www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Chiperion

Ei, asa mai vii de-acasa. Nenea midnight rider vinde niste Epifoane, despre care zisu-s-a ca-s foarte bune, domnia-sa insusi un cunoscator; vezi in profilul din link sub ,,Anunturi publicitate".

Link to comment
Share on other sites

Deci, pana la urma, Squire Standard Fat Stratocaster sau Squire Standard Stratocaster?

Vreau sa cant classic rock si o sa incerc sa ma prostesc sa cant muzica clasica pe chitara electrica :))

 

Epiphonurile nu-mi plac ca design, imi cer scuze celor care au asa ceva, stiu ca sunt bune dar Stratul are un design excelent, parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Niemand

Dupa ce am citit tot ce este scris in cele 10 pagini anterioare, tot mai am intrebari...

Asadar...povestea este...tb sa incep sa cant cu niste amici si am nev de o electrica care sa poata face fatza cel putin la repetitii ( eventual pe scena, if we're lucky :) ) . Chitarele intre care as opta sunt un epiphone les paul standard sau un squier fat strat, sau squier tele custom ...Stiu sigur ca imi tb un humbucker pentru ca genul in care o sa cantam o sa fie un rock alternativ , poate chiar si putin hard... Intrebarea mea este...ce sa imi iau...un epiphone este ceva mai scump si tb sa mi-l aduca cineva pe cand squier-ul il pot lua de la proguitar. De asemenea, dupa voi, cum se poate testa cel mai bine o chitara ca sa vezi daca suna ok ? ( sa nu spun ca mi-am luat o tzeapa acum 6 luni cu kitul behringer... :) , asa ca niste sfaturi ar fi binevenite . Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindm

Va salut.

V-am mai bazait eu cu ce chitara acustica sa-mi cumpar, acum vreau doar sa-mi spuneti intre Fender si Stagg, ce sa aleg?

Eu plecam spre un Fender CD 60E dar la banii ies mai ieftin cu un Stagg SW205N.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Fender.

E electro-acustica, asa ca poti sa o si amplifici (si preamplificatorul e Fishman, o marca binecunoscuta) si are si cutaway (cutia e decupata pentru un acces mai bun la tastele superioare), ceea ce Stagg-ul nu ofera (bine, si pretul e jumatate din cel al Fender-ului).

Numai sa ai noroc sa gasesti, pentru ca la ProGuitar nu mai aveau saptamana trecuta. Oricum, au zis ca mai aduc asa ca ar fi bine sa le trimiti un mail.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindm

Multumesc, mai aveau, acu juma de ora am luat eu una si mai au una neagra.

Acum incepe omoratul degetelor si nervi prietenilor, prietenei :)

Link to comment
Share on other sites

Imi poate spune cineva ce e cu chitarile acelea electro-acustice cu spatele acela rotunjor din fibra de carbon de la muzica? maxine si parca si stagg? e ceva de capul lor? ce implicatie are faptul k au cutia de rezonanta mai mica si de alta forma? nu par sa sune f diferit din cele 3 "zgomote" pe kre le-am scos la ea... ar avea rost sa cumpar asa ceva sau mai bine ma rezum la o chitara electro-acustica normala? vreau f mult o chitara...de f mult timp...sunt incepator..mai reusesc sa leg un cantecel din an in paste...dar asta pt k nu am avut pana acum o chitara proprie..numai imprumuturi... SO please please please help me!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Imi poate spune cineva ce e cu chitarile acelea electro-acustice cu spatele acela rotunjor din fibra de carbon de la muzica? maxine si parca si stagg? e ceva de capul lor? ce implicatie are faptul k au cutia de rezonanta mai mica si de alta forma? nu par sa sune f diferit din cele 3 "zgomote" pe kre le-am scos la ea... ar avea rost sa cumpar asa ceva sau mai bine ma rezum la o chitara electro-acustica normala? vreau f mult o chitara...de f mult timp...sunt incepator..mai reusesc sa leg un cantecel din an in paste...dar asta pt k nu am avut pana acum o chitara proprie..numai imprumuturi... SO please please please help me!

 

Daca vrei electro-acustica de pe meleagurile noastre, go for the CD60CE.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindm
deci sa stau departe de chestiutzele alea din fibra?aratau f interesant...

 

 

Si grabeste-te, la pro guitar mai era doar una aseara, neagra cei drept, cea naturala o luai ieu hhihi :)

Adevarat, 6.8mil e ceva banet, dar e impresionanta chitara.

