www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

cu cinci mil nu iei "cea mai buna chitara pentru metale"

cu 5 mil iei cea mai scumpa chitara care sa nu ti se dezmembreze in mana.

 

Alege :

http://proguitar.ro/index.php?page=sub_squ...are%20electrice (Squier Bullet sau Affinity)

SAU

http://www.grossmann.ro

De aici ai

* http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

* http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

* http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

* http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

* http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

 

La senia gasesti Bronze by BCRich ASM "Assasin" la ~ 6 mils

 

Cam asta e tot.

 

Cred ca ai mai putea sa vanezi si pe la mica publicitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cele electro-acustice reghin sunt ok? am vazut la magazinul (piatra neamt...) la 4.700.000 ROL si vrea un prieten (incepator) sa isi cumpere. l-am sfatuit sa mai astepte... sa isi cumpere ceva mai bun. voi ce parere aveti? (e nevoie de un raspuns rapid, baiatul se grabeste sa isi cumpere chitara) :)

 

va multumesc :)

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Koma ... am vb cu un vanzator de chitari care se pricepea si nu avea nici un motiv sa minta ... reghinul a produs chitari super pana in '80 .... restu sucks ... spune-i sa-si ia un johnson cu vre-o 500 ron ... sau dak vrea Cort ca am mea 580 ron .. dak are pretentii ... fender 680 ron :) ... have fun

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest septimiu_hm

salut,

 

vreau sa imi schimb si eu chitara electrica, buget cam 8 milioane, gen abordat, in general heavy shit. mam gandit la un ibanez GRG170DX dar am auzit ca ibanezurile la pret mic is cam de kko, la un epi les paul special II, la un stagg les paul da majoritatea nu/mi recomanda, si la ceva modele grosmann. voi ce imi recomadati? sau aveti alte sugesti? merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest septimiu_hm

uhmm... nimeni, nici o idee?... eu m/am mai gandit, si am eliminat cateva optiuni iar acum am de ales intre epi si ibanez. si cred ca voi lua epiu.... :)

Link to comment
Share on other sites

salut toti forumistii de aici. multumesc celor care tin forumul asta, sunteti de mare ajutor si faceti treaba buna.

 

sunt incepator, si imi dau pumni in cap ca nu m-am apucat mai devreme (adica prin liceu, pe la 17shpe 18shpe ani cand alta treaba chiar nu as fi avut). oricum, nici acu la 20ji ani nu crek e prea tarziu sa invatz si eu cva, mai ales ca m-a luat rau de tot microbu'. Pentru inceput, am studiat, am intrebat in stanga si in dreapta, si m-am decis sa imi iau chitara asta: http://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul...i_ebony_ltd.htm

 

daca as mai fi tras de mine as fi facut rost de bani si pentru un epiphone les paul studio spre exemplu, dar nu cred ca este inca cazul. peste 1 luna sau 2, cand o sa imi formez si eu o idee mai puternica asupra cantatului la chitara si poate mi s-o dezghetza mana mai bine o sa imi iau si un amplificator marshall de 15 sau 30W si o pedala ceva. pana atunci vreau doar sa stiu cam ce parere aveti de chitara pe care am ales-o. mie chiar imi place si pe langa aspect stiu ca cei de la epiphone, sub indrumarea gibson (sau nu) nu scot totusi jafuri, chiar daca e vorba de o chitara de incepartor.

 

bft all

Link to comment
Share on other sites

Guest septimiu_hm

fry, cred ca epiu' iti este foarte bun pentru inceput (parere mea), adica cam orice chitara electrica ti/ar fi buna (normal, sa fie grifu cat de cat si sa nu falseze), si eu m/am gandit sa iau epiu acela :), stiu pe cineva care l/a incercat, si e foarte mijto, pt o chitara de 700 roni :) oricum, bafta :)

Link to comment
Share on other sites

fry, cred ca epiu' iti este foarte bun pentru inceput (parere mea), adica cam orice chitara electrica ti/ar fi buna (normal, sa fie grifu cat de cat si sa nu falseze), si eu m/am gandit sa iau epiu acela :( , stiu pe cineva care l/a incercat, si e foarte mijto, pt o chitara de 700 roni B) oricum, bafta :)

 

 

mersi pt raspuns. astept acu sa se duca in germania baiatu care se ocupa cu adusu. stau pe ace... zici ca-s copil care asteapta acadeaua :)). mi se pare oricum o afacere buna, arata bine LTD special II cu gold hardwareu ala, si la 650 ron crek e chiar bine de tot. is bucuros :). bft

Link to comment
Share on other sites

am si eu o MARE problema ca toata lumea de aici de altfel...

vreau sa invat sa knt la chitara...si m-am hotarat sa-mi cumpar un reghin..si am vazut pe site o chitara western cu 12 corzi...am inteles din ce am citi pe aici ca pt incepatori e mai bine cu 6 corzi....acuma problema e..corzile sa fie din plastic sau metal...?

si sper sa ma lamuriti dak e bine ce chitara am ales pt inceput..dak nu....va rog alte sugestii sunt bine venite:)...astept..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

cred ca am mai intrbat de cel putin 10 ori pe site.... Ce chitara imi recomandati la 8 milioane. Pentru metale?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
as vrea sa va intreb daca merita chitarile din seria asta ....(strat nu tele)....m-ar interesa in special cea neagra (nustiu daca este vreo diferenta fata de cea rosie/albastra) da sunt curios daca isi merita banii...sau ii posibil sa ma dezamageasca ?

