www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest popicavlad

Salut! Ma cheama Vlad sunt din Constanta si am 16 ani :) ...am cantat prima data la guitara in clasa a 7a pe chitara clasica ajutat de un profesor specializat...dupa 1 an am renuntat la lectii si am considerat ca e timpul sa incep sa cant ce imi place : Metallica :) . Pentru asta aveam nevoie de o guitara electrica asa ca imediat dupa ce am terminat a 8a am achizitionat o guitara electrica destul de proasta dar la care m-a tentat pretul: 5 milioane Guitara electrica Delson + Amplificator. Pentru o prima guitara electrica pe care am cantat vreodata mi sa parut buna dar pe parcurs am descoperit ca se putea mult mai bine...ee oricum in clasa a 9a miam cumparat un bass Ibanez GSR180 de care sunt f multumit pana in ziua de azi :) .

Link to comment
Share on other sites

Salut,

ma numesc Marius, am depasit recent 27 de ani... am buletin de Vrancea dar locuiesc in Bucuresti :D

cant de multi ani ( vreo 15 ) . am abordat initial clapele . in liceu m-am apucat si de chitara din joaca...un acord , un solo ...toate ca urmare a dorintiei de a incerca nou... mi-a venit destul de usor pt ca deja intelegeam perfect fenomenul ( aveam si degetele oarecum desclestate de la claviatura )... am cantat doar pe acustica ,pana recent cand m-am hotarat sa trec la electrica. in 2000 am abandonat clapa ( facultate , baruri , discoteci ... etc :P ) si nu am mai avut timp de ea, dar in 2005 am revenit la prima dragoste... intre timp chitara a fost mereu alaturi de mine ( ba o serenada :)) , ba la o betie pe holurile caminelor studentesti :D ) . fiind un mare admirator al basului, mi-am cumparat si un bas electric la care am renuntat de curand din lipsa de timp (desi ma racoream complet cand ma jucam cu el)... un motiv a fost ca pe langa chitara si clapa , in 2007 a mai aparut, dintr-o mare pasiune pt foloclorul moldovenesc, un instrument pe care il ador : trompeta . nu pot sa zic ca stiu sa cant inca , instrumentul asta e de departe cel mai inabordabil din toate ( este numita "regina instrumentelor de suflat") ... dar studiez incet si totusi tare ( zgomotos :) ) .

 

in final ,sunt posesorul unui superb Squier Standard Strat ( '97 Korea ) , un Korg PA800 Arranger Keyboard si o trompeta Thomann si... sa nu uit, a unei stimabile concubine, si abia reusesc sa ma impart intre toate 4 :))

 

sunt deschis la colaborari pt diferite proiecte mai "soft" ...pun mult suflet in ce fac, desi nu sunt nici pe departe un profesionist, ci doar un amator, dar unul cu note in loc de globule rosii... ;)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

ma numesc Marius, am depasit recent 27 de ani... am buletin de Vrancea dar locuiesc in Bucuresti :P

cant de multi ani ( vreo 15 ) . am abordat initial clapele . in liceu m-am apucat si de chitara din joaca...un acord , un solo ...toate ca urmare a dorintiei de a incerca nou... mi-a venit destul de usor pt ca deja intelegeam perfect fenomenul ( aveam si degetele oarecum desclestate de la claviatura )... am cantat doar pe acustica ,pana recent cand m-am hotarat sa trec la electrica. in 2000 am abandonat clapa ( facultate , baruri , discoteci ... etc :D ) si nu am mai avut timp de ea, dar in 2005 am revenit la prima dragoste... intre timp chitara a fost mereu alaturi de mine ( ba o serenada :)) , ba la o betie pe holurile caminelor studentesti ;) ) . fiind un mare admirator al basului, mi-am cumparat si un bas electric la care am renuntat de curand din lipsa de timp (desi ma racoream complet cand ma jucam cu el)... un motiv a fost ca pe langa chitara si clapa , in 2007 a mai aparut, dintr-o mare pasiune pt foloclorul moldovenesc, un instrument pe care il ador : trompeta . nu pot sa zic ca stiu sa cant inca , instrumentul asta e de departe cel mai inabordabil din toate ( este numita "regina instrumentelor de suflat") ... dar studiez incet si totusi tare ( zgomotos :) ) .

 

in final ,sunt posesorul unui superb Squier Standard Strat ( '97 Korea ) , un Korg PA800 Arranger Keyboard si o trompeta Thomann si... sa nu uit, a unei stimabile concubine, si abia reusesc sa ma impart intre toate 4 :))

 

sunt deschis la colaborari pt diferite proiecte mai "soft" ...pun mult suflet in ce fac, desi nu sunt nici pe departe un profesionist, ci doar un amator, dar unul cu note in loc de globule rosii... ;)

 

Salut Marius,

Eu n'am nimic impotriva ca'ti plac si studiezi o gramada de instrumente (si mie mi'ar place dar inca nu i'am descoperit toate tainele nici macar unuia si mai am destul de lucru desi i'am ramas fidel...) dar cred ca e pacat ca de atata timp de cantat nu te'ai hotarat in/la care vrei sa excelezi.Parerea mea deci e ca, decat mai multe superficial mai bine unu' si bine.

Numai bine :D

Link to comment
Share on other sites

Salut Marius,

Eu n'am nimic impotriva ca'ti plac si studiezi o gramada de instrumente (si mie mi'ar place dar inca nu i'am descoperit toate tainele nici macar unuia si mai am destul de lucru desi i'am ramas fidel...) dar cred ca e pacat ca de atata timp de cantat nu te'ai hotarat in/la care vrei sa excelezi.Parerea mea deci e ca, decat mai multe superficial mai bine unu' si bine.