Vorbesc de parca m-as pricepe, tot incepator sunt si eu :)

Link to comment
Share on other sites

eu imi cumpar cel mai devreme pe 31 sau pe 1 chitara..deci..:) sa speram ca mai gasesc pana atunci...nu am nimic impotriva unei chitari negre:D insa tot nu sunt lamurit ce-i cu ciudatzelele acelea...a pus cineva mana? sunt sexy:D mi-ar placea una numai pt forma...habar n-am insa cat de practice ar fi pt un cantat zi de zi...dar pt uitat la ea...nu ma mai satur..btw vinde cineva una maxine cu 5 mil..o are de aproape un an...ma intreb de ce o da?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
deci sa stau departe de chestiutzele alea din fibra?aratau f interesant...

 

Nu fibrele sunt problema, si Stagg si Maxine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Chitarele de care vorbesti tu si pe care le-ai vazut la Muzica sunt copii de Ovation. Raspunsul la intrebarea ta este in concluzie "da". Problema este ca, din cate stiu eu, nu gasesti Ovation in Romania si sunt destul de scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Chitarele de care vorbesti tu si pe care le-ai vazut la Muzica sunt copii de Ovation. Raspunsul la intrebarea ta este in concluzie "da". Problema este ca, din cate stiu eu, nu gasesti Ovation in Romania si sunt destul de scumpe.

Am un Ovation la birou, din intamplare. Si da, e destul de scumpa (500 de euroi). :)

Si avantajele sunt, spun ei, urmatoarele: "The roundback bowl design is the distinguishing feature of the Ovation guitar. The Lyrachord composite semi-parabolic design creates a guitar that is durable and rugged. More that that - it is louder, more focused, and provides greater projection than standard 'box' guitars."

Link to comment
Share on other sites

Salut!As vrea si eu niste sfaturi.Vreau o chitara electrica in valoare de maxim 1000 RON.M-am gandit la un Squier M-80 cu gat bolt-on(7 mil) + un upgrade la doze.Vreau sa cant blues-rock,classic rock cu ea,gen led zeppelin,pink floyd,etc..Imi place foarte mult cum arata squierul,dar inca nu am auzit cum suna si nici nu prea am posibilitatea sa-l incerc.Chitara mi se pare OK,din reviewurile pe care-l am citit,in afara de doze.Ce doza imi recomandati pentru aceste stiluri in jur de 70-80 euro?(prima data vreau sa schimb numai doza din bridge),care sa fie cat mai versatil si eventual cu coil tap.

Link to comment
Share on other sites

Am un Ovation la birou, din intamplare. Si da, e destul de scumpa (500 de euroi). :)

Si avantajele sunt, spun ei, urmatoarele: "The roundback bowl design is the distinguishing feature of the Ovation guitar. The Lyrachord composite semi-parabolic design creates a guitar that is durable and rugged. More that that - it is louder, more focused, and provides greater projection than standard 'box' guitars."

 

 

Suna interesant ce au astia de zis de frumusetea lor de chitara...mai eu sunt fff indragostit de modelul acesta...de aceea tot insist...si mai insist un pic pt k nu sunt lamurit...sunt foarte foarte proastem imitatiile de la maxine si stagg?cu mult mai proaste decat fenderul CD60CE? eu sunt afon acum in materie de scule...dar incerc sa ma informez...din pacate pt voi:)) ce anume nu e bun la ele? sau sunt jalnice de oriunde ai incepe? instrumentul tau e de vanzare?sau e pt tine? la 500 de euro intreb si eu sa ma aflu in treaba:)) dar totusi:D. Ma interesa mai mult cum ai procurat-o. poate pe viitor...dc nu mananc nimik 2 luni de zile..she's mine! hai chinuie-ma..cat de bine suna? e frumoasa? o admira toata lumea? btw acum am in camera un reghin acustic care e praf...s-a apucat "posesoru" sa ii scoata inaltzatoru si sa ii mai adanceasca santzurile in care intrau corzile in capatul griffului...dupa 5 minute suna mai rau ca o pisica in calduri...+k are si un griff stramb de te doare inima...asa k...vreau o chitara buna! rapid! sunt satul de rebuturi!!! va multumesc tuturor pt rabdare:D

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Da, instrumentul il gasesti la Mica publicitate (e temporar la mine, o sa o trimit in Oradea, la proprietar, la inceputul saptamanii viitoare), dar nu vad de ce un incepator si-ar cumpara o electro-acustica scumpa si de marca pentru ca e "sexy" si "o admira toata lumea".

