www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wah Care Fluiera De Nebun


Recommended Posts

Tocmai mi-am luat un Fulltone Clyde Standard.

 

Daca il bag intre amp si chitara( fara alte chestii, doar 2 cabluri chitara, wah, amp) suna bine, se comporta normal. Daca il bag intre chitara si pedalboard fluiera ca nebunu' mai ales cu pedala ridicata si ii inutilizabil. Chestia asta se intampla si cu toate pedalele din pedalboard in (true)bypass.

Intrebarile ar fi: in primul rand de ce? si in al doilea rand care-i solutia?

pedalele in discutie is astea

L.e. cam asa se comporta(si da, am verificat. Cablurile nu sunt bagate invers)

post-6773-1247059076_thumb.jpg

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Incompatibilitate?! Adica unu-i liberal si altul PSD-ist? Electronica nu-i o chestie mistica, mai ales la nivelul aplicatiilor audio. Putem pune 200 de milioane de tranzistori intr-un cip cat o moneda dar nu putem face un wah amarat cum trebuie?!

 

Ce ai tu e evident o oscilatie. In primul rand ai grija sa nu ai bucle de masa si cabluri de semnal prea apropiate si paralele.

Daca ti-a trebuit true bypass...

Link to comment
Share on other sites

Am dat de fenomenul asta cand modificam pedalele. Sd-1 d ex daca are cablu scurt fiind neconectat nimic la el la input, fluiera asa de unu singur dar mai vag ca la tine. Daca ii pun cablu lung d 3 metri cum ar veni de la electrica, nu mai face, se pierde in impedanta cablului.

 

Fluieratul ala se poate obtine si atingand cu degetul intr-un circuit de pedala anumite chestii sau atingand 2 diode (sau orice alt fenomen ce a fost la mine, a fost la diode), lipitura imperfecta etc, tot asa fluiera. Mi s-a intamplat, si nu numai odata. SAU (more likely la ce tip de wah e, nu ar treb sa fie problemele cu lipituri) ai ceva in pedalboard ce nu-i convine , de aia chitara + wah singur nu face. Incearca sa pui alta pedala dupa el, aranjeaza-l in alta ordine cu alte pedale dupa el de curiozitate sa vezi daca asa iti face cu oricare si mai ales,incearca cu alt cablu scurt pentru pedale din care le ai.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Am dat de fenomenul asta cand modificam pedalele. Sd-1 d ex daca are cablu scurt fiind neconectat nimic la el la input, fluiera asa de unu singur dar mai vag ca la tine. Daca ii pun cablu lung d 3 metri cum ar veni de la electrica, nu mai face, se pierde in impedanta cablului.

 

Fluieratul ala se poate obtine si atingand cu degetul intr-un circuit de pedala anumite chestii sau atingand 2 diode (sau orice alt fenomen ce a fost la mine, a fost la diode), lipitura imperfecta etc, tot asa fluiera. Mi s-a intamplat, si nu numai odata. SAU (more likely la ce tip de wah e, nu ar treb sa fie problemele cu lipituri) ai ceva in pedalboard ce nu-i convine , de aia chitara + wah singur nu face. Incearca sa pui alta pedala dupa el, aranjeaza-l in alta ordine cu alte pedale dupa el de curiozitate sa vezi daca asa iti face cu oricare si mai ales,incearca cu alt cablu scurt pentru pedale din care le ai.

Razvaneee , schimba te rog poza din medalion , o sa-ti spun de ce ..hehe

 

Fluiera caci reactia selectiva este prea mare , ar trebui redusa amplificarea sub "A"< 3 ca sa nu fluiere. Ai dreptate cu impedanta , daca nu este adaptata impedanta circuitul poate sa oscileze fiind reglajul de feedback foarte critic.Daca are un semireglabil ptr reglat amplificarea trebuie redusa usor.Daca nu are trevuie observate conditiile in care apare si cele cand nu apare fluieratul si se actioneaza dupa caz .Eventual un rezistor in serie pe intrare si un condens de cativa nanofarazi in paralel ...ce ar somula cablul lung.

