www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Feedback despre cumparatori/vanzatori


felix
 Share

Recommended Posts

Nu-l stiu pe om. Cu toate astea, mi se pare cam pripita raportarea.

Daca n-o fi avut acces la internet si intre timp i-o fi facut cineva o

oferta, n-ai de ce sa-l condamni. Si eu mai plec din oras cu zilele si

ramine messengerul deschis...

 

sefule, putin imi pasa mie daca-l cunosti tu sau nu pe om! aici e vorba de principii! s-a dat anunt pe un pret pe care eu l-am acceptat din start! iar accesul la internet, fii tu sigur ca l-a avut pt. ca am informatii exacte despre o parte din tranzactiile purtate. iar tu, daca pleci din oras cu zilele, nu mai dai un anunt care sa incurce oamenii! iar daca ai oferte mai bune, le comunici acolo unde ai dat anuntul, pt. ca altfel se schimba datele afacerii si sunt alte decizii de luat! mai sunt, pt. unii, si probleme legate de elementul TIMP!

 

 

pe scurt, pt. cei carora le e mai greu sa inteleaga: NU SE SCHIMBA REGULILE IN TIMPUL JOCULUI!

 

e chiar asa de greu de inteles?

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Userul Shout.fender este un neserios si un nesimtit. Ne-am inteles acum 3 saptamani ca imi trimite o pedala (un Boss CS3). Dupa cateva zile a postat un "up" in anuntul sau, ca pedala este inca la vanzare, la un pret mai mic decat cel la care ne-am inteles noi. L-am intrebat ce se intampla, ca doar pedala trebuia sa fie deja in drum spre Cluj. Nu mi-a raspuns. I-am trimis pm-uri ca sa clarificam situatia. Nu mi-a raspuns. La telefon nu raspunde, pe mess nu il gasesc niciodata. Pentru binele vostru, evitati sa aveti tangente cu astfel de oameni neseriosi.

Link to comment
Share on other sites

incep prin a spune ca, in nemarginita mea naivitate, nu m-am gandit ca, si pe forumu' asta, pot da de oameni de c*cat...

povestea e simpla...am gasit un anunt al userului gunz, in care sustinea ca vinde un amplificator. m-a tentat foarte mult pretu', care mi s-a parut destul de mic pentru un amp de 60W...nu prea aveam bani, dar, cum aveam nevoie de o scula cu care sa pot repeta cu tobe si tot tacamu', m-am gandit sa-mi vand procesoru'. am reusit sa-l dau si, in cele din urma, am vorbit cu omu'...m-a asigurat ca nu e nimic in neregula cu scula...buuun...il trimite, ajunge la mine, il scot din cutie, il bag in priza, si...surpriza, ampu' in cauza se comporta cat se poate de ciudat... pe langa bazaitu' insuportabil, difuzoarele baraiau ingrozitor, daca depaseam nivelu' 2-3 de volum...no, f*tu-i. ma uit atent la difuri...erau intacte. nici un defect vizibil la exterior, sau vreo urma de lovituri...

ma bag pe messenger, ma vorbesc cu omu', si, in fine, dupa ce mi-o tot intoarce pe aia cu "e de la reteaua electrica", imi spune ca se intereseaza, ca afla care ar putea fi problema, si ca va plati reparatia...

am vorbit cu el cam acu' saptamani. n-am mai primit vreo veste de la el de atunci, cu toate ca i-am dat vreo 2 mesage, pe messenger si pe forum...

si asa am ramas eu in p*la goala, fara bani, si, pe deasupra, fara scule...

sper ca o sa pot repara ceva la cutia asta de carton, sau, eventual, sa o vand, mai eftin, pentru cabinet si difuri, sau, stiu eu, sa o vand cuiva care ar putea sa o repare...