Numai bine :)

 

o sa fiu putin offtopic , dar trebuie sa ii raspund omului...

am mai primit "sfatul" asta de la un prieten, dar asta sunt eu : imi plac toate , fiecare are farmecul ei , si ma fascineaza foarte mult ... e mai mult decat o pasiune pt mine... desi nu excelez la nici unul din instrumentele abordate, nu pot sa renunt la ele ...

si chiar daca nu fac performanta cu nici unul , eu ma simt bine asa ... nu tin neaparat sa fiu un al 2lea Jordan Rudess , Eric Clapton sau Adam Stanga (clapa/chitara/trompeta ) :)

am si zis ca sunt deschis la colaborari , si daca o sa apara una, atunci o sa ma axez mai mult pe unul din ele ...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

ma numesc Marius, am depasit recent 27 de ani... am buletin de Vrancea dar locuiesc in Bucuresti :P

cant de multi ani ( vreo 15 ) . am abordat initial clapele . in liceu m-am apucat si de chitara din joaca...un acord , un solo ...toate ca urmare a dorintiei de a incerca nou... mi-a venit destul de usor pt ca deja intelegeam perfect fenomenul ( aveam si degetele oarecum desclestate de la claviatura )... am cantat doar pe acustica ,pana recent cand m-am hotarat sa trec la electrica. in 2000 am abandonat clapa ( facultate , baruri , discoteci ... etc :D ) si nu am mai avut timp de ea, dar in 2005 am revenit la prima dragoste... intre timp chitara a fost mereu alaturi de mine ( ba o serenada :)) , ba la o betie pe holurile caminelor studentesti ;) ) . fiind un mare admirator al basului, mi-am cumparat si un bas electric la care am renuntat de curand din lipsa de timp (desi ma racoream complet cand ma jucam cu el)... un motiv a fost ca pe langa chitara si clapa , in 2007 a mai aparut, dintr-o mare pasiune pt foloclorul moldovenesc, un instrument pe care il ador : trompeta . nu pot sa zic ca stiu sa cant inca , instrumentul asta e de departe cel mai inabordabil din toate ( este numita "regina instrumentelor de suflat") ... dar studiez incet si totusi tare ( zgomotos :) ) .

 

in final ,sunt posesorul unui superb Squier Standard Strat ( '97 Korea ) , un Korg PA800 Arranger Keyboard si o trompeta Thomann si... sa nu uit, a unei stimabile concubine, si abia reusesc sa ma impart intre toate 4 :))

 

sunt deschis la colaborari pt diferite proiecte mai "soft" ...pun mult suflet in ce fac, desi nu sunt nici pe departe un profesionist, ci doar un amator, dar unul cu note in loc de globule rosii... ;)

 

Ma numesc Marius si aproape depasesc curand 41 de ani :D.. si bine ai venit in clubul redescoperitorilor instrumentelor de facut zgomot si al simplilor iubitori de 'muzica cea mare' ... Drumul asta duce spre compozitie si daca nu ai incercat probabil catre asta trebuie sa-ti indrepti pasii. Nu stiu.. zic si eu...caci pentru asta este indeajuns sa stii sa fluieri...

Am inceput cu un pian, apoi un blokflute, apoi o chitara, o muzicutza, doua chiar, apoi o clapa, un bass, un bouzouki, un ukulele, apoi un Hohner melodica piano 36, si doamne cat as vrea sa mai pun mana pe ceva instrumente... si daca nu aveam o clapa care sa imite una alta.. probabil imi luam de mult si acele alte instrumente. Cred ca stiu bucuria ce o simti...

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

o sa fiu putin offtopic , dar trebuie sa ii raspund omului...

am mai primit "sfatul" asta de la un prieten, dar asta sunt eu : imi plac toate , fiecare are farmecul ei , si ma fascineaza foarte mult ... e mai mult decat o pasiune pt mine... desi nu excelez la nici unul din instrumentele abordate, nu pot sa renunt la ele ...

si chiar daca nu fac performanta cu nici unul , eu ma simt bine asa ... nu tin neaparat sa fiu un al 2lea Jordan Rudess , Eric Clapton sau Adam Stanga (clapa/chitara/trompeta ) :)

am si zis ca sunt deschis la colaborari , si daca o sa apara una, atunci o sa ma axez mai mult pe unul din ele ...

 

 

Ok, am inteles; e optiunea ta si o respect. Bine ai venit pe RGC!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Ma cheama Alex si cant la chitara !

Nu sunt demult membru, si de curand am si net acasa ... deci sunt cam nou pe forum :D

 

Cu chitara : cam 10 ani am avut o chitara care nu prea m-a lasat sa cant cum vreau, dar acum sunt un om fericit, caci mi-au cumparat parintii un Dean, si este o chitara buna .(practic,sa cant la chitara stiu de mult, dar nu prea grozav... asa ca nu ma dau mare :) )

Mi-am promis sa invat serios sa cant, si sa ma ajut de indicatiile, sfaturile, criticile pe care le primes pe RGC.

 

Succes tuturor, oriunde v-ati duce !

 

 

 

 

{ Alte chestii : imi place sa cant, asa in tehnica minimalista pe care o am :) ...

Giurgiu, este un oras in care "supravietuiesti" greu ca chitarist ... am facut "Chitara clasica" cu dl. Ernest Mihai Dicu, si a fost super , dar trebuie ca sa-mi construiesc stilul pe care il vreau ...

