www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Asa este, i-as recomanda Squier Classic Vibe, au un raport pret calitate foarte bun, dupa parerea mea, desi nu prea le poti compara, peste Vintage V100. La V100 dozele si cheitele de acordaj sunt ceva mai slabe, restul chitarii fiind unul foarte reusit, la Classic Vibe nu prea am gasit puncte slabe, poate doar finisajele alese nu sunt pe gustul tuturor, dar eu personal am gasit modele care imi plac foarte mult, ca dovada ambele variante de Stratocaster, un 50 Olympic White si un 60 Sunburst.

 

De exemplu mie la cel Sunburst nu mi-a placut culoarea pickguardului, de aceea l-am schimbat cu unul clasic din trei straturi alb-negru-alb. Cel alb arata genial cu pickguardul auriu ca si #1 lui David Gilmour.

Link to comment
Share on other sites

Finisajul nu ma intereseaza atat de mult ... Daca ar fi de facut o comparatie intre un squier nou si un fender de 2-3 ani( sigur aici depinde si cat de bine e ingrijit >_> , dar sa luam cazul cel mai bun ) voi ce ati alege?

 

Am uitat sa mentionez ca ma refeream la modelul standard pt fender si cel Classic Vibe recomandat de Blackthorn

Edited by dark_one
Link to comment
Share on other sites

In mod clar mi se pare mult mai reusit un Classic Vibe decat Fender Standard Stratocaster. Standardul are doze ceramice care nu sunt prea grozave si este per total lucrat mai prost decat Classic Vibe. Ce mi-a placut foarte mult la seria Classic Vibe este lemnul foarte rezonant si faptul ca au corpurile facute de obicei din doar 2 maxim 3 bucati. La Fender Standard din pacate gasesti corpuri facute din mult mai multe bucati, peste care de multe ori se pune un furnir din motive de estetica. Eu cand mi-am luat primul Classic Vibe am vandut Fenderul Standard mexic din 2006 parca pentru un Squier nou. Cred ca atunci avea cam 3 ani si ceva. Diferenta mi s-a parut destul de mare si clara in favoarea la Classic Vibe. Dozele de pe Squier sunt foarte ok, nu necesita upgrade decat daca vrei neaparat un anumit ton care se obtine doar cu un anumit tip de doze, grifurile sunt foarte reusite, cheile de acordaj tin foarte bine, nuturile taiate foarte ok etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Comparam mere cu pere ? sau asta e din povestea chitarelor fermecate in care un gibson studio poate suna peste un gibson traditional? Poate or fi pocniti in cap aia de la Fender , sau nu stiam ca exista chitara squier classic vibe mai buna ca si Fender Standard si culmea totul la jumate de pret, promotie, cadou .

 

Fender Standard Mexican - 2200 Ron

Squier CV - 1350 ron

 

Diferenta aia de pret o fi de la lac si vopsea asa-i? sau costa decalul Fender 250 euro si eu nu stiam. Daca tu ai nimerit un exemplar mai bun , hai sa nu generalizam. Daca ai 1350 ron , eu unu as cumpara un Fender Standard second si i-as pune doze in functie de stilul abordat (ceea ce am si facut ). Adu-ti Squierul si il comparam cu Fenderul meu la acelasi pret cheltuit aprox, sa vedem cum suna furnirul meu.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Adu-ti Squierul si il comparam cu Fenderul meu la acelasi pret cheltuit aprox, sa vedem cum suna furnirul meu.

 

Ar fi interesant un blind-shootout intre diferite stratocastere (Hora, Squier bullet/affinity/standard/cv, Fernandes etc pana la Fender CustomShop). Nu ma astept la ceea ce a iesit cand a facut gearmandude controvesatul Behringer vs Boss, dar e posibil sa avem mici surprize.

Link to comment
Share on other sites

Comparam mere cu pere ? sau asta e din povestea chitarelor fermecate in care un gibson studio poate suna peste un gibson traditional? Poate or fi pocniti in cap aia de la Fender , sau nu stiam ca exista chitara squier classic vibe mai buna ca si Fender Standard si culmea totul la jumate de pret, promotie, cadou .

 

Fender Standard Mexican - 2200 Ron

Squier CV - 1350 ron

 

Diferenta aia de pret o fi de la lac si vopsea asa-i? sau costa decalul Fender 250 euro si eu nu stiam. Daca tu ai nimerit un exemplar mai bun , hai sa nu generalizam. Daca ai 1350 ron , eu unu as cumpara un Fender Standard second si i-as pune doze in functie de stilul abordat (ceea ce am si facut ). Adu-ti Squierul si il comparam cu Fenderul meu la acelasi pret cheltuit aprox, sa vedem cum suna furnirul meu.

 

Aici nu comparam Fender USA cu Fender USA, asa ca te referi la alte povesti.

Sa nu uitam ca Squierul e facut in China, unde e mana de lucru mai 'eftina.

Dupa parerea mea, un Classic Vibe este cel putin la nivelul unui Mexican Standard. Am cantat pe mai multe din ambele categorii, si nu am dat peste vreun Classic Vibe cu defecte, toate s-au comportat exemplar.

Tu ai cantat pe vreun CV?

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

Am cantat cam pe toate clasele de chitari facute de Fender, incepand cu Squier Bullet, Affinity, Standard, Classic Vibe, Fendere Mexic: cateva Standarde, Classic Series, Classic Player, chitari de semnatura (Jimmy Vaughn etc), Fender USA: mai multe Standarde, Highway si Deluxe, Vintage 57 si 62, semnaturi non CS (Jeff Beck, Clapton, EJ, Mark Knoffler) si daca imi aduc aminte si 2 modele CS. Nu vreau sa sune ca o lauda, doar vreau sa spun ca nu povestesc din auzite sau din poze.

