www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Detin un amplificator Fender Mustang I si un procesor de efecte Boss ME70. Am buget 1000RON pentru a achizitiona o chitara. Cam ce ati recomanda? Nu sunt adeptul a heavy metal sau ceva de genul. Cant in general Guns N' Roses, Santana, Eagles, etc. Eu ma uitam la un Les Paul 100. Sambata voi merge in Bucuresti sa testez cateva chitari, dar as vrea sa stiu cam ce as putea testa pe acolo, ce recomandati? :) Multumesc tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Ca majoritatea ti-as recomanda sa mai strangi un pic sa iei un vintage v100 la 1170 ron, dar te poti uita la MC la vintage V99 pentru comparatie cu LP100 e si cu reducere 10%. Eu zic ca e o diferenta mai ales cu set neck :) Te poti uita si la modelele ieftine de Gretsch dar cred ca esti mai aproape de sound-ul cautat cu Epiphone/Vintage. Bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare...

As dori sa imi cumpar si eu un Schecter Hellraiser c-7 ( simpla sau versiunea cu FR)..insa problemele ar fi:

1) Am auzit nenumarate reviewuri despre aceasta chitara ca se ridica mult asteptarilor...insa tot nu sunt convins ... daca este cineva pe acest forum care are aceasta chitara , l-as ruga si eu sa imi zica daca se merita

2) cat de gros este neckul( este greu sau usor sa canti la el)

3) cum sunt dozele emg 707tw (din moment ce sunt coil tapped banuiesc ca poti obtine orice sunet din ele)

4) scale 26.5" (este indeajuns pentru un 7 string? am de gand sa cant in drop tuning)

5)Nu sunt hotarat daca sa o cumpar cu sau fara FR...nu am mai avut pana acum FR si am auzit ca este un chin cand schimbi corzile si acordezi chitara( mai ales cand schimbi tuningul) . Ramane acordata chitara dupa ce folosesti floydul?

6) Trecem la probleme financiare :( :

Am cautat ORE IN SIR un magazin pe internet care aduce aceasta chitara in tara! Aparent toate magazinele care aveau aceasta chitara mi-au spus ca nu mai o au la vanzare de mult timp.

Intr-un final , am reusit sa gasesc doua : -Esound (http://www.esound.ro...ar,p-12112.html

http://www.esound.ro...ar,p-12114.html)

-Thomann( http://www.thomann.d...lraiser_bch.htm

http://www.thomann.d...aiser_fr_bc.htm)

Problema este pretul..este PREA MARE ...aceasta chitara am vazut-o nou nouta in magazin( in America) si la 2800 RON (850$)(fara FR) si 3300 RON (1000$)( cu FR)

la esound si thonman preturile sunt 4400-4200 RON, respectiv 5500-5400 RON ...cand am vazut m-a dat pe spate..

exista o posibilitate sa comand aceasta chitara din alte tari mai ieftin, sau stiti voi un magazin care aduce la preturi mai NORMALE..sau daca nu , se merita sa dau 4400, 5500 RON pe aceasta chitara?

 

 

-Eventual daca stiti alte chitare( 7 corzi, am de gand sa cant genuri agresive) in acest buget 4000RON-5500RON mai bune , va rog sa mi le recomandati ( si puncte slabe/puncte bune fata de acest schecter)-

Multumesc mult!

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Salutare...

As dori sa imi cumpar si eu un Schecter Hellraiser c-7 ( simpla sau versiunea cu FR)..insa problemele ar fi:

1) Am auzit nenumarate reviewuri despre aceasta chitara ca se ridica mult asteptarilor...insa tot nu sunt convins ... daca este cineva pe acest forum care are aceasta chitara , l-as ruga si eu sa imi zica daca se merita

2: cat de gros este neckul( este greu sau usor sa canti la el)

3) cum sunt dozele emg 707tw (din moment ce sunt coil tapped banuiesc ca poti obtine orice sunet din ele)

4) scale 26.5" (este indeajuns pentru un 7 string? am de gand sa cant in drop tuning)

5)Nu sunt hotarat daca sa o cumpar cu sau fara FR...nu am mai avut pana acum FR si am auzit ca este un chin cand schimbi corzile si acordezi chitara( mai ales cand schimbi tuningul) . Ramane acordata chitara dupa ce folosesti floydul?