Problema este ca in acest oras, prea putini sunt interesati de metal, sau orice inseamna un rock mai fortos [asta dintre rock-eri, caci maneaua e la putere :D (nu ca as avea ceva impotriva lor)]ci toti umbla spre chestii noi [in momentul de fata, nu stiu daca chestiile noi sunt prea lente, sau mult prea agresive pt gustul meu ... dar intelegeti voi]

 

Nu avem magazin precum Muzica si e greu (acum, daca mi se rupe o coarda , nu prea am ce face) , iar drumul dus, si drumul intors face cat inca un pachet de corzi ... dar ne descurcam

 

Mai e ceva : Nu prea se pune accent pe teorie, nici la profesorii particulari (care aceshtia sunt baieti putin mai in varsta ca mine, care-i invata pe copii ce stiu ei ;) ) ... cand profesorul meu a vazut ca nu prea ma intereseaza teoria, a renuntat sa ma bata la cap :P ... in fine, parca imi pare rau acum ! ;) )... si nici pe tehnicile noi ( a trebuit sa ma uit pe net ce INSEAMNA Sweep-picking, la indrumarea chitaristului cu care cant)

 

 

Avem si-o trupa !

Da', nu suna cine stie cum ... ne distram si noi ...

e mai greu sa traiesti cu chitara langa tine intr-un oras, care pana acum, nu a pus pe picioare nicio trupa (sau chitarist) din Romania ... sau cel putin asa cred

ma intrebi cateodata "Grozav ... deci ce sanse am eu ? "

 

}

 

Multe chestii, si deja ma plang mult !

cred ca ma voi opri

dar voi mentiona ca de cand cu RGC

personal, incep sa cred ca am mai mult sprijin ca inainte !

Thanks

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut. Sunt Andrei din Bucuresti. Am terminat anul trecut clasa a 12-a, am picat si examenu de admitere la arhitectura (da incerc si anu asta). In domeniul chitarii sunt pielea sfincterului: nu am nici teorie si nici tehnica. Detin un Stagg electroacustic de cateva luni care incepuse incet, incet sa se confunde cu mobila din camera. Asta pana cand acum vreo 2 zile cand mi-am zis: "Ba nene, noi radem, glumim da eu n-am dat 300 de roni ca sa-mi incarc camera deja supraincarcata cu bartai bucata de lemn de care ma impiedic tot timpu" Si asa am luat chitara in mana si dupa mai multe cantece esuate am vazut ca merge ceva, ceva pe o romanta spaniola din care cant cam un sfert (gaunos ce-i drept). De ascultat ascult mult heavy metal. In special heavy metalu care bate spre thrash. Inainte ascultam black metal, dar din lipsa de descoperiri m-am gasit tocand la nesfarsit trupele preferate pana cand mi s-a acrit de ele. Trupa preferata de heavy: Metal Church/Iron Savior, de black Summoning cred, din death ar fi Intestine Baalism.

 

O mica parere despre RGC. Foarte frumos ce se intampla aici. Lume de calitate care discuta si creeaza muzica buna. Citind totusi pe primele pagini posturile de introducere ale unor chitaristi veterani ma trece o senzatie de nostalgie amestecata cu parere de rau ca nu m-am nascut cu 10-20 de ani mai devreme, cand lipsa de posibilitati atat din comunicare cat si din comert te facea sa gusti cu adevarat orice caseta cu muzica care iti trecea prin mana, orice acord pe care-l invatai sau orice accesoriu pentru chitara de care faceai rost. Sa nu mai vorbim ca iti folosea capacitatea de improvizare la maxim si ca te facea sa pretuiesti altfel lucrurile in viata. Sa-l ia naiba de internet!

 

Acestea fiind spuse bine v-am gasit pe forum si sper la un posting prolific.

Link to comment
Share on other sites

Guest NecroticCH

Salut, sunt NecroticCH, am douã chitãri ºi sper sã-nvãț sã cânt fãrã sã mai fac greºeli de note muzicale!

Link to comment
Share on other sites

Ma cheama Victor, cant la chitara de vreo 9 ani si am intrat pe rgc cam acum 2 ani si juma. Am mai avut un user Victor_avatar, pt vremea cand cantam in trupa Avatar, since nu mai sunt acolo de 1 an am acest user.

 

Scule: am detinut de-a lungul timpului mai multe chitari reci Reghin, in perioada de inceputuri. Prima chitara electrica a fost un Jackson Performer Series 4, a doua un Ibanez RG 1570, a trei-a un Schecter Exotic Star, si acum un Ibanez RG 7620. Ibanez va ramane pt todeauna chitara mea de inima.

 

Procesoare multe si mari si mici de-a lungul timpului: Boss GT6, GT8, ME 50, Kork Tone Works, Zoom GSX,plus un numar oarecare de amp-uri noname.

La ora actuala am trecut pe pedale, cu un amp peavey,si ma tot targuiesc pt un head Peavey Satriani din State (care o sa il scot las un pret PREA bun, sper) :):D

 

Imi place chitara rapida, Dream Theater sunt zei,Petrucci este cea mai mare influenta chitaristica a mea. As i lay dying si All shall perish influente majore pt metal, SRV, Clapton si Hendrix pt blues.

 

Asta e tot.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Noxified

Salut.Am ajuns pe foruml acesta cand imi cautam cate ceva sa mai invatz despre chitara.Cant la chitara de aproape un an si am un Reghin-Hora electrica.:)|Numa` bine:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut!

 

Numele meu este Marian ºi sunt alcoolic.

