www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

15w El84 Homemade


cris floyd
 Share

Recommended Posts

Guest ozzybui

felicitari !!!

trebuia sa pui la "DIY & Minitehnicus"

cred ca nu i bine sa pui EL84 langa condensatoarele pentru ca EL84 produce f. mult caldura -> that makes the capacitor dry

(am uitat cum sa zic in romaneste :) )

Link to comment
Share on other sites

dude au people pe forum kituri, si eu am vandut unu cu EL34....

 

@cris floyd: fain omule, vrei sa vin pe la tine cu un booster sa il fortam putin ? :)

 

Multumesc pentru impresiile dumneavoastra insa as dori sa va precizez faptul ca acest amp nu este gata ... mai am de lucru!!

Sasiul dupa cum obsrvati din pozele atasate este foarte mic si intors cu capul in jos, acesta este un sasiu de test. Firele conductoare nu vor trece pe langa EL 84 in ampul finalizat si o chestie extrem de importanta acesta nu este un kit.

 

SAU CINE DORESTE UN "KIT" DE GENUL ACESTA IL POT AJUTA PE GRATIS !!!

Oricine poate realiza un astfel de amp de 15 W mai ales daca apeleaza la Domnul Razvan de la MORSOUND care m-a servit cu o amabilitate uluitoare si la preturi foarte bune cu componente de calitate ( EL84 2 buc imperecheate gata; ECC 83 ;Socluri si transformatorul de iesire).

 

Dupa ce va sosi si transformatorul de alimentare (cel din poza este unul vechi si grotesc pe care l-am folosit doar de test), comandat tot de la MORSOUND,amp-ul va fi finalizat cu sasiu cu tot si sunt foarte multumit ( mai ales de cum suna).

Cineva a intrebat de schema... este foarte simplu... este o schema clasica de push-pull cu EL84 in finali fara reactie negativa.Pentru cine doreste detalii de costructie ... sunt la dispozitia dumneavoastra aici sau pe 78.cristi@gmail.com.

ATASEZ SI SCHEMA PROTOTIPULUI CARE SUNA DE MORI!!!

Multumesc!!

15W_tube_amp.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest pusttiu

inca o data,,,traful de iesire arata super.... de unde e am aflat...dar cit a costat? si care e schema ? daca se poate...

Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto
Dane, esti fantastic. Sa-si puna eleron de Lamborghini Diablo la Dacia 1310.

Sint bune Mercury - Se Stie ™. Dar e cumva nerentabil sa cumperi un

traf de-ala pentru o statie home made.

 

Suntem in Romania, stimabile. Am vazut un Cielo portocaliu "tunat" cu un numar care se termina in BMW, cand treceam pe la Unirii. :)

 

In alta ordine de idei, felicitari. :) Poate pui si niste mostre ceva, sa stie tot romanu cum e sa sune de mori. :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru impresiile dumneavoastra insa as dori sa va precizez faptul ca acest amp nu este gata ... mai am de lucru!!

Sasiul dupa cum obsrvati din pozele atasate este foarte mic si intors cu capul in jos, acesta este un sasiu de test. Firele conductoare nu vor trece pe langa EL 84 in ampul finalizat si o chestie extrem de importanta acesta nu este un kit.

 

SAU CINE DORESTE UN "KIT" DE GENUL ACESTA IL POT AJUTA PE GRATIS !!!

Oricine poate realiza un astfel de amp de 15 W mai ales daca apeleaza la Domnul Razvan de la MORSOUND care m-a servit cu o amabilitate uluitoare si la preturi foarte bune cu componente de calitate ( EL84 2 buc imperecheate gata; ECC 83 ;Socluri si transformatorul de iesire).

 

Dupa ce va sosi si transformatorul de alimentare (cel din poza este unul vechi si grotesc pe care l-am folosit doar de test), comandat tot de la MORSOUND,amp-ul va fi finalizat cu sasiu cu tot si sunt foarte multumit ( mai ales de cum suna).

Cineva a intrebat de schema... este foarte simplu... este o schema clasica de push-pull cu EL84 in finali fara reactie negativa.Pentru cine doreste detalii de costructie ... sunt la dispozitia dumneavoastra aici sau pe 78.cristi@gmail.com.

