www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

te salut, cand cumperi o chitara nu trebuie sa te uiti la cum arata..clar.

chitara aia e facuta din agathis... adica un lemn foarte de *****, iar lemnul conteaza cel mai mult la o chitara . de regula la modelele ieftine de la ibanez...si jackson...esp..platesti foarte mult firma.... .

daca vrei ceva care sa faca banii pe care ii dai iti recomand asta:

http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

e din mahon...- top wood

cand ziceam draguta nu ma refeream la cum arata :)

ms de sugestie , dar sunt cam pe langa dozele alea standard Korea cum sunt o_O ? pt ce gen merg ?

 

 

si forma aia nu e asemanatoare unui LP ? ( de la GAX ) ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

forma gax e asemanatoare unui SG mai degraba, dar asta e bine, e mai comoda pentru ca e double-cutaway

Link to comment
Share on other sites

cand ziceam draguta nu ma refeream la cum arata :)

 

ci ca ar fi bunicica pt mine plus ca am cantat astazi la o prietena, are modelul ala si un cub ibanez

si mi s-a parut f faina :) imi era usor pe asta

am mai cantat unpic pe cateva pe la sala de repetitii a unor prieteni , un bc rich , copie de stratocaster , un reghin... si GAX`u rula :-"

dar deh i`m just a newb nu ma pricep v-am cerut sfat ca nu vreau sa fac vreo prostie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
ci ca ar fi bunicica pt mine plus ca am cantat astazi la o prietena, are modelul ala si un cub ibanez

si mi s-a parut f faina :) imi era usor pe asta

am mai cantat unpic pe cateva pe la sala de repetitii a unor prieteni , un bc rich , copie de stratocaster , un reghin... si GAX`u rula :-"

dar deh i`m just a newb nu ma pricep v-am cerut sfat ca nu vreau sa fac vreo prostie :(

scuze ca te intreb, dar poti sa imi spui de cat timp canti la chitara?

 

 

 

cand ziceam draguta nu ma refeream la cum arata :)

ms de sugestie , dar sunt cam pe langa dozele alea standard Korea cum sunt o_O ? pt ce gen merg ?

si forma aia nu e asemanatoare unui LP ? ( de la GAX ) ?

ti-am zis...fa o vizita pe la grosu...asta ar fi cea mai buna varianta in banii tai.

 

Daca de asta a intrebat baiatul. B)

iarta-ma...am crezut ca nu vb de ..gax.

 

inca o data , scuze :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

In 6 milioane ai multe variante... Grosmann, Aria, Harley Benton.

In primul ai grija ca chitara sa fie cat mai comoda, indiferent de forma.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

Ibanezurile sunt in general mai comode decat alte chitari, daca asta e mai important pentru tine decat sunetul (si din moment ce e prima chitara ar cam trebui sa fie) eu zic sa mergi pe ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Guest Skynet

Am si eu o intrebare:

merita sa imi iau un Squier Standard Series Fat Stratocaster ?? -> http://www.proguitar.ro/poza-zoom.php?poza...048837_zoom.jpg

E buna de ceva chitara asta?

nu sunt maestru pe chitara dar nici muratura :) as vrea sa pot sa cant si metal (dar nu ca maniacu) si blues (mai mult blues dect metal)...e buna chitara cam pt ce vreau eu ?

 

ms anticipat

Edited by Skynet
Link to comment
Share on other sites

Guest Skynet
Skynet, poza nu corespunde cu numele linkului; e o greseala pe site; un FAT stratocaster (click pentru link) are humbucker ca doza bridge + doua doze single; asadar atentie la cumparaturi! sugerez sa mergi pe varianta cu humbucker la bridge daca vrei sa canti si metale

 

Nu prea am priceput :) tu zici sa merg pe varianta humbucker cu doza bridge (fara cele 2 single) ? sau pe varianta humbucker cu doza bridge + 2 doze single ?

care dintre ele e cu doze single si care nu:

1- http://www.proguitar.ro/poza-zoom.php?poza...048988_zoom.jpg

2- http://www.proguitar.ro/poza-zoom.php?poza...048837_zoom.jpg

tu imi sugerezi sa cumpar varianta 1 sau 2 ???

Edited by Skynet
Link to comment
Share on other sites

Ibanezurile sunt in general mai comode decat alte chitari, daca asta e mai important pentru tine decat sunetul (si din moment ce e prima chitara ar cam trebui sa fie) eu zic sa mergi pe ibanez.

 

sunetu mi s-ar parea ok as fi vrut o pedala mica digitech :-? mai tarziu cand fac rost de bani pana atunci la clean :X ca imi place si asa :-??( metale si balade :> :) ) :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

in ceea ce priveste pedalele, nu-ti recomand distorsurile de la digitech, adica alea facute special pentru un anumit gen (n.a. death metal, grunge etc.). Mai degraba vezi la mica publicitate, la capitolul pedale tot timpu gasesti cate ceva, sau poate te reorientezi catre un procesor ca nu prea ai ce face cu o singura pedala

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
ms de sfaturi :)

si mergi pe analog....

marea majoritate de la digitech sunt digitale :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Skynet

Are cineva idee cat costa o chitara electrica Squier Standard Series Fat Stratocaster ???

vreau sa-o cumpar de la proguitar(guitar shop)...am vazut ca pe site scire Pret DE LA : 799 LEI ...si ma intreb daca nu cumva cea pe care vreau eu s-o cumpar e mai scumpa...

