www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

 

Peste un an as vrea sa fac un upgrade la amp( imi place sa ma gandesc din timp la ceea ce vreau sa-mi cumpar) , insa n-am nicio idee ce amp as putea sa-mi iau, avand in vedere ca bugetul ar fi maxim 1200 lei si nu voi cumpara la mana a doua.

 

Pacat ca nu vrei sh-uri. Iti puteam recomanda un Marshall valvestate 2x12" de 160W la bugetul tau. Spor la tatonari.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Sunt incepatoare si curand imi voi cumpara propria chitara.

Ma gandesc la un Ibanez GRG170DX (http://www.thomann.de/ro/ibanez_grg170dxca.htm) - ce parere aveti?

De asemenea, am ceva dubii la freturi, poate ma puteti voi lamuri? Ibanezul are freturi medium. Ar trebui sa ma orientez catre ceva cu freturi jumbo, sau cele medii ar fi ok pentru mine, ca incepatoare?

Multumiri!

Link to comment
Share on other sites

Din al meu punct de vedere, chitara aleasa e OK. Freturile medium consider ca sunt potrivite pentru nivelul in care spui ca te afli.

Din cate cunosc, freturile Jumbo, datorita contactului mai mic dintre degete si lemnul fretboardului, sunt mai facile pentru benduri si solouri rapide (nu e cazul meu) insa apasate prea tare (tendinta existenta la orice incepator) duc la alterarea in sus a sunetului, adica o sa iti sune chitara fals. La solo o mai dregi din vibrato, dar cand canti acorduri ai sfeclit-o.

Totodata, riscul de fretbuzz e mai mare cand actiunea chitarii e setata jos (corzile aproape de grif).

 

Eu zic sa mergi pe freturi medium, iar daca mai incolo o sa vrei sa te axezi pe shredding si nu vei fi multumita de astea, o sa ai tot timpul sa faci un upgrade la chitara.

 

Ceea ce am stiu doar din auzite. Rog colegii care au cantat pe mai multe tipuri de fret sa ma corecteze daca gresesc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Incerc sa imi iau o chitara si un amplif la care peste ani si ani sa pot intepreta ceva similar cu "John Frusciante - Wayne".

Bugetul este pe undeva la 1000ron.

De mentionat ar mai fi ca sunt stangaci si ca ar fi prima mea chitara.

Mersi

 

Tonul acela vine in principiu de la pedalele Boss DS-2 si Ibanez WH10, peste un Yamaha SG-2000, dar el canta de obicei pe un Stratocaster. In primul rand, vezi daca ai rabdarea necesara ca sa inveti, apoi te orientezi pe scule in mod specific.

 

Cel mai apropiat de bugetul tau, vezi ce SG-uri Epiphone gasesti la mica publicitate, la care mai adaugi un combo cu efecte incorporate sa poti studia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Momentan varianta cu Fender cd 140 sce all M a cazut. Magazinul unde dadusem comanda o aducea in stoc nu pe 15 ianuarie cum au promis pe 29 decembrie ci pe la mijlocul lui febraurie. Si cu ocazia asta am zis sa vizitez un magazin de muzica sa vad si sa cant cateva chitare. AM intrat si am zis ca as dori o chitara solid top (e o..placere personala, sa zicem). Si mi se raspunde ca nu exista asa ceva, toate chitarele acustice/electro acustice sunt laminate. Ma intreaba unde am vazut asa 'minunatie' si ii zic ca pe siteul xyz unde si dadusem o comanda care s'a anulat. Mi se raspunde "Da, pe siteul ala sunt multe prostii scrise". Da, dar si pe siteul producatoruli gasim aceleasi specificatii. "Aaa. se poate" Si dupa o discutie in care ba am crezut ca eu sunt prost ba  am vrut sa plec mi'am dat seama ca vanzatorul se referea la "laminat" ca fiind finishingul adica lacuita/gloss sau mata. Este doar o experienta ce am vrut sa o impartasesc.

 

Pe de alta parte mi'au facut o buna impresie chitarele Takamine. S'ar putea ca urmatoarea chitara sa nu fie, deci, Fender, cum stabilisem.

Edited by EduardRazvan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de chitara asta?

http://www.thomann.de/ro/harley_benton_ex_84_white_progressive_serie.htm

Apropo,e prima mea chitara :D Preferintele mele muzicale tind mult spre metal,deci stiam ca un stratocaster nu ma va satisface:))

Fiind prima chitara nu vreau sa investesc foarte mult intr-una, deci daca stiti ceva pana in 700-800 de lei lasati un link 

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de chitara asta?

http://www.thomann.de/ro/harley_benton_ex_84_white_progressive_serie.htm

Apropo,e prima mea chitara :D Preferintele mele muzicale tind mult spre metal,deci stiam ca un stratocaster nu ma va satisface:))

Fiind prima chitara nu vreau sa investesc foarte mult intr-una, deci daca stiti ceva pana in 700-800 de lei lasati un link 

 

Ca alternative la Harley Benton care nu e marca prea rasarita (e un brand thomann care face de toate) poti sa te orientezi si catre un Jackson Kelly sau un Epiphone Explorer. Ambele au forme de Explorer si preturi accesibile. Eventual te poti orienta catre ceva second.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare! Sunt interesat sa cumpar un BC Rich NJ Warlock Deluxe (dupa cum sugeareaza si titlul) si am gasit unul la un pret acceptabil (http://www.thomann.d...96d33909dd5c520 linkul aici in caz ca e necesar). Credeti ca e alegerea corecta , considerand ca as dori sa cant exclusiv "metale", sau aveti si alte propuneri? A avut cineva vreo experienta anterioara cu BC Rich si m-ar putea ajuta in sensul asta?

Link to comment
Share on other sites

Vrei neaparat sa fie BC Rich? sau sa aiba vreo forma anume? Pt metale, cele mai bune chitari sunt cele cu doze active de la EMG, zic eu. Eu am un Ltd ec-400 cu emg si suna de rupe, din pacate modelul acesta nu se mai fabrica de mult timp, dar sunt niste modele asemanatoare chiar aici pe RGC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vrei neaparat sa fie BC Rich? sau sa aiba vreo forma anume? Pt metale, cele mai bune chitari sunt cele cu doze active de la EMG, zic eu. Eu am un Ltd ec-400 cu emg si suna de rupe, din pacate modelul acesta nu se mai fabrica de mult timp, dar sunt niste modele asemanatoare chiar aici pe RGC.

 Stiu ca pretul e putin "piperat" dar singura alternativa la care ma pot gandi ar fi Jackson.Am incercat LTD-urile si nu sunt mare fan, din motive personale.Modelul caruia i-am postat linkul are EMG HZ 81/85 + un floyd rose de zile mari din ce-am inteles pe alte forumuri "de peste ocean"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.