ATASEZ SI SCHEMA PROTOTIPULUI CARE SUNA DE MORI!!!

Multumesc!!

 

Super , trebuie sa vin sa vad /aud .

 

Nu aculta de toti ...hehe...Jensen fac trafurile cele mai tari .

 

Pe de alta parte se pot bobina trafurile , cred ca cei care mai repara motoare electrice au sarma de cupru emeilat ptr traf.bobinatul nu-i prea greu , dar trebuie sa stii cate ceva macar sa izolezi cotespunzator.Este simplu ptr statie de chitara caci nu-i nevoie de tref ultralinear cu sectiuni "segmentate".

Tole se mai gasesc, asa ptr cateva statii "unicat".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Felicitari pentru constructie !

Fara reactie ?? Hmm, ... ce misto ! :)

Spune-mi cum e cu zgomotul?

Are brum, oscilatii ?

 

Eu am inceput un PP de 50W cu El34 si, sincer, ma cam oftic...

E mare rau de tot, cel putin pentru mine si, in cazul in care va functiona, :) n-o sa prea am unde sa-l cant...

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

felicitari pt curajul de a aborda o asemenea schema;trebuie insa sa vin cu cateva precizari importante-chestia cu "suna de mori" desigur ca este subiectiva.adevarul este ca nu se pot clona asa de usor ampuri adevarate.marele secret nu este schema,si nici numarul de spire din traful de iesire,ci calitatea tolelor! pt chitara[unde nu este nevoie de anumiti basi] traful de iesire nu este facut pe impedanta optima de transfer,ci pe una mult mai mica,iar sunetul acela care defineste un amp de mare calitate vine numai din tole.o tola obisnuita are intre 8000 si 12ooo gauss.tola din trafurile profesionale are 30000 gauss!![graunti orientati]diferenta MAJORA de sunet este ca la un asemenea traf sunetul are o componenta la frecvente joase care impinge aerul de parca cineva te-ar lovi in stomac,si nu basii aceia suparatori.in concluzie recomand un traf de iesire original daca se vrea sa se obtina chiar un sunet de calitate.asa la prima vedere dsigur ca impresioneaza,dar pus langa unul cu traf adevarat imediat s-ar auzi diferenta.nu vreau sa dezamagesc pe nimeni,dar asta este adevarul.este foarte bine ca se mai preocupa cineva si de asta,dar trebuie luata directia corecta pt a obtine rezultate foarte bune.recomand de asemenea si abordarea teoretica si nu numai practica.inca odata felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Domnule Panaitescu,

daca felicitarile mi se adreseaza si mie, intr-o mica masura, pentru incercarea cu PP-ul de 50w sa stiti ca ma onoreaza si va multumesc !

Eu insa, sincer, nu tintesc prea departe cu acest amplificator si incerc sa-l fac DOAR din curiozitate, pentru ca n-am apucat sa cant deloc pe amplificatoare cu tuburi. O sa-ncerc sa-l prezint aici , .....cand/daca o fi gata ....

Am toate componentele si am si-nceput "sa-l insir" usor-usor, pacat ca nu prea am timp...

Stiu ca rezultatul nu va fi deloc extraordinar. Deja, in incercarea de a-i da un aspect estetic acceptabil stiu c-am facut o greseala mare, care ma va costa la sunet. Dar asta e ... :) Mai rau e ca am facut-o "aproape" in cunostiinta de cauza.

Asa sa mare dreptate-aveti cu importanta fixarii bazei teoretice pentru astfel de constructii !

Link to comment
Share on other sites

Dragii mei acest proiect este inca in lucru ( astept un sasiu, daca ma poate ajuta cineva ... as cumpara asa ceva ) si apoi vin poze si sampeluri.

 

In tre timp am proiectat un nou preamp pentru acest amp.

Amplificatorul va fi realizat cu EL84 fara reactie negativa si vreau sa zic ca s-a comportat foarte bine si nici nu am avut oscilatii ... unda pe osciloscop arata foarte bine, ma asteptam si la fenomenul de motorboating insa am scapat si de asta ... se pare ca am proiectat pcbul foarte bine.