 

In clasa ieftina (pana in 500E), singurele chitari care mi-au atras atentia au fost Classic Vibe-urile care mi s-au parut in mod constant peste Mexican Standard. Din gama medie mi-au placut seria Classic Player si Jimmy Vaughn. Nu prea am fost incantat de serile American Standard si Deluxe, mult prea scumpe pentru ceea ce ofera. Mult mai reusite mi s-au parut Classic Playerele. Jimmy Vaughn este iarasi o chitara extraordinara, singura parte controversata sunt dozele Tex Mex care sunt mai mult sau mai putin reusite dupa gustul unora. Din seria Highway mi s-a parut mult mai reusita prima varianta, cele cu big headstock mi se par mai putin reusite decat cele vechi. Vintage 57 si 62 sunt chitari foarte reusite, singura problema este ca din cauza radiusului mic au probleme cu bendurile daca este reglata actiunea mai mica. Din gama Artist non CS mi-au atras atentia John Mayer si Eric Johnson, in special EJ cred ca e cea mai apropiata chitara de calitatea CS.

Link to comment
Share on other sites

Basswood - Tei American (Tilia americana)

Este un lemn mai putin dens (si deci mai usor). Are o culoare deschisa si este destul de moale in comparatie cu alte tipuri de lemn si astfel chitarele ce folosesc acest lemn sunt mai putin rezistente: gaurile suruburilor tind sa se largeasca iar loviturile lasa urme adanci foarte usor.

Ofera un timbru cald cu medii accentuate dar cu joase si inalte putin atenuate. Astfel compenseaza bine accentuarea inaltelor data de partile metalice alte puntilor si pragusurilor blocante (vezi Floyd Rose).

Datorita acestor proprietati este un lemn folosit cu precadere la superstraturi si la chitarele de lead in general, ce trebuie sa sune "in fata" celorlalte instrumente.

Timbrul curat (clean) este in general steril si lipsit de personalitate.

Cate nu face google-ul, eu stiu ca ibanez foloseste mult tei la chitari ( pana si cele din seria prestige is facute din tei , deci chitari de 1000 euro ) Lacul si vopseaua protejeaza lemnu, deci nu e chiar asa slab , e o esenta mai moale, insa nu vad de ce ti-ai face griji, chitara sa fie.

Link to comment
Share on other sites

e un lemn mai moale si de aceea corpurile din basswood se fac din 2-3 bucati, si de cele mai multe ori cu top de maple, fiind mai "rezistente" asa. si e printre lemnele preferate de multi chitaristi consacrati, chitarile lor signature fiind din baswood: evh, vai, petrucci, satriani etc.

Link to comment
Share on other sites

Teiul e un lemn moale, dar nu asa de moale incat daca este finisat corect sa ai probleme cu el. Am avut mai multe chitari din basswood si nu am avut probleme cu nici una, din pacate eu nu m-am impacat foarte bine cu tonul lemnului, singura combinatie care chiar mi-a placut a fost corp din basswood, top de maple si grif maple dintr-o bucata.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Classic Vibe Telecaster e poplar, care din cate stiu eu este plop sau ceva inrudit cu plopul, dar in mod sigur nu tei. Am avut CV Telecaster si cred ca este cel mai ok Telecaster la bani putini, cu niste corzi bune si un setup bun ai o chitara excelenta fara sa o modezi in vreun fel.

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat despre lemnul de tei deoarece as dori sa achizitionez esp ec-50 si vroiam sa stiu daca este buna chitara.

EDIT: si mai am o intrebare. ce amplificator mi-ati recomanda dintre astea doua? peavey vypyr 15 sau line 6 spider IV 15?

Edited by ionut_marius_96
Link to comment
Share on other sites

Corect, este vorba de pin, cred ca eram cu gandul in alta parte. Pinul are un ton destul de apropiat de ash, cel putin asa mi-a lasat mie impresia acel CV Telecaster pe care l-am avut. L-am comparat cu un Fender Baja Telecaster cu corpul din ash si erau cam pe acolo ambele.

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti de pack-ul asta: http://www.guitarsho...dus.php?pid=488

 

Merita banii?

 

Singurul pack pe care as da banii ar fi asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=299

 

In rest, cel mai bine mergi pe varianta chitara separat si amplificator separat. Daca n-ai mustrari ca iti iei un instrument second hand, la Mica Publicitate gasesti foarte multe chestii simpatice.

Cu 800 de lei iti poti gasi exact chitara din pack pe la 400, iar cu 400 ramasi gasesti un amplificator sau un procesor foarte ok...

Link to comment
Share on other sites

 

Singurul pack pe care as da banii ar fi asta: http://www.guitarsho...dus.php?pid=299

 

In rest, cel mai bine mergi pe varianta chitara separat si amplificator separat. Daca n-ai mustrari ca iti iei un instrument second hand, la Mica Publicitate gasesti foarte multe chestii simpatice.

Cu 800 de lei iti poti gasi exact chitara din pack pe la 400, iar cu 400 ramasi gasesti un amplificator sau un procesor foarte ok...

 

Bine punctat..cu 400 LEi iti ieia aun amplificator destula de bun..un Vox Pathfinder 15R...care este un amplificator foarte buns i pt bloc cu vecini pertentiosi cu iesire casti si pt un sunet destul de mare..la gain nu e cel ami bun..dar nici cel ami rau..in rest e foarte bun.. nu poti face death metal sau trash dar in rest ii dau nota 9.5/10 pentru pret.. uite si un link..

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=145&BrandProductID=715

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.