www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Science Fiction/fantasy


Metabog
 Share

Recommended Posts

Avem cititori pe-aici? Care sunt autorii si cartile voastre preferate?

 

Pe partea Sci-Fi, autorii mei preferati sunt Philip K. Dick, Arthur C. Clarke, Frank Herbert, Orson Scott Card. Cam standard, dar astia imi plac cel mai mult. :)

 

Cred ca cea mai geniala serie de carti SF pe care am citit-o a fost seria Rama de Arthur C. Clarke. Mi-a placut Jocul Lui Ender si seria care a urmat, si multe de carti de Philip K. Dick (Ubik in special).

 

Pe partea de fantasy, Tolkien obviously, am fost mare fan la un moment dat pana am descoperit autori mai noi. Acum imi plac mult R.A. Salvatore si Terry Pratchett.

Harry Potter mi-au placut, desi s-ar zice ca sunt pentru copii. Mie mi s-au parut din ce in ce mai bune, iar ultimul a fost de-a dreptul infricosator.

 

Dar cred ca cea mai tare serie fantasy a fost Elfquest, desi au fost graphic novels/comics. Genial. :) Am citit intr-una in ultimele zile si sunt total dependent.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Avem cititori pe-aici? Care sunt autorii si cartile voastre preferate?

 

Pe partea Sci-Fi, autorii mei preferati sunt Philip K. Dick, Arthur C. Clarke, Frank Herbert, Orson Scott Card. Cam standard, dar astia imi plac cel mai mult. :)

 

Cred ca cea mai geniala serie de carti SF pe care am citit-o a fost seria Rama de Arthur C. Clarke. Mi-a placut Jocul Lui Ender si seria care a urmat, si multe de carti de Philip K. Dick (Ubik in special).

 

Pe partea de fantasy, Tolkien obviously, am fost mare fan la un moment dat pana am descoperit autori mai noi. Acum imi plac mult R.A. Salvatore si Terry Pratchett.

Harry Potter mi-au placut, desi s-ar zice ca sunt pentru copii. Mie mi s-au parut din ce in ce mai bune, iar ultimul a fost de-a dreptul infricosator.

 

Dar cred ca cea mai tare serie fantasy a fost Elfquest, desi au fost graphic novels/comics. Genial. :) Am citit intr-una in ultimele zile si sunt total dependent.

 

Pratchett e nemaipomenit. Mai am vreo 3 carti din seria Discworld si deja ma gandesc ca dupa ce le termin o iau de la inceput.

 

La SF imi place mult de tot Asimov. Si ar mai fi Arkadi si Boris Strugatki (nu stiu exact cum se scrie numele) despre a caror carte Calauza am auzit lucruri foarte bune si pe care imi propun sa o citesc de mult. Aaa, si Stanislaw Lem (din nou sper ca nu i-am pocit numele) cu Solaris.

Link to comment
Share on other sites

Pratchett e nemaipomenit. Mai am vreo 3 carti din seria Discworld si deja ma gandesc ca dupa ce le termin o iau de la inceput.

 

La SF imi place mult de tot Asimov. Si ar mai fi Arkadi si Boris Strugatki (nu stiu exact cum se scrie numele) despre a caror carte Calauza am auzit lucruri foarte bune si pe care imi propun sa o citesc de mult. Aaa, si Stanislaw Lem (din nou sper ca nu i-am pocit numele) cu Solaris.

 

Calauza (sau Picnic la Marginea Drumului) e tare de tot. E o poveste destul de intunecata si gri, insa. Foarte atmosferica.

 

Asimov am tot incercat sa citesc fortat, dar probabil nu imi place stilul lui. Recunosc ca a avut o foarte mare influenta, si am vazut cateva videouri in care vorbea despre poluare si viitorul rase umane si mi s-a parut tare de tot. Mare om, alaturi de Carl Sagan. Mi-a placut insa Zeii Insasi.

Link to comment
Share on other sites

Asimov am tot incercat sa citesc fortat, dar probabil nu imi place stilul lui.

Daca vreodata ai chef sa mai incerci iti recomand I, Robot. Daca incerci sa nu te gandesti la Will Smith (eu cel putin n-am vazut filmul dar n-am citit recenzii bune) cartea poate fi chiar interesanta si e usor de citit. Se compune de fapt din mai multe povestioare legate de inteligenta artificiala. Insa ce mi s-a parut superb de la Asimov a fost Trilogia Fundatiei.

Link to comment
Share on other sites

Asimov are niste scrieri superbe ce le poti citi ignorand aspectele SF. Exista un bun simt si o logica ce uneori care te poate face sa exclami "pai da ma nene asa ziceam si eu". E genial modul in care se leaga fundatia de seria robotilor.

