www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

As dori niste pareri pentru Squier Affinity Fat Stratocaster si Squier Standard Fat Stratocaster.Se merita diferenta aceea de pret?Vreo diferenta inafara de lemn?

 

pai tocmai ca lemnu' e acelasi :) ...restul e altul. Alte cheite, alte doze..etc. Si pare-se ca Standardul are 22 freturi...cel putin ala din link-ul pus de tine.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu o intrebare. Stiti cumva o chitara destul de versatila ca sa pot canta atat heavy metal (ceva in sunetul lui Metallica) dar si classic rock ca Deep Purple? Suma maxima ar fi de 4000 de ron. De preferat sa fie Fender, Jackson sau Gibson

 

 

Gibson Les paul BFG Gary Moore edition . Este exact ce-ti trebe, suna criminal, are un humbucker si un soapbar deci e foarte versatila si se invarte pe la 1200-1300 de euro noua, ar trebui s-o gasesti pe la 1000 pe e-bay

Edited by drblues
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca ar fi adevarat ce scrie aici, atunci Lag T66D ar fi mai buna poate. Din pacate, T66D nu are fata din cedru solid, ci din molid laminat.

 

Asta e ca și cum ai zice "Dacã Dacia ar fi Ferrari, ar fi fain, dar, din pãcate, nu e.". Mã îndoiesc cã existã multe chitare acustice cu top solid și prețuri de pânã în 700 lei.

Link to comment
Share on other sites

Guest vlad24ben

salutare, vreau si eu sa-mi iau un bass, sunt incepator, bugetul maxim pt bass ar fi 500 lei, pt amplif vad putin mai incolo ar tot in jur de 500 ar fi.

Ma gandeam sa iau acest bass http://forums.rgc.ro...showtopic=51430 ca tipul e din brasov, bass-uri second n-as vrea sa iau de prin alte orase ca vreau sa le testez sa fiu sigur ca n-au ceva.

Imi recomandati altceva mai bun la banii astia? Am citit un revew la bc300 pe ultimate guitar si n-am prea auzit lucruri bune despre el.

Daca tot am postat va rog sa-mi recomandati si un amplif ~ 500 ron.

 

LE: Eu cant cu niste prieteni la o sala unde au bass si amplif, dar vroiam sa am si acasa unul sa exersez. Fac cover-uri la melodii in genul linkin park, limp bizkit, godsmack, audioslave deci as vrea sa sune specific acelui stil de muzica, nu ma intereseaza jazz-ul.

Edited by vlad24ben
Link to comment
Share on other sites

Salutare.

 

Vin si eu cu o intrebare

 

Ce parere aveti de chitara aceasta - http://www.magazinul...KS-_-36650.html

 

Ideea e ca dozele se vor schimba cu 2 doze dimarzio, ari norton in neck si fred in bridge, cheitele ulterior le voi schimba.

 

Ma intereseaza daca e cat de cat acceptabil lemnu si restul de hardware, sa nu am probleme ca pateste ceva chitara peste ceva timp (am de gand sa o tin mult timp pe asta).

 

Eu cant in general Metal.

 

Dar parca chitara aceasta mi-ar pica mai bine pentru mine, pot canta si alte stiluri si chitara arata ok.

 

M-am tot uita la demo-uri pe youtube dar nu am gasit nimic concret.

 

Astept un raspuns, maine cred ca pun comanda :)

 

O zi buna :lol:

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu cred cã se pune problema defectãrii unei chitare. Atâta timp cât nu o lovești și nu o supui la temperaturi extreme, nu are ce sã pãțeascã.

 

Cel mai mare minus la chitarelor ieftine este cã, în funcție de cât de mult studiezi și progresezi, le depãsești destul de repede, devii prea bun pentru ce îți pot oferi ele, prin urmare nu sunt instrumente de ținut mult timp. Pãrerea mea este cã ar fi bine sã te orientezi cãtre o altã chitarã și sã amâni cumpãrarea dozelor noi.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred că se pune problema defectării unei chitare. Atâta timp cât nu o lovești și nu o supui la temperaturi extreme, nu are ce să pățească.