 

acu', ca am terminat cu vaicareala, le recomand tuturor forumistilor sa fie extrem de atenti daca vor avea de-a face cu acest individ...si sa fie extreeem de precauti cand fac afaceri la distanta, in general...chiar daca treaba merge pe incredere, ca, ma gandesc ca asa ar trebui sa mearga, ca doar suntem oameni de treaba, instrumentisti, si mi s-ar parea de cacao sa ne furam ca porcii, ar trebui totusi ca fiecare sa fie atent...sa se asigure ca totul e in regula, inainte ca pachetul sa fie trimis...

 

sa aveti o zi faina, si...sa fiti feriti de astfel de intamplari :)

Link to comment
Share on other sites

incep prin a spune ca, in nemarginita mea naivitate, nu m-am gandit ca, si pe forumu' asta, pot da de oameni de c*cat...

povestea e simpla...am gasit un anunt al userului gunz, in care sustinea ca vinde un amplificator. m-a tentat foarte mult pretu', care mi s-a parut destul de mic pentru un amp de 60W...nu prea aveam bani, dar, cum aveam nevoie de o scula cu care sa pot repeta cu tobe si tot tacamu', m-am gandit sa-mi vand procesoru'. am reusit sa-l dau si, in cele din urma, am vorbit cu omu'...m-a asigurat ca nu e nimic in neregula cu scula...buuun...il trimite, ajunge la mine, il scot din cutie, il bag in priza, si...surpriza, ampu' in cauza se comporta cat se poate de ciudat... pe langa bazaitu' insuportabil, difuzoarele baraiau ingrozitor, daca depaseam nivelu' 2-3 de volum...no, f*tu-i. ma uit atent la difuri...erau intacte. nici un defect vizibil la exterior, sau vreo urma de lovituri...

ma bag pe messenger, ma vorbesc cu omu', si, in fine, dupa ce mi-o tot intoarce pe aia cu "e de la reteaua electrica", imi spune ca se intereseaza, ca afla care ar putea fi problema, si ca va plati reparatia...

am vorbit cu el cam acu' saptamani. n-am mai primit vreo veste de la el de atunci, cu toate ca i-am dat vreo 2 mesage, pe messenger si pe forum...

si asa am ramas eu in p*la goala, fara bani, si, pe deasupra, fara scule...

sper ca o sa pot repara ceva la cutia asta de carton, sau, eventual, sa o vand, mai eftin, pentru cabinet si difuri, sau, stiu eu, sa o vand cuiva care ar putea sa o repare...

 

acu', ca am terminat cu vaicareala, le recomand tuturor forumistilor sa fie extrem de atenti daca vor avea de-a face cu acest individ...si sa fie extreeem de precauti cand fac afaceri la distanta, in general...chiar daca treaba merge pe incredere, ca, ma gandesc ca asa ar trebui sa mearga, ca doar suntem oameni de treaba, instrumentisti, si mi s-ar parea de cacao sa ne furam ca porcii, ar trebui totusi ca fiecare sa fie atent...sa se asigure ca totul e in regula, inainte ca pachetul sa fie trimis...

 

sa aveti o zi faina, si...sa fiti feriti de astfel de intamplari :)

Link to comment
Share on other sites

incep prin a spune ca, in nemarginita mea naivitate, nu m-am gandit ca, si pe forumu' asta, pot da de oameni de c*cat...

povestea e simpla...am gasit un anunt al userului gunz, in care sustinea ca vinde un amplificator. m-a tentat foarte mult pretu', care mi s-a parut destul de mic pentru un amp de 60W...nu prea aveam bani, dar, cum aveam nevoie de o scula cu care sa pot repeta cu tobe si tot tacamu', m-am gandit sa-mi vand procesoru'. am reusit sa-l dau si, in cele din urma, am vorbit cu omu'...m-a asigurat ca nu e nimic in neregula cu scula...buuun...il trimite, ajunge la mine, il scot din cutie, il bag in priza, si...surpriza, ampu' in cauza se comporta cat se poate de ciudat... pe langa bazaitu' insuportabil, difuzoarele baraiau ingrozitor, daca depaseam nivelu' 2-3 de volum...no, f*tu-i. ma uit atent la difuri...erau intacte. nici un defect vizibil la exterior, sau vreo urma de lovituri...