Am 19 ani, nãscut la Polizu ºi crescut pe strãduțele din Rahova. Am avut pãrinți cãrora le mulțumesc pentru cã m-au ferit de "obiceiurile zonei". Clasele 1-12 le-am absolvit la Liceul Dimitrie Bolintineanu din acelaºi cartier mirobolant. Acum sunt anul I la Univ. Româno-Americanã unde, tot ce am aflat pânã acum, este cã PASAJUL PIETONAL PIAÞA PRESEI LIBERE PUTE RÃU! De la 15 ani tot voiam sã mã apuc de chitarã insã lucrul ãsta a devenit realitate abia dupã ce am fãcut 17 aniºori. La 18 ani am fãcut ºcoala de ºoferi care, bineînțeles, mi-a expirat fãrã ca eu sã pun mâna pe act.

Patrimoniul meu cuprinde:

-Electricã Ibanez RG270;

-Acusticã Fender CD-60;

-Amplificator Vester VA-310R;

-Placã audio Toneport UX1;

-Dozã soundhole Sezmour Duncan;

-Microfon Stage Line nu mai ºtiu ce model;

-Atât.

 

Vã salut!

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Ma numesc Radu si sunt din Bucuresti. Am 16 ani. De curand am inceput si eu sa cant la chitara, mai exact de vreo trei saptamani. Am o chitara acustica Fender CD60. M-am inregistrat pe acest forum in speranta de a mai invata cate ceva de pe la voi, ai mai mari. :)

 

Traiasca muzica adevarata! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL

Salutare.

 

Ma numesc Orlando dar lumea ma stie de Oreleu'...si va prezint povestea mea...

Povestea e amuzanta, cum am ajuns sa cant, sa am o chitara, ba chiar mai multe.Daca vreti, o povestesc, asta in caz ca nu plictisesc.

 

Cand eram mic aveam acasa o chitara si doua viori.Pt mama, care nu s-a tinut de ele nici sa o bati.Deh, cand esti impuns la spate de parinti, parca iti piere cheful...Atunci a intrat pe mana mea, prima chitara din viata mea.Evident ca n-a iesit intreaga... Timpul a trecut, blablabla, si dupa ani si ani...

 

am facut o combinatie amuzanta, cu un vechi telefon mobil, o caramida de valora cat 3 beri la doi litrii, pe la inceputul deceniului asta, si pt telefonul ala am luat asa: o chitara clasica destul de varza si cu 3 coarde de metal de-ti facea degetele salam feliat, o imprimanta, 3 prezervative(NOI) si 150 de mii de lei vechi...Oooo, asa da combinatie :D

Si ma uitam eu la chitara aia, ca ocupandu-ma de combinatii sa am bani de cheltuiala, trebuia sa o marit.Pana la urma am zis sa zornai pe ea.Am inceput sa ma joc pe o coarda, cu chiu cu vai, sa combin eu acolo sunetele sa sune cat mai bine, si uite ca am inceput sa ma amorezez de ea.Habar n-aveam eu teorie pe vremea aia, sau ca chitara mea e o gioarsa(cu distanta pe alocuri intre tasta si coarda de aproape 1 cm), dar uite ca am luat un set de coarde de 100 de mii, de metal(deh, nu stiam nici ca la o clasica e indicat plasticu si nu fieru),si am inceput sa zangan dupa ureche.Un amic s-a caznit sa ma invete acorduri, si eu nu si nu.

"Du-te bah cu acordurile tale, is grele, nu vezi cum iti fac degetele?Vrei sa mi le rup?"

(ce frumoase mi se par acum acele vremuri, parca le retraiesc, deci sa-mi fie cu iertare postul asta plicticos, dar imi vine sa il scriu, sa-l consemnez undeva, sa fie citit...poate trezesc nostalgie celor care poate au inceput la fel)

 

Pana la urma, vedeam ce face ala cu acordurile.El avea inaintea mea un an de zanganeala pe acorduri si stia la vremea aia la perfectie Nothing else matters(care pt mine era imposibila, va dati seama)si alte rockareli, plus ceva ciupeala.E, si atunci am zis ca daca el poate, eu de ce sa nu pot?Ce daca nu incepusem la 5 ani, si aveam varsta care o aveam?Si am luat eu atunci de la el o minunata si buna carticica, cu cd, pt invatat acorduri...

Ma chinuiam zilnic pe chitara mea ucigasa, de-mi curgea sange din degete.Si vorbesc serios.Imi amintesc ca inca o blesteama amici care au incercat sa cante pe ea, oameni care chiar stiau meserie, si carora le-a facut probleme, dupa care ii auzeam exclamand

"Du-te ba cu ragalia ta de aici, ia-ti una calumea, ca pe asta n-ai sa inveti in viata ta"

Si am considerat mereu ca ei GRESESC, pt ca daca reusesti sa inveti pe una ca aia, cand pui mana pe o chitara serioasa, te descurci mai bine...tu fiind obisnuit sa apesi ca taranul sa iasa sunetul....

 

E, nu stiu eu cat de bine m-am descurcat pe urmatoare chitara decenta, dar cu siguranta un lucru il stiu.Am avut orgasm muzical..Waaa, chitara reghin, si aia mai batrana ca mine, da buna tataaaa.Am cumparat-o, evident....Dar atunci stiam deja acorduri si cateva melodii chiar, asadar, sa revenim....