6) Trecem la probleme financiare :( :

Am cautat ORE IN SIR un magazin pe internet care aduce aceasta chitara in tara! Aparent toate magazinele care aveau aceasta chitara mi-au spus ca nu mai o au la vanzare de mult timp.

Intr-un final , am reusit sa gasesc doua : -Esound (http://www.esound.ro...ar,p-12112.html

http://www.esound.ro...ar,p-12114.html)

-Thomann( http://www.thomann.d...lraiser_bch.htm

http://www.thomann.d...aiser_fr_bc.htm)

Problema este pretul..este PREA MARE ...aceasta chitara am vazut-o nou nouta in magazin( in America) si la 2800 RON (850$)(fara FR) si 3300 RON (1000$)( cu FR)

la esound si thonman preturile sunt 4400-4200 RON, respectiv 5500-5400 RON ...cand am vazut m-a dat pe spate..

exista o posibilitate sa comand aceasta chitara din alte tari mai ieftin, sau stiti voi un magazin care aduce la preturi mai NORMALE..sau daca nu , se merita sa dau 4400, 5500 RON pe aceasta chitara?

 

 

-Eventual daca stiti alte chitare( 7 corzi, am de gand sa cant genuri agresive) in acest buget 4000RON-5500RON mai bune , va rog sa mi le recomandati ( si puncte slabe/puncte bune fata de acest schecter)-

Multumesc mult!

 

In alte chitare nu o sa ma bag pentru ca nu sunt fan al 7 string-urilor, dar de ce nu iei in considerare Mica publicitate? Eu vanez piata sh si la 3000 am vazut pana acuma niste oferte incredibile :)

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si la asta, dar imi place ca totul sa fie nou , indiferent ca tipul/tipa de la care o cumpar a tinut chitara in perfecta stare sau nu.. :(

Oricum , daca nu reusesc sa o gasesc noua la un pret mai ieftin sau nu am curajul sa dau atatia bani pe ea, s-ar putea sa recurg la un sh( imi place chitara asta foarte mult , si chiar vreau sa o am, poate cat mai curand ( ma chinui de 1 an si ceva sa o cumpar) pentru ca actuala mea chitara e cumplita( o chitara ieftina de incepatori la care s-au stricat dozele(imi tin volumul la doze la minim, caci altfel se aude spart si oribil), cred ca este si indoita putin( am corzile foarte ridicate fata de cat ar trebui ), si cred ca am si probleme cu groundingul caci mereu cand iau mana de pe corzi se aude un bazait puternic)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si la asta, dar imi place ca totul sa fie nou , indiferent ca tipul/tipa de la care o cumpar a tinut chitara in perfecta stare sau nu.. :(

Oricum , daca nu reusesc sa o gasesc noua la un pret mai ieftin sau nu am curajul sa dau atatia bani pe ea, s-ar putea sa recurg la un sh( imi place chitara asta foarte mult , si chiar vreau sa o am, poate cat mai curand ( ma chinui de 1 an si ceva sa o cumpar) pentru ca actuala mea chitara e cumplita( o chitara ieftina de incepatori la care s-au stricat dozele(imi tin volumul la doze la minim, caci altfel se aude spart si oribil), cred ca este si indoita putin( am corzile foarte ridicate fata de cat ar trebui ), si cred ca am si probleme cu groundingul caci mereu cand iau mana de pe corzi se aude un bazait puternic)

 

Cunosc sindromul "nou", dar la chitare nu prea e valabil. O chitara cu cat e mai veche, cu atat are lemnul mai uscat, deci, teoretic, ar trebui sa fie mai buna. Sigur, se mai strica electronica, dar, in general, sunt operatii ieftine.

