www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Cosu

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau

Recommended Posts

Yamaha Pacifica 121 vs Ibanez RG421-EX BKF vs Ibanez GRG121-BK? 

Pe care o recomandați? Din ce ați folosit, care din ele suna mai bine și e mai comoda? 

Am fost ieri într-un magazin și am luat pe rand în mana cele doua chitare Ibanez, sunt începător și nu știu la ce sa ma astep de la o chitara în materie de sunet, dar ca feeling Ibanez GRG121-BK m-a lăsat plăcut impresionat de cum se tine, asa ca as înclină spre aceasta. 

De la yamaha nu mi-a trecut nimic prin mâini, mi-a spus un prieten ca el pe asta a început și ca e foarte bună... Acum sunt cam indecis. Din ce ați avut/testat, care ati fi ales-o și de ce? 

Acum 7 minute, vektor a spus:

RG421 e din o clasa peste celelalte 2

Și bănuiesc că și în sunet își face simțită prezenta acea " clasa superioara", nu? 

Deci, RG421 o sa fie prima mea chitara :)

, mulțumesc! 

Dar ca o mica paranteza, din cele doua ramase care ar superioara una celeilalte? 

Nici cea amai vaga idee, ambele sunt din cea mai low/entry grupa (si dintre toate astea, parca as alege un squier)

RG421 este .. minimalista. Nu are nimic in plus, nici macar culori. 

Btw, daca nu iti este comod RG-ul, NU il lua. E mai important sa iti placa decat sa aiba "specificatii mai bune"

• Like 1
  • Thanks 1

Posted (edited)

Ma intereseaza sa achizitionez un strat, oarecum de buget, iar variantele care le-am gasit ar fi urmatoarele: un MIM, Player Series ( care am inteles ca e varianta moderna MIM ) sau Pacifica ( 112 sau 212 cel mai probabil ).

MIM-ul ar sari intr-o oarecare masura din ecuatie, din cauza ca nu-s foarte multe de vanzare in RO si vreau sa fie intr-un anumit finish.

Ar ramane Player Series sau Pacifica, iar aici intervine si intrebarea: este o diferenta atat de mare intre ele incat sa justifice pretul ( luate de nou ) mai mult de dublu ? Mai ales ca in viitor pot upgrada Yamaha-ul daca va fi cazul.

N-am inclus Squire Classic Vibe pentru ca n-am gasit in finishul pe care-l caut.

Edited by SudenUni