La Orson Scott card am renunat dupa 3 carti. Daca Jocul lui Ender a fost bun si "Vorbitor in numele mortilor" a fost ok, Xenocid e o mizerie crunta. Am avut mare satisfactie cand am reusit in sfarsit sa o termin.

 

Pe parte amuzant-o-sf mi se pare foarte buna seria de 5 volume "Hitchhikers guide to the galaxy" de Douglas Adams

 

Ma fericeste si pe mine cineva cu "Picnic la marginea drumului" ? Pe baza ei a facut Tarkovski un film si mai tarziu (acu 2 ani) au facut niste ucrainiei un joc pe pc bestial (Stalker).

Link to comment
Share on other sites

Asimov are niste scrieri superbe ce le poti citi ignorand aspectele SF. Exista un bun simt si o logica ce uneori care te poate face sa exclami "pai da ma nene asa ziceam si eu". E genial modul in care se leaga fundatia de seria robotilor.

La Orson Scott card am renunat dupa 3 carti. Daca Jocul lui Ender a fost bun si "Vorbitor in numele mortilor" a fost ok, Xenocid e o mizerie crunta. Am avut mare satisfactie cand am reusit in sfarsit sa o termin.

 

Pe parte amuzant-o-sf mi se pare foarte buna seria de 5 volume "Hitchhikers guide to the galaxy" de Douglas Adams

 

Ma fericeste si pe mine cineva cu "Picnic la marginea drumului" ? Pe baza ei a facut Tarkovski un film si mai tarziu (acu 2 ani) au facut niste ucrainiei un joc pe pc bestial (Stalker).

 

Are niste glume nemaipomenite, tipic englezesti. Chestii de genul: "the spaceships stood in the air in the same way that brick's don't" ma fac sa rad si acum la mai bine de-un an de cand am citit cartea.

 

Ti-as imprumuta eu Calauza dar din pacate ajung in tara abia prin martie 2009. Daca cumva ai rabdare pana atunci...cu cea mai mare placere.

 

Legat de filmul lui Tarkovski, incerc de mult itmp sa fac rost de el dar n-am reusit. Am facut rost dupa lungi cautari de Solaris (filmul, regizat tot de Trakovski) dar din pacate n-am avut rabdare sa ma uit la tot. Mi s-a parut prea static. Stiu ca de joc citeam acum cativa ani in revista Level dar am inteles ca nu e foarte legat de carte, desi are tot ceva de-a face cu Cernobil. In plus, am vazut recent pe Amazon ca pe langa joc (se numea Stalker, parca) a aparut si o carte in doua volume cu povestea (extinsa) a jocului.

 

Dar daca tot suntem la capitulul filme SF am si eu o intrebare (vag offtopic) adresata celor care au vazut filmul odisee spatiala 2001. Pana cand aterizeaza pe Jupiter (cred ca) am inteles ce se intampla. Are cineva vreo interpretare pentru partea a 4-a din film (Infinity and Beyond)? Ca de cand apar luminitele si sunetele ciudate eu m-am pierdut.

Link to comment
Share on other sites

William Gibson - Neuromancer ....pretty cool

 

Kenji Siratori e un autor nou interesant din cate am inteles .....n-am citit inca nimic de el.....

A colaborat la o piesa pe ultimul album Star of ash (ihriel , tipa de la peccatum .....)

Daca stiti ceva de unde se pot face rost cartile lui let me know.....

 

Nu stiam de unde e inspiat stalker.....

 

Numa carti de Sf sau de genu sa scriem?

Link to comment
Share on other sites

Dar daca tot suntem la capitulul filme SF am si eu o intrebare (vag offtopic) adresata celor care au vazut filmul odisee spatiala 2001. Pana cand aterizeaza pe Jupiter (cred ca) am inteles ce se intampla. Are cineva vreo interpretare pentru partea a 4-a din film (Infinity and Beyond)? Ca de cand apar luminitele si sunetele ciudate eu m-am pierdut.

 

Eu cred ca au vrut sa faca o scena cu efecte super tari pentru vremea aia, dar din cate am inteles eu (si probabil gresit), David Bowman la final este "renascut" si devine o constiinta descarnata si intelege toate misterele Monolitilor si extraterestriilor, devenind unul dintre ei mesagerul lor pentru Pamanteni. Nu am citit umarile (desi am vazut filmul 2010), dar am citit pe undeva ca Dave apare din nou ca un fel de entitate.

 

Cat despre Stalker, am jucat jocul dar nu are mare legatura cu cartea. In joc, actiunea are loc intr-o Zona formata de radiatie in jurul centralei de la Cernobil. In carte, era o nava spatiala prabusita (daca mai tin minte bine).