Link to comment
Share on other sites

Ce ai tu e evident o oscilatie.

Daca ti-a trebuit true bypass...

Exact +2.

 

Intrebare : Toate pedalele sunt alimentate la fel ? ["+" pe centru, "-" pe maneca]

3 chestii simple de incercat : Alimenteaza wah cu baterie, pune wah ultima pedala inainte de amp, pune wah in bucla [daca ai] si spune-ne daca face la fel.

 

Tind sa cred ca de vina este impedanta care o "vede" wah'u la iesire si care nu corespunde cu plaja de valori pentru care a fost proiectat.

Link to comment
Share on other sites

Asta a tinut si la mine cu un Artec 7 wah-wah, am pus pedala ultima si am alimentat-o cu baterie, restul cu multialimentator

Exact +2.

 

Intrebare : Toate pedalele sunt alimentate la fel ? ["+" pe centru, "-" pe maneca]

3 chestii simple de incercat : Alimenteaza wah cu baterie, pune wah ultima pedala inainte de amp, pune wah in bucla [daca ai] si spune-ne daca face la fel.

 

Tind sa cred ca de vina este impedanta care o "vede" wah'u la iesire si care nu corespunde cu plaja de valori pentru care a fost proiectat.

Link to comment
Share on other sites

Exact +2.

 

Intrebare : Toate pedalele sunt alimentate la fel ? ["+" pe centru, "-" pe maneca]

3 chestii simple de incercat : Alimenteaza wah cu baterie, pune wah ultima pedala inainte de amp, pune wah in bucla [daca ai] si spune-ne daca face la fel.

 

Tind sa cred ca de vina este impedanta care o "vede" wah'u la iesire si care nu corespunde cu plaja de valori pentru care a fost proiectat.

Toate pedalele sunt alimentate cu "-" pe centru.

Wah-ul l-am primit cu baterie in el si deocamdata asa l-am si folosit.

In bucla nu am incercat, insa daca il pun dupa toate pedalele (Adica intre pedalboard si amp) se comporta normal.

Problema ar fi ca daca il plasez dupa pedalboard sunt fortat sa-l folosesc doar cu unul dintre ampuri. Daca as reusi sa-l pun primul in lant as putea sa-l folosesc pe ambele ( De la Lehle incolo se ramifica semnalul)

Link to comment
Share on other sites

In bucla nu am incercat, insa daca il pun dupa toate pedalele (Adica intre pedalboard si amp) se comporta normal.

Problema ar fi ca daca il plasez dupa pedalboard sunt fortat sa-l folosesc doar cu unul dintre ampuri. Daca as reusi sa-l pun primul in lant as putea sa-l folosesc pe ambele ( De la Lehle incolo se ramifica semnalul)

Asta confirma ce am spus mai sus :)

 

Ai incercat sa o pui imediat inainte si/sau imediat dupa Lehle ? [Am o vaga banuiala ca tocmai switchu ala e problema, dar nu sunt foarte sigur]

Link to comment
Share on other sites

Cand o apuca fluieratul qr trebui sa incerci sa pui un potmetru de 1ooKOhm in serie /sau 1 MOhm in paralel pe intrare sau iesire si sa schimbi valoarea pana ce dispare fluieratul , dupa aceasta faza masori valoarea critica si pui un rezistor fix ce se cupleaza cumva in pozitia de interconectare in care a fluierat.S-ar putea sa poti lasa permanent rezistorul in serie sau in paralel cu iesirea sau intrarea daca nu observi o alterare al sunetului.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Asta confirma ce am spus mai sus :)

 

Ai incercat sa o pui imediat inainte si/sau imediat dupa Lehle ? [Am o vaga banuiala ca tocmai switchu ala e problema, dar nu sunt foarte sigur]

n-am incercat. E o idee.

