www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Victor Wooten A Ales Hartke


Guest Calin

Recommended Posts

Si sigur are instalatia electrica pe lampa, pentru faruri are iesire la 16 ohm, iar aprinderea este tranzistori cu germaniu. Cam nasol...

Noah, dacã totuși alege un 2T, are pedalã de kickstart și trebe musai sã treacã la 800 2T full sintetic. Și atunci o sã spunã adio la Hartke. :)

Link to comment
Share on other sites

Ca idee asa ... topicul asta nu demonstreaza decat .. cat de lipsiti de ... sunt unii oameni... vorba ceea... ce-a zis volpea la arici...

 

sti tu bine ce-a zis :) ''felicitari'' pt topic :) .nu vad ce legatura are Florin aici...imi explicati si mie ca-s mai greu de cap.ms

Edited by steve morse
Link to comment
Share on other sites

sti tu bine ce-a zis :) ''felicitari'' pt topic :) .nu vad ce legatura are Florin aici...imi explicati si mie ca-s mai greu de cap.ms

 

Concurenra dom'le concurenta. Florin importa Warwick in Romania, Calin Hartke. Relatiile directe dintre cei 2 nu le cunosc, poate a fost aruncata in gluma remarca aia sau poate a fost o polita mai veche pe care noi nu o cunoastem si intelegem.

Link to comment
Share on other sites

Ha...personal am incercat si W si HK, am si cumparat una din ele...cunoscatorii stiu diferenta. Sa nu credeti ca amp-ul si cabinetele pe care canta Wooten sunt identice cu cele de pe raftul lui Calin. Aceeasi chestiune si la preamp-ul lansat de Marcus Miller, cu cel de pe raftul cui l-o vinde, mai ales ca in 700 eur are o gramada de minuni incluse. Marketing...Bafta la vanzare!!! :)

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

Victor Wooten o sa vina in Romania, pentru un workshop M&C ( demonstratie probabil, cu workshop-ul e mai greu... nu sunt amatori, asta v-o spun din experienta celor trei ani de M&C Musical Workshop ) candva in Iulie 2009 si o sa cante pe sculele puse de noi la dispozitie, adica de serie. Povestile sunt pentru copii...

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Ha...personal am incercat si W si HK, am si cumparat una din ele...cunoscatorii stiu diferenta. Sa nu credeti ca amp-ul si cabinetele pe care canta Wooten sunt identice cu cele de pe raftul lui Calin. Aceeasi chestiune si la preamp-ul lansat de Marcus Miller, cu cel de pe raftul cui l-o vinde, mai ales ca in 700 eur are o gramada de minuni incluse. Marketing...Bafta la vanzare!!! :)

 

Imi pare rau ca te dezamagesc, sunt identice! Nu va mai ascundenti performantele muzicale prin lipsa echipamentului! Profesionistii repeta cel putin 6 ore pe zi! Inclusiv de Craciun, Paste, Zi Onomastica sau dupa o noapte de betie! Au impresar pentru performing ( lovele! ) Chestia cu sculele pe care canta este ultimul amanunt din schema! Ca sa fac o gluma proasta: sa nu fie Gross... :)

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Si ce legatura are Grosmann pe acest topic pot sa stiu si eu ? Eu cant pe un bass Grosmann care suna mult mai bine decat multe alte bassuri in aceeasi categorie de pret...Printre ele incluzand si Ibanez, Shecter, Yamaha(de asta nu sunt prea sigur), Fender etc. Deci nu va mai luati de om asa din principiu . THE MIKE HAS SPOKEN !!!

 

 

Ps : Si daca nu ma credeti intrebati orice profesionist diferenta dintre Hartke, WW, Trace Elliot , Kustom si etc.. Va va zice exact care e ...nu zic ca sunt scule proaste hartke dar fiecare cabinet amp si etc are caracter si voce diferita . Fiecare cu gusturile lui .

Edited by PUNKMANIA
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Nasol pentru Florin, sau pentru Victor Wooten? Poate a avut si saracul Wooten un moment de blackout :)

 

Meseriasii aia mari de tot canta fie pe Gallien Krueger fie pe Ampeg. Sau pe Glockenklang, daca jazzuie.

Aia care vor neaparat slapuri si carnatareala pe bass si un sunet bine definit pe mediile inalte(care, fie vba intre noi, ce are de cautat pe partitura de bass?) mai aleg si Hartke, pt transient attack si mambrana aia de alu. Dar soundul nu are niciodata plinatatea Ampegului sau distributia frumoasa pe frecvente a lui GK.

Hai sa lasam biserica in sat, huh?

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Cabinetele pe care canta Wooten (el nu vorbeste de headuri in clip, ci doar de cabinete) NU sunt celebrele cabinete de 250 de Euro Hartke XL etc. despre care chiar Wooten zice ca au un "harshness" ce NU I-A PLACUT! Sunt cabinete noi, aparute recent, nu chiar ieftine (599 EU - 4x10"), care (am ascultat unul de cateva ori, chiar si cu head Behringer + SansAmp) chiar suna bine, poate fi si cald, poate fi si cu multe inalte. Va rog ascultati in clip ce zice Wooten despre ideea de endorsment / colaborarea cu Larry Hartke si aveti acolo toate argumentele necesare. Wooten este un tip foarte sincer, deci chiar nu cred ca "canta pe "scula cui cotizeaza mai mult"", nu e genul sa faca asta. Wooten locuieste intr-o cabana de lemn.

Headurile alea Hartke 3500 sunt oribile (pentru mine), merg bine la rock sau alte muzici galagioase, dar in experienta mea nu suna deloc bine. Preampul pe lampa e foarte murdar, iar solid state e foarte agresiv, cabinetele la fel, foarte grohaitoare, ma rog, asta am observat eu.

Wooten va canta pe Hydrive ce o sa fie si in magazine, repet, NU e cab de 250 de euro. E o tehnologie noua (un hibrid de con de carton / aluminiu). Poate lui Wooten chiar i-a placut ce iese de acolo, el fiind fan de multe inalte, si bassuri pline, poate chiar e pentru el.

Asta vara am stat de vorba cu Anthony Wellington la Garana, si vorbisem ca el (Anthony) este endorser Aguilar, si am intrebat daca nu trece si Vic pe Aguilar, sau ramane pe Ampeg, si Anthony mi-a zis ca Victor inca nu s-a decis, inca incearca si cauta sa vada ce-i place...

Just my 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

Da, VX se numeau alea, nu XL... un 4x10" VX costa 285 Euro, XL 345 Euro, si HyDrive: http://www.thomann.de/de/hartke_hx410_hydrive.htm

Nu fac reclama la nicio firma, vreau doar sa arat ca e vorba de alta mancare de peste...

Link to comment
Share on other sites

+1 :)

 

 

 

Dap. Si eu am folosit la repetitii un head Hartke 3500a impreuna cu un cabinet Hartke VX410 (4x10"), apoi cu un Crate (4x10"), si chiar nu imi place cum suna. Volum, galagie, nu are subtilitate.

 

Wooten se pare ca a ales HyDrive care sunt cu totul alta mancare de peste. Unde repetam noi este un head 3500 cu HX410 (HyDrive 4x10) si suna bine. Probabil ca cea mai mare "vina" o are cabinetul, sincer nici mie nu imi place in mod deosebit 3500-le, dar este cat de cat ok, in schimb cabinetul suna genial, are atacul acela specific difuzoarelor pe aluminiu si caldura conului de hartie (carton).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.