www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Pe Lampi


Guest AndreDew
 Share

Recommended Posts

Guest AndreDew

Salut!

 

Vreau sa pun mana cat mai curand pe un amp pe lampi pe la vreo 100w. Ma hotarasem la Orange Rockerverb 100, dar a disparut subit din stocul celor de la thomann. Dupa ceva cautari, m-am orientat catre un alt amplificator, si anume Engl Blackmore, impreuna cu care mi-as lua si o pedala de reverb.

Cu trupa cant indie/britpop/alternative, dar imi place sa trec si in sfera blues, funk, rock clasic, hard rock, etc.

Nu am incercat nici unul din ampurile de mai sus, asa ca intreb pe voi (daca cumva ati auzit/ati incercat ampurile astea) daca s-ar potrivi cu aceste genuri (in special la engl ma intereseaza). De asemenea, cant pe un Gibson Les Paul Standard.

Daca aveti alte variante de ampuri mai bune, care sa nu depaseasca (cu mult) 1500 euro, let me know :) .

 

Ah, inca ceva, daca imi puteti da un sfat in legatura cu un cabinet bun, care sa nu depaseasca 800-900 euro, preferabil 4x12" :)

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreDew

nu vad de ce ar fi mult. in plus am auzit ca ampurile engl se aud foarte bine si la volume mici

Link to comment
Share on other sites

pentru ca pentru un club (orice club) 100w inseamna mult. majoritatea isi scot 2 lampi pentru a ramane cu 50w. (same th goes for rehearsals)

 

si pentru ca pentru a obtine un crunch/oderdrive bun din acel amp full tube trebuie sa-l dai peste jumatate...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest AndreDew

daca este nevoie ii voi scoate 2 lampi. oricum, spre exemplu, diferenta de pret dintre un rockerverb 100 si 50 e mica. chiar daca probabil nu o sa imi trebuiasca niciodata 100w e bine sa stiu ca pot oricand sa ii bag la loc lampile si sa il folosesc asa.

prin urmare, acel engl este bun pentru ce as vrea eu sa fac cu el, sau aveti alte recomandari?

Link to comment
Share on other sites

daca este nevoie ii voi scoate 2 lampi. oricum, spre exemplu, diferenta de pret dintre un rockerverb 100 si 50 e mica. chiar daca probabil nu o sa imi trebuiasca niciodata 100w e bine sa stiu ca pot oricand sa ii bag la loc lampile si sa il folosesc asa.

prin urmare, acel engl este bun pentru ce as vrea eu sa fac cu el, sau aveti alte recomandari?

Nu-i mult 100W e numai cu 3dB mai mult decat 50W,

 

Daca canti cu 25 W din statie i-ti ramane un headroom pana la cei 100W ptr accente , di pacate cam putin in jur de 4,6dB , 10dB ai aude ca si dublu tarie cea ce ar necsita 250W ,

Daca nu-i problema transpotul neaparat 4 x 12" ,fata de un sibgur dif de 100W cu 4 bucati de 25W ai +6dB castig pe aceiasi statie .Deci parca ai avea 3 statii cu aceiasi putere si doar cu cate un difuzor .Ar fi de prefererat Celestion Buldog sau ceva Eminence cu SPL in jur de 103dB ,

De obicei statiile de 100W nu au doar in jur de 60-70W .

Mai ales cu Gibson ai nevoie de hedoom si de difuri ca sa ramana cat se poate de "strans" tonul.

Link to comment
Share on other sites

In primul rind 100 W foarte mult, nu vei avea nevoie de asemenea putere decit daca vei cinta pe stadioane. Iti doresc asta, dar pt restul de 99% din situatii si 50 W e mult. Pentru cluburi si repetitii 25 - 30 W e absolut suficient, mai ales pt stilurile enumerate de tine.

In al doilea rind Engl Blackmore este amp de metal. Iarasi nu prea vad sa ti se potriveasca, desi el suna excelent pt asta.

Iti trebuie clar un amp "british" adica Marshall, Orange, sau Vox daca hard rock-ul nu e f important.