 

In plus, mai ai un avantaj destul de mare. Chitara asta pe care o ravnesti acum atat de mult... E posibil dupa 2 ani sa nu iti mai placa si sa vrei sa o vinzi. O chitara sh ai sanse mari sa o vinzi cam in aceasi bani sau chiar mai scumpa :)

Link to comment
Share on other sites

mda, ai dreptate...

poate reusesc insa sa o comand din alta tara poate cu 2800 RON si vad cat ma costa transportul + vama...poate ies mai ieftin decat thomann si esound

Link to comment
Share on other sites

salut!

Sunt sigur ca s-a mai intrebat de mii de ori , dar mai intreb si eu:

Sunt incepator , si as dori sa imi cumpar un starter pack care sa contina chitara , amplificator ,cablu , cam tot ce trebuie , cam in maxim 7-800 RON . Ce imi recomandati ? Imi place foarte mult forma de stratocaster:D Inca ceva , un prieten mi-a recomandat ca si chitara buna de incepator un Squier Stratocaster , care am inteles ca e tot facut de Fender , si are un pret acceptabil. Am cautat si din ce am observat nu se aduce in Romania?

Link to comment
Share on other sites

salut!

Sunt sigur ca s-a mai intrebat de mii de ori , dar mai intreb si eu:

Sunt incepator , si as dori sa imi cumpar un starter pack care sa contina chitara , amplificator ,cablu , cam tot ce trebuie , cam in maxim 7-800 RON . Ce imi recomandati ? Imi place foarte mult forma de stratocaster:D Inca ceva , un prieten mi-a recomandat ca si chitara buna de incepator un Squier Stratocaster , care am inteles ca e tot facut de Fender , si are un pret acceptabil. Am cautat si din ce am observat nu se aduce in Romania?

Eu stiam ca erau pe guitarshop sau pe senia starter pack-uri...

Link to comment
Share on other sites

salut!

Sunt sigur ca s-a mai intrebat de mii de ori , dar mai intreb si eu:

Sunt incepator , si as dori sa imi cumpar un starter pack care sa contina chitara , amplificator ,cablu , cam tot ce trebuie , cam in maxim 7-800 RON . Ce imi recomandati ? Imi place foarte mult forma de stratocaster:D Inca ceva , un prieten mi-a recomandat ca si chitara buna de incepator un Squier Stratocaster , care am inteles ca e tot facut de Fender , si are un pret acceptabil. Am cautat si din ce am observat nu se aduce in Romania?

mai intai vezi ce genuri iti plac si ce genuri vrei sa canti...de exemplu daca vrei ceva mai agresiv (metal) ,ar fi bine sa iti iei o chitara cu doze humbuckers,facuta dintr-un lemn mai solid ,greu , gen mahon, etc.. In general, intereseazate ce iti trebuie pentru ce vrei sa canti, si apoi uitate la ce vrei sa iti iei...eu am facut greseala sa imi iau un starter pack : un amp mic , din care nu am putut scoate nici un sunet bun; si o chitara absolut prapadita cu niste doze single coil ( cel mai probabil chinezarii) , care s-au stricat aproape imediat si acum se aude spart de fiecare data cand cant la ea, si mai are si o problema de grounding, adica se aude un bazait de fiecare data cand iau mana de pe corzi...

Nu fa greseala asta, mai bine pune inca cativa bani si strange de o chitara mai buna si un amp decent ( mai bine dai mai multi bani sa ai ceva bun, decat sa iti iei ceva prapadit , si acel lucru sa te faca sa nu iti mai placa sa canti la chitara).