Cand o apuca fluieratul qr trebui sa incerci sa pui un potmetru de 1ooKOhm in serie /sau 1 MOhm in paralel pe intrare sau iesire si sa schimbi valoarea pana ce dispare fluieratul , dupa aceasta faza masori valoarea critica si pui un rezistor fix ce se cupleaza cumva in pozitia de interconectare in care a fluierat.S-ar putea sa poti lasa permanent rezistorul in serie sau in paralel cu iesirea sau intrarea daca nu observi o alterare al sunetului.

 

Va multumesc tuturor pt raspunsuri :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

am un boss dd3 defect (in sensul ca trece semnalul prin el, dar nu adauga repetitiile - am inversat din greseala polaritatea si s-a dus), care am inteles ca are buffer, intre wah si pedalboard si nu mai fluiera, dar se vede ca e prost rau buffer-ul din el (pierd din inalte si nivelul semnalului este mai mic).

@ Vektor : Cred ca ai avut dreptate si nu-i place wah-ului impedanta switcher-ului. O sa incerc sa bag tunerul intre ele (Dt10) ca ala din cate tin minte nu are o influenta atat de evidenta asupra semnalului.

Intre timp daca mai aveti alte ideei legate de ce s-ar putea baga dupa wah, v-as fi recunoscator :)

Link to comment
Share on other sites

Pai poti pune un buffer bun, e foarte usor de facut si daca nu te descurci singur sunt destui pe forum care te pot ajuta.

Era evidenta solutia dar n-am propus-o vazand... cat de mult tii la true bypass, ca sa nu zic altceva.

Pai nu tin cu orice pret.

Mersi! :)

 

am eu artec apw7 si tauie doar daca dai unul din cele doua butoane spre maxim.

Daca nu...functioneaza cum ar trebui sa functioneze un wah.

Am avut si eu din ala...aia-i altceva...tiuie controlat

Link to comment
Share on other sites

Chiar asa,n-ai garantie? lol lol

Am 2 intrebari

1.de ce nu ti-ai luat alberta de la mine :)

2.de ce ai sticker cu budda pe toc :)

Problema e de la switcherul de ampuri (o scula foarte buna dealtfel),care are un ground lift,umbla la ala,poate e activat,adica nu are masa,deasemenea switcherul ala are si o pozitie de inversare de faza,si asta poate produce oscilatie (impreuna cu bobina wahului).Incearca si cu buffer,fiindca practic la 3 pedale si un wah,e mai bine cu true bypassurile lor,dar daca folosesti switcherul de la voodoo labs (sau orice alt switcher),sunetu s-a dus deja,poate iesi mai bine cu un buffer.Alberta n-are true bypass,oricum :).Probabil ca singura solutie cu adevarat buna e sa pui wahul DUPA switcherul de ampuri....Eu folosesc un switcher identic,dar n-am problema asta,fiindca am 2 wahuri in pedalboard,cate unul pentru fiecare amp.

Link to comment
Share on other sites

salut mihai

 

ca sa-ti dai seama de unde e problema, trebuie sa procedezi prin eliminare. mai intai, verifica doar cu wah plus lehle direct in amp. apoi, introdu in circuit, pe rand, cate o componenta. din poza ce ai trimis-o, am senzatia ca folosesti pedal switcherul in loopul ampului, doar pentru delay...

de asemenea, daca nu reusesti sa te "prinzi" unde e problema, ar trebui sa schimbi si cablurile ce intra si iasa din wah (in video nu folosesti lyric hg-ul).

cu un telefon, insa, cred ca ai fi rezolvat problema mai repede...