 

Cel mai mare minus la chitarelor ieftine este că, în funcție de cât de mult studiezi și progresezi, le depăsești destul de repede, devii prea bun pentru ce îți pot oferi ele, prin urmare nu sunt instrumente de ținut mult timp. Părerea mea este că ar fi bine să te orientezi către o altă chitară și să amâni cumpărarea dozelor noi.

 

Ideea este ca eu cant pe un squier bullet strat, si imi place cum suna si pe metale (da suna chiar ok, numai ca nu prea are prezenta).

Si chitara asta Dean are si configuratia care o vreau eu h-h, 2 poturi si 3 way switch, nu are tremolo deci e exact ce mi-ar trebui, alta in bani acestia mai buna nu gasesc, si nici nu am cum sa dau mai multi bani pentru alta chitara.

 

Poi dozele le am cumparate de ceva vreme, dar nu le-am instalat pe nici-o chitara.

 

Mie unul mi se pare rezonabila chitara.

 

Dar adevarul este ca eu cam schimb repede chitarele, deja am schimbat vre-o 5 pe putin...

 

De chitara am sa am grija nu am sa o lovesc sau chestii de genul.

 

Oricum, pana acum cam asta ar fi ce-a mai buna alegere, mai ales ca din moment ce dozele le am, ma duc sa mi le instaleze careva si am terminat cu sunetul, si raman doar cheitele, desi, am inteles ca tine foarte bine acordajul :)

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Ai bagat un ochi pe harmony central ?

 

http://www.harmonyce.../products/45141

Am citit review-urile, marea majoritate sunt cu rating bun la chitara.

 

Dupa total rating nu pare rea deloc chitara.

 

Customer suport care e mai mic la rating, in rest 4,5 stele :)

 

Pana la urma cred ca am sa comand chitara.

 

Sper sa o aiba in satin black :lol:

 

Multumesc pentru raspunsuri :lol:

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Guest pripici

trebuie sa aleg intre urmatoarele modele:

 

1. Epiphone AJ 100 http://www.muzicastore.ro/Chitare/Chitara-Acustica/Epiphone/AJ-100/ 415RON

 

2. Ibanez V50NJP http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=205&BrandProductID=1228 450RON - PACK

 

3. Fender CD60 http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=51 475RON

 

Pretul lor e apropiat insa daca diferentele de calitate dintre ele sint mici o prefer pe cea mai ieftina.

Desi judecind dupa pret, avind in vedere ca ibanezul e pachet cu tuner, geanta etc. pare a fi si cea mai ieftina..sper nu si sa se reflecte asta in calitate.

 

Am citit reviewurile de pe http://www.ultimate-guitar.com/reviews si se pare ca cel mai laudat este fenderul insa nici despre epiphone nu sint cuvinte deloc rele.

 

Mentionez ca sint beginner si doresc sa cint mai multe genuri, predominind rock.

 

Asadar...ce sa aleg ? Daca se poate sa primesc si un raspuns argumentat v-as fi recunoscator

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

sal. am descoperit de curand forumul acesta si mi se pare f. interesant si de ajutor. vreau sa achizitionez o chitara acustica intre 500 si 600 ron. ce recomandati la banii astia?

 

 

trebuie sa aleg intre urmatoarele modele:

 

1. Epiphone AJ 100 http://www.muzicastore.ro/Chitare/Chitara-Acustica/Epiphone/AJ-100/ 415RON

 

2. Ibanez V50NJP http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=205&BrandProductID=1228 450RON - PACK

 

3. Fender CD60 http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=51 475RON

 

Pretul lor e apropiat insa daca diferentele de calitate dintre ele sint mici o prefer pe cea mai ieftina.

Desi judecind dupa pret, avind in vedere ca ibanezul e pachet cu tuner, geanta etc. pare a fi si cea mai ieftina..sper nu si sa se reflecte asta in calitate.

