www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest blackraven

ce chitara electrica imi recomandati de pe aici. Ma intereseaza o chitara buna, ceva sub 800 ron. :) si lamuriti-ma si pe mine. :) am nevoie de amplificator? sau cum fac? ca n-am mai avut chitara electrica pana acum. am cantat doar la acustica.

Link to comment
Share on other sites

Guest -Loki-

@blackraven Strat, fat strat sau grosmann II (pt buget redus.. ) sau modelu' Les Paul (daca vrei ceva mai deosebit) RX 100 ar fi o idee (pt un stil mai agresiv ) . Dozele-duble sau humbuckerele cum vrei sa le spui suna dumnezeiesc :) . Cat despre amp poti sa folosesti foarte bine si calculatorul+Guitar Rig2 (dar o sa ai nevoie de un adaptor mufa mare > mica costa 2 ron in piata) . Sper ca te-am ajutat..

P.S. Stai departe de asa zisele chitare pt incepatori cum ar fi squier bullet.. suna ca o craca de nuc .. lopata..

 

@Distorsed bc rich warlock :) H-H fara whammy bar.. ce pot sa zic arata bestial daca detii cash-ul necesar go for it :( ce ai de pierdut doar o viata avem :)

Edited by -Loki-
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven
@blackraven ...modelu' Les Paul (daca vrei ceva mai deosebit) RX 100 ar fi o idee (pt un stil mai agresiv ) . Dozele-duble sau humbuckerele cum vrei sa le spui suna dumnezeiesc :) ....

 

la asta

te referi? me likey.... but me need money :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Usurel, usurel. Daca e prima electrica e de preferat sa nu cumperi chitara cu floyd.

http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

Aceasta pare ok, desi n-am probat-o. Du-te la magazin si vezi care ti se potriveste mai bine.

Uita-te si la copiile Tele si Strat (Grosmann cat si Squier- aici preferabil standard), dar si la mica publicitate.

Poate iti place ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest SubSol

La vechea mea chitara de Reghin mi s-a rupt coada. Cum in orasul meu si anume Rm. Valcea nu este decat un magazin cu instrumente muzicale adica, 3 chitari clasice si una electrica, m-am decis sa apelez la a varianta GOOGLE. Am gasit doua site-uri care au chitari de vanzare. Problema este ca eu nu stiu ce sa cumpar ca nu prea ma pricep.

 

Eu am gasit asa :

 

1. Oscar Schmidt - OF2

 

http://img92.imageshack.us/img92/9389/of2uplwc8.jpg

 

 

 

Pret: 388.00 RON

 

Provides superior intonation, action and responce found only in instruments of far greater selling price.

 

* Folk style guitar

* Select spruce top

* Catalpa sides/back

* Mahogany neck

* Rosewood & bridge

* Chrome die cast tuners

* Fully adjustable truss rod.

* High gloss finish

* Colors: Natural, Pink

 

2. Oscar Schmidt - OG2

 

http://img92.imageshack.us/img92/1275/og2allak7.jpg

 

 

 

Pret: 472.00 RON

 

Chitara acustica:

 

# Dreadnought style

# High gloss finish

# Select spruce top

# Catalpa sides & back

# Standard X Bracing

# Rosewood Fingerboard

# Mahogany Neck

# Fully adjustable truss rod

# Chrome die cast tuners

# Lifetime warranty

# Colors: Natural, Trans Red, Trans Blue, White

 

 

3. Washburn - C40

 

http://img58.imageshack.us/img58/7259/c40uplqf0.jpg

 

 

 

Pret: 498.00 RON

 

 

The Cadiz, this classical treatment plays comfortably and has exceptional balance between registers. Washburn's use of the finest mahogany, rosewood, and spruce allows projection of the crisp, articulate, timbre of the nylon strings.

 

 

Dispun cam de 5 milioane pentru o chitara clasica / acustica. Daca se pricepe cineva sa imi spuna si mie care chitara trebuie sa o aleg dintre cele 3 de mai sus, sau sa uit de ele si sa ma indrept spre chitarile de la Reghin, sau daca stiti alte firme mai bune, dar in aceeasi bani.

 

respect.gif

Edited by SubSol
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Te poti uita si cu incredere la Reghin, nu sunt asa proaste pe cat par... Tre' doar sa ai noroc sa prinzi una buna si nu un stift bun de nimic. Mai e si un model la Fender parca (vezi www.proguitar.ro) sub 500 RON. Dar eu raman la parerea ca baietii din Reghin fac instrumente bunicele si nu lopeti made in Taiwan sau alte chinezarii bune de nimic. Am cumparat o Reghineza western pentru o fata draguta acum cateva saptamani... o cetera super. Nu bazaie, nu falseaza... Suna bine... Arata superb... Parerea mea: Traiasca Reghin! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SubSol
Te poti uita si cu incredere la Reghin, nu sunt asa proaste pe cat par... Tre' doar sa ai noroc sa prinzi una buna si nu un stift bun de nimic. Mai e si un model la Fender parca (vezi www.proguitar.ro) sub 500 RON. Dar eu raman la parerea ca baietii din Reghin fac instrumente bunicele si nu lopeti made in Taiwan sau alte chinezarii bune de nimic. Am cumparat o Reghineza western pentru o fata draguta acum cateva saptamani... o cetera super. Nu bazaie, nu falseaza... Suna bine... Arata superb... Parerea mea: Traiasca Reghin! :)

 

