www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Feedback despre cumparatori/vanzatori


felix
 Share

Recommended Posts

Guest alextruf

Bre, nu mi se pare ok acest post si va spun si din ce motiv...

Daca ai luat teapa, ai luat din cauza ta, nu te obliga nimeni sa cumperi un shtift la suprapret. Si apoi ce vina are ala care ti-a vandut instrumntul / statia / etc... ?

Omul e dator sa ceara, ca-i dai e fix treaba ta... si nu-l vad io pe ala care sa posteze aici "Da oameni buni, am luat teapa." No way, putin recunosc treaba asta.

Si apoi cred ca acest subect se refera strict la forumisiti, nu ? :)

 

citesc si eu pe aici si ma minunez...

pai vinzatorul nu are alta indatorire decit aia, de a garanta pentru scula pe care o vinde, la exact nivelul pe care l-a descris chiar el ;-)

Link to comment
Share on other sites

Guest alextruf

Ok, si daca iei ceva si se strica acasa, ce faci ? :)

mai citeste inca odata ce ai scris atunci.....

nu are nici o legatura cu o scula care o iei, e la nivelul asteptarilor, dar DUPA un timp se strica acasa.

te refereai, cred, la faptul ca nu se considera tzeapa faptul ca vinzi un SFTIFT din START, atita timp cit se gaseste fraierul care sa o cumpere....ROMANISME!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

nu sunt romanisme, astea se intampla peste tot

 

intr-adevar, nu e normal sa se intample intr-un magazin care se vrea de instrumente muzicale, insa daca gigel are o scandura si ii zice lu costel care e n00b in materie de chitari, ca e o ubre-giga-mega-cool chitara, iar costel il crede pe cuvant si da 500 de coco pe ea, e problema lu costel ca nu s-a informat, nu a lu gigel ca a cerut.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar Alextruf n-ai inteles nimic...si nici eu nu pot sa inteleg cum poti sa nu intelegi. Este de domeniul evidentei ca daca, acest ipotetic X sau Y sau Costel sau care i-ar fi numele, cumpara un stift de la cineva pe care-l considera de buna credinta este exclusiv vina lui si numai a lui. Exista o traditie romaneasca, transmisa din tata-n fiu, care spune ca daca nu treci prin lucruri dinastea nu esti suficient de copt pt viata. Asadar daca ti se argumenteaza ca este vina lui Costel ca nu este suficient de bine informat incit sa-si dea seama ce cumpara, defapt ti se face un bine. Astfel, dupa una sau mai multe experiente similare, poti si tu sa intri in rindul celor care defapt au inteles cum merg lucrurile in viata si poti la rindul tau sa propagi traditia. Asadar, in opinia mea, exista o paralela evidenta intre a lua teapa si maturizare. Cit timp n-ai inteles cum stau lucrurile esti predestinat sa iei teapa; imediat ce ai trecut de handicapul asta poti la rindul tau sa dai teapa.

 

Asadar daca cineva cumpara o chitara, cu doze stricate, cu 3 chei care nu functioneaza si cu taste batute cu ciocanu pneumatic, pentru ca i se spune ca este o bijuterie, si pt respectivul este prima chitara pe care o tine in mina in viata lui, parerea mea este ca dupa efectuarea tranzactiei ar trebui si batut sa se maturizeze odata, si sa-i fie de luare aminte. Adica daca esti naiv si simti un impuls irezistibil sa-ti cumperi ceva la mina a doua( o chitara de ex.), daca nu iei teapa sa te ingrijorezi. Inseamna ca nu esti pe drumul cel bun....

 

@ alextruf: imi cer scuze ca te-am folosit cobai pt mica mea explozie de discurs moralizator. Sper sa nu reprezinte o problema pt tine...

 

PS. Da, am fost caustic. Si da, mi se pare extrem de penibila seninatatea argumentelor pro teapa.

Link to comment
Share on other sites

Malex, ia zi, iti dau un Ibanez fara corzi si fara doze cu griful rupt (dar l-am lipit io bine si nu se vede), cu zgarietui pe vopsea (se vede si lemnul natur la un moment dat, deci e belea), iti dau si cablu cu mufa DIN, toate astea pentru tine la incredibilul pret de 600 euro. Da ma, ca a cantat fratele lu vecinu pe ea la un momnet dat care vecin a fost la un concert Satriani cand era mai mic si a facut poza cu el si chitara inca intreaga. Deci are valoare sentimentala. Zii, batem palma ? :)

 

Edit: ne vedem in fata la Selgros Berceni, ok ? :)

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

Guest alextruf

CatalinS: asa ai patit cu Ibanezul tau?:-D nasol....

estebe: no problem

 

Domnilor, vazind cam care sint parerile despre corectitudine, nu pot decit sa ma bucur ca inca nu existe si un ebay.ro....JALE ar fi!

 

O sa mai repet inca o data, ca sa se inteleaga bine:

- problema mea nu este legata de acel care crede ca un bas de Re...n face 980 euro, ca atit este de bun.

- problema mea este cu acei care stiu cu BUNA STIINTA ca scula respectiva are un VICIU ASCUNS si ca dintr-un motiv sau altul nu face banii care i-ar merita in mod normal o scula similara, dara fara nimic de ascuns.

