www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Cumparat D'addario Si Sint Nervos


George
 Share

Recommended Posts

eu am luat D'addario EXL Jazz de la standul music E-store din muzica (ala cu muzicute hohner) cu 270 roni...

nu am avut probleme pana acum cu ele.

intr-adevar saptamana trecuta am rup 2 corzi ca disperatu la un set de 12 dar aveau pe putin 2 luni (deh... criza financiara)

 

si tin minte ca am mai luat parca de la guitar shop d'addario si le-am rupt cu benduri.

am mai vazut intr-un post de la Karpi ca avea probleme cu d'addario din romania.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

uinde ai gasit D'Addario asa ieftine ?

 

pai stiu ca la guitar shop si sus la muzica sunt la 20 sau 22 de roni....

 

INSA nimeni nu aduce corzi mai mari de .10.... n-am vazut asa ceva... cand le zic de corzi de 12 ma-ntreaba daca sunt pt acustica... asa ca daca la ei am gasit (chiar daca mai scump) gauge-ul pe care il voiam acum... l-am luat.

 

mai aduc GHS, care-s ok alea de 10, , insa de 11 au doar d-alea zakk wylde cu 72 ultima coarda.. care mi-ar indoi grifu ca pe arc daca as baga-o in standard.

 

iar la grosmann mi-e sila sa ma duc ca nu stiu niciodata daca e deschis sau nu si pierd timp

Link to comment
Share on other sites

Ultima data cind am rupt o coarda a fost acum vreo 6-7 ani. Si totusi e a 2-a oara intr-o saptamina cind mi se rupe Mi subtire in timp ce o acordam la pitch. E prima data cind cumpar D'addario si la amindoua seturile mi s-a rupt coarda. Coincidenta sau nu?

 

ªi eu am pãțit cu D'addario (Extra Light... sau ce scria) tot cu coarda Mi, când am acordat-o dupã ce am schimbat corzile... De atunci iau corzi ieftine (nu fac bani din muzicã, nici nu sunt profesionist). Nici alea pe care scria D'addario nu au fost scumpe, dar sunt ºi mai ieftine... Poate am fãcut eu ceva prostie de s-a rupt, deºi nu a fost prima datã când am schimbat corzile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
D'addario sunt cele mai proaste corzi pe care l-am cumparat DIN ROMANIA. Nu am incercat sa iau si din alte parti pentru ca am fost dezamagit.

 

ai incercat Belson?

D'Addario sunt bune, chiar foarte bune (daca chitesti orginiale, este posibil sa se fi infiltreat niste pachete contrafacute :) )

 

pai stiu ca la guitar shop si sus la muzica sunt la 20 sau 22 de roni....

 

INSA nimeni nu aduce corzi mai mari de .10.... n-am vazut asa ceva... cand le zic de corzi de 12 ma-ntreaba daca sunt pt acustica... asa ca daca la ei am gasit (chiar daca mai scump) gauge-ul pe care il voiam acum... l-am luat.

 

mai aduc GHS, care-s ok alea de 10, , insa de 11 au doar d-alea zakk wylde cu 72 ultima coarda.. care mi-ar indoi grifu ca pe arc daca as baga-o in standard.

 

iar la grosmann mi-e sila sa ma duc ca nu stiu niciodata daca e deschis sau nu si pierd timp

 

in vaslui, in set de corzi D'Addario costa de la 25 RON in sus

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc de vreo 3 ani pentru electrica doar D'Addario si nu am avut niciodata nici o problema...nu am rupt nici o coarda in astia 3 ani, si fac benduri de 1 ton jumate si chiar 2 destul de frecvent...nu stiu ce sa zic... :)

Link to comment
Share on other sites

Le-am luat de la Muzica de la etaj. Am ajuns chiar cind desfaceau coletele cu corzi noi, si patronul anunta ca s-au ieftinit drastic, la 20 RON setul. Eu am luat, ca mi s-a parut pret bun, dar se pare ca nu mi-a ajutat. La Ernie Ball ridic chitara de corzi si nu se rup.

drastic??? La muzikia in tm sunt 17 ron

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc de vreo 3 ani pentru electrica doar D'Addario si nu am avut niciodata nici o problema...nu am rupt nici o coarda in astia 3 ani, si fac benduri de 1 ton jumate si chiar 2 destul de frecvent...nu stiu ce sa zic... :)

 

la asta cu benduri depinde si stilul de panatie... unii sunt mai agresivi si le rup des.

