www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest malakian
Sunt nou aici as vrea sami iau o chitara acutica preferabil sa fie neagra. Sunt din Galati am vazut pe net ca un magazin bun de muzica e in Braila nu e o problema sa ma duc in Braila sa-mi iau una. As vrea sfaturi dar chitarile sa nu fiu foarte scumper cam maxim 400 lei si sa fie mai gen rock sa sunete .( Am auzit ca genul asta se cheama western e adevart)?

Si ce corzi de otel sami iau la chitara?

 

1. Zi-ne si noua site-ul magazinului daca vrei sa te ajute cineva.

2. Cauta si la mica publicitate, ai sanse mari sa gasesti ceva bun.

3. Chitara acustica nu are cum "sa sune rock"...daca vrei sa canti metale si alte d-astea, iti trebuie electrica, amp etc...nu e bai, poti incerca sa reproduci pe o acustica melodii cantate pe electrica, ca

...ma rog, ce vreau sa zic: chitara rece e neamplificata, deci in principiu suna cam la fel, nu suna nici rock, nici pop, nici ca o manea
Link to comment
Share on other sites

1. Zi-ne si noua site-ul magazinului daca vrei sa te ajute cineva.

2. Cauta si la mica publicitate, ai sanse mari sa gasesti ceva bun.

3. Chitara acustica nu are cum "sa sune rock"...daca vrei sa canti metale si alte d-astea, iti trebuie electrica, amp etc...nu e bai, poti incerca sa reproduci pe o acustica melodii cantate pe electrica, ca

...ma rog, ce vreau sa zic: chitara rece e neamplificata, deci in principiu suna cam la fel, nu suna nici rock, nici pop, nici ca o manea

 

..Din cate am vazut singuru magazin Eurovox din Braila dar pe site nare nici un fel de chiatari electrice are numai Reghin (si zice cas folk e tot una cu acustic?) Daca stiti careva alt magazin Galati-Braila as vrea sa stiu nam incredere intr-un Reghin.

www.eurovox.ro sau pe www.proguitar.ro zice c-ai distribuitor dar nare cam nimic de pe Proguitar.

Sa fiu sincer inca nam fost la magazin ca nam avut timp in weekendul asta voi face o vizata.

Dar care este mai bun Reghin, Fender,Ibanez( care l-as prefera)ect.

Edited by Darkyx
Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

vezi ca eurovox e si in galati

Galati

Magazin MUZICA - Str. Traian nr. 57

(vis-a-vis de Centrul DUNAREA de JOS)

Tel. 0752 112 403

 

Fender e cea mai buna varianta dintre cele 3 pe care le-ai spus tu...Fender cd-60 e o chitara buna, noua e in jur de 450-500 ron...

Edited by malakian
Link to comment
Share on other sites

Guest sebytza

ce chitara acustica imi recomandati pt un incepator = pana in 200euro?ms anticipat

Edited by sebytza
Link to comment
Share on other sites

Guest M. Georgian

Intr-adevar, e putin cam scumpa, dar vreau ceva mai de calitate, deoarece nu cred ca imi voi putea lua o a doua chitara prea curand. Oricum, in zona 500-600RON acest Fender CD-60 ar fi cea mai buna alegere? Si inca ceva: este in regula sa cumpar de la un magazin on-line? Am observat ca se recomanda sa se examineze bine o chitara inainte de a se cumpara. Exista sanse sa primesc o chitara care nu este bine construita in cazul achizitiei on-line?

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian
Va rog nu va mai luati Harley Benton, Behringer sau Squier Bullet ca e saturata piata SH cu marcile astea. :)

 

omule, fiecare isi ia ce isi permite...si in legatura cu bullet, se poate sa gasesti unul bunicel, cum a fost in cazul meu...

Link to comment
Share on other sites

Guest dachsund
omule, fiecare isi ia ce isi permite...si in legatura cu bullet, se poate sa gasesti unul bunicel, cum a fost in cazul meu...

De acord, dar threