www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dilemã - O Sugestie Vã Rog?


Guest nullbyte
 Share

Recommended Posts

Guest nullbyte

Bunã ziua/seara... pe de o parte ºtiu programare dar nu sunt bun la matematicã aproape deloc... pe de altã parte iubesc chitara ºi aº vrea sã mã perfecționez ºi sã cânt într-o trupã cândva...

 

Deci voi ce îmi recomandați? Liceu teoretic cu profil mate-info, sau Liceu de Artã?

 

Mulțumesc în avans.

Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

mate-info...Cine a zis ca nu poti canta intr-o trupa fiind la mate info? Vezi biografia Timpuri Noi, de ex.

Link to comment
Share on other sites

Salut , eu sunt la mate-info intensiv , si ca un sfat , daca le ai cu matematica si cu informatica ( si aici ma refer la programare c++ ) poti sa te duci linistit , dar o sa ai viata grea . Pe de alta parte la liceul de arta , trebuie sa stii mai mult decat baza .

Daca as fi cantat inainte sa intru la liceu , m-as duce la arta , e mai frumos ,mai placut . Matematica e superficiala , urata...

Link to comment
Share on other sites

Guest nullbyte

Deci o sã rãmân pe programare... :) Mulțumesc tuturor pentru timpul acordat.

 

@SKU - La ce te referi cu "ai de ales intre ai trai cu impresia ca esti muzician si moritor de foame"? Asta e valabil pt. programare? Cã în freelancing, la domeniul ãsta se câºtigã mii de dolari pe un proiect (zeci de mii de dolari pe proiecte mari).

Link to comment
Share on other sites

toti care m-au sfatuit m-au sfatuit prost sau foarte prost desi erau bine intentionati si capabili. ideea e ca nimeni nu poate intelege sau anticipa ce ti se potriveste si ce iti doresti tu acum sau ce iti vei dori peste 4-5 ani.

 

gandeste-te bine si alege singur. macar vei avea satisfactia ca nu te-ai luat dupa altii.

 

btw.. daca alegi o cale care iti garanteaza un venit decent macar vei avea ceva concret mai incolo si nu se vor uita neamurile si vecinii si prietenii urat la tine. :)

 

sanatate si noroc! poti face orice de unul singur, slava domnului, gasesti informatie destula pe net si in biblioteci.

Link to comment
Share on other sites

Deci hai sa lamurim problema prin prisma cazului meu :) Eu am terminat un liceu de mate-info intensiv, am terminat si Politehnica Timisoara la Facultatea de Automatica si Calculatoare...Acum lucrez la o firma mare din domeniul Automotive si pot afirma 2 lucruri :

 

1. Am bani sa imi cumpar ORICE instrument/amp vreau (asta pastrand limita bunului simt, adica chitari/ amp-uri sub 4000-5000 Euro :) )

 

DAR

 

2. Sunt la lucru de la 9 dimineata la 6 seara..Vin acasa stressat mai mananc ceva si daca imi raman 2-3 ore de cantat pe zi e bine...Daca mai ai si sotie si copii, si mai trebuie sa te ocupi de intretinerea unei case/familii, cand o sa apuci sa canti 1 ora pe zi sa zici mersi :D

 

Eu iti recomand un lucru...Sa te duci la Liceul de Arta daca IUBESTI CU ADEVARAT chitara...degeaba o sa ai sute de milioane de lei in cont pentru ca pur si simplu nu o sa te poti bucura de ei...Ai o luna pe an concediu si in rest programul prezentat mai sus la punctul 2 :D In schimb daca o sa fii fericit si cu sufletul impacat ca ai facut ce ai simtit, vei avea o viata cu mult mai multe impliniri si satisfactii. :)

Link to comment
Share on other sites

Deci hai sa lamurim problema prin prisma cazului meu :) Eu am terminat un liceu de mate-info intensiv, am terminat si Politehnica Timisoara la Facultatea de Automatica si Calculatoare...Acum lucrez la o firma mare din domeniul Automotive si pot afirma 2 lucruri :

 

1. Am bani sa imi cumpar ORICE instrument/amp vreau (asta pastrand limita bunului simt, adica chitari/ amp-uri sub 4000-5000 Euro :) )

 

DAR

 

2. Sunt la lucru de la 9 dimineata la 6 seara..Vin acasa stressat mai mananc ceva si daca imi raman 2-3 ore de cantat pe zi e bine...Daca mai ai si sotie si copii, si mai trebuie sa te ocupi de intretinerea unei case/familii, cand o sa apuci sa canti 1 ora pe zi sa zici mersi :D

 

Eu iti recomand un lucru...Sa te duci la Liceul de Arta daca IUBESTI CU ADEVARAT chitara...degeaba o sa ai sute de milioane de lei in cont pentru ca pur si simplu nu o sa te poti bucura de ei...Ai o luna pe an concediu si in rest programul prezentat mai sus la punctul 2 :D In schimb daca o sa fii fericit si cu sufletul impacat ca ai facut ce ai simtit, vei avea o viata cu mult mai multe impliniri si satisfactii. :)

 

Subscriu

Plus ca ulterior poti sa te duci la ce facultate vrei (cred ca e posibil , nu mai stiu cum e acum) , si e foarte bine ca ai avut o perioada mai linistita in care ai facut ce ti-a placut .