 

Am citit reviewurile de pe http://www.ultimate-guitar.com/reviews si se pare ca cel mai laudat este fenderul insa nici despre epiphone nu sint cuvinte deloc rele.

 

Mentionez ca sint beginner si doresc sa cint mai multe genuri, predominind rock.

 

Asadar...ce sa aleg ? Daca se poate sa primesc si un raspuns argumentat v-as fi recunoscator

 

Eu vã recomand amândurora Fender CD-60 sau Takamine G320.

Link to comment
Share on other sites

Guest pripici

Eu vã recomand amândurora Fender CD-60 sau Takamine G320.

 

 

sa inteleg ca se cinta mai usor pe Fender CD60 decit pe Ibanez v50njpsau EpiphoneAJ100 ?

Link to comment
Share on other sites

Guest TudorCont

Salutare tuturor ! :) poate cineva sa ma directioneze catre sectiunea pentru inregistrare/software? O sa intreb si aici (in caz ca sunt in locul potrivit), eu am un VOX Tonelab ST care il folosesc ca un fel de placa de sunet . adica am placa de sunet dar toate sunetele care trec din PC in boxe trec prin acest VOX. si toate sunetele din chitara la boxe trec prin VOXu asta. El e conectat la PC , si indata ce toate sunetele de la pc si chitara trec prin Tonelabu asta, ma intrebam daca exista o cale si un software (am auzit ca sunt anumite DAW Softwareuri care functioneaza asa) care sa inreg ce cant , fara sa folosesc un microfon ?

 

Tudor :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut! Sunt nou pe forum si as vrea sa va rog cv. Sunt incepator si as vrea sa-mi comand o chitara de pe internet dar nush ce mi-ar trebui la inceput... Un prieten mi-a zis(canta la chitara dar nu de mult timp, vreo 5 sau 6 luni) sa iau o Aria AWN-15. E buna pt incepatori? Si daca nu e buna, ce mi-ati recomanda? Cv care sa nu depasasca 300 ron...

Merci

Edited by kargan
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Da, cred cã AW-15 își face banii și este numai bunã pentru începãtori. Problema este cã orice chitarã din sfera asta de preț ar trebui vãzutã și încercatã înainte de cumpãrare. Cautã și instrumente la mâna a doua.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Salutare tuturor ! :) poate cineva sa ma directioneze catre sectiunea pentru inregistrare/software? O sa intreb si aici (in caz ca sunt in locul potrivit), eu am un VOX Tonelab ST care il folosesc ca un fel de placa de sunet . adica am placa de sunet dar toate sunetele care trec din PC in boxe trec prin acest VOX. si toate sunetele din chitara la boxe trec prin VOXu asta. El e conectat la PC , si indata ce toate sunetele de la pc si chitara trec prin Tonelabu asta, ma intrebam daca exista o cale si un software (am auzit ca sunt anumite DAW Softwareuri care functioneaza asa) care sa inreg ce cant , fara sa folosesc un microfon ?

 

Tudor :lol:

 

Eu imi conectez Boss GT 10 prin USB la MacBook si inregistrez cu Garage Band, iar ulterior editez inregistrarile in Adobe Audition. Ceea ce vrei tu e acceasi situatie: daca Tonelab-ul iti e deja recunoscut de sistem ca si placa de sunet externa, ai nevoie doar de un program de inregistrare, setezi sursa si inregistrezi. Exista o duzina de programe de inregistrare, dar nu pot sa iti dau nume concrete, deoarece nu am folosit Windows de ani de zile.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu nu stiu cum sa o probez... Habar n-am ce defecte ar putea sa aiba si nu cunosc pe nimeni care se se priceapa la asa ceva. Prietenul meu de care am vb si-a luat-o si el de pe acelasi site si a zis ca e buna, dar nu se prea pricepe nici el. Nu stiu ce sa fac...