 

LE dom'le ce diferente de preturi...

si in Satu Mare am dat 30 de roni aproape pe un set... tot d'addario... nush de ce am cumparat... mi s-a parut mie ca am vazut ca era colorat altfel ambalajul... i ... :)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

am luat si eu un set(nu mai stiu de care...acum ceva timp)

 

s-a "rupt" mi-ul subtzire...de fapt s-a desprins de la capatul corzii...de la chestiutza aia pe care e innodata coarda.Vazand asta...avand repetitie...am innodat coarda de chestiutza si am pus-o la loc pe chitara:)erau aduse de pe thomann

Link to comment
Share on other sites

Le-am luat de la Muzica de la etaj. Am ajuns chiar cind desfaceau coletele cu corzi noi, si patronul anunta ca s-au ieftinit drastic, la 20 RON setul. Eu am luat, ca mi s-a parut pret bun, dar se pare ca nu mi-a ajutat. La Ernie Ball ridic chitara de corzi si nu se rup.

 

Nu mai cumpar d'addario cat traiesc! Am schimbat doua seturi consecutiv: la primul s-a rupt mi-ul cand le-am pus, la al doilea am rupt sol-ul in prima saptamana. Traisca Ernie ball ! Din astea n-am rupt niciodata si am avut o gramada de seturi de diferite grosimi de la 9 la 11.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat cu D'addario astea. Intr-un timp faceau corzi foarte bune.

 

Ca si gluma, imi amintesc de primul meu set de D'addario, acum muuulti ani (venind dupa Belson) si parca imi pusese Dumnezeu mana in cap.

 

In timp, am incercat peste 20-30 de tipuri de seturi, si D'addario nu se afla nici macar in Top10 preferinte (vorbesc exclusiv de corzi de electrica). S-au prostit se pare.

 

Insa la flatwound si inca unele de acustica, sunt inca buni.

 

Din fericire, avem o diversitate foarte buna de unde putem alege (ma rog, pentru cei care nu se opresc niciodata din cautari si care stiu si la cine :) sa apeleze)

 

Asa ca, la cat mai putine corzi rupte!!!

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc D'addario de mult timp, fãrã probleme...

Le schimb dupã 3 concerte ºi/sau o sãptãmânã.

Am rupt vreo douã corzi (mi subțire) doar când am trecut de 3 concerte ºi le-am tot frecat cu schimbatul de acordaj din standard în open G.

 

... bine, la mine MIul e de 12, deci probabil mai rezistent.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc D'addario de mult timp, fãrã probleme...

Le schimb dupã 3 concerte ºi/sau o sãptãmânã.

Am rupt vreo douã corzi (mi subțire) doar când am trecut de 3 concerte ºi le-am tot frecat cu schimbatul de acordaj din standard în open G.

 

... bine, la mine MIul e de 12, deci probabil mai rezistent.

faza e urmatoarea:

 

Mi-ul de 9 si d 10 se taie la cheite...eu am luat alte cheite si nu prea mai face asta...

 

Cel de 12 nu face asta deloc pt ca pur si simplu e prea gros. Cand faceam nut-ul de os si tot strangeam sau destrangeam sa il pilesc sa fie coarda mai jos, atunci s-a taiat la cheita...e clar.Corzile nu sunt proaste, cheitele sunt ascutite si se taie...la unii da la unii nu.Eu m-am jucat una intruna cu aia d 9, am strans si destrans d cel putin 20 d ori deabia atunci s-a taiat(destrans COMPLET aproape, pana sa fie foarte loose)

Link to comment
Share on other sites

D'addario mie mi s-au parut cele mai proaste corzi "de firma" de pe piata romaneasca(vorbesc de cele de electrica). Inclin sa cred ca nu sunt originale, am avut si aduse din SUA si au fost mult mai rezistente in timp, cele luate din Romania s-au rupt si si-au pierdut tonul foarte repede. Tot Ernie Ball raman un deal excelent sau unele modele de GHS iarasi mi s-au parut interesante.