 

Am inceput cu acordurile, sudoare, injuraturi, lasam chitara si plecam sa fac altceva, ca apoi sa ma gandesc, si dupa 5 minute sa ma reintorc la ea...A naibii fufa, era irezistibila...Si pana la urma, exercitiile din carte fiind foarte frumoase si utile, eu fara sa-mi dau seama, schimbam acorduri, si iar le schimbam, si incepusem sa ma joc la ele.Am zis ca e cazul sa dau pagina si sa-mi iau inima-n dinti sa incerc un cantec...Primul cantec, parca ceva cu "adu bade", "a lui bade", ma rog...asa, popularesc si placut, de izvoare si dragoste, alea alea...Vai, si am reusit...Am incercat si vocal, cam greu...Ma temeam sa incerc vocal cand cantam la chitara, pana intr-o zi cand exersam eu, si constat cu stupoare ca vine tata sa ma intrebe ceva si incep sa vorbesc cu el in timp ce exersam...Dupa ce-a plecat am ramas masca, lemn... Mi-am zis, gata, nu se poate...caut un biblioraft pe care mi-l facusem pt vremea cand aveam sa invat, din timp, si deschid....Clasica, tratitionala si arhicunoscuta RAPA :D ALa a fost primul cantec invatat de mine vocal cat si chitara, cantat in acelasi timp...Ritmul, timpii, erau varza, dar in timp am invatat, si practicat...Dupa rapa, au inceput sa curga alte si alte...Valeriu Sterian, Alifantis, Chris Rea pe acorduri doar, plus vocal, etc...

Mi-era rusine sa cant de fata cu amici, si nici acum nu ma omor, decat vocal sa cant ce stiu...Asta a tinut pana intr-o seara cand stateam sa acordez o chitara in scara blocului, cu fratele meu fiind, si zornaiam la ea.Eram baut.A venit un chinez, baut si el, s-a uitat zambind la mine(era cu nevasta), si zice ca el vine inapoi sa cantam, ca ii place, sa ii mai cant...I-am cantat atunci, mi-a dat 200 de mii sa iau bere, si incingem un party cu chitara, in scara.Chinezii sunt foarte petrecareti si nu mai spun, mari iubitori de muzica buna si chitara...Nu s-a mai intors ca l-a certat nevasta, dar am constatat ca nu imi mai e tarsala sa cant in public cu amicii...E, si de atunci lucrurile s-au schimbat.Mi-am cumparat chitara reghin de care vorbeam mai devreme, chitara folk, si au inceput cantarile in parc, la munte, la mare prin vama, la chefuri, etc...

 

Exersam si ciupeala, pt ca nu am putut niciodata sa cant cu pana, si nici nu pot sa cant la un ritm alert, multa vreme, datorita mainilor fisurate destul de urat.Dar asta e, n-a fost un impediment, mi-am dorit sa invat si am sperat sa pot.E ca atunci cand visezi ca vrei ceva, si faci tot posibilul sa ajungi acolo.Si totul e o evolutie continua.Vrei un acord, iti pare imposibil, vrei un solo complex, iti pare imposibil la inceput, dar cand exersezi, tragi tare, si intr-un final reusesti, sunt sigur ca sentimentul e comparabil cu cel al alpinistilor ajunsi pe acoperisul lumii! Apoi vrei mai mult, si mai mult, si uite asa, daca lupti sa ajungi acolo si nu te lasi batut, poate intr-o zi, vei ajunge...

 

La un moment dat m-am oprit.Ma saturasem la vremea aia de acorduri, asa ca m-am indragostit de solo-uri.Am inceput sa invat diverse bucati si artificii de la diversi chitaristi, si era aiurea ca nu aveam electrica, iar mie-mi placeau solo-urile de rockareala! Intre timp am descoperit si forumul acesta, pe care il citesc de multi ani cu drag, dar nu am facut cont pt ca nu credeam ca am ceva de spus.Am invatat multe de aici, de pe net in general, dar am si furat de la amici, ca doar meseria se fura, nu?

Apoi, clasica mea avea coarde de nylon, pe care cantam bucati de muzica clasica sau ciupeala cand aveam chef de un sunet cald, placut, primavaratic, iar folk si alte solo-uri pe chitarele folk cu coarde metalice de calitate(am descoperit in timp ca nu toate coardele iti fac degetele salam, deh...)...

 

Cred ca in chitara, cel mai mult te poate ridica o femeie.Si tot ea te poate si cobora! Pe mine m-a ridicat, pt ca atunci cand am fost logodit, fetei ii placea la nebunie vocea mea, si cum cantam(ma rog, cred ca era indragostita doar, ca nu stiu ce dracu i-o fi placut la ce cantam eu), si eu mereu invatam piese noi, sa o surprind...De la Los Lobos si pana la Anouk, de la franturi de Paganini si pana la Cargo, etc, cantam multe si imi placea la nebunie, iar fetei, nu mai zic.Cantam cu parintii ei, si lor le placea, cu ai mei, cu prietenii, deja nu mai mi-era jena.TIn sa specific o chestie interesanta.Ai mei au zis la inceput ca am bazaconii in cap cu chitarele mele, sa imi vad de scoala.Noroc ca mi-am vazut si de scoala, si de chitare, si de motoare(sunt pasionat si de motociclism), si de multe altele, iar apoi au inceput sa vada ca totusi, desi nu extraordinar, iese ceva ceva, si s-au obisnuit cu ideea.Oricum cand am vrut sa fac ceva, am facut, asa ca ar fi putut ei sa faca orice, doar e viata mea!Tot in perioada logodnei incepusem sa improvizez, sa adaptez, sa aranjez sunetele din mintea mea, sa compun unele bucati de solo sau ciupeala...