 

Daca tot vrei sa dai banii astia ia ceva care sa fie ce iti trebuie, chiar daca trebuie sa mai astepti putin. Vezi ca Thomann nu sint singurii care vind instrumente online, incearca si la www.musicstore.com, sau www.musik-schmidt.de

Link to comment
Share on other sites

In primul rind 100 W foarte mult, nu vei avea nevoie de asemenea putere decit daca vei cinta pe stadioane. Iti doresc asta, dar pt restul de 99% din situatii si 50 W e mult. Pentru cluburi si repetitii 25 - 30 W e absolut suficient, mai ales pt stilurile enumerate de tine.

In al doilea rind Engl Blackmore este amp de metal. Iarasi nu prea vad sa ti se potriveasca, desi el suna excelent pt asta.

Iti trebuie clar un amp "british" adica Marshall, Orange, sau Vox daca hard rock-ul nu e f important.

 

Daca tot vrei sa dai banii astia ia ceva care sa fie ce iti trebuie, chiar daca trebuie sa mai astepti putin. Vezi ca Thomann nu sint singurii care vind instrumente online, incearca si la www.musicstore.com, sau www.musik-schmidt.de

ca o mica paranteza,mie mi-au fost arhisuficienti 18w in Hard Rock cafe.ce e drept nici stilul abordat nu e prea zgomotos.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Vreau sa pun mana cat mai curand pe un amp pe lampi pe la vreo 100w. Ma hotarasem la Orange Rockerverb 100, dar a disparut subit din stocul celor de la thomann. Dupa ceva cautari, m-am orientat catre un alt amplificator, si anume Engl Blackmore, impreuna cu care mi-as lua si o pedala de reverb.

Cu trupa cant indie/britpop/alternative, dar imi place sa trec si in sfera blues, funk, rock clasic, hard rock, etc.

Nu am incercat nici unul din ampurile de mai sus, asa ca intreb pe voi (daca cumva ati auzit/ati incercat ampurile astea) daca s-ar potrivi cu aceste genuri (in special la engl ma intereseaza). De asemenea, cant pe un Gibson Les Paul Standard.

Daca aveti alte variante de ampuri mai bune, care sa nu depaseasca (cu mult) 1500 euro, let me know :) .

 

Ah, inca ceva, daca imi puteti da un sfat in legatura cu un cabinet bun, care sa nu depaseasca 800-900 euro, preferabil 4x12" :)

 

Va multumesc!

 

Poate ma insel, dar din postul tau as intelege ca nu ai cintat efectiv pe ampurile astea. Cel mai bun lucru pe care il poti face acum e sa AI RABDARE. Stiu ca e greu cind ai banii si vrei amp, dar e cel mai intelept lucru pe care il poti face.

Incearca sa-ti modifici programul si mergi si incearca toate ampurile care sint in momentul asta de vinzare in Bucuresti. Cred ca in 2 saptamini apuci sa probezi cam tot, in functie de programul proprietarilor. Acest mic efort o sa te scuteasca de vreo 2-3 ani de ginduri de tipul "oare era mai fain celalat amp?" plus bani pierduti in vinzari si cumparari ulterioare.

Doar ce m-am uitat pe pagina de ampuri si Koch-ul lui Dragos si Budda lui Rares se potrivesc in bugetul tau si merg pe toate stilurile pe care vrei sa le cinti. Oricum ai mentionat toate stilurile afara de metale :)

Mai poti merge si la MCMusic sa incerci Marshall si la Proguitar pentru Fender.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreDew

ok, m-ati convins :). o sa merg prin magazine zilele astea sa vad ce gasesc. daca nu gasesc ceva care sa imi placa cred ca o sa iau un Orange AD30HTC.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreDew

Inca o intrebare as avea la voi.

 

Daca imi iau in loc de 1 cabinet 4x12", doua de 2x12", voi putea sa le leg pe amandoua odata la AD30HTC?

Motivul pentru care as vrea sa fac asta este ca as vrea sa tin un cabinet acasa si unul la sala de repetitii, si sa ma car cu head-ul dupa mine. In acelasi timp, in caz de concert, as vrea sa pot sa le folosesc pe amandoua.

Edited by AndreDew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.