Preampul in schimb va fi alcatuit din 2 canale unul de clean si unul de overdrive si pe linga asta ma gandesc sa adaug si un reverb ... voi ce ziceti , merita?

 

Astept sfaturi!!

 

Multumesc!!

 

felicitari pt curajul de a aborda o asemenea schema;trebuie insa sa vin cu cateva precizari importante-chestia cu "suna de mori" desigur ca este subiectiva.adevarul este ca nu se pot clona asa de usor ampuri adevarate.marele secret nu este schema,si nici numarul de spire din traful de iesire,ci calitatea tolelor! pt chitara[unde nu este nevoie de anumiti basi] traful de iesire nu este facut pe impedanta optima de transfer,ci pe una mult mai mica,iar sunetul acela care defineste un amp de mare calitate vine numai din tole.o tola obisnuita are intre 8000 si 12ooo gauss.tola din trafurile profesionale are 30000 gauss!![graunti orientati]diferenta MAJORA de sunet este ca la un asemenea traf sunetul are o componenta la frecvente joase care impinge aerul de parca cineva te-ar lovi in stomac,si nu basii aceia suparatori.in concluzie recomand un traf de iesire original daca se vrea sa se obtina chiar un sunet de calitate.asa la prima vedere dsigur ca impresioneaza,dar pus langa unul cu traf adevarat imediat s-ar auzi diferenta.nu vreau sa dezamagesc pe nimeni,dar asta este adevarul.este foarte bine ca se mai preocupa cineva si de asta,dar trebuie luata directia corecta pt a obtine rezultate foarte bune.recomand de asemenea si abordarea teoretica si nu numai practica.inca odata felicitari!

 

Intradevar !!!

Link to comment
Share on other sites

Dragii mei acest proiect este inca in lucru ( astept un sasiu, daca ma poate ajuta cineva ... as cumpara asa ceva ) si apoi vin poze si sampeluri.

 

In tre timp am proiectat un nou preamp pentru acest amp.

Amplificatorul va fi realizat cu EL84 fara reactie negativa si vreau sa zic ca s-a comportat foarte bine si nici nu am avut oscilatii ... unda pe osciloscop arata foarte bine, ma asteptam si la fenomenul de motorboating insa am scapat si de asta ... se pare ca am proiectat pcbul foarte bine.

Preampul in schimb va fi alcatuit din 2 canale unul de clean si unul de overdrive si pe linga asta ma gandesc sa adaug si un reverb ... voi ce ziceti , merita?

 

Astept sfaturi!!

 

Multumesc!!

 

 

 

Intradevar !!!

 

N-am ajuns pe la tine sa aud statia , dar [arca mi-a trimis Dutzu inregistrari din studio .

 

Traf-ul de iesire "original" de la care "original" , nu te mai lua dupa cei care spun generalitati .

 

Spun si eu o axioma din aceasta electronica .

 

citat dintr-o carte cu constructia si proectarea antenelor in VHF ,UHF .

 

"Cea mai buna antena este cea care functioneaza cel mai bine "

 

asa ca :" cel mai bun traf de iesire este acela care suna cel mai bine "

 

Statiile de chitara sunt de obicei niste scule "ieftine"(ptr firma producatoare ) facute cu componente cat mai ieftine si subdimensionate plus cu scheme adaptate de ici-colo de aici "tonul " specific.

 

Cred ca si la cutie difului ar trebui sa faci niste cercetari in paralel cu restul , am vazut pe un forum DIY o gasca de chitaristi amatori care i-si construiau cutia ptr dif .Se dau calculele, frecventele de rezonanta ,etc .Merita facut un openback la care sa poti monta si o placa in suruburi ca s-o transformi in closed back.

Sa vezi banda de trecere globala a statiei sa fie completata si accentuata sau atenuata dupa caz pe unele grupuri de frecvente de ansamb;u; boxa-difuzor dupa cum doresti sa sune.

 

 

etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

N-am ajuns pe la tine sa aud statia , dar [arca mi-a trimis Dutzu inregistrari din studio .

 

Traf-ul de iesire "original" de la care "original" , nu te mai lua dupa cei care spun generalitati .

