www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

vad cumva un boss ce-1 acolo? :)

 

Daaaa, e comoara mea. Nici nu pot sa-ti inchipui cum am facut rost de el, a fost o minune!

Daca ma crezi, mai are si acum folia protectoare.

E ca si nou, si are aproape 30 de ani!

 

 

in ce amp bagi toate alea?! :) ...a si, cum ii eq-ul ala mxr?

 

Despre amp:

Nu am vrut sa zic nimic deocamdata, dar daca tot ai intrebat, hai sa zic: de cateva zile ma bucur de sprijinul unei firme germane numita Vintage Amp (as putea sa zic ca sunt endorser, insa o sa vorbim alta data despre cum merge treba cu endorsementul).

Cel care le construieste este Jürgen Rath, un tip deosebit de misto si priceput, care a lucrat si lucreaza numai pentru "heroes" cum ar fi Blackmore si multi altii.

 

Mi-a facut o statie unicat, un combo de 60w. Tot el a facut si conceptul pedal board-ului, urmeaza acum sa mi-l construiasca.

Sunt foarte bucuros ca ma ajuta cu tot ce am nevoie, avand in vedere ca nu lucreaza pentru publicul larg. Statia este incredibila, o sa-i fac si un review in curand.

 

Despre EQ:

Am avut EQ-ul "normal" de la MXR, insa i l-am facut cadou in vara prietenului meu Andrei Balasa, cu ocazia implinirii varstei de 13 ani. Cand m-am intors in Germania am vrut sa-mi iau altul la fel, insa trebuia sa astept cam 3 saptamani. Deoarece EQ-ul KFK era direct disponibil, l-am incercat, mi-a placut si l-am luat pe loc. Nu e nicio diferenta intre ele, sunt foarte bune ambele. KFK are 2 iesiri, dar nu cred ca o sa am vreodata nevoie de acest feature.

 

Eu m-am obisnuit inca de la inceput sa cant cu EQ, mi-am dat repede seama ce diferenta e intre un sound normal si unul cu EQ. Dupa parerea mea, orice efect sau statie ai avea, nu suna c**os fara un EQ, abia atunci isi da drumul si arata tot ce poate.

Link to comment
Share on other sites

Daaaa, e comoara mea. Nici nu pot sa-ti inchipui cum am facut rost de el, a fost o minune!

Daca ma crezi, mai are si acum folia protectoare.

E ca si nou, si are aproape 30 de ani!

 

cred ca te-ai dat baldabac peste cap pana l-ai gasit :) ce minunate erau pedalele pe vremea aia.....

 

 

ontopic:

post-4550-1195589414_thumb.jpg

 

chitara maestrului, si chitara studentului :)

Link to comment
Share on other sites

@Ontz "cred ca te-ai dat baldabac peste cap pana l-ai gasit"

E foarte offtopic, insa trebuie sa-ti povestesc cum am facut rost de el.

 

In anul 1992 (!) mi-a spus un cunoscut din Resita (Costi Iorga il stie, e vorba de Rocco) ca a primit niste scule din Germania si vrea sa le vanda, sa vin sa vad daca ma intereseaza ceva. Vorba lunga saracie: printre ele era si acest efect, care evident nu stiam pe atunci cat valoreaza. Am cantat ceva timp pe el, apoi am trecut pe alte scule si l-am pierdut din vedere. Dupa ce a stat 10 ani in lada mea cu scule, am zis sa-l incerc, ca sa vad daca mai functioneaza. M-a dat pe spate, evident. Si inca ceva: de cand cu ebay-ul am aflat cat valoreaza jucaria!

 

@Teckus

Nu, Mr. Hector e bine-mersi! E un amp care imi place foarte mult si sunt foarte bucuros ca l-am cumparat, insa nu puteam sa renunt la oferta asta poate unica.

 

@Ilun

Chiar te-ai uitat? Tare! Nu credeam ca se uita cineva la ce scriu eu acolo. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

OK, o chitara, ceva? :)

 

In fiecare zi, cand vad post nou la threadul asta, imi canta inima, mai vad o chitara...ceva. :)

Cand colo, tot despre statii vorbiti.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok
2) De ce este o banda neagra peste dozele chitarelor din dreapta? Are si alt rol decat cosmetic?

 

Dimebag Darrel folosea banda adeziva pe marginea dozelor pentru a nu agata in ele corzile cand abuza Floydul... Posibil si aici sa fie la fel.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
Dimebag Darrel folosea banda adeziva pe marginea dozelor pentru a nu agata in ele corzile cand abuza Floydul... Posibil si aici sa fie la fel.
Cam asa ceva. Ma trezesc mai tot timpul cu prima coarda agatzata de doza. E stresant ca la "main guitar" sa-ti faca fitze in concert, asadar am hotarat sa-mi pun scotch.
Adi, daca vrei sa vinzi RGT320-u sa-mi dai un telefon B)
Domnu' Jackson, am pus poza respectiva ptr ca am vazut topicu' cu pricina si nu ptr ca as vinde ceva.In plus Dvs beneficiati de super discount d la firma. Parerea mea...Cele bune ! ;)
Impresionanta colectie de chitare Ibanez :) Am doua nelamuriri :1) Ce model este basul acela? (in poza nu se distinge mare lucru)2) De ce este o banda neagra peste dozele chitarelor din dreapta? Are si alt rol decat cosmetic?
SR 506. Cel mai bun bas pe care l-am avut ! Suna bestial si super echilibrat ptr fiecare coarda in parte. Nerecomandat ptr slap, recomandat ptr Jaco's addicted fans.Rolul cosmetic e ptr Andreea Balan... sau Banica.( si ptr el...si ptr ea) :(
i'll go for the Universe
Si io la fel ! :)
Sa-ti traiasca...ce mult sunt dragele de ele.
Bigamismul salveava RomaniK ! :) Edited by Adriani
Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
daca stau bine sa ma gandesc... nu mi-ar strica un tele :)

 

Nice gear Adi :) ... pui la bataie si o poza cu restul sculelor? (amp-uri, pedale)

Multumesc, sigur ca da. In curand va fi gata noul meu site www.manolovici.ro, cu info. diverse, inclusiv cu o rubrica gear. Mai ai putintica rabdare. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Domnu' Jackson, am pus poza respectiva ptr ca am vazut topicu' cu pricina si nu ptr ca as vinde ceva.

 

Ziceam si eu asa... pe viitor. Intotdeauna prefer una cantata :)

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Fain stratul,bun,bun... dar daca nu iti iei si un tele negru ca sa se asorteze cu restul nu ai rezolvat nimic :)B):):) .

 

cred ca as merge mai degraba pe un tele crem, mexican la care o sa fac upgrade de neck american cand o sa imi permit... faza e ca stratul asta, comparativ cu un strat mexican tot cu maple neck nu suna la fel de spart deci nu prea pot sa obtin un ton apropiat de tele cu el. :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.