Cablu gasesti separat la ce lungime vrei tu, eu am unul de 4 m parca cu capat auriu pe care l-am cumparat cu 90 de ron

Recomandari nu stiu sa iti zic, caci nu stiu ce vrei....doar incearca sa gasesti o chitara cu niste doze cunoscute, gen emg, seymour duncan, dimarzio , si fara tremolo sau FR( caci la bani putini nu se prea gasesc originale, deci cumperi degeaba( sunt si exceptii , dar la bani putini greu gasesti))

Cel mai bine, dute in magazin si intreaba pe un baiat care lucreaza acolo sa iti faca niste recomandari pe baza a ce vrei tu , apoi probeaza chitarele si amplificatoarele si vezi daca te simti comfortabil cu griful chitarii, daca iti place sunetul dat de amp etc

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

salut!

Sunt sigur ca s-a mai intrebat de mii de ori , dar mai intreb si eu:

Sunt incepator , si as dori sa imi cumpar un starter pack care sa contina chitara , amplificator ,cablu , cam tot ce trebuie , cam in maxim 7-800 RON . Ce imi recomandati ? Imi place foarte mult forma de stratocaster:D Inca ceva , un prieten mi-a recomandat ca si chitara buna de incepator un Squier Stratocaster , care am inteles ca e tot facut de Fender , si are un pret acceptabil. Am cautat si din ce am observat nu se aduce in Romania?

 

In general e idee proasta sa iei starter pack. Gasesti unele cu chitara decenta, insa amplificatorul e kko. Restul de chestii din pachet e pus "la gramada", si nu musai de calitate.

 

Pentru incepator un Squier HSS (adica cu humbucker in bridge) e o idee destul de buna, iti permite sa experimentezi mai multe genuri. Ce-as face in locul tau:

 

1. Gasesti pe cineva sa te invete sa canti (= profesor).

2. Te sfatuiesti cu el

3. Impreuna alegeti in buget o chitara si o solutie de amplificare. Rational vorbind, chitara ar fi bine sa fie second-hand, din numeroase motive, dintre care cel mai important e ca nu-si pierde valoarea daca si cand o vinzi. Ca formare de ton si amplificare exista multe optiuni, incepand cu computerul, trecand printr-un procesor si incheind cu un amplificator. Din pacate, amp-ul din starter pack e aproape cea mai proasta alegere (iar, sunt multe motive). Daca vrei musai asa ceva, fii smecher si ia-l la mana a doua. O sa se auda la fel de prost ca unul nou :)

 

Ideea de baza e sa te sfatui cu cineva care stie, sa iei niste scule pe care se poate canta fara probleme... si sa exersezi.

Link to comment
Share on other sites

salut!

Sunt sigur ca s-a mai intrebat de mii de ori , dar mai intreb si eu:

Sunt incepator , si as dori sa imi cumpar un starter pack care sa contina chitara , amplificator ,cablu , cam tot ce trebuie , cam in maxim 7-800 RON . Ce imi recomandati ? Imi place foarte mult forma de stratocaster:D Inca ceva , un prieten mi-a recomandat ca si chitara buna de incepator un Squier Stratocaster , care am inteles ca e tot facut de Fender , si are un pret acceptabil. Am cautat si din ce am observat nu se aduce in Romania?

 

Squier sunt pe toate drumurile, cum nu se aduc in Romania ?

La banii pe care ii ai, roaga pe prietenul tau sa se uite la "mica publicitate" si sa-ti faca un "starter pack" de acolo. Ai multe optiuni, pe alese.

 

Spor

Link to comment
Share on other sites

Guest Wlad321

Salut! Ce spuneti sa aleg intre un Harley Benton HB-200bk parca(model stratocaster) si un epiphone SG special?:D (stiu ca e cam evident ce sa aleg dar vreau sa stiu si parerea altora:D)Multumesc anticipat!:D

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt in masura sa dau cele mai bune sfaturi dar as alege Epiphone-ul. Sunt totusi sub aripa Gibsonului.

Experienta mea cu cele doua branduri este urmatoarea; am cumparat un amplif (very low budget, ce-i drept) si e de tot rasu, un amplif mai bun a facut socra-miu cu mijloace mai putine.