 

Spun si eu o axioma din aceasta electronica .

 

citat dintr-o carte cu constructia si proectarea antenelor in VHF ,UHF .

 

"Cea mai buna antena este cea care functioneaza cel mai bine "

 

asa ca :" cel mai bun traf de iesire este acela care suna cel mai bine "

 

Statiile de chitara sunt de obicei niste scule "ieftine"(ptr firma producatoare ) facute cu componente cat mai ieftine si subdimensionate plus cu scheme adaptate de ici-colo de aici "tonul " specific.

 

Cred ca si la cutie difului ar trebui sa faci niste cercetari in paralel cu restul , am vazut pe un forum DIY o gasca de chitaristi amatori care i-si construiau cutia ptr dif .Se dau calculele, frecventele de rezonanta ,etc .Merita facut un openback la care sa poti monta si o placa in suruburi ca s-o transformi in closed back.

Sa vezi banda de trecere globala a statiei sa fie completata si accentuata sau atenuata dupa caz pe unele grupuri de frecvente de ansamb;u; boxa-difuzor dupa cum doresti sa sune.

 

 

etc...

 

Karpi, statia din demoul video e cea de 50W cu EL34, asta e alt proiect mai micut cu el84.

La mine puteti veni cind doriti sunteti invitat !

De statia "Scarlat" sunt foarte mandru, cei 50W pe care ii dezvolta cei doi El34 si trafoul Hammond suna extraordinar!!

Mie cell putin imi place!!

Va multumesc pentru incurajari si mai ales pentru sprijinul acordat!

Multumesc si lui Dutzu care m-a ajutat sa fac acel demo.

Multumesc!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Am o nelamurire , cand am facut lista de materiale am ajuns la VR6 si C16 (la alimentare din shema) . N-am mai vazut asa ceva :) ... ce scop are ?

 

VR6 este un semireglabil cu care se atenueaza acel humm de retea

este conectat pe tensiunea de 6,3v ,pentru filamente

acest semireglabil se regleaza pentru a avea un HUMM cit mai mic,acel miriit cu frecventa de 50hz

pentru acest semireglabil este de preferat unu bobinat ,cu valoarea de 100..250ohmi/1w,mie mi se pare cam mare valoarea de 500ohmi

daca nu avem semireglabil putem inlocui acel semireglabil cu doua rezistente de 56...120ohmi,ambele rezistente sa aibe aceleasi valori

 

 

C16 este primul condensator de filtraj

 

felicitari pt curajul de a aborda o asemenea schema;trebuie insa sa vin cu cateva precizari importante-chestia cu "suna de mori" desigur ca este subiectiva.adevarul este ca nu se pot clona asa de usor ampuri adevarate.marele secret nu este schema,si nici numarul de spire din traful de iesire,ci calitatea tolelor! pt chitara[unde nu este nevoie de anumiti basi] traful de iesire nu este facut pe impedanta optima de transfer,ci pe una mult mai mica,iar sunetul acela care defineste un amp de mare calitate vine numai din tole.o tola obisnuita are intre 8000 si 12ooo gauss.tola din trafurile profesionale are 30000 gauss!![graunti orientati]diferenta MAJORA de sunet este ca la un asemenea traf sunetul are o componenta la frecvente joase care impinge aerul de parca cineva te-ar lovi in stomac,si nu basii aceia suparatori.in concluzie recomand un traf de iesire original daca se vrea sa se obtina chiar un sunet de calitate.asa la prima vedere dsigur ca impresioneaza,dar pus langa unul cu traf adevarat imediat s-ar auzi diferenta.nu vreau sa dezamagesc pe nimeni,dar asta este adevarul.este foarte bine ca se mai preocupa cineva si de asta,dar trebuie luata directia corecta pt a obtine rezultate foarte bune.recomand de asemenea si abordarea teoretica si nu numai practica.inca odata felicitari!