Link to comment
Share on other sites

Ultima data cind am rupt o coarda a fost acum vreo 6-7 ani. Si totusi e a 2-a oara intr-o saptamina cind mi se rupe Mi subtire in timp ce o acordam la pitch. E prima data cind cumpar D'addario si la amindoua seturile mi s-a rupt coarda. Coincidenta sau nu?

Da am patit si eu , si inca la corzi puse proaspat .A doua zi la concert nu aveam curaj sa fac benduri si sa trag de vibrator ,nu am dus numai Strat-ul si nu veam chitara de schimb .E de groaza.

Cu alta ocazie Super Bullet ..cum le-am pus dupa ce am acordat si vroiam sa intind coarda cu vibratorul ...paccc si a cazut "bullet"-ul de la capatul corzi ...una dupa alta la Mi si la Si ..

 

Am mai patit cu Keiper si cu Vintage , fluturasi ce tin coard jos pe heradstock aveau muchia taioasa si au "taiat" coarda , exact cum spune @archangele in legatura cu cheile .Trebuie slefuite muchiile si problema ar fi rezolvata in aceste cazuri.

 

Eu de obicei foloseam corzi Reghin Mi Mi si Si in loc de Mi Si Sol de la garniturile originale si erau foarte rezistente .

Acum trebuie sa rog careva prieten sa-mi cumpere un sac de ele in alt oras caci la Timisoara sa desfiintat magazinul Muzica , unde se comercializau instrumente si corzi Reghin.

trebuie sa ma interesez poate mai este undeva magazin care are corzi reghin.

4 Lei o coarda la bucata iar Reghin costa 1 Leu , si pot sa schimb cum incepe sa falseze .

 

cred ca acele corzi care s-au rupt au fost "zgariate", lovite , deformate in acel loc se rupe .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

D'addario mie mi s-au parut cele mai proaste corzi "de firma" de pe piata romaneasca(vorbesc de cele de electrica). Inclin sa cred ca nu sunt originale, am avut si aduse din SUA si au fost mult mai rezistente in timp, cele luate din Romania s-au rupt si si-au pierdut tonul foarte repede. Tot Ernie Ball raman un deal excelent sau unele modele de GHS iarasi mi s-au parut interesante.

Da, atunci trebuie sã menționez cã eu am folosit doar D'addario aduse din SUA, cu astea din RO nu am nicio experiențã.

Link to comment
Share on other sites

D'addario sunt cele mai proaste corzi pe care l-am cumparat DIN ROMANIA. Nu am incercat sa iau si din alte parti pentru ca am fost dezamagit.

 

Va mai dau o firma de corzi de care o sa fug cu 4 picioare: SIT cica is tot USA si numele vine de la Stay In Tune; dar e cam greu sa stay in tune cand ti se rup corzile intro veselie :) )

 

Am mai patit cu Keiper si cu Vintage , fluturasi ce tin coard jos pe heradstock aveau muchia taioasa si au "taiat" coarda , exact cum spune @archangele in legatura cu cheile .Trebuie slefuite muchiile si problema ar fi rezolvata in aceste cazuri.