Fender-ul e mai mult decat decent pentru banii aia. Ia-o!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrey_

Salut la toti :) Sunt nou pe forum :)

Motivul ptr care postez este k vreau sa imi cupar o chitara acustica...dar nu stiu inca de care...eu intentionez sa imi cumpar in curand o chitara acustica de la iasi...si as fi recunoscator dak vineva miar putea spune cateva nume de chiatare acustice la pretul de 3-4 milioane :(

Astept raspuns :)

Edited by Andrey_
Link to comment
Share on other sites

Salut la toti ;) Sunt nou pe forum :o

Motivul ptr care postez este k vreau sa imi cupar o chitara acustica...dar nu stiu inca de care...eu intentionez sa imi cumpar in curand o chitara acustica de la iasi...si as fi recunoscator dak vineva miar putea spune cateva nume de chiatare acustice la pretul de 3-4 milioane :drunk:

Astept raspuns ;)

 

Varianta corecta e: vreau sa imi cumpar o chitara electrica DIN iasi. Asta e...nu ma pot abtine :)

Revenind, ca doar nu iti dau reply doar sa te corectez la exprimare: iti zic eu despre piata din iasi ca tocmai am cumparat pentru cineva o chitara. Ai sa gasesti asa: o chitara neagra, acustica, Stagg la Prosound (in spate la Gulliver) si vreo 2 chitare Reghin la Muzica din gara. :)

E destul de ales dintre ele, nu pt ca ar suna cine-stie-ce, ci pt ca is destul de pacatoase. Din "toata oferta" am selectat pana la urma un reghin cu cutaway care a costat 3,4 milioane. Mai avea unul la fel dar cu doza, adica electro-acustic, la vreo 5 milioane. Mai sunt chitare, tot reghin, la Moldova mall, dar nu ti-asa recomanda pentru ca sunt foarte scumpe (cam cu un milion mai scumpe ca cele de la muzica). La muzica mai are un reghin verde western la 2,8 milioane si una cu 12 corzi.

Am uitat sa-ti spun ca mai exista un magazin, intre hala centrala si Podu rosu care aduce chitare acustice Tenson. Suna destul de bine - am avut ocazia sa cant pe doua - insa deocamdata nu mai au niciuna urmand sa primeasca in cam doua saptamani. Si la Prosound vor mai primi Stagguri, tot in intervalul asta.

Cam asa "suna" oferta. Eu iti recomand sa mai astepti un pic, poate poate...daca nu...te duci la Bucuresti si iti iei un fender acustico-electric, pe care sincer n-as da 7 milioane...mai ales la cum suna B) Hehe, ce-o sa sara lumea pe mine ca am facut afirmatia asta, totusi trebuia sa o zic, chiar daca e parerea mea subiectiva. Ideea e

ca am am avut aseara ocazia sa cant pe o chitara dintr-asta, si sincer m-am luminat la fata, m-a facut sa zambesc chiar. Uite dom'le ca romanii nostri fac chitare mai bune :( Singurul lucru care le lipseste sunt piesele - cheitele alea nenorocite, ca imi venea sa le smulg de pe fender, stateau exact ca un niste pietre pretioase pe o domnisoara batrana proaspat maritata. Astept saritori solid-pietriFICATI...sa ma conteste. Tie iti urez mult succes si daca ai nevoie de ajutor, PM me! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrey_
Varianta corecta e: vreau sa imi cumpar o chitara electrica DIN iasi. Asta e...nu ma pot abtine :)

Revenind, ca doar nu iti dau reply doar sa te corectez la exprimare: iti zic eu despre piata din iasi ca tocmai am cumparat pentru cineva o chitara. Ai sa gasesti asa: o chitara neagra, acustica, Stagg la Prosound (in spate la Gulliver) si vreo 2 chitare Reghin la Muzica din gara. :)

E destul de ales dintre ele, nu pt ca ar suna cine-stie-ce, ci pt ca is destul de pacatoase. Din "toata oferta" am selectat pana la urma un reghin cu cutaway care a costat 3,4 milioane. Mai avea unul la fel dar cu doza, adica electro-acustic, la vreo 5 milioane. Mai sunt chitare, tot reghin, la Moldova mall, dar nu ti-asa recomanda pentru ca sunt foarte scumpe (cam cu un milion mai scumpe ca cele de la muzica). La muzica mai are un reghin verde western la 2,8 milioane si una cu 12 corzi.