Si nu ai nici o garantie ca daca te duci la un liceu anume vei avea un job foarte bine platit , asa ca cel mai bine e sa faci ce iti place .

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

eu am facut greseala tampita de a ma duce la mate info.. si faza este ca sunt bun la info.. dar nu'mi place (ce naiba ca am fost la olimpiada si cu toata scarba cu care am lucrat am fost primul din judet care nu a trecut la nationala),

 

este adevarat ca iti aduce bani multi... insa si din arte poti castiga ideea este sa ai si in familie pe cineva.. (la mine sunt toti fizicieni si tampiti, chiar nu ma inltelege nimeni ca vreau la arte) eu de exemplu ma gandesc acum ce as putea sa fac sa ma transfer cumva la arte...

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

astea sunt vise frumoase...serios acum...sa zicem ca esti un muzician talentat si ai 23 de ani :)) din ce faci bani?

Link to comment
Share on other sites

@junkie: daca ai tate si cur se rezolva. Daca nu esti coca/pitzi si mai ai si putin creier pe langa talent e mai greu, tre' sa muncesti.

Pe langa varianta evidenta de a produce si vinde multe albume, a scoate bani pe compozitii intr-adevar mai poti face meditatii sau poti lucra intr-un studio. Poti canta in baruri sau la nunti si botezuri (sau pe vapor am vazut ca se mai poarta)... depinde de preferintele si competentele fiecaruia.

Liceul de arta te introduce intr-o comunitate care faciliteaza dezvoltarea ta ca artist. Insa nu te obliga nimeni; vorba unui profesor, in primul rand e un liceu, apoi de arta. Sunt o droaie care se duc la Arte sa scape de matematica sau care fac Economie dupa liceul de arta.

Acum, nullbyte, depinde care-i sursa incertitudinii tale:

Te indoiesti de capacitatile tale ca muzician? E destul de usor sa afli care-i nivelul de admitere si daca consulti un profesor iti poate spune destul de sigur daca ai sanse sau nu.

Ti-e frica ca n-ai sa faci bani? Uita-te la Guta&co. Sau daca banii sunt prioritatea ta maxima poate ar trebui sa te faci cioban.

Te temi ca renunti la anumite cunostinte? Daca-ti place, chitara poti invata si singur, la fel programare. Dupa cum ziceam, invatamantul iti ofera, nu-ti baga pe gat.

Link to comment
Share on other sites

Morgred : gadeste-te ca poti fii ca toti idiotii care fug dupa bani, sau poti sa fii un om cu sentimente cu simtamite urmarinduti visul facand ceva care ramane si dupa ce ai murit.

+ ca liceu TEORETIC mate-info in romania ii sinucidere curata. "

Daca parintii tai nu erau idioti care sa fuga dupa bani pentru o familie acum ati fi stat in metrou cantand la chitara si muzicuta, un fel de AF. Eu uite ca mai am 2 luni si termin mate info in Romania si is intreg si bine. Astea cu sentimente si urmeaza-ti visul is adevarate doar unde se poate, aici iti urmaresti visul in strada.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest nullbyte

Mulțumesc de reply-uri :)

 

Ideea este cã eu vreau sã devin freelancer, nu angajat :) În special în ariile: administrare Linux, Windows, coding, graficã, traduceri, securitate, instalare scripturi. Am experiențã deja în aceste domenii, singurul lucru ce mã opreºte sã mã apuc de lucru e vârsta.

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

daca iti place nu este nici o problema, ideea este ca in viata trebuie sa incerci pe cat posibil sa faci ceea ce iti place, desigur asta este o utopie dar ideea este sa ajungi cat mai aproape de chestia asta :)

Link to comment
Share on other sites

Nu asa se pune problema,vad ca toata lumea priveste la 1 metru distanta! Tu te-ai gandit ca mai degraba facultatea e esentiala si nu liceul? eh...pe cat mai stiu care au terminat arta..si n-au treaba cu muzica .

 

Daca te duci la un liceu de arta ,sa-i zicem asa.....nu prea ai multe optiuni pt facultate....ori conservator ,ori desen tehnic ori dracu stie ce. Daca mergi la mate -info si un intensiv engleza de eg ,alte sanse ai...pt ca stiu oameni care s-au dus de la mate info la medicina/psihologie/turism/geografie/etc etc dar nu stiu oameni care s-au dus de la arta la poly sau la facultatea tehnica.

 

Bafta,sunt la facultatea dar asta nu e prea relevant,si mi-am dat seama acum in anu 3 ca liceul n-a contat asa cum credeam eu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.