- in rest, da...daca va lasa inima, puteti vinde scinduri pe care scrie GI...N si cabinete din pal cu difuri de pickup pe care scrie AM..G.

Desi si asta este, cam ca si cum...se vindeau ziare la mijloc, in loc de dolari sau sperante desarte la alba-neagra :)

 

Nu pot decit sa va urez ...sa fiti sanatosi TZEPARI ROMANI! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

scuze de offtopic da tre sa-mi dau si eu cu parerea.

 

cu tzepele in Romania sta treaba in felu urmator. Daca o dai esti destept smecher, super tare si alte adjective asemanatoare. Daca o iei e experienta de viata :) . Daca doar o observi prin parerea pe care ti-o dai lasi pe ceilalti sa inteleaga daca ai da sau nu.

 

Si acum un example utopic ca sa vedem ce parere aveti defapt.

 

Sa zicem ca producatorii de piine din intreaga Romanie ar face un brainstorming si ar decide ca de miine sa vinda numa coaja la piine, fara interior. Toata lumea ar cumpara ca doar e alimentu de baza.

 

Bun, acum?Ce zicem , pai bv lor ca daca "rominii e timipiti" si nu-si dau seama ca e goala piinea e vina lor.

 

Ma indoiesc ca ar zice cineva asta. Mai degraba am iesi toti in strada sa linsam brutarii.

 

Asa ca hai sa incercam sa fim cu totii impotriva antivalorilor romanesti ca poate cine stie?

 

( zicea cineva mai sus de Mihnea si ce zice el intr-o melodie de pe ultimu album...)

Link to comment
Share on other sites

Altcineva cu care e o adevarata placere sa faci afaceri: dmc. Thanks, mate! :)

 

Cheers, lad!

 

PS. Geologu = tip serios, il recomand cu caldura :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Seraph

i'am trimis un procesor lui Miki (Sf. Gheorghe). a fost foarte prompt: cum a primit procesorul, a si trimis banii, m'a anuntat ca a primit si ca totul e ok. e baiat de incredere.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

George: am stabilit ceva si i-am zis ca imi vand sculele ca sa pot sa-i dau banii, in ultima zi cand trebuia sa vin sa iau statia de la el mi-a dat un PM (nici imacar telefon sau pe messenger) sa-mi zica ca a vandut-o. Asta dupa ce m-a asigurat ca imi vinde mie statia si ma asteapta cateva zile cu banii.

Link to comment
Share on other sites

George: am stabilit ceva si i-am zis ca imi vand sculele ca sa pot sa-i dau banii, in ultima zi cand trebuia sa vin sa iau statia de la el mi-a dat un PM (nici imacar telefon sau pe messenger) sa-mi zica ca a vandut-o. Asta dupa ce m-a asigurat ca imi vinde mie statia si ma asteapta cateva zile cu banii.

 

Imi pare rau ronnie si te inteleg ca mai esti suparat pentru ca ai pierdut un amp excelent. Dar dealul nostru a fost clar, si m-am tinut de cuvant. Iti reamintesc: am promis ca-ti pastrez ampul tie pentru ca ai fost primul si am fost de acord sa ti-l dau in rate. Singurul caz in care nu ar fi fost al tau ar fi fost daca cineva oferea mai mult, ceea ce s-a si intamplat. L-am dat cu 1800 ron, nu 1600 cat ma intelesesem cu tine, si cu banii jos. Si tu ai fi facut lafel.

Cand a plecat cumparatorul ti-am si trimis mesaj pe mess dar nu ai fost online, asa ca am folosit PM. Daca as si fost mai atent ti-as fi memorat nr de tel si te-as fi sunat sa te anunt personal. Imi pare rau, a fost un gest urat din partea mea, si pentru asta iti raman dator. Dar vreau sa fii constient ca nu mi-am incalcat cuvantul in nici un fel, nu te-am pacalit in nici un fel si am fost mereu cinstit si cu tine si cu oricine altcineva. Drept dovada am peste 25 de vanzari de scule serioase catre alti colegi forumisti inclusiv colete in provincie, si am avut numai cuvinte de lauda din partea lor.

Sper sa bem o bere impreuna si sa-ti treaca supararea :):)

Link to comment
Share on other sites

Haide sa fim seriosi. Ai zis ca il ai la Buftea...m-ai aburit vreo 3 zile si exact cand ai zis ca-l aduci l-ai si dat altcuiva. Ori stiai dinainte ca ti-l ia altcineva cu mai multi bani, si trebuia sa-mi spui ca sa nu-mi vand sculele, ori nu stiu.

Oricum nu te cred si nu vreau sa beau nici o bere cu tine......nu mai postez in topicul asta.

Link to comment
Share on other sites

Oricum nu te cred si nu vreau sa beau nici o bere cu tine......nu mai postez in topicul asta.

 

 

Imi pare rau ca vezi lucrurile asa. Gandeste-te ca nu-ti datorez nimic, nu ne cunosteam, deci nu aveam nici un motiv sa te aburesc. Asa poti sa te certi cu vanzatorul de la Muzica ca a vandut cui a avut banul primul. Am vandut cui a dat mai mult si a venit mai repede cu banii. Asa e viata, man....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.