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

... tone, incepind cu clasice de la "Trilogia Fundatiei", "Solaris" (de fapt cred ca cronologic sint pe dos), etc., la chestii vad ca mai putin (sau ne)cunoscute aici, I have in mind seria (de 5 volume) "The Dark Tower", a lui Steven King (da, faimosul autor de horror - aici a rupt-o pe SF), sper ca nu fac o confuzie grosolana, anyway, pe eroul epopeii il cheama Roland... familiar, anyone..? Highly Recommended! Cind a iesit ultimul volum, acu' vreo 10 ani or so, mai ca il asteptau cu proverbiala piine si sare ... cam cum a fost cu "Hairy" Potter in ani mai recenti... dupa asta, de fapt Steven King s-a si retras, cred....(mai colaboreaza rar la cite un scenariu TV)

:)

Link to comment
Share on other sites

Van Vogt, Herbert, Zelazny, Spinrad, P J Farmer, Ursula K Le Guin, Brian Aldiss. Robert Heinlein, Bill Fawcett, John Brunner, Clifford Simak, Ray Bradbury, Larry Niven, Gerard Klein, Poul Anderson, George RR Martin, Joe Haldemann ... :) [ Da, am citit tot ce am mentionat mai sus, inclusiv ce apare mai sus in topic :), si carti, nu pdf :) ]

 

@Cosu - iti caut eu "Picnic la marginea drumului", daca vrei. am recitit-o asta-vara.

 

Elementul SF din Stalker e ... minimal. Toata cartea e din perspectiva umana, si "alien artefacts" sunt ... total "alien:.

 

Iar la fantasy, cum puteti sari peste Poe si Lovecraft ? Abraham Merritt ?[si nu imi aduc aminte momentan, dar daca sunteti interesati, ma uit in biblioteca :D ]

 

H.G. Wells ? Jules Verne ?

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Legat de filmul lui Tarkovski, incerc de mult itmp sa fac rost de el dar n-am reusit. Am facut rost dupa lungi cautari de Solaris (filmul, regizat tot de Trakovski) dar din pacate n-am avut rabdare sa ma uit la tot. Mi s-a parut prea static. Stiu ca de joc citeam acum cativa ani in revista Level dar am inteles ca nu e foarte legat de carte, desi are tot ceva de-a face cu Cernobil. In plus, am vazut recent pe Amazon ca pe langa joc (se numea Stalker, parca) a aparut si o carte in doua volume cu povestea (extinsa) a jocului.

 

Dar daca tot suntem la capitulul filme SF am si eu o intrebare (vag offtopic) adresata celor care au vazut filmul odisee spatiala 2001. Pana cand aterizeaza pe Jupiter (cred ca) am inteles ce se intampla. Are cineva vreo interpretare pentru partea a 4-a din film (Infinity and Beyond)? Ca de cand apar luminitele si sunetele ciudate eu m-am pierdut.

 

Filmul lui Tarkovski e considerat cel mai bun sau macar unul din cele mai bune filme vreodata. Ritmul lui e lent pentru obisnuitii cu explozii. Eu l-am vazut de 4 ori, de primele 3 ori cind eram mai mic si am adormit la el de fiecare data. Mai tirziu, dupa ce m-am insurat, l-am mai mai vazut iar, dar cu alti ochi. Filmul e o opera de arta la fiecare secunda. Doar ca iti trebuie ceva maturitate, ceva notiuni de istoria artei si o anumita sensibilitate ca sa-l apreciezi la adevarata lui valoare.

Finalul din Odisee e cam acelasi lucru, e multa metafora. Dupa gustul meu Tarkovski si Kubrik sint cei mai tari regizori ever. Acum eu sint diletant, doar imi exprim parerile :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

daca are cineva cartea "the man in the high castle" de kdick si mi-o poate imprumuta/vinde, m-ar face fericit

in rest, pew pew

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
daca are cineva cartea "the man in the high castle" de kdick si mi-o poate imprumuta/vinde, m-ar face fericit

in rest, pew pew

nvm am gasit-o la carturesti

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O multime de autori buni s-au insirat pana acum.

Am sa adaug si eu o pereche de-i nostri desi nu au atatea lucrari ca precedenti, oricum calitatea conteaza inaintea cantitatii. Imi aduc aminte cu placere de lecturile din adolescenta scrise de Mihail Gramescu (Phreeria, Cantecul libelungilor) si Rodica Bretin (Ultimul Gdar, Jucaria) acestea fiind mai degraba povestiri/nuvele si nu romane.

 

Gramescu scrie criptic (in sensul incifrat si nu mortuar). Imi povestea cineva care mergea la cenaclul Solaris despre el - Gramescu - ca dupa ce scrie o nuvela, la recitire/finisare i se pare prea transparent mesajul si o rescria in metafore. Si din nou de cateva ori pana cand finalul nu mai seamana cu originalul in forma ci doar in esenta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.