Link to comment
Share on other sites

Chiar asa,n-ai garantie? lol lol

Am 2 intrebari

1.de ce nu ti-ai luat alberta de la mine :)

2.de ce ai sticker cu budda pe toc :)

Problema e de la switcherul de ampuri (o scula foarte buna dealtfel),care are un ground lift,umbla la ala,poate e activat,adica nu are masa,deasemenea switcherul ala are si o pozitie de inversare de faza,si asta poate produce oscilatie (impreuna cu bobina wahului).Incearca si cu buffer,fiindca practic la 3 pedale si un wah,e mai bine cu true bypassurile lor,dar daca folosesti switcherul de la voodoo labs (sau orice alt switcher),sunetu s-a dus deja,poate iesi mai bine cu un buffer.Alberta n-are true bypass,oricum :) .Probabil ca singura solutie cu adevarat buna e sa pui wahul DUPA switcherul de ampuri....Eu folosesc un switcher identic,dar n-am problema asta,fiindca am 2 wahuri in pedalboard,cate unul pentru fiecare amp.

1.habar n-am :D

2.Nu-i tocul meu :D

Multumesc de sugestii. O sa incerc si variantele astea.

 

 

salut mihai

 

ca sa-ti dai seama de unde e problema, trebuie sa procedezi prin eliminare. mai intai, verifica doar cu wah plus lehle direct in amp. apoi, introdu in circuit, pe rand, cate o componenta. din poza ce ai trimis-o, am senzatia ca folosesti pedal switcherul in loopul ampului, doar pentru delay...

de asemenea, daca nu reusesti sa te "prinzi" unde e problema, ar trebui sa schimbi si cablurile ce intra si iasa din wah (in video nu folosesti lyric hg-ul).

cu un telefon, insa, cred ca ai fi rezolvat problema mai repede...

Poza aia ii mai veche un pic si erau legate oarecum provizoriu. Acuma pe voodoo lab am in loop 1 si 2 cate un overdrive, loop3 este preampul de la marshall si loop 4 delay-ul.Video-ul e luat de pe youtube, nu l-am facut eu, dar tot asa se comporta si la mine. O sa mai incerc. Multumesc :D

Link to comment
Share on other sites

1.habar n-am :)

2.Nu-i tocul meu :)

Multumesc de sugestii. O sa incerc si variantele astea.

 

 

 

Poza aia ii mai veche un pic si erau legate oarecum provizoriu. Acuma pe voodoo lab am in loop 1 si 2 cate un overdrive, loop3 este preampul de la marshall si loop 4 delay-ul.Video-ul e luat de pe youtube, nu l-am facut eu, dar tot asa se comporta si la mine. O sa mai incerc. Multumesc :)

 

 

1. nu mai cumparati poecarii la care nici nu va pricepeti

 

2. daca cumparati prima data cititi 100 de posturi pe forumul sculei ca sa vedeti ce injura ceilalti bravi cumparatori

 

3.Nu vad numai un singur alimentator ( sursa de curent ) .

 

Pedalele facute sa functioneze cu baterii ( cele alimentate direct fara convertor de tensiune inglobat ) functioneaza cel mai bine pe baterii sau acumulatori .Cele cu concvertor de tensiune ce fac tensiunea de alimentare din 1,5V sau 3V si o ridica la 9 sau 12V etc...este indicat sa-i cumparati un battery-pack ce furnizeaza tensiunea nominala de lucru fara conversie si sa alimentati pe intrarea de alimentare ptr adaptor 230V-> 9 sau 12 ..etc deoarece alimentatorul in comutatie introduce un "bazait -zumzait"in sunet".

 

Trebuie sa ai surse adaptoare de retea absolut separate ptr fiecare pedala. (fara contact galvanic intre ele daca sunt alimentate de un singur traf respectiv infasurari secundare separate cu redresare si filtrare +stabilizare separata)

 

Prin buclele de masa se poate ajunge la tot felu de zgomote si oscilatii.

 

Cum a scris @Mibu , legi pe rand separat , absolut separat chit si efect apoi incepi sa faci combinati si vezi ce si cum.