 

acel Hammond 125E este un traf de iesire la care Ra-ul se face din secundar

este o componenta ieftina ,special conceputa ca piesa de schimb pentru cam orice etaj final PP ,pina la 18w

sunt sigur ca dv stiati asta

 

traful meu preferat pentru 18w este acesta http://www.tubeampdoctor.com/product_info....products_id=869

sunetul si pretul sunt pe masura

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

VR6 este un semireglabil cu care se atenueaza acel humm de retea

este conectat pe tensiunea de 6,3v ,pentru filamente

acest semireglabil se regleaza pentru a avea un HUMM cit mai mic,acel miriit cu frecventa de 50hz

pentru acest semireglabil este de preferat unu bobinat ,cu valoarea de 100..250ohmi/1w,mie mi se pare cam mare valoarea de 500ohmi

daca nu avem semireglabil putem inlocui acel semireglabil cu doua rezistente de 56...120ohmi,ambele rezistente sa aibe aceleasi valori

 

 

C16 este primul condensator de filtraj

 

 

 

acel Hammond 125E este un traf de iesire la care Ra-ul se face din secundar

este o componenta ieftina ,special conceputa ca piesa de schimb pentru cam orice etaj final PP ,pina la 18w

sunt sigur ca dv stiati asta

 

traful meu preferat pentru 18w este acesta http://www.tubeampdoctor.com/product_info....products_id=869

sunetul si pretul sunt pe masura

Se pare ca VIOBIO stie despre ce e vorba si deja a raspuns competent la intrebarile dumneavoastra , inclusiv referitor la detaliile tehnice legate de trafo iesire. Asa e VIOBIO ( legat de trafo iesire ) si exista trafuri mult mai bune ... insa eu pe asta l-am luat de la MORSOUND si asta e.Nu mai stiu cit a costat insa nu a fost foarte scum si puteti intreba acolo detalii legate de pret.

In rest ... ce sa zic... a fost un proiect de duminica nu o chestie finalizata , fata de proiectul de 50 W cu EL34 care este un proiect finalizat si de care sunt foarte mandru in ciuda faptului ca unii de pe forum de aici au comentat foarte urat . asta e ... nu cred ca e foarte greu de realizat un astfel de amp daca pricepi cite ceva.

Va doresc succes!!!

 

Multumesc VIOBIO!!!

 

Cristi

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca VIOBIO stie despre ce e vorba si deja a raspuns competent la intrebarile dumneavoastra , inclusiv referitor la detaliile tehnice legate de trafo iesire. Asa e VIOBIO ( legat de trafo iesire ) si exista trafuri mult mai bune ... insa eu pe asta l-am luat de la MORSOUND si asta e.Nu mai stiu cit a costat insa nu a fost foarte scum si puteti intreba acolo detalii legate de pret.

In rest ... ce sa zic... a fost un proiect de duminica nu o chestie finalizata , fata de proiectul de 50 W cu EL34 care este un proiect finalizat si de care sunt foarte mandru in ciuda faptului ca unii de pe forum de aici au comentat foarte urat . asta e ... nu cred ca e foarte greu de realizat un astfel de amp daca pricepi cite ceva.

Va doresc succes!!!

 

Multumesc VIOBIO!!!

 

Cristi

 

nu am nimic cu acel traf

si eu mai folosesc citeodata 125E,tot de la Mosound cumpar si eu trafuri de iesire

hai sa incercam ceva,eu in scurt timp voi pleca in Germaniasi Austria,sa cumpar ceva componentesi sa vind doua amplificatoare,i ti aduc si tie un traf cu care lucrez eu la 18w

nu te costa nimic ,vreau doar o parere ,cum va fi sunetul cu cel trimis de mine

 

 

trimite aici un desen cu sasiul pe care il vrei babycarero@yahoo.com

cit mai detaliat si explicit,cote,diametre gauri

 

ai un sasiu de la mine GRATIS,din tabla de Fe 1,5mm ,va arata cam asa

post-7787-1283884363_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca VIOBIO stie despre ce e vorba si deja a raspuns competent la intrebarile dumneavoastra , inclusiv referitor la detaliile tehnice legate de trafo iesire. Asa e VIOBIO ( legat de trafo iesire ) si exista trafuri mult mai bune ... insa eu pe asta l-am luat de la MORSOUND si asta e.Nu mai stiu cit a costat insa nu a fost foarte scum si puteti intreba acolo detalii legate de pret.