Merci mult. Am mai vorbit intre timp cu doi baieti si tot Reghinul mi l-au recomandat. :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ardeica

hello la toata lumea !sunt andreea m-am apucat de chitara acum vreo 5 luni pe mai mult tipuri de chitare for ex gibson les paul

gibson les paul studio, de fapt

grosmann les paul custom

hamer californian

grosmann telecaster

din pacte cel care m-a initiat si care imi supravegea evolutia a plecat deci am ramas si fara profesor si fara chitara.de vreo trei zile tot bantui forumul asta si nu numai ,in cautare de ceva sfaturi in vederea achizitionarii unei chitari electrice.din tot ce am citit si pe aici si prin alte parti am retinut ca ar fi bine sa ocolesc urmatoarele datorita calitatii proate a lemnului a sunetului si nu mai retin exact si alte amanunte:Behringer,harley benton starcoasterul de le stagg.

precizeze ca as dori o chitara cat de cat accesibila din punct de vedere banesc,existenta in magazinele din romania.nu doresc o chitara profi(nu inca)dar sa aiba un sunet macar bunicel.altceva nu mai stiu ce sa zic.daca am uitat vreun amanut sorry! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

epiphone les paul special 2, am vazut una la mica publicitate la 400 roni, nu vreau sa fac reclama dar merita chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest ardeica

am vb cu tipul pe mess.acum nu mai am de facut decat sa ma duc la biserica sa fac actiste si rugaciuni poate sunt eu norocoasa sau poate gasesco oferta la fel de avantajoasa cu un model de chitara care sa imi placa :)

Link to comment
Share on other sites

ziceti-mi si mie chitara asta isi merita banii :) ar fi buna pt un incepator ?

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=911

 

Rãspuns clasic: mai bine mai pune 200ron... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=908 :)

 

Dar dacã kiar iti place GAX30-ul... este o kitarã bunicicã... simplutzã...

Si dacã tot ajungi pe la M&C... ai putea sa încerci ºi câte ceva de la Aria... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
aha ziceam ceva mai simplu , nu prea scump sa mai invat etc

nu am mai cantat pe electrica

gax`ul mi s-a parut draguta :)

te salut, cand cumperi o chitara nu trebuie sa te uiti la cum arata..clar.

chitara aia e facuta din agathis... adica un lemn foarte de *****, iar lemnul conteaza cel mai mult la o chitara . de regula la modelele ieftine de la ibanez...si jackson...esp..platesti foarte mult firma.... .

daca vrei ceva care sa faca banii pe care ii dai iti recomand asta:

http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

e din mahon...- top wood

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ti-as recomanda-o in primul rand din cauza formei. Ia-ti mai bine ceva standard: Strat sau LP. Dar sa trecem peste asta. :) E ok ca are 2 humbuckere, dar nu este ok ca ai doar 2 potentiometre (1 volum + 1 ton). Ar fi preferabil sa ai si o bara de tremolo pe chitara. Chitara asta pare mai mult facuta pentru ritm, nu pentru solistici. Este cam primitiva (chiar si pentru gustul meu). :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Eu nu ti-as recomanda-o in primul rand din cauza formei. Ia-ti mai bine ceva standard: Strat sau LP. Dar sa trecem peste asta. :) E ok ca are 2 humbuckere, dar nu este ok ca ai doar 2 potentiometre (1 volum + 1 ton). Ar fi preferabil sa ai si o bara de tremolo pe chitara. Chitara asta pare mai mult facuta pentru ritm, nu pentru solistici. Este cam primitiva (chiar si pentru gustul meu). :)

da-mi voie sa te contrazic. nu exista chitara strict pentru ritm si strict pe solistici.pe orice chitara poti sa faci solo si pe orice chitara poti sa cant ritm. aia e forma standard..e super strat.nu vad ce e rau in a avea 2 potentioemetre.tremoloul la o chitara ieftina poate fi un dezavantaj.cred ca ai dat pe afara de data asta.

 

 

da-mi voie sa te contrazic. nu exista chitara strict pentru ritm si strict pe solistici.pe orice chitara poti sa faci solo si pe orice chitara poti sa cant ritm. aia e forma standard..e super strat.nu vad ce e rau in a avea 2 potentioemetre.tremoloul la o chitara ieftina poate fi un dezavantaj.cred ca ai dat pe afara de data asta.

plus ca ai zis atatea chestii ..inutile. lui ii trebuie o chitara buna pt incepatori , iar eu i-am sugerat ceva.si .... nu cred eu ca face solouri atat de complicate incat sa nu il ajute chitara... . a zis ca e incepator. mai tarziu o sa isi dea seama cu adevarat de ce are nevoie la o chitara si de ce nu....

punct

Link to comment
Share on other sites

Chitara asta nu e superstrat deloc. Cred ca despre asta intreba, asa ca despre asta am raspuns. E rau sa ai 2 potentiometre cand ai 2 doze (si humbuckers). Daca ai avea 4 poturi, ti-ai putea regla pentru fiecare doza volumul si tonul. Si nu am zis ca este facuta strict, ci am zis ca pare facuta. E o diferenta. :) Care este dezavantajul tremoloului la o chitara ieftina? Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Chitara asta nu e superstrat deloc. Cred ca despre asta intreba, asa ca despre asta am raspuns. E rau sa ai 2 potentiometre cand ai 2 doze (si humbuckers). Daca ai avea 4 poturi, ti-ai putea regla pentru fiecare doza volumul si tonul. Si nu am zis ca este facuta strict, ci am zis ca pare facuta. E o diferenta. :) Care este dezavantajul tremoloului la o chitara ieftina?

tu de ibanezu ala vorbeai? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.