De ziua unui prieten i-am facut cadou un Epiphone LP left handed si am ramas placut surprins cum suna fata de Ibanezu meu GIO mai scump, dealtfel. Sa nu mai vorbesc de finisaje.

Votez pt. Epiphone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare...

As dori sa imi cumpar si eu un Schecter Hellraiser c-7 ( simpla sau versiunea cu FR)..insa problemele ar fi:

1) Am auzit nenumarate reviewuri despre aceasta chitara ca se ridica mult asteptarilor...insa tot nu sunt convins ... daca este cineva pe acest forum care are aceasta chitara , l-as ruga si eu sa imi zica daca se merita

2) cat de gros este neckul( este greu sau usor sa canti la el)

3) cum sunt dozele emg 707tw (din moment ce sunt coil tapped banuiesc ca poti obtine orice sunet din ele)

4) scale 26.5" (este indeajuns pentru un 7 string? am de gand sa cant in drop tuning)

5)Nu sunt hotarat daca sa o cumpar cu sau fara FR...nu am mai avut pana acum FR si am auzit ca este un chin cand schimbi corzile si acordezi chitara( mai ales cand schimbi tuningul) . Ramane acordata chitara dupa ce folosesti floydul?

6) Trecem la probleme financiare :( :

Am cautat ORE IN SIR un magazin pe internet care aduce aceasta chitara in tara! Aparent toate magazinele care aveau aceasta chitara mi-au spus ca nu mai o au la vanzare de mult timp.

Intr-un final , am reusit sa gasesc doua : -Esound (http://www.esound.ro...ar,p-12112.html

http://www.esound.ro...ar,p-12114.html)

-Thomann( http://www.thomann.d...lraiser_bch.htm

http://www.thomann.d...aiser_fr_bc.htm)

Problema este pretul..este PREA MARE ...aceasta chitara am vazut-o nou nouta in magazin( in America) si la 2800 RON (850$)(fara FR) si 3300 RON (1000$)( cu FR)

la esound si thonman preturile sunt 4400-4200 RON, respectiv 5500-5400 RON ...cand am vazut m-a dat pe spate..

exista o posibilitate sa comand aceasta chitara din alte tari mai ieftin, sau stiti voi un magazin care aduce la preturi mai NORMALE..sau daca nu , se merita sa dau 4400, 5500 RON pe aceasta chitara?

 

 

-Eventual daca stiti alte chitare( 7 corzi, am de gand sa cant genuri agresive) in acest buget 4000RON-5500RON mai bune , va rog sa mi le recomandati ( si puncte slabe/puncte bune fata de acest schecter)-

Multumesc mult!

cel mai bine e sa il incerci tu. :)

edit: locuiesti in bucuresti cum esound are aceasta chitara, nu e prea greu.

Edited by cookieznvodka
Link to comment
Share on other sites

cel mai bine e sa il incerci tu. :)

edit: locuiesti in bucuresti cum esound are aceasta chitara, nu e prea greu.

am fost la ei, nu o au in magazin...poti decat sa o comanzi si ei o vor aduce din alta tara...asta mi-au zis cand am fost :(

Link to comment
Share on other sites

Guest javanotti

Sunt incepator, intentionez sa-mi iau o acustica, am un buget de max. 700 RON, m-am tot informat in stanga si in dreapta si am ajuns la urmatoarele optiuni pe care vi le descriu intr-o ordine aleatoare:

 

1. Fender CD-60 - este aprox. 550 RON, exista si un pack care costa 595 RON, poate ar fi mai buna varianta a 2-a, sperand ca in pack se afla aceeasi chitara ca si cea vanduta individual. Ca desing nu ma da pe spate, inca nu am auzit-o cum suna in realitate.

 

2. Hohner HW220 - este aprox. 420 RON, imi place ca design, am auzit-o cum suna si in realitate si mi-a placut atata cat pot eu sa apreciez.