 

Cum am mai scris cu cateva rezistente si condensatoare se rezilva dar trebuie gasiit punctul de neadaptare sau de

bucla. Deci este descris anterior , potmetru si il pui sau inainte sau dupa ca sa cauti rrezistenta optima de adaptare.Dupa ce ai alimentat corespunzator.Apoi depinde si de diafonia "loop"-urilor .

 

 

Im-mi place cum suna pe post de Mini Moog daca pui o claviatura ( rezistiva in locul potmetrului) poti sa canti la synth..

 

Si eu am efect din acesta dar il pot anula, ar trebui sa aiba un semireglabil in interiorul pedalei care regleaza "Q"-ul , calitatea filtrului , respecticv reactia negativa selectiva.Respectiv poate fi un reziztor fix ce ar trebui inlocuit cu un semireglabil.

 

Asa-i la pedalele ieftine nu au buffer pe iesire ( ca sa le fie mai ieftina treaba)

 

In plus nu au nici posibilitatea de reglaj al "Q"-ului iarasi ptr a reduce cheltuieliele .De aceia nu-ti ramane decat sa schimbi conditiile de impedanta le cele unde nu intra in oscilatie .

 

Si scula de interconectat efectele ar trebui sa aiba selector de impedanta pe fiecare intrare .Macar Low Z si High Z. daca nu si un attenuator in doua trei trepte ( -2dB,-6,dB,-10dB)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

1. nu mai cumparati poecarii la care nici nu va pricepeti

 

2. daca cumparati prima data cititi 100 de posturi pe forumul sculei ca sa vedeti ce injura ceilalti bravi cumparatori

 

3.Nu vad numai un singur alimentator ( sursa de curent ) .

 

Pedalele facute sa functioneze cu baterii ( cele alimentate direct fara convertor de tensiune inglobat ) functioneaza cel mai bine pe baterii sau acumulatori .Cele cu concvertor de tensiune ce fac tensiunea de alimentare din 1,5V sau 3V si o ridica la 9 sau 12V etc...este indicat sa-i cumparati un battery-pack ce furnizeaza tensiunea nominala de lucru fara conversie si sa alimentati pe intrarea de alimentare ptr adaptor 230V-> 9 sau 12 ..etc deoarece alimentatorul in comutatie introduce un "bazait -zumzait"in sunet".

 

Trebuie sa ai surse adaptoare de retea absolut separate ptr fiecare pedala. (fara contact galvanic intre ele daca sunt alimentate de un singur traf respectiv infasurari secundare separate cu redresare si filtrare +stabilizare separata)

 

Prin buclele de masa se poate ajunge la tot felu de zgomote si oscilatii.

 

Cum a scris @Mibu , legi pe rand separat , absolut separat chit si efect apoi incepi sa faci combinati si vezi ce si cum.

 

Cum am mai scris cu cateva rezistente si condensatoare se rezilva dar trebuie gasiit punctul de neadaptare sau de

bucla. Deci este descris anterior , potmetru si il pui sau inainte sau dupa ca sa cauti rrezistenta optima de adaptare.Dupa ce ai alimentat corespunzator.Apoi depinde si de diafonia "loop"-urilor .

 

 

Im-mi place cum suna pe post de Mini Moog daca pui o claviatura ( rezistiva in locul potmetrului) poti sa canti la synth..

 

Si eu am efect din acesta dar il pot anula, ar trebui sa aiba un semireglabil in interiorul pedalei care regleaza "Q"-ul , calitatea filtrului , respecticv reactia negativa selectiva.Respectiv poate fi un reziztor fix ce ar trebui inlocuit cu un semireglabil.

 

Asa-i la pedalele ieftine nu au buffer pe iesire ( ca sa le fie mai ieftina treaba)

 

In plus nu au nici posibilitatea de reglaj al "Q"-ului iarasi ptr a reduce cheltuieliele .De aceia nu-ti ramane decat sa schimbi conditiile de impedanta le cele unde nu intra in oscilatie .

