omul respectiv scrie la sectiunea NUME "CAUT FORMATZIEE ROCKK DAR NUMAI MUZICIENI BUNI CA SLIPKNOT (love u joey) PLS", nu primeste confirmare. Asa e pe forumul lui Mike Portnoy si comunitatea e destul de buna (desi acolo moderatorii sunt niste dictatori imputiti care m-au banat permanent pentru ca am mentionat cuvantul 4chan).

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
Si eu cand aveam 14 ani toata lumea zicea ca nu stiu ce vorbesc, ca sunt mic, sau ca sunt nu stiu cum, si eu imi ziceam intotdeauna ca restul lumii e nebuna si ca numai eu stiu ce e si cum e. Acum imi dau seama ca da, nu stiam ce vorbesc. :D Pe mine nu ma deranjeaza daca ai 14 ani si esti politicos (nu uber politicos, ca si asta ma calca pe nervi, ma refer sa ai bun simt si tact), ma enerveaza daca ai 14 ani si vii aici si postezi ca te bucuri ca ai luat warn, ca sa vada lumea cat de putin iti pasa tie (nu tu).

 

Eu cred ca intotdeauna as spune ca mi-e lene sa stau sa-mi bat capu cu vreunu care face scandal pe forum, si ca nu se merita sa stau sa dau click pe profilul omului, sa dau click pe rating si sa dau 1 star, si sunt sigur ca majoritatea lumii e la fel, caz in care daca lumea se oboseste sa iti dea 1 star, ceva e clar in ne-regula cu tine.

 

Din partea mea ar trebui sa fie un formular cand dai register, si sa fie admin approved, si sa fie stupidity proof, eg. daca omul respectiv scrie la sectiunea NUME "CAUT FORMATZIEE ROCKK DAR NUMAI MUZICIENI BUNI CA SLIPKNOT (love u joey) PLS", nu primeste confirmare. Asa e pe forumul lui Mike Portnoy si comunitatea e destul de buna (desi acolo moderatorii sunt niste dictatori imputiti care m-au banat permanent pentru ca am mentionat cuvantul 4chan).

 

urasc chestia cu stalcitul cuvintelor :) ...cu z,k si alte chestii, si nu ascult slipknot :))...deci nu intru in acea grupa :).

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Io sunt satul de "desteptii" care-i pupa-n cur pe aia care chiar is destepti si cand spui si tu ceva ce nu coincide cu ce spun ei iti baga un : "ce stie asta ? e un adolescent frustrat de 14" mi se pare incredibil de penibil sa contrazici pe cineva fara sa incerci macar sa aduci niste argumente !!!! chiar daca acel cineva e un "adolescent frustrat de 14 ani"

Insa in schimb is si persoane bune , cu multe cunostinte , dornice sa imparta , etc ...

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Io sunt satul de "desteptii" care-i pupa-n cur pe aia care chiar is destepti si cand spui si tu ceva ce nu coincide cu ce spun ei iti baga un : "ce stie asta ? e un adolescent frustrat de 14" mi se pare incredibil de penibil sa contrazici pe cineva fara sa incerci macar sa aduci niste argumente !!!! chiar daca acel cineva e un "adolescent frustrat de 14 ani"

:)

io aveam in semnatura o poza cu dream theater peste care scria faggots si cineva mi-a dat pm rugandu-ma sa scot poza :)

Link to comment
Share on other sites

1. Poate n-ar fi rãu sã recunoaºtem cã, pe ansamblu, suntem destul de afurisiți. (Aceasta deriva probabil din intoleranța oarecum specificã românilor în general.)

2. Principalul liant ce ne (re)uneºte la RGC este pasiunea pentru chitarã, ºi poate cã acesta este insuficient pentru a lega mai mult lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.