Am uitat sa-ti spun ca mai exista un magazin, intre hala centrala si Podu rosu care aduce chitare acustice Tenson. Suna destul de bine - am avut ocazia sa cant pe doua - insa deocamdata nu mai au niciuna urmand sa primeasca in cam doua saptamani. Si la Prosound vor mai primi Stagguri, tot in intervalul asta.

Cam asa "suna" oferta. Eu iti recomand sa mai astepti un pic, poate poate...daca nu...te duci la Bucuresti si iti iei un fender acustico-electric, pe care sincer n-as da 7 milioane...mai ales la cum suna B) Hehe, ce-o sa sara lumea pe mine ca am facut afirmatia asta, totusi trebuia sa o zic, chiar daca e parerea mea subiectiva. Ideea e

ca am am avut aseara ocazia sa cant pe o chitara dintr-asta, si sincer m-am luminat la fata, m-a facut sa zambesc chiar. Uite dom'le ca romanii nostri fac chitare mai bune :( Singurul lucru care le lipseste sunt piesele - cheitele alea nenorocite, ca imi venea sa le smulg de pe fender, stateau exact ca un niste pietre pretioase pe o domnisoara batrana proaspat maritata. Astept saritori solid-pietriFICATI...sa ma conteste. Tie iti urez mult succes si daca ai nevoie de ajutor, PM me! :)

 

In primul rand ms mult ptr toate aceste oferte ;)

Vroiam sa te intreb...despre chitara, neagrea acustica, stagg...de la prosound...cat costa ? :o se incadreaza in suma mea ? Eu vin in iasi peste 2 sapt...si atunci vreau sa imi iau ;)

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa mai astepti un pic, poate poate...daca nu...te duci la Bucuresti si iti iei un fender acustico-electric, pe care sincer n-as da 7 milioane...mai ales la cum suna :) Hehe, ce-o sa sara lumea pe mine ca am facut afirmatia asta, totusi trebuia sa o zic, chiar daca e parerea mea subiectiva. Ideea e

ca am am avut aseara ocazia sa cant pe o chitara dintr-asta, si sincer m-am luminat la fata, m-a facut sa zambesc chiar. Uite dom'le ca romanii nostri fac chitare mai bune :) Singurul lucru care le lipseste sunt piesele - cheitele alea nenorocite, ca imi venea sa le smulg de pe fender, stateau exact ca un niste pietre pretioase pe o domnisoara batrana proaspat maritata. Astept saritori solid-pietriFICATI...sa ma conteste. Tie iti urez mult succes si daca ai nevoie de ajutor, PM me! :)

 

Daca ai si argumente ca un Reghin electro-acustic cu cutaway (5 mil) e mai bun decat un Fender electro-acustic cu cutaway (7 mil), n-o sa te "conteste" nimeni.

Asteptare placuta.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai si argumente ca un Reghin electro-acustic cu cutaway (5 mil) e mai bun decat un Fender electro-acustic cu cutaway (7 mil), n-o sa te "conteste" nimeni.

Asteptare placuta.

 

E vorba de gusturi domnule...am cantat pe amandoua si sincer, reghinul mi-a placut mai mult. Fenderul m-a impresionat la finis si cheite, reghinul la ton. Tu ce ai alege, o chitara care "iti" suna bine sau care e de firma? Fenderul suna destul de sec - intr-adevar, avea corzile noi si de "firma", arata bine, finisul era mult mai atent dar ii lipsea ceva... Si pe mine m-a incantat cand am vazut-o si probabil ca as fi dorit sa mi-o cumpar daca nu asa fi auzit tonul reghinului cu o zi mai inainte. Oricum, deocamdata nu imi cumpar acustica, dar o sa vina vremea cand o sa trebuiasca sa ma audiomentez. Inca o precizare...la reghin portiunea din gat care se uneste cu chitara era in forma II in timp ce la fender era in forma de V. Probabil de aici isi trage tonul mai baritonal, mai bluesy, care imi place mie.

Chitara de la prosound e 3,2 milioane. Succes!

Domnule glass, sa stii ca bluzele din moldova is cele mai pline...moldovencele noastre sunt niste muze bune! Iti doresc mult succes si S-AUZIM! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrey_
Chitara de la prosound e 3,2 milioane. Succes!

Ms mult man :) In 2 saptamani...cand incepe vacanta s-ar putea sa merg la iasi :) nu stiu sigur...eu sper :(:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.