In rest ... ce sa zic... a fost un proiect de duminica nu o chestie finalizata , fata de proiectul de 50 W cu EL34 care este un proiect finalizat si de care sunt foarte mandru in ciuda faptului ca unii de pe forum de aici au comentat foarte urat . asta e ... nu cred ca e foarte greu de realizat un astfel de amp daca pricepi cite ceva.

Va doresc succes!!!

 

Multumesc VIOBIO!!!

 

Cristi

 

daca mai comenteaza urit la ce construiesti ,pune i sa arate ce fac ei

sunt multi frustrati pe lumea aceasta

 

Transformatoarele respective sunt facute pentru Tube Amp Doctor de catre Magnetic Components Inc. din Chicago: http://www.classictone.net/#anchor_343 . Sunt intr-adevar transformatoare bune.

 

Pretul e nesimtit si nejustificat, ca majoritatea preturilor TAD. Acelasi transformator (care costa 79 EURO fara shipping la TAD) costa $28.33 la Triode Electronics Inc., distribuitorul oficial din America pentru Magnetic Components Inc. Cu transport din America si vama, tot e mai ieftin, si tine cont ca TAD nu cumpara unul singur la pret de retail ca noi. http://store.triodestore.com/5e3twdeoutr.html

 

Informatiile despre sursa de transformatoare de iesire Fender-style au fost confirmate de TAD via email.

 

 

domnule ce sa zic ,un raspuns tipic romanesc!!!

E COMERT,NE OBLIGA CINEVA SA CUMPARAM DE ACOLO?????

si daca suntem destepti il facem noi ,aici in Romania

eu stiu cu cit se vinde in USA si la TAD

eu am pus doar tipul de traf

 

pentru romani este perfect daca este gratis

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Ti-as atrage atentia asupra faptului ca eu n-am facut decat sa ofer niste informatii obiective, de natura de a ajuta chiar colegii interesati sa stie mai multe despre transformatorul in discutie si sa si-l procure la un pret mai bun, in vreme ce raspunsul tau poate fi usor incadrat la atac (gratuit) la persoana. Nu spun mai multe pentru ca nu cred ca e nevoie - totul e in clar in tonul si continutul raspunsului tau pentru oricine are ochi sa citeasca.

 

Caps Lock poate fi gasit de obicei intre Tab si Shift, in partea stanga a tastaturii. La apasarea lui, se va stinge LED-ul corespunzator SI REDEVENIM CALMI.

 

Numai bine.

 

PEACE :lol:

:)

Link to comment
Share on other sites

Mersi Vio :)

 

Varianta cu 2 rezistoare cum faci ? C16 legi in punte cu acele rezistoare ?

 

apropo de traf , bine ca ati mai zis , deci am 2 variante gata facute in Ro care merg cu el84 (nu cred ca mai apuc de bobinat atunci, oricum ieri am observat ca miezul nu e E20, asa ca numai bine )

Link to comment
Share on other sites

Mersi Vio :)

 

Varianta cu 2 rezistoare cum faci ? C16 legi in punte cu acele rezistoare ?

 

apropo de traf , bine ca ati mai zis , deci am 2 variante gata facute in Ro care merg cu el84 (nu cred ca mai apuc de bobinat atunci, oricum ieri am observat ca miezul nu e E20, asa ca numai bine )

 

urmareste si tu cu atentie schema!!!!!

nu este nici o varianta de traf in Romania

eu am calculat unu asemanator cu acela de la TAD

nu este 100% ca acela ,daca tu gasesti tole de calitate ,bravo tie!

Link to comment
Share on other sites

nu am nimic cu acel traf

si eu mai folosesc citeodata 125E,tot de la Mosound cumpar si eu trafuri de iesire

hai sa incercam ceva,eu in scurt timp voi pleca in Germaniasi Austria,sa cumpar ceva componentesi sa vind doua amplificatoare,i ti aduc si tie un traf cu care lucrez eu la 18w

nu te costa nimic ,vreau doar o parere ,cum va fi sunetul cu cel trimis de mine

 