 

3. Ibanez V105SJP - este un pack in valoare de 650 RON, imi place mult chitara ca design, nu am auzit-o cum suna in realitate dar mi-a placut ca are fata din molid solid, ceea ce am inteles ca primeaza in fata aceleiasi esente de lemn, dar laminat. Totusi, din ce am citit pe aici nu prea se recomanda chitarile acustice Ibanez si nu stiu de ce. Mai mult, acest pack nu mai exista pe site-ul producatorului desi am vazut vazut ca in magazinele noastre online exista in stock!?

 

4. Lag T66D - este aprox. 760 RON, cam scumpa pentru bugetul meu de incepator, imi place cel mai mult ca design dintre toate cele enumerate mai sus, totusi nu are lemn solid nicaieri ci doar laminat ca si primele 2 dintre optiuni si nu am auzit-o cum suna in realitate. Nu stiu daca merita diferenta de pret face de celelalte optiuni dar recunosc, m-a atras designul acestei chitari si la mine aspectul este foarte important.

 

Va rog sa-mi spuneti parerea voastra in legatura cu exemplele de mai sus, sau poate in aceeasi bani, puteti sa-mi recomandati ceva mai bun.

 

Multumesc.

 

PS: Sunt din Bucuresti, o sa folosesc chitara pentru genuri folk, rock.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai mai cantat la chitara , mai mult de cateva saptamani, te duci frumos in marele Bucuresti la magazinele de speclialitate si probezi chitarile enumerate mai sus . Atentie dupa ce iei chitara acasa , sa ai grija sa o intretii asa cum ai primito , pentru ca 10 zile poti returna produsul inapoi daca e in aceasi stare, pastreaza ambalejel , chitantele ,facturile. (zic asta ca s-ar putea sa ajungi acasa si dupa 2 zile observi ceva defect care in magazin ti-a scapat) .

 

Daca nu esti sigur pe tine , cheama un prieten care canta la chitara sa vina cu tine si sa cante niste acorduri , asculta atent sunetul si vezi care-ti place mai mult , e important si aspectul , insa cel mai important e sa-ti fie comoda chitara sa te atraga sa canti la ea , nu sa o ignori pentru ca te incomodeaza.

 

Inspecteaza cu atentie instrumentul (lemnul - griful sa fie drept , sa nu aiba urme de lovire , crapaturi , tastele sa nu agate , ) actiunea se poate regla ullterior iar corzile influenteaza si ele sunetul , s-ar putea ca unele chitari sa sune " obosit " tocmai din cauza corzilor , si daca vanzatorul stramba din nas spune-i ca vrei sa cumperi azi o chitara , si ca vrei sa probezi mai multe modele, in felul acesta el va colabora mai mult . Succes

Link to comment
Share on other sites

Guest javanotti

Era frumos sa existe la un singur magazin toate variantele astea si sa le testez pe toate acolo dar din cate am vazut eu pe net trebuie sa merg la 3 magazine ca sa gasesc toate cele 4 variante...

 

Poate cineva experimentat a testat aceste variante si imi poate spune parerea lui (cat mai obiectiva).

 

Din pacate nu am prieteni care sa stie canta la chitara asa ca trebuie sa ma descurc singur alaturi de ajutorul primit de la voi.

Link to comment
Share on other sites

In doua-trei ore poti face turul magazinelor. Poti incerca si Cort pe langa Lag si Hohner, si Takamine pe langa Ibanez, si Epiphone pe langa Fender.

Macar o inspectie vizuala si zdranganit cateva acorduri.

Daca Hohner-ul e ala de-l stiu eu, poti sa-l scoti din lista. Parerea mea.

Vei mai gasi Yamaha, dar cele din categoria asta de pret nu m-au impresionat.