 

Atunci, am cantat la o bauta pt prima data in viata mea cu o persoana din cadrul unei formatii rock care a avut si concerte, dintr-un oras de pe malul Dunarii.A fost prima data in viata mea cand am cantat impreuna cu cineva care a cantat pe o scena, cu "acte in regula"...Un chitarist fenomenal baiatul, nu ii spun numele, pletos, evident, si foarte talentat, de la care am prins cateva chestii interesante...eu eram vocal, el chitaristul, berile, prietenele, geamurile balconului deschise, si strazile pustii in miez de noapte ale orasului, duduiau :)

 

Am spus mai devreme ca o femeie te poate ridica, poti sa ajungi in acest domeniu sa exersezi nebuneste, atunci cand iubesti, dar te poate si cobora.A trebuit sa plece, exact cand aveam deja planuri de viitor cu ea....si, uite-asa, s-a stins chitaristul vesel si dornic de a-si incanta prietenii, din mine...asa s-a stins flacara aia a dorintei....poate ati patit si voi asta, odata in viata.Am zis sa scriu astea, tocmai pt ca, poate vor fi citite de cei care au trait precum mine cu aceasta pasiune, si poate le voi starni dorinta sa-si povesteasca si ei mai amplu cele intamplate! Totul se terminase pt mine ref la muzica, si m-a schimbat mult intamplarea.Pe chitare s-a pus praful...

 

................................................................................

................................................................................

.

...................

 

Treaba cu plecarea ei a avut totusi un efect benefic pentru mine, pt ca nu aveam de ce sa stau in casa, asa ca am iesit, seara de seara aproape, prin diverse baruri, grupuri, cluburi, in general in tagma motociclistilor(se stie ca multi motociclisti sunt implicati in muzica) si astfel am ajuns sa cunosc persoane extraordinare din lumea muzicii, chitaristi, vocali, etc, si chiar sa cant cu ei la diverse sesiuni de karaoke! Pe chitara nu am mai pus mana multa vreme...Am avut ocazia in schimb sa cant prin diverse cluburi cu oameni destul de cunoscuti, unii dintre ei chiar batranei fosti componenti in formatii mari de la inceputul rockului din Romania !! Hai ca dau doar un nume, si spun ca cele mai frumoase momente de cantat la sesiune de karaoke cu cineva din industria muzicala au fost duetele cu Hebe de la trupa Spin(care acum mi-e amica), pt ca are o voce exceptionala fata, si pe mine unu ma unge pe suflet cand o aud cantand!Are si un suflet frumos

 

Incerc acum sa imi reamintesc ce m-a determinat in linistea mea(liniste, pt ca nu mai cantam, ma lasasem de chitara) sa exclam odata

"FUCK ROCK", satul de cum au evoluat treburile in industria muzicala de-a lungul anilor(nu ma judecati, sunt de parere ca in trecut, desi tehnologia nu se compara cu cea de acum, se facea muzica mai buna), satul de a mai canta diverse cover-uri la chitara si alte zanganele ale altor oameni si formatii, pe care pana la urma le invata oricine daca exerseaza, si cu dorinta de a atinge iar tastele chitarei, am reinceput...Asta s-a petrecut chiar la inceputul acestui an!Dupa o pauza de doi ani in care n-am atins chitara...Nu am inceput sa-mi recant melodiile, ci doar am inceput sa ma joc la ea.Nu sa invat, ci sa caut.O cautare nebuna de sunete, stiluri, care se potrivesc, chestii psihedelice si fel si fel de teste pe coardele alea, incat daca biata chitara ar fi avut voce m-ar fi injurat, si daca ar fi avut maini, m-ar fi strans de gat ;) Si uite asa am inceput iar sa-mi mai amintesc sunetele, acordurile, pozitia unui sunet din mintea mea sa o gasesc relativ repede pe griff, si sa imi mai revin cat de cat acolo cu dexteritatea la ambele maini.Inca nu mi-am revenit, e greu, dar usor usor urc si muntele asta.Coverurile sunt bune, sunt frumoase, mai ales pt practica, recunosc, dar sunt de parere ca trebuie sa facem ceva al nostru, care sa ne reprezinte pe noi cu adevarat, sa ne reprezinte sufletul nostru...

 

Momentul interesant, care de altfel a facut ca eu sa intru pe acest frumos forum, s-a petrecut acum aproximativ o luna, cand am nimerit intr-un bar pe care il fregventam des, taman in mijlocul unui jam session, unde erau duzina de batranei fosti cantareti pe la diverse formatii bune din tineretea lor, si mai mare dragu a fost sa-i ascult....Evident ca am baut, ca eu mi-s mai betivan asa de fel, si m-am alaturat lor, cu vocea.Eram asa de baut incat am reusit sa uit versurile la Wonderful tonight a lui Eric Clapton, si am dat-o in nanaiala, dar pare-mi-se ca am nanait bine, ca baietii erau foarte entuziasmati dupa niscaiva cantece bagate impreuna, printre care si Child in time cantata vocal impreuna cu cineva pe care l-am cunoscut atunci si care are o voce super, de-o ridica pana prin tavan ! Mi-a placut la nebunie, ma simteam ca in vremurile cand cantam si ma simteam bine cantand acompaniat de instrumente, si nu midi-uri sau mp3-uri de karaoke.Trebuie sa recunosc, dupa atata amar de cantari cu diversi prieteni mai mult sau mai putin cunoscuti in industria muzicala, in acea seara, la jam sessionul acela, am cantat prima data in cadru frumos aranjat, acompaniat de doua chitare electrice, una bass si tobe, toate bagate frumos in amplificatoare serioase, si nu in boxe de calculator/combina/magnetofoane, etc

(batranei imi place mie sa-i alint, nu sunt taman batrani, toti)

 

Punctul culminant a fost cand am vrut sa plec.S-a ridicat de la o masa un om mai in varsta, cu pleata si parul alb(din ce-am vazut eu la lumina aia chioara de bar), a venit la mine si mi-a zis hotarat:

"Vineri te prezinti cu poezia invatata...Deep Purple, Garry Moore, si altele, ca o punem de o mare cantare"

Am discutat mult cu el despre muzica, despre formatiile de pe vremea lui, eu bucuros si constient ca "batraneii" au multe de spus si incercand sa aflu cat mai multe, pana in momentul in care talentatul "batran" chitarist m-a lasat masca.