Edited by kargan
Link to comment
Share on other sites

Pai nu nu stiu cum sa o probez... Habar n-am ce defecte ar putea sa aiba si nu cunosc pe nimeni care se se priceapa la asa ceva. Prietenul meu de care am vb si-a luat-o si el de pe acelasi site si a zis ca e buna, dar nu se prea pricepe nici el. Nu stiu ce sa fac...

 

Daca chiar nu stii nici un chitarist din Tg Jiu, dute la un concert cu o trupa locala mai faina si vorbeste cu chitaristul de acolo. Eu as da ~90% ca te va ajuta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TudorCont

Eu imi conectez Boss GT 10 prin USB la MacBook si inregistrez cu Garage Band, iar ulterior editez inregistrarile in Adobe Audition. Ceea ce vrei tu e acceasi situatie: daca Tonelab-ul iti e deja recunoscut de sistem ca si placa de sunet externa, ai nevoie doar de un program de inregistrare, setezi sursa si inregistrezi. Exista o duzina de programe de inregistrare, dar nu pot sa iti dau nume concrete, deoarece nu am folosit Windows de ani de zile.

 

 

 

 

Mersi pentru reply. Am gasit un program Audacity care nu e foarte complicat si nici sofisticat dar merge asa cum am zis eu. Am doar o intrebare, exista vreo versiune pt Windows a programelor Garage Band si Adobe Audition? Si daca da, trebuie sa platesti sa le utilizezi?

 

Salut! Sunt nou pe forum si as vrea sa va rog cv. Sunt incepator si as vrea sa-mi comand o chitara de pe internet dar nush ce mi-ar trebui la inceput... Un prieten mi-a zis(canta la chitara dar nu de mult timp, vreo 5 sau 6 luni) sa iau o Aria AWN-15. E buna pt incepatori? Si daca nu e buna, ce mi-ati recomanda? Cv care sa nu depasasca 300 ron...

Merci

 

Eu miam comandat tot echipamentul pentru chitara inclusiv chitara depe : www.thomann.de este foarte bun si foarte sigur. uitate sa vezi dacati place ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Mersi pentru reply. Am gasit un program Audacity care nu e foarte complicat si nici sofisticat dar merge asa cum am zis eu. Am doar o intrebare, exista vreo versiune pt Windows a programelor Garage Band si Adobe Audition? Si daca da, trebuie sa platesti sa le utilizezi?

1) Garage Band este un program dezvoltat de Apple special pentru Mac OS X, deci nu are versiune de Windows. Adobe Audition este un program profesional de editare audio si pretul lui este pe masura, aproximativ 400$. (Eu folosesc versiunea 4 beta pentru Mac OS X, care deocamdata este gratuit, pana nu apare versiunea finala).

 

2) Cu Audacity ar trebui sa fii capabil sa faci inregistrari, insa trebuie sa selectezi Tonelab-ul ca si dispozitiv de intrare. Nu stiu ce versiune de Windows ai, dar te poti orienta dupa acest tutorial: http://www.7tutorial...ng-audio-device

 

Cu Audacity vei putea sa-ti si editezi inregistrarea in limite rezonabile, nu e nici un rost sa dai bani pe alte programe. Si eu l-am utilizat mult timp, dar m-a deranjat interfata neprietenoasa si straina de mediul meu de lucru, asa ca l-am inlocuit temporar, profitand de gratuitatea pe moment a Adobe Audition pentru Mac OS X.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

A pus cineva mana pe una dintre chitarile astea?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=349&BrandProductID=1885

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=351&BrandProductID=1890

Vreau sa imi iau o chitara pentru metal, am un buget de vreo 4000 de ron dar cum nu pot sa merg pana in Germania la Thomann sa probez niste B.C.Rich-uri am gasit astea. Vreau sa stiu daca cineva a intampinat probleme pe termen lung cu ele, in magazin s-ar putea sa para ok dar peste vreo cateva luni sa nu descopar cateva "surprize".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.