 

pls!!!!!!!

ms anticipat

Edited by Skynet
Link to comment
Share on other sites

pt Skynet: In Germania e mai scump cam cu 30-40 de euro fata de modelul SSS.

 

 

 

mai, ce e cu Americancele astea? ca arata bine dar au pret de punga de pufuleti......Gretsch la 5 milioane , e cam aiurea....

http://www.proguitar.ro/produs.php?pid=88

 

Ai intrat la modelele Rancher sa vezi diferentza de pret :)

 

Probabil ca's facute prin fundul Vietnamului. Oricum n'am gasit decat ca sunt facute din "real wood". Helpful nu? :)

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

Guest Skynet
pt Skynet: In Germania e mai scump cam cu 30-40 de euro fata de modelul SSS.

 

 

eu vorbesc de romania-bucuresti-magazinul Guitar Shop(ProGuitar)...sa inteleg ca la noi in bucuresti e 8 mil (atat cat scire pe site) ??

Edited by Skynet
Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Salutare...

As avea si eu cateva intrebari, va sunt recunoscator daca va gasiti timp sa raspundeti.

 

Momentan am un Squier Standard Stratocaster si o Aria Pro II MA-40 (luata de prin .de, second hand, 400eur). Pe Squier am dat vreo 450ron, si pe cand nu pot sa zic ca suna prost, suna cam... flat. Aria nu suna cum vreau eu (Fender tone) si nici nu e reliable.

 

Aveam vreo 3 idei cu privire la ce chitara sa ma indrept. Dupa cum am zis mai sus vreau un ton fender (bright on bridge, bluesy on neck), so here goes:

-Sa pun pe squier niste doze custom shop '54 (600ron)... but then, the body is a bit fucked up, so I'd want to change that, asa ca ma gandeam sa iau un corp de pe ebay, sa fie luat de pe un Fender american is a must. Dupa chestiile astea doua, intervine urmatoarea fi??: doze fender, corp fender... sa scrie fender si pe grif what the hell, desigur daca o sa razuiesc squier si o sa pun niste decal-uri fender o sa fiu privit nasol de tot... Ma tenteaza un floyd, dar n-o sa pot sa pun din cauza corpului. :) Pretul final e cam de 15-16 mil.

-Daca n-as fi citit pe RGC un comment, as fi mers pe varianta asta fara sa ma gandesc de doua ori: un Fender mexican cu floyd rose (Dan Iliescu fan). Acum am citit pe-aici ca "pana la urma, nici mex fender nu se compara cu fender-ul american". That kind of brings me down. Am zis fender mexican pentru ca nu am vazut americane cu floyd, in plus, chitara nici n-am vazut-o pe fender.com deci n-am putut sa cercetez. Pretul e de vreo 15-17 mil.

-Cea de-a treia varianta ar fi un Highway One, facut in america and all, dar tocmai am vazut o prezentare de pe proguitar care il lauda ca are un ton thick and dark pe cand mentine sunetul bright de fender. Nu nu, eu vreau sa sune Fender Fender nu thick and dark si alte prostii - Fender spune aceeasi chestie despre fiecare chitara - e buna pentru toti, sunetul e fantastic si impaca pe toata lumea si what's not to love - deci pe baza ziselor lor nu pot lua o decizie.

 

Numai bine,

Andrei

Edited by andypopa
Link to comment
Share on other sites

higway 1 suna ca orice fender. la fel si cele made in mexico. fender trebuie incercat inainte sa-l cumperi pt ca se pare ca indiferent de pret poti avea surprize mai mult sau mai putin neplacute. mai les mexico. incearca-l si daca e ok il poti lua cu incredere. la banii aia e f ok. i faci eventual mai tarziu un upgrade la doze si te-ai scos. daca vrei cu floyd recomand un humbucker in poz bridge(hss). eu am avut okazia sa compar un mexico nou cu un highway si mexico-ul era peste highway. ti-as recomanda totusi sa cauti un highway second, care sa se apropie de pretul unui mexico nou. eu asa am facut si chitara pe care am luat-o este excelenta fata de cea din magazin...dupa cum spuneam....mai sunt si mere stricate:)

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Multumesc pentru raspuns... Problema cu mexicanul ala cu floyd e ca... nu prea am unde sa-l incerc in .ro . Banuiesc ca nu-l au la proguitar. Mai peste tot pe net e 500$, problema este, as always, transportul. In orice caz, da, este HSS.

 

The Fender Standard FR Stratocaster Electric Guitar features everything players love (the everyone loves us, we're good for everyone bullshit I was just talking about) about the Stratocaster--alder body, maple C-shaped neck, single-coil pickups--plus Floyd Rose tremolo and the added versatility of a humbucker in the bridge position. This HSS configuration, in combination with the 5-position switch, provides a huge array of toneal possibilities. Standard Strats now feature a thicker bridge block for increased sustain and a more stable point of contact with the strings.

 

Thanks for your suggestion :).

Edited by andypopa
Link to comment
Share on other sites

Guest El_Sadico
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.