 

@SpeedoS: Vezi ca-s doua C7 de vanzare la mica publicitate, ambele in Bucuresti. Cred ca te poti intelege cu proprietarii pentru un test. Bafta!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest javanotti

Am fost azi si am vazut Fender CD-60, mi sa parut OK. Mai am de vazut si Ibanez-ul acela, este interesant ca la pretul de 650 de RON ofera fata din lemn masiv.

Link to comment
Share on other sites

Guest javanotti

Da, m-am uitat la Takamine pe site si nu am gasit modelul asta, poate nu il mai fac.

In alta ordine de idei, pe site la mcmusic sunt alte modele Takamine la care scrie explicit ca au topul din molid solid dar nu si la acest model.

 

Am mai studiat problema si cred ca sunt aproape 100% hotarat sa merg pe LAG T99DC (cu cutaway), este mai scump cu 45 RON decat modelul LAG T66D ajungand la aprox. 800 de ron. Cutaway-ul mai ajuta si la altceva decat la aspect si cantarea notelor din octava superioara?

Sper sa nu-mi para rau de alegere consider ca dau destul de multi bani pentru o chitara de incepator...

 

Daca este cineva pe aici care a cantat pe LAG rog sa-mi dea feedback in privinta sunetului. Calitatea si design-ul este OK, dar, in acest moment, pentru mine o Aria de 300 RON suna la fel cu un Fender de 1500 RON...

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexino472

Salut! Sper ca nu mam logat degeaba pe acest forum care zic eu este unul perfect pentru unele probleme ale mele pe care le am si cred ca sunt inconjurat de profesionisti. Sincer am cantat doar odata la chitara electrica dar am una electroacustica sa stiu bine sa cant la ea... am invatat melodii ca: i'm yours, Cancion del mariaci, putin din nothing else maters ... 21 guns greend day.. si mai multe.. in fine. dar as vrea sa ma apuc de chitara Electrica. PROBLEMA ESTE CA: nu stiu ce chitara sa imi iau si de unde sa imi iau... eu as vrea un epiphone special II Les Paul imi plac modelele Lp dar Va rog mult!! datimi o idee de un site cu aceasta chitara (sau cu o chitara pana in 600 de lei.. pt ca atat am vazut ca,,,, costa special II si atat am momentan...) eu am gasit pe ThOmann dar nu stiu exact.. pt ca am auzit discutii de genul:" sunt mare.. cantaret si am vazut eu cum se aduc si in ce stare sunt chitarile acelea si de asta sunt destul de ieftine" Uitati linkul: http://www.thomann.de/ro/epiphone_lp_special_black.htm eu mias lua la pachet si un amplificator.. + ca am si garantia returnarii banilor in 30 de zile.. si garantie 3 ani si am vazut ca scrie pe spatele chitarii Made In Indonesia.. cea ce ma incurajeaza sa o cumpar.. .

Iar am mai gasit pe Guitarshop.ro uitati linkul: http://guitarshop.ro/chitara-electrica-epiphone-les-paul-special-ii_p743.html dar aici nu imi dau prea mari informatii si nici poze amanuntite si reale cu chitara.

Sincer nu stiu ce sa fac de unde sa iau.. si ce sa iau.. datimi si mie va rog niste idei si spunetimi de unde sa imi cumpar chitara electrica? Epiphone special II les paul sau Poate altfel de chitara?

Va MULTUMESC Anticipat! SI Va Respect!

Link to comment
Share on other sites

Guest javanotti

Pai atunci mai bine iti iei Aria de 300 RON si dupa ce inveti o sa stii ce o sa vrei si o sa iti iei ce o sa iti placa atunci. Nu cred ca se justifica sa dai 800 lei daca nici macar nu stii sa canti.

 

Daca o sa-mi iau Aria poate nu o sa ma atraga sa (invat sa) cant deoarece se canta mai greu pe ea sau nu-mi place aspectul ei....

Macar daca tot iau ceva sa iau ceva bun. Problema este ca nu am auzit de la nimeni de aici ca Lag T66 este o chitara buna dar din ce am gasit pe net inclin sa cred asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.