 

Nu cred (cel putin in cazul meu) ca e de vina chitara; e foarte ciudat ca doar la d'addario si la sit am patit asta pe 3 chitari diferite. Si seturi de Earnie ball am avut o gramada (probabil zeci) si nu am patit nici macar o data sa se rupa asa, deci tind sa cred ca totusi corzile sunt de vina,

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Tind sã cred cã problemele vin de la corzile cumpãrate din România. Chitara mea a venit din USA cu D'addario și corzile au fost exemplare: foarte prietenoase cu deștele, și-au menținut sound-ul, au rezistat fizic mult timp și nu s-au rupt. Am încercat și douã seturi de aici: nici nu se comparã. :)

E cam loterie sã prinzi un set de corzi bun. La un moment dat eram obsedat de GHS Progressives, dupã ce am încercat un set cumpãrat de la importatorul oficial. Minunea n-a ținut decât un set, urmãtoarele douã fiind sub orice criticã. Dezamãgitor!

Singura coardã care mi s-a rupt de trei ani încoace a fost un Mi subțire dintr-un set de Ernie Ball, care a cedat la câțiva centimetri de bridge. Ghici de unde au fost cumpãrate... :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Pai baieti, eu la inceput i-mi aduceam corzi de acasa, tot daddario, si mergeao BETONE. Dupa aceea am vazut ca le gaseam aici si le am cumparate, PAI, ce sa mai, am studiat imbalaj 10 minute pentru ca prima impresia a fost ca erao facatura. Clar, nu sti ce, dar ceva in neregula este, mi sa rupt MI la una si SOL la alta (culme, sol, se rupese pe langa biluta de fier), putea sa se intample, dar nu dupa 1 zii. Acu find producator imi do seama ca oricare fima care produce are rebuturi si 'SCELTA A DOUA' impreuna cu produs de calitate antai. De obicei firme vand aceste prduse 'SUB' cost pentru a recupera costurile de productie (acest ar esplica de ce preturile au crolat brusc....) si in piate de est europa unde inca 'MERGE' nah! Cred, parere mea ca este un lot prods cu defect care in loc sa fie distrus a fost introdus pe piata. Sa mai facut si cu altele.

Cu acest nu judec vanzatorilor de aici, poate sunt nevinovati, poate i a fost vandut un produs la prez obisnuit defectos pe care ei lau bagat la vanzare nestuitori....si asta este o ipoteza.

Lasand ipoteze la o parte faptul cert este ca corzile aceste au probleme si ca am mers la magazin, eu, client fidel daddario, si am luar elixir, care merg de rupe si nu mi sa rupt nimic.

Gandul meu apropo de...numai bine si merci.

PS. uitasem...preturi crollate? si asta este o blasfemie...la torino este un set 4 euro...asa ca, suntem inca scumpi fata de europa...si nu numai la corzi din pacate. Numai bine

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

Ernie Ball sunt o varianta calitate/pret destul de buna.

Am patit si eu chestia cu D'addario. Tot cu coarda mi. Probabil ca e vorba de lot.

Eu folosesc Elixir Nanoweb .010 - .046 pe chit electrica. Sunetul lor e pe gustul meu si chiar tin mult mai mult decat alte branduri. Cam scumpe, da' numai bune pt lenesi :) . Le schimb mult mai rar pt ca isi mentin sunetul si nu ruginesc. Par insa cam tari si neflexibile dupa ceva folosire.

Link to comment
Share on other sites

Dar vad ca s-a dezlantuit lumea cu D'addario astea.

 

Hai sa fim obiectivi: mai sunt si alti producatori (nu neaparat cu renumele daddario ernie ball, dunlop) care mai dau kix cuunele loturi, si care sufera si ei de globalizare.

 

Nu uitati ca Mexicul e foarte aproape de SUA, si cred ca fara sa stim noi, muuulte sa fabrica acolo ...si vin sub forma bruta in USA unde sunt ambalate, etichetate, stampilate cu "made in USA".

 

Noi consumatorii finali nu prea stim adevarul gol-golut, ne "incredem" intr-un brand sau altul, ceea ce nu e rau, dar ar fi interesant sa aflam ca furnizorii de materie prima catre marile companii sunt cam aceeasi. Cine stie ...

 

Si inca un principiu, alaturi de reducerea costurilor: corzile sunt facute ca sa se rupa, ca sa iei altele!! iar producatorii respecta su sfintenie acest principiu de baza.

 

Hai s-aveti un ton bun!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.