 

Si scula de interconectat efectele ar trebui sa aiba selector de impedanta pe fiecare intrare .Macar Low Z si High Z. daca nu si un attenuator in doua trei trepte ( -2dB,-6,dB,-10dB)

1. Nu suntem cu totii electronisti.

2. Nu injura nimeni nicaieri niciuna dintre sculele alea

3. Alimentatorul e probabil cel mai bun de pe piata la ora asta (daca nu cel mai, printre cele mai)

4. Scula nu are nimic...nu e nici proasta , nici ieftina. Probabil ca este o neadaptare undeva.

Am incercat sa bag o pedala cu buffer dupa wah si nu mai fluiera. Problema ii ca e un un buffer prost. o sa-mi fac/cumpar unul bun si probabil ca asa se va rezolva.

Mersi de sugestii si raspunsuri.

P.s. video-ul de pe youtube nu este al meu. L-am luat de acolo numai ca sa va faceti o idee despre cum de comporta. Wah-ul meu a functionat doar cu baterie, deci nu asta este problema

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

repet: incearca mai intai sa montezi PE RAND, in lantul audio, pedalutele - asta ca sa-ti dai seama de unde vine problema!

 

nu inteleg de ce nu folosesti bufferul din pedal switcher???? este chiar foarte bun! insa (in ideea ca aceasta rezolva oscilatia) nu aceasta este solutia. este doar o solutie de compromis...

Link to comment
Share on other sites

repet: incearca mai intai sa montezi PE RAND, in lantul audio, pedalutele - asta ca sa-ti dai seama de unde vine problema!

 

nu inteleg de ce nu folosesti bufferul din pedal switcher???? este chiar foarte bun! insa (in ideea ca aceasta rezolva oscilatia) nu aceasta este solutia. este doar o solutie de compromis...

am mutat cablul si pe intrarea cu buffer dar e tot aia. Asta mi se pare lucrul ciudat: daca folosesc wah-ul pe ceriatone, care este iesirea B de la lehle e ok; daca il folosesc pe marshall care e A nu-i ok cu toate ca imediat dupa el(lehle) vine pedal switcherul cu buffer. daca pun pedala cu buffer intre wah si lehle e ok. In prima instanta am tras concluzia ca "nu se intelege" wah-ul cu lehle, dar folosit pe iesirea B merge normal. Saptamana asta nu prea am cand sa ma ocup, dar saptamana viitoare voi avea mai mult timp pt experimente si te tin la curent :) Multumesc pentru sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

servus mihai

 

in cazul asta s-ar putea ca wah-ul tau sa nu se inteleaga foarte bine cu transformatorul LTHZ din switcherul Lehle. iesirea A are acest transformator in circuit, pentru a realiza separarea galvanica si a elimina brumul ce apare la folosirea a doua amplificatoare diferite.

in cazul tau, cea mai usoara solutie ar fi sa folosesti iesirile B si T pentru comutarea pe cele doua canale ale ampului si sa folosesti iesirea A pentru tuner. astfel este eliminat traful LTHZ din circuitul util (traf de care ai avea nevoie doar daca folosesti doua ampuri diferite).

daca este asa, nu este deloc un punct bun pentru pedala ta wah...

Link to comment
Share on other sites

servus mihai

 

in cazul asta s-ar putea ca wah-ul tau sa nu se inteleaga foarte bine cu transformatorul LTHZ din switcherul Lehle. iesirea A are acest transformator in circuit, pentru a realiza separarea galvanica si a elimina brumul ce apare la folosirea a doua amplificatoare diferite.

in cazul tau, cea mai usoara solutie ar fi sa folosesti iesirile B si T pentru comutarea pe cele doua canale ale ampului si sa folosesti iesirea A pentru tuner. astfel este eliminat traful LTHZ din circuitul util (traf de care ai avea nevoie doar daca folosesti doua ampuri diferite).

daca este asa, nu este deloc un punct bun pentru pedala ta wah...