 

trimite aici un desen cu sasiul pe care il vrei babycarero@yahoo.com

cit mai detaliat si explicit,cote,diametre gauri

 

ai un sasiu de la mine GRATIS,din tabla de Fe 1,5mm ,va arata cam asa

Multumesc foarte mult de oferta insa in ultima vreme eu nu prea mai am timp de construit mare lucru , tot ce am realizat a fost pentru ca nu am vrut sa cheltui 1000 euro pe un amp cu lampi doar ca scrie Marshall pe el. Asa am realizat proiectul de 50 W , cit priveste cel de 15 W este un proiect inca neterminat si la care nu m-am hotarat exact ce configuratie sa adopt.As prefera un preamp cu 2 canale echipat cu send return, dar inca nu m-am hotarat asupra schemei...tot desenez la ea si inca nu am gasit o solutie multumitoare pentru mine .Pentru cei interesati pot posta in acest forum ce am lucrat pe hartie pina acum. Deocamdata am foarte mult de lucru la job ( nu stiu ce criza este asta ) ... poate ca noi electronistii vom avea de lucru tot timpul. :)

 

Asa incat nu pot promite ca voi termina prea repede acest proiect.Intre timp mi-am facut un plan pentru un preamp pe tuburi, defapt o clona a preampului

Soldano X88R . :lol:...dar sa vedem cind voi avea timp sa ma apuc si de acesta.

 

Pe langa toate cele de mai sus , as dori sa aduc aminte ce s-a intamplat pe forumul acesta cind am prezentat proiectul de 50W ... este de neinchipuit...am fost jignit si luat peste picior fara nici un motiv real ... mai ales ca eu nu am vrut decit sa arat forumului pasii in evolutia proiectului... asa incat desi eu am ramas cu satisfactia ca am reusit sa construiesc clona de jcm800 care a si iesit extraordinar , am decis sa nu mai postez pe acest forum proiectele importante la care lucrez . Imi pare rau!!

Va multumesc inca o data pentru amabilitatea si pentru bunul simt de care dati dovada, Viobio !!

 

Cristi~~

 

P.S.

 

Poate bem o bere intr-o zi si vorbim numai despre curentul anodic :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult de oferta insa in ultima vreme eu nu prea mai am timp de construit mare lucru , tot ce am realizat a fost pentru ca nu am vrut sa cheltui 1000 euro pe un amp cu lampi doar ca scrie Marshall pe el. Asa am realizat proiectul de 50 W , cit priveste cel de 15 W este un proiect inca neterminat si la care nu m-am hotarat exact ce configuratie sa adopt.As prefera un preamp cu 2 canale echipat cu send return, dar inca nu m-am hotarat asupra schemei...tot desenez la ea si inca nu am gasit o solutie multumitoare pentru mine .Pentru cei interesati pot posta in acest forum ce am lucrat pe hartie pina acum. Deocamdata am foarte mult de lucru la job ( nu stiu ce criza este asta ) ... poate ca noi electronistii vom avea de lucru tot timpul. :lol:

 

Asa incat nu pot promite ca voi termina prea repede acest proiect.Intre timp mi-am facut un plan pentru un preamp pe tuburi, defapt o clona a preampului

Soldano X88R . :lol: ...dar sa vedem cind voi avea timp sa ma apuc si de acesta.

 

Pe langa toate cele de mai sus , as dori sa aduc aminte ce s-a intamplat pe forumul acesta cind am prezentat proiectul de 50W ... este de neinchipuit...am fost jignit si luat peste picior fara nici un motiv real ... mai ales ca eu nu am vrut decit sa arat forumului pasii in evolutia proiectului... asa incat desi eu am ramas cu satisfactia ca am reusit sa construiesc clona de jcm800 care a si iesit extraordinar , am decis sa nu mai postez pe acest forum proiectele importante la care lucrez . Imi pare rau!!

Va multumesc inca o data pentru amabilitatea si pentru bunul simt de care dati dovada, Viobio !!

 

Cristi~~

 

P.S.

 

Poate bem o bere intr-o zi si vorbim numai despre curentul anodic :) )

 

oricind

fac eu cinste!!!!

prefer" intensitatile anodice " mari peste 40 de grade produse in Scotia sau Franta

dar merg si cele de 3,9....5 mA ,in doze de tabla

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.