A fost in componenta renumitei Rosu si Negru candva, si se intrecea in chitara la inceputurile rockului cu numele sonore ale chitarei de la noi din tara.Rusinea mea ca eram atat de baut incat i-am uitat numele(imi cer scuze fata de dansul pe aceasta cale) :D Dar se mai intampla la bautura...N-am ajuns vinerea urmatoare, si pana acum n-am mai ajuns datorita unor probleme...dar ma voi duce, si cand ma voi duce, ma voi duce pregatit, sa facem ceva frumos

 

Ce m-a facut sa intru aici sa imi fac user pt a-mi lua chitara electrica, a fost gandul ca daca un om cu experienta muzicala a celui cu care am vorbit, cu experienta in concerte si intr-o asa trupa, m-a invitat sa cantam impreuna ca-i place mult cum se aude vocea mea, atunci, ar fi pacat sa ma irosesc asa aiurea, in tacere...

Credeti-ma ca nimic nu te cutremura mai mult ca faptul cand unul dintre oamenii care au scris o fila importanta in istoria rock a muzicii romanesti zambeste cand te aude cantand, te apreciaza, si te invita sa mai canti cu el!!Eu nu am considerat vr-odata ca stiu sa cant, sau ca am voce....recunosc, uneori, pe unele melodii sun bine...merita sa incerc...

 

Asadar, pot spune ca pt mine e un nou inceput, am inceput de la 0, cu nema experienta pe chitara electrica, dar totusi cu niste cunostinte de chitara care sa ma ajute....

Cant pe electrica cam de marti, 3 martie, anul asta, deci de foarte putin timp, si ma straduiesc sa imi refac gamele, ciupelile, si toate cele mai intai, ca apoi sa ma apuc atat de compus cat si de repetat unele cover-uri pt cantarile cu prietenii...

In viitor nu stiu ce va mai fi...poate de bine, important e ca noi sa fim sanatosi, si iubiti, ca restul vin de la sine, prin vis, si dorinta si daruirea de a implini visul

 

Imi cer scuze daca povestioara mea a plictisit, dar asa am povestit si pe un forum de motociclism, candva, si acum cand citesc, la ani diferenta, acea poveste, imi vine sa plang de nostalgie, si chiar a trezit si in altii nostalgie acea poveste.Aceea e povestea pasionatului de motoare, asta e a pasionatului de chitare.Poate cand or sa o citeasca nepotii, de voi avea vr-odata, si ei cine stie pe ce nave spatiale or sa cante, de vor canta, or sa exclame:

"Ba ce tembel era si bunicu" :)

 

Sa ne auzim sanatosi....Toate cele bune, prieteni :) Saga continues

 

LE: in pauza aceea, mi-am dorit mult sa uit tot, ca deh, asa se intampla cand treci prin momente dificile, si ce ma mira foarte tare este ca am si reusit...adica, dintre toate piesele pe care odata le cantam, abia daca imi mai amintesc cateva zornaieli ... dar o alta chestie importanta pt mine pe care am uitat sa o mentionez este ca aproape mai mereu am avut la chitara, lipsa ba o coarda, ba doua, si desi nu e prea placut, mi-a priit asta, pt ca in lipsa de ceva, improvizezi si adaptezi, si asa am invatat sa adaptez mai bine sunetele pe alte coarde in cazul in care una lipsea...si asta pe vremea cand eram lemn la teorie si note, si m-am obisnuit mai usor cu unele practici...

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest d4rk_girl

Salut! eu sunt Ruxandra din brasov. rasfoiesc de ceva timp acest forum asa ca am hotarat sa ma inregistrez. sunt incepatoare in ceea ce priveste chitara, am avut mai multe tentative de a invata in trecut. acum sper sa nu fie doar o tentativa.

bine v'am gasit forumisti!

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
salut sunt Alex... observ cai nume comun pe aci.. cant la chitara de 4 ani si recent m-am hotarat sa ma pun serios pe studiat :) unu din visurile mele ii sa ajung si eu "shredder" odata si odata :)

 

Hello man, tot Alex si tot din Arad? hehe. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Buna. Ma numesc Szekely Alexandru Andrei insa lumea imi spune Szekely.

Is din oradea insa traiesc in spania in bellvis (dupa cum vedeti in poza nu e prea mare ) aici lumea vor independetza cataluniei si comunismul. io cant la chitara de 1/2 ani si vreau sa fiu shredder. is capitalist si tata lu bunicul o fost burges insa lor omorat rusii si proprietatile is patrimoniu national.... am un ***** de amp si o sa mil schimb cu ceva mai bun pe lampi or la vara o dupa vara... am avut de gand sami iei ceva calumea de 1-2k insa so intamplat ceva neateptat si o trebuit sai investesc in alta parte... imi place la nebunie fizica si historia filmele semintele etc... aaaaaaaaaahh si muzica bienteles.... metal metallica hardrock chestii mainstream si clasica si baroaca si romantica/nationalista .... am 1.70 parul brunet cu niste suvite blonde observabile cand am parul umed. Am facut lectii de canto teroie si chitara clasica pana acum 2 sapt cand am ramas corigent la 5 materii si mama mio taiat tot... acuma profesorul meu insista toata ziua la mama sa ma trimita la o academie rock...

bine vam gasit lume buna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest dana29

Salutari tuturor. sunt Dana si sunt noua pe forum. sper sa ne intelegem bine. am 22 de ani si activez ca vocal intr-o formatie "no-name" deocamdata..dar mai vedem pe viitor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest mudkicker

salut !

