www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Buna! M-am apucat de curand sa cant la chitara si am invatat cateva acorduri cu un profesor(pe chitara unui amic). M-am hotarat sa imi cumpar si eu o chitara, m-am sfatuit cu profesorul, si a zis ca decenta ar fi in jur de 300-400 lei! Bugetul meu este de aproximativ 350! Recomandari?

Ps: Chitara sa fie CLASICA.(unde locuiesc nu sunt magazine de muzica)

http://www.soundcrea...105-id7566.html Asta e ok?

Laminat :) cam ca la hora seria ECO eu nu as recomanda in schimb as recomanda asta http://www.mcmusic.ro/chitare/clasice/aria-ak-20-chitara-clasica.html am experienta pe ea si se canta chiar bine + ca are si acel truss rod care este indispensabil (parerea mea cel putin)

 

Mi-am luat Squierul.sunt multumit pt.cat ma pricep eu:D

Bine ai facut sa o folosesti sanatos

Link to comment
Share on other sites

Guest Petre Viorel

Ok, sunt eu iar! Am mai invatat cate ceva pe acel Fender ESC105(pe care i-am postat acum ceva timp)!Ideea e ca profesorul a zis sa imi pun corzi metalice! Nu stiu ca sa fac, pentru ca peste tot pe internet vad ca nu e bine sa pun corzi de metal la citara clasica! Idei?Ce ar trebui sa fac?

Link to comment
Share on other sites

+ 1 la ce a zis Sympthom. Chitara fiind clasica, cel mai probabil nu are trussrod, deci corzile de metal pe asa ceva sunt un mare no-no (si culmea, am aflat asta relativ recent, acum vreo cateva luni). Daca nu ma crezi, prima mea chitara (o Hora Clasica) am stricat-o cu mainile mele tocmai din cauza ca i-am pus (cam din frageda pruncie) corzi de metal. Vreau sa spun ca dupa vreo 2 ani (o fi fost chiar si mai putin, insa nu mi-am dat eu seama la inceput), deja chitara avea probleme cu acordajul (de actiune nici nu mai zic), iar dupa vreo 5, se strambase atat de tare griful, ca era buna chitara de aruncat la gunoi: probleme la acordaj, si falsat in ultimul hal incepand cu tastele 5-6 incolo. Am incercat sa cobor un pic saddle-ul, in speranta ca o actiune mai mica ar putea compensa un pic falsatul ala din cauza grifului foarte curbat, dar fara niciun succes. In cele din urma, am renuntat la ea. Pacat, a fost prima mea chitara...

 

Initial am dat vina pe chitara, ca s-a strambat griful din cauza ca e chitara prost facuta. O fi fost, nu zic nu, dar acum mi-am dat seama ca motivul principal pentru care s-a intamplat asta sunt corzile de metal in loc de cele din nylon.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest orio777

Salutare ,

 

As vrea sa ii cumpar unei prietene o chitara clasica. Ce chitara ar trebui sa ii iau? Am vazut ca sunt pe marimi, pentru o fata ce dimensiune sa ii iau?

Daca ma intrebati de buget, nu stiu ce sa va raspund. Persoana cu pricina tot imi zice ca isi doreste o chitara dar nu stiu daca pana la urma o sa ii placa si o sa ajunga ca decor in casa :)

Daca puteti sa imi recomandati una care sa sune ok si sa o faca sa invete :)

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

http://www.soundcrea...d-m-id4602.html Chitara nu e foarte mare , e usoara , si ieftina...Eu cred ca e potrivita pentru prietena ta ! Si ai un avantaj ca poti alege culorile !

brun degrade, negru, rosu degrade, mov foarte inchis, gri, verde, natural

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca sunt pe marimi, pentru o fata ce dimensiune sa ii iau?

 

Daca e fata nu inseamna neaparat ca trebuie sa ii iei o chitara mica. Poate foarte bine sa cante si pe o acustica 4/4, eventual. Radea la un moment dat un prieten chitarist vazandu-ma cu o acustica in brate si zicea ca e mai mare chitara decat mine, ca mai repede mi s-ar potrivi o electrica (eu am 1,57m, lol :D). Si totusi, cantam la ea bine mersi. Deci, se poate.

 

Oricum, in ce priveste pretul, cred ca pentru moment ai putea sa te orientezi spre o Hora, avand in vedere ca e posibil sa se plictiseasca la un moment dat de chitara si sa o lase balta, deci nu cred ca are rost sa dai o caruta de bani acum pe o chitara. Daca ulterior descopera ca ii place si vrea sa continue, o sa isi ia ceva mai bun.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest orio777

@Sympthom chitara pe care mi-ai aratato e acustica. Eu ma gandeam sa ii iau una clasica.

Ce recomandati? Pe ce se invata mai usor, pe una clasica sau un acustica?

Link to comment
Share on other sites

@Sympthom chitara pe care mi-ai aratato e acustica. Eu ma gandeam sa ii iau una clasica.

Ce recomandati? Pe ce se invata mai usor, pe una clasica sau un acustica?

 

E chitara acustica, dar cu forma de clasica, daca tot vroiai una mai mica. Chitara acustica are corzi de metal si griful putin mai ingust, pe cand cea clasica are corzi de nylon si griful mai lat.