ma bag pe messenger, ma vorbesc cu omu', si, in fine, dupa ce mi-o tot intoarce pe aia cu "e de la reteaua electrica", imi spune ca se intereseaza, ca afla care ar putea fi problema, si ca va plati reparatia...

am vorbit cu el cam acu' saptamani. n-am mai primit vreo veste de la el de atunci, cu toate ca i-am dat vreo 2 mesage, pe messenger si pe forum...

si asa am ramas eu in p*la goala, fara bani, si, pe deasupra, fara scule...

sper ca o sa pot repara ceva la cutia asta de carton, sau, eventual, sa o vand, mai eftin, pentru cabinet si difuri, sau, stiu eu, sa o vand cuiva care ar putea sa o repare...

 

acu', ca am terminat cu vaicareala, le recomand tuturor forumistilor sa fie extrem de atenti daca vor avea de-a face cu acest individ...si sa fie extreeem de precauti cand fac afaceri la distanta, in general...chiar daca treaba merge pe incredere, ca, ma gandesc ca asa ar trebui sa mearga, ca doar suntem oameni de treaba, instrumentisti, si mi s-ar parea de cacao sa ne furam ca porcii, ar trebui totusi ca fiecare sa fie atent...sa se asigure ca totul e in regula, inainte ca pachetul sa fie trimis...

 

sa aveti o zi faina, si...sa fiti feriti de astfel de intamplari :)

 

 

Cred cã nu ar fi rãu sã-i postezi aici ºi numele ºi eventual id-ul de mess, ca sã-l poatã identifica mai uºor ºi colegii de pe forum. M-am uitat la profilul lui ºi - nada - nu are nimic completat acolo. ªi bãnuiesc cã ar putea sã mai tragã țepe, dacã-ºi face un cont nou, cu alt username.

Link to comment
Share on other sites

din pacate am vazut ca in perioda de criza au inceput sa fie tzepe la ordine zilei, si eu am luat cateva, nah, chesti mici, si este urut sa se intample din astea. Unicul gandul bun pe care lam fata de persoane aceste este ca la fiecare o sa i vina nota de plata, mai devreme, mai tarziu, dar toti o sa avem o nota de plata de platit in functie de atitudine folosita. Cernobill, imi pare rao pentru cele intamplate, dar sa stii ca forumu este oglinda societati, gasesti persoane de traba, gasesti si cine se crede smeker si crede ca poate sa trataza lume cu nerespect. Dar o sa i vina nota de plata si la ei ....stai linistit.

La noi se zice: orice nod ajunge la pieptene inainte sau dupa. Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

cernobill...nume prenume, adresa si ID mess...sa-l vada toata lumea!

eventual du-te si rupe-i capul!

p.s. darkrain si titus :)

 

Subscriu.As mai veni cu o propunere care cred ca ne'ar feri oarecum de oameni de'astia si anume ca adminii sa le stearga conturile si accesul de pe id'urile respective pe forum (sau ceva de genu'..) celor care se dovedesc a fi tepari sau neseriosi.

Link to comment
Share on other sites

tipu asta e din galati??

daca e acelasi despre care vorbim... si eu am luat teapa de la el... am comandat o chitara si sunt pe stoc cu ea...

cam nasol... o dau eu... dar nu mai aduceti chestii pt el, pt ca e neserios!

MieZu

 

Nu stiu cine este ca il fugaream eu in locul tau, daca e din Galati! :)

 

VladimirPavel Super de incredere,am cumparat de la el o pedala Marshall JH1 si mi-a zis ca e noua(nu am crezut) si chiar asa e cum a zis,arata impecabil.

Livrarea a fost corecta (ghinionul meu a fost ca cei de la Fan Curier erau in liber de ziua indragostitilor-cred- si a mai intarziat putin)Data postei era cea stabilita. Deci,RESPECT!