 

http://www.proguitar.ro/produs.php?pid=14

 

 

Depinde la ce te astepti de la ele. Eu unul, daca vrei Squier, iti recomand seria Standard.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

mie mi-a placut un ibanez rg170r ....ii comparabila squire-ul asta cu ibanezu ? sau ii diferentza mare ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Harakyry

Sal all...

am o intrebare...vreau sa-mi iau o chitara si am gasit cam ce m-ar interesa : http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hb_xxb.htm (da, stiu ii hardcore,n00bish,punkish, ziceti cum vreti mie-mi place :)). Acuma care-i problema....ii de incredere site-ul ?adica is ok chitarile de gen ? Sau ar fi mai buna o chitara fender,ibanez (de firma mai ...cunoscuta...) secound hand la pretul bentonului din link ?

 

P.S. daca fac o comanda de exemplu la chitara de sus...pot sa ma astept sa o primesc cu ceva defecte de exemplu....? k exact aia mi-ar lipsi :\

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Sunt nou in forum shi am o problema.Cant de ceva timp pe o acustica shi ma descurc destul de bine, da dupa ce am tras o raita pana la magazinu meu local de muzica am pus mana pe o electrica shi ...is hooked. Acum vreau neaparat sa-mi cumpar una da problema e urmatoarea: cu sau fara humbuckers....? Am auzit k shi cu sau fara treaba e cam aceeashi, numai nu shtiu cate sunete pot emula cu humbuckers din moment ce sunetul e mai "curat", acum nu sunt decis dak imi iau un les paul 2 de la epiphone (de gibson n-am bani) sau un squier stratocoaster (k de fender n-am bani...)...orice sfat m-ar ajuta mult. Merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

... cu sau fara humbuckers....? ...

 

Cu. Sau daca mergi pe doze single, sa fie 'hum-canceling' (bobina dubla), ceea ce nu prea gasesti puse din fabrica pe o chitara mai ieftina. Te ajuta destul de mult, mai ales daca vrei sa inregistrezi in fata monitorului de la PC de ex, caz in care o doza simpla prinde multe interferente. Pe partea cealalta, cu un humbucker legat in serie (standard) este mai greu sa obtii anumite tonuri, cum ar fi pe partea de funk/ritm s.a. Dozele single au un sunet mai clar si mai "subtire", insa tonul il faci mai mult din procesor sau amp asa ca se pot compensa aceste diferente in directia dorita; desigur, regula se aplica doar la acest nivel, cand inca nu incepi sa arunci bani garla pe scule :)

 

Vezi ca mai sunt si alte tipuri de chitare, nu iti limita lista de optiuni la cele doua mentionate. Si bineinteles, mai sunt si alti factori de care trebuie sa tii cont in afara de tipul de doze.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

N-ar fi rau sa sa te gandesti si la stilul pe care vrei sa-l "ataci".

Daca vrei sa canti cu mult "clean" sau distors moderat, cred ca mai indicata ar fi doza single coil.

Eu, spre exemplu, am humbucker pe chitara si pe clean su distors moderat parca nu prea suna. Sau nu-mi place mie....

Insa am cantat si cu single coil si am simtit diferenta. Mi-a placut mult mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa sune ca Mark Knopfler, Eric Clapton sau chiar Jimmy Hendrix - single coil.

Daca vrei Santana, Gary Moore, sau Slash - humbucker.

 

Exista si compromisuri: Fat Strat Squier cu un humbucker la bridge si 2 single-coils (middle si neck).

 

Nu-ti face probleme cu zgomotul. Cateodata si acesta face parte din sunetul personal :)

Link to comment
Share on other sites

Sigur, dgeekoo are dreptate. Se poate si amestecat cu single coil si humbucker.

Poti incerca si o chitara cu humbucker split-abil, dar nu stiu daca sint de serie si la ce pret.

E important cati bani vei sa cheltuiesti pe asa ceva. Electronica se mai poate si modifica. Unele doze humbucker se pot splita, chiar daca instrumentul nu a fost prevazut astfel, prin adaugarea unui comutator.

Tu decizi.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai Alexandru

Cel mai important in opinia mea este sa iti iei o chitara buna de la inceput sa nu iti para rau mai tarziu de alegerea facuta.In orice caz modelele de care pomenesti sunt bune dar mai tarziu nu te mai pot ajuta nici upgradate.despre configuratia dozelor zic eu ca asta e cea mai mica problema..cauta o marca buna intai ceva cu care sa te simti bine si apoi indreapta-ti atentia catre configuratia dozelor care tb aleasa in functie de ce vrei sa abordezi.modelele de care pomeneai sunt f diferite si nu inteleg ce gen doresti sa abordezi.iti recomand un ibanez unele modele nu sunt asa scumpe si fac toti banii

Link to comment
Share on other sites

Daca nu esti sigur ce vrei si nu ai auzit diferenta de sunet dintre cele doua tipuri de doze, fa un compromis, cum zicea @dgeekoo, si opteaza pentru o configuratie humbucker-single coil-single coil. Sau poti sa te duci la "magazinul tau local de muzica" si sa testezi pe propria ureche. Cred ca atunci o sa te lamuresti.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.