 

Usor de invatat nu prea e pe niciuna, mai ales cand esti la inceput. In principiu se recomanda sa incepi pe clasica, deoarece e un pic mai greu de cantat pe ea si iti formezi mai bine digitatia, ajuta sa-ti intaresti ca lumea buricele degetelor (toate corzile sunt groase, nu numai primele 3), iar daca doresti sa treci apoi pe acustica, va fi mai usor sa canti. Mie personal mi se pare mult mai comoda o acustica decat o clasica, insa de invatat, am invatat pe clasica. Dar de invatat poti sa inveti pe orice tip de chitara, fie ea clasica, acustica sau electrica. Totul e sa vrei.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Pe stagg , corzile sunt mai moi dar griful mai lat , deci daca are o manuta mai mica , nu ar fi foarte comod pentru ea ! Dar de apasat nu trebuie sa apese foarte tare pe corzi daca sunt din nylon ... Deci pana la urma eu zic cum decizi tu... Desi hora este un pic mai ieftina !

 

EDIT: omg ? 1,57 ? Am 13 ani si am 1,60.. Hmm... dar ce ai patit de ai ramas asa mic :)?

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Pe stagg , corzile sunt mai moi dar griful mai lat , deci daca are o manuta mai mica , nu ar fi foarte comod pentru ea ! Dar de apasat nu trebuie sa apese foarte tare pe corzi daca sunt din nylon ... Deci pana la urma eu zic cum decizi tu... Desi hora este un pic mai ieftina !

 

EDIT: omg ? 1,57 ? Am 13 ani si am 1,60.. Hmm... dar ce ai patit de ai ramas asa mic :)?

 

Hai c-o dau pe offtopic, dar na: uita-te oleaca in stanga postului asta, la "gender". Asta odata. A doua: ereditatea, bat-o vina... :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De parca nu mi-as fi dat seama ca inaltimea medie inseamna ca nu toata lumea si ca am 13 ani ^_^... 1,74 la un copil de 13 ani este destul de mult in comparatie cu inaltimea medie.. Deci pot sa zic ca esti inalt ! Nu toata lumea e asa inalta sau scunda...

 

Sorry de offtopic:)

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Inaltimea medie nu inseamna toata lumea, varul meu de exemplu are 1,81 si e in a 10-a. E deja offtopic. Btw si tu ai 13 ani >.>

 

Eu am 1,87 si nu mai comentez.NU CONTEAZA CAT DE INALT/SCUND ESTI daca te simti bine cu un anumit instrument.

Discutia asta ar fi bine incheiata aici si revenit la "ce chitara sa imi iau" nu la discutii de TPU "eu am x ani si y cm.o fi bine?:-s"...ce dracu.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am si eu o intrebare, sper sa gasesc un pic de ajutor pe-aci! Am avut pana acum 2 chitari, un Epiphone Les Paul Special II (acum desfacut pentru revopsire) si un squier customizat caruia i -sa dus toat electronica pe apa sambetei. Ma gandesc sa imi iau o electrica noua si am un mare fetis pentru Les Paul-uri dar si o mare lipsa de $$$. Asa, am gasit un harley benton HBL500bk dintr-o bucata la un pret destul de bun si vreau sa aflu cateva pareri despre chitara.

Link to comment
Share on other sites

Dar ce te deranjeaza la Epiphone?

In legatura cu Squier, daca are componentele stricate, nu inseamna ca trebuie sa o arunci. Cat timp nu are corpul sau gatul crapat, tot ce are pe ea se poate schimba pentru a-ti satisface exigentele.

Pareri despre Harley Benton poate iti dau colegii care au avut, dar eu, dupa cate am auzit despre aceasta firma si dupa ce am vazut si unele

, am decis sa stau departe de acest producator.
Link to comment
Share on other sites

Guest Nicu Nistor

vazut si unele

, am decis sa stau departe de acest producator.

Filmuletul asta explica intr-o oarecare masura si ChinaFobia mea :)

Link to comment
Share on other sites

,

 

Deci obiecția principală e că respectiva chitară nu e identică cu și în special că nu arată ca un Telecaster? Newsflash, chitara se cheamă HBT1952, nu Telecaster. Dacă vrei un Tele, singurul producător de la care îl poți cumpăra e Fender. De asta e marcă înregistrată. În rest nu te poți plânge că nu primești o chitară ce nu-i ceea ce nu pretinde a fi. Modelul unei chitare nu e definit de forma corpului sau a headstock-ului sau de materialele din care e construită sau măcar de cum sună; e rezultatul unui proces de fabricație și de comunicare cu publicul care începe în creierul unui lutier, se termină în magazinul de desfacere și trece prin multe mâini, minți, utilaje, birouri, bănci și magazii pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

Da, 57, probabil asa au gandit astia de la HB, ca e mai ok sa iasa pickguard-ul din body. Asa au gandit ei problema. De asemenea, au gandit ca e bun gap-ul dintre neck si body. Iti tii pana acolo. Knob-urile e bine sa se invarta in gol. E fun. Nu ma refer la model, sa fie 1/1 copie Fender Telecaster. Asta conteaza prea putin.

Sunt chestii pe care nu le-am intalnit la Squier, de exemplu, si vorbim de acelasi pret. Eu mi-am spus parerea. EU stau departe de HB-uri. Acum, daca exista fani HB care nu cumpara altceva, foarte bine. Doar ca nu i-am prea auzit sa laude chitarele astea...

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Eu ziceam de reviewer-ul din respectivul clip, nu de ce extragem fiecare ca fiind relevant din recenzia sa. Punctele enumerate de tine sunt într-adevăr pertinente în contextul comparației cu alternative din același price range. Dar subliniez în continuare că astfel de chitare doar seamănă cu anumite modele celebre, not that there's anything wrong with that, și că nu ar fi drept să le compari cu acestea,

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.