Link to comment
Share on other sites

La fel va zic si eu de userul ,,vomital" care a facut destule magarii + ca si acum are un anunt ca el vinde fender japan, si se vede din POZA ca e reghin :) dar el insista, are si feedback foarte negativ de la un user + ca mi-a trimis si mie un eq si dupa 1 luna incepea sa fasaie sa bazaie, practic trebuia sa nu-l mai folosesc, so atentie si la ,,vomital"! Ar fi bine sa isi ia ban sau ceva, ca a mai avut si pe buna dreptate, i-am mai cerut asta si la Cosu si dark_rain Postul: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=31545

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Propun adminilor sa implementeze un sistem feedback de genul celui de pe ebay, sa fie diferit fata de "user rating". Cred ca ne-ar ajuta foarte mult sa ne ferim de tepe, mai ales ca in ultima perioada vad ca acestea s-au indesit.

 

singura problema ar fi cã ratingul trebuie sa fie dat in urma unor tranzactii reale si nu vendette sau alte fantezii. cred ca asta e mai greu de verificat

Link to comment
Share on other sites

cernobill...nume prenume, adresa si ID mess...sa-l vada toata lumea!

eventual du-te si rupe-i capul!

p.s. darkrain si titus :)

 

hehe...am datele lui pe colet :D

 

[EDIT : Si acolo vor ramane]

 

, si eu sunt in general prins cu facultatea, prin Cluj :)

 

titus si dark_rain, multumesc mult de ajutor :) ...ne mai vorbim pe messenger :D

 

si eu sunt de parere ca ar fi foarte bun un sistem de trader rating, cum am vazut ca au, de exemplu, cei de pe Computer Games Forum...cre' ca ar fi o metoda buna de a ne cunoaste partenerii de afaceri :D

Edited by vektor
date personale fara acord
Link to comment
Share on other sites

Subscriu si eu la initiativa colegilor :)

Macar un "mark of cain" (nu gasesc alt cuvant :) ), un semn in dreptul user-ilor cu feedback negativ , pt. ca sa stim de la inceput ca user-ul respectiv ar putea fi neserios . Cred ca acest lucru ar descuraja astfel de atitudini in viitor .

Le dau dreptate si lui Stratman si alex_omul , faptul ca esti "dus cu vorba" un timp degeaba , te poate incurca foarte tare .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

La fel va zic si eu de userul ,,vomital" care a facut destule magarii + ca si acum are un anunt ca el vinde fender japan, si se vede din POZA ca e reghin :) dar el insista, are si feedback foarte negativ de la un user + ca mi-a trimis si mie un eq si dupa 1 luna incepea sa fasaie sa bazaie, practic trebuia sa nu-l mai folosesc, so atentie si la ,,vomital"! Ar fi bine sa isi ia ban sau ceva, ca a mai avut si pe buna dreptate, i-am mai cerut asta si la Cosu si dark_rain Postul: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=31545

nu a zis nicaieri ca e fender japan sau cine stie ce minunatie... zice ca e marca vintage si cam atat... daca e hora sau nu habar nu am, da nu acuza omu de chestii pe care nu le-a zis(cel putin pe threadul respectiv)

Link to comment
Share on other sites

nu a zis nicaieri ca e fender japan sau cine stie ce minunatie... zice ca e marca vintage si cam atat... daca e hora sau nu habar nu am, da nu acuza omu de chestii pe care nu le-a zis(cel putin pe threadul respectiv)

ce a spus el pe chat si a fost interesat si Rares Totu? Squier Japan Vintage nush ce...si nea junkie si el i-au cerut poze, a postat si pe xbass la fel.....Se refera la aceiasi chitara.Nu a mai zis nimic, s-a facut ca ploua.

Link to comment
Share on other sites

Victor-Avatar nota 10. Am luat o ghitara de la el si totul a decurs conform planului.

 

 

La fel, multumiri pt Dennis. Ce am vorbit a ramas vorbit, si la data fixata omul a venit exact cum a promis. Deci Denis=CUMPARATOR SERIOS

 

La fel userul Uadafack - i-am trimis la Iasi un Schecter Exotic Star, si omul a platit cum a ajuns, fara nici o problema sau intarziere. Deci CUMPARATOR SERIOS.

 

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.