www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pregatirea Primului Material Discografic Solo.


gramsteen
 Share

Recommended Posts

Bun gasit !

 

 

Avand in vedere ca sa tot discutat si cerut, atat pe acest forum cat si in grupul meu de cunostinte si prieteni, am deosebita placere si entuziasmul specific inceputului unui nou drum in cariera mea artistica, sa pregatesc primul material solo.

 

Il voi lansa oficial in luna octombrie 2009. Va fi un material instrumental, compus si cantat asa cum imi place , fara constrangeri sau directii impuse in prealabil. Inca nu e momentul sa dezvalui toate aspectele ce vor completa aceasta realizare.

 

Toate la vremea lor :)

 

 

Am pus ca argument prima piesa care face titlul acestui material, in stadiu de demo. Piesa se vrea un imn dedicat celor care sunt pasionati de chitara si de prograssive metal.

 

Se numeste " A State of Mind" muzica: Cristi Gram (interpreti: Cristi Gram - chitare, Andreea Retegan - viola, restul instrumentelor sunt programate MIDI (deocamdata). Auditie placuta !

 

P.S. : Scuze pentru artefactele digitale insa piesa e protejata de dreptul de autor si este interzsa difuzarea in public (eu am voie) sau media pana la definitivarea materialului.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Plant

Da, merita toata atentia! Din cate stiu eu, ar fi primul proiect de acest gen in Romania. Pana una alta bafta! Dak si restul pieselor sunt atat de faine, din ceva fain nu poate sa iasa decat ceva si mai fain!

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Felicitari Cristi. Mult succes cu acest proiect al tau!

Piesa imi aminteste la unele pasaje de Dream Theater at their best (Metropolis :)). Foarte faina dezvoltarea tematica. Partea chitaristica nu o mai comentez, ca stim cu totii ca stii sa canti grozav de bine!

If you need any help, you'll find me in the studio!

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru incurajari si impresii.

 

Ca a venit vorba de ton , mentionez ca imprimarea este intermediara produsului final si a fost facuta cu preampul Mesa Boogie TriAxis ,direct in placa de sunet de pe iesirea speciala pentru inregistrat in linie ,cu Ibanez Universe (riff-uri) Ibanez Rg 1820x (intro si armonie clean) si Ibanez Jem 77V - Ibanez S 5470F (improvizatii si teme )

Pentru partile de lead nu am facut editari de ton (am adaugat doar delay) din softul cu care imprim/mixez iar compresia e pe general (waves C4 plus Waves L2). Dupa imprimarea tobelor si a basului voi reimprima toate chitarele prin rig ul complet. Totusi este vorba de un preamp full tube. :) Sa fie de vina faptul ca blochez corzile si se aude doar ce cant ...de aici vine liniaritatea notelor. Imi pare rau dar nu prea mai scap corzi de vreo 20 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Deci, ma bucur nespus ca am primit atatea feedback-uri pozitive de la voi intr-un timp relativ scurt. Multumesc inca o data!

 

E clar ca nu incerc sa multumesc pe nimeni in mod special cu ceea ce fac. Ar fi culmea sa placa la toata lumea. Cui nu-i place sa nu asculte. Eu nu prefer decat cativa artisti, dar nu ma apuc sa-i critic pe ceilalti. Fiecare are viziunea lui in muzica si de multe ori, fiecare are dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos.Bravo ! Keep up the good work :)

Cat despre ton,se aude clar lampa.Poate compresia pe general sa fi dat un sound mai congestionat,dar aici la mine (Genelec :) ) nu e prea multa.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari! Imi place foarte mult piesa.

Asteptam albumul!

In sfarsit, un chitarist roman scoate un album. Mai stiam un singur album scos in Romania, al lui Eugen Mihaescu, eram mai mic, dar imi placea foarte mult Asta o sa fie al doilea pe care o sa-l am:)

Exercitiul de imaginatie al lui Kiko e foarte bun. Nu iti dai seama ca este un chitarist roman.

Progresivul e mniezu'.

L-am vazut pe Cristi si live la workshop la MC Music si pot sa ma bucur ca in curand o sa putem merge la concerte deosebite la un chitarist roman.

 

Cand vine albumul?Cand vine albumul? Sa vina mai repede.

Link to comment
Share on other sites

Frumos , o lucrare foarte complexa .

Sunt curios si de restul pieselor

 

keep on rockin'

 

 

In cea ce priveste soundul daca este produsil finit ...nu mai ai ce schimba.

Daca se mai poate reveni "deschide" timbrul la absolut toate canalele , suna prea inchis ,ai ceva intermodulatii pe partea de joase ,deci se mai poate taia din joase unde nu este necesar.S-ar putea ca trebuie doar taiate joasele si totul devine clar si transparent.

Intermodulatiile apar in domeniul de joase mai mult cele de inalte pica afare din spectru audio,dar depinde de modul de inregistrare.

 

Eventual sa asculti doua trei masuri din acesta piesa , tot "homerecording" o trupa din anglia, sa vezi diferenta intre sound .Ma refer mai ales la background dar si la chitara solo mai poti deschide un pic timbrul , sa ai joase dar fara "huhait".

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=1252361&t=1478

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

Hehehe... si sa vedeti celelalte piese... :) Eu i-am spus lui Cristi ca n-as fi pus aici piesa asta, dar vad ca pana la urma a fost o treaba buna care a generat si un feedback bun... Dupa cate am vazut pe forumu asta, nu ma asteptam. :)

 

Oricum, din cate stiu si am auzit, eu zic ca va fi un album f misto :)

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.