ma numesc robert si am 16 ani. sunt nou pe forum ,desi-l citesc de ceva vreme, si nou in ceea ce priveste chitara.cant (daca asa se numeste ceea ce fac eu) la chitara de aproape 1 an.ascult hard rock si heavy metal in general, dar si blues , jazz , reggae , metal (thrash , death , speed , power) , rock clasic , rock instrumental , si michael jackson(e singurul artist pop pe care-l ascult).scoala nu e buna pentru mine ( corigent la cateva materii si absente in draci )

nu suport : emo ; oamenii care cred ca le stiu pe toate si n-ai nici o tangenta cu ceva ; prietenii falsi ; emo ; cocalarii ; berea becks lemon , redd's si fara alcool ; diriginta ; emo , si propozitia "goltopu e naspa"

sunt din bucuresti si am inceput cu chitara jucandu-ma cu o hora clasica care am primit-o cand aveam 5 ani.

in prezent am : un B.C. Rich Outlaw px3t cu doze sd alnico 2 , un amp kustom 12 gauge , un boss gt10 si o clascia reghin :)

sper sa ne intelegem bine.

Edited by mudkicker
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest sarger0s

Salut , avand in vedere ca pe toti ne cheama Alex am sa va spun ca ma cheama Ioan (sau daca vrei voi Dumyx).

 

Ma misc cu greu spre 18 ani saptamana asta si m-am decis sa-mi iau si eu o chitara electrica ca deh imi place cum suna si n-am cu ce sa-mi omor zilele caniculare de vara :) si am si cativa prieteni care m-au convins sa incercam sa facem o trupa asa 4 fun (numai unul din 4 are habar de chitara si aia nu electrica ci acustica , dar asta e alta poveste ... la fel ca si aia cu orasul disperarii in care locuim si de care numai scapam drq odata -> pe toate strazile numai manele sau melodii de genu Inna sau Vaidesteaualor Nushcare DJ si un singur club de rock :X cu tematica Folk ca in principal ca asta se aculta pe aici).

Sper sa reusim sa facem ceva daca nu macar sa ne distram.

 

Imi plac multe trupe care sunt sau care au fost ... ce pot sa spun cred ca in general punk si alternativ , dar ascult mai de toate :).

 

Bine v-am gasit si la mai mare :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest harmonykorine

Salut

 

Ma numesc Andrei si sunt guitaroholic(apropo de ce zicea cineva mai sus :) ). Am 20 de ani si studiez chitara de la 15 ani (am inceput destul de tarziu cred). Am trecut cred prin majoritatea fazelor specifice de chitarist incepator, corzi de metal pe chitara clasica, prima chitara electrica reghin (inca o mai am, pregatita sa devina fretless ca falsa la greuu :) , desi ador corpul, sau mai bine zis lemnul din care e facuta), prima chitara mai de firma, Ibanez rg321 mh (scula principala la momentul actual); am mai schimbat si niste procesoare, acum folosesc korg ax3000g(destul de bun) si multe, multe seturi de corzi :) , amp inca nu am.

 

Influente muzicale.. imi place si jazzul, muzica clasica, rock-ul desigur si metalul, desi acum trupa pe care o ascult cel mai mult e Porcupine Tree(plus albumul solo al lui Steven Wilson, Insurgentes) si alte trupe din aceeasi categorie. Ca sa numesc cativa chitaristi care ma inspira si care ma motiveaza sa studiez ar fi: Steve Vai, Y. Malmsteen, J. Petrucci, Mark Knopfler, Hendrix, Satriani, Cristi Gram, Marius Pop, Petru Gavrila, Andrei Rosulescu, Steven Wilson (desi nu cred ca e remarcat ca si chitarist solo).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest AlinMetallica

Ma numesc alin, cant din noiembrie 2008, scule:.. am una clasica delson de la carrefour :) (dar dupa ce i-am pus corzi d'addario am impresia ca suna bine, cel putin pentru mine) si o electrica oscar schimdt (by washburn) amp nu am, cant momentan pe guitar rig 3 si amplitube live... m-am inscris pe rgc fiindca mi s-a parut ca in mare parte aici e locul in care pot sa ma simt bine in pielea mea si sa ma si distrez... oricum.. foarte tare forumul... pacat de duel la care asteptam de nuj cate luni votarea :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,sunt Mircea din cluj-napoca,am 16 ani si cant la chitara de 2 ani.

Genurile pe care le abordez sunt sunt in general metale extreme precum Cannibal Corpse,Deicide,Darkthrone,Implements Of Hell...dar cand e nevoie mai cant si blues/jazz.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Sunt Mihai din Bucuresti, am 26 de ani si cant la chitara de vreo 6 ani. Chiar daca stiu ca, la varsta mea, e cam imposibil sa ajung un chitarist bun, imi place sa exersez si imi lipseste chitara cand stau mai mult timp departe de casa.

 

Ascult multe stiluri de muzica, dar imi plac in special blues-ul si cam tot ce a purtat numele de rock din anii '60 pana astazi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut,

my name is "dude" and im an alcoholic...and i like it this way

acuma serios...

Ma numesc Mark,am 16 ani...and still going, sunt un Ardelean...din ardeal(ashei ca nu va dadeati seama daca nu va zasheam :D )

cant la chitara electrica din decembrie 2008 :)

am o pushcatenie de chitara "delson" cica :) ...si un amp si mai pushcat(mo lovit si pe mine criza :) )

stilurile pe care le abordez sunt grunge (Nirvana) si post grunge/metalcore (Crossfade,Shinedown,Breaking Benjamin)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.