Uite, asta-i deja o teorie care s-ar putea sa stea in picioare. O sa incerc diseara la sala sa inversez iesirea A cu B. In cazul asta, tot pe A ar trebui sa faca pe nebunul si daca se si comporta asa, atunci sigur nu au nicio legatura cu asta celelalte pedale, nici looper-ul. Mersi de idee :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Uite, asta-i deja o teorie care s-ar putea sa stea in picioare. O sa incerc diseara la sala sa inversez iesirea A cu B. In cazul asta, tot pe A ar trebui sa faca pe nebunul si daca se si comporta asa, atunci sigur nu au nicio legatura cu asta celelalte pedale, nici looper-ul. Mersi de idee :)

Asta era ! pe iesirea A fluiera, pe B nu, indiferent spre care dintre ampuri merge si indiferent daca mai este ceva intre Lehle si amp sau nu (deci aproape sigur ca "se cearta" cu acel transformator).

Nu ma deranjeaza extrem de tare nici varianta in care il folosesc doar pe unul dintre ampuri, dar as prefera totusi sa-l pot folosi pe ambele. Intrebarea ar fi ce buffer? Daca pun tuner-ul (dt10) sau alta pedala cu buffer intre wah si Lehle imi afecteaza prea tare semnalul si in cazul asta prefer varianta fara buffer si cu wah utilizabil doar pe un amp. Daca gasesc un buffer de sine statator de calitate mai buna decat ce se gaseste in pedale ar fi super.

 

Chiar asa,n-ai garantie? lol lol

Am 2 intrebari

1.de ce nu ti-ai luat alberta de la mine :)

2.de ce ai sticker cu budda pe toc :)

Problema e de la switcherul de ampuri (o scula foarte buna dealtfel),care are un ground lift,umbla la ala,poate e activat,adica nu are masa,deasemenea switcherul ala are si o pozitie de inversare de faza,si asta poate produce oscilatie (impreuna cu bobina wahului).Incearca si cu buffer,fiindca practic la 3 pedale si un wah,e mai bine cu true bypassurile lor,dar daca folosesti switcherul de la voodoo labs (sau orice alt switcher),sunetu s-a dus deja,poate iesi mai bine cu un buffer.Alberta n-are true bypass,oricum :D .Probabil ca singura solutie cu adevarat buna e sa pui wahul DUPA switcherul de ampuri....Eu folosesc un switcher identic,dar n-am problema asta,fiindca am 2 wahuri in pedalboard,cate unul pentru fiecare amp.

 

Scuze... n-am fost suficient de atent cand ti-am dat prima data reply...N-am luat alberta de la tine pentru ca am luat-o folosita la schimb pe alta pedala. Daca va fi de luat de nou ceva distribuit de tine te asigur ca n-o sa iau din alta parte :D

Link to comment
Share on other sites

Chiar asa,n-ai garantie? lol lol

Am 2 intrebari

1.de ce nu ti-ai luat alberta de la mine :)

2.de ce ai sticker cu budda pe toc :)

Problema e de la switcherul de ampuri (o scula foarte buna dealtfel),care are un ground lift,umbla la ala,poate e activat,adica nu are masa,deasemenea switcherul ala are si o pozitie de inversare de faza,si asta poate produce oscilatie (impreuna cu bobina wahului).Incearca si cu buffer,fiindca practic la 3 pedale si un wah,e mai bine cu true bypassurile lor,dar daca folosesti switcherul de la voodoo labs (sau orice alt switcher),sunetu s-a dus deja,poate iesi mai bine cu un buffer.Alberta n-are true bypass,oricum :) .Probabil ca singura solutie cu adevarat buna e sa pui wahul DUPA switcherul de ampuri....Eu folosesc un switcher identic,dar n-am problema asta,fiindca am 2 wahuri in pedalboard,cate unul pentru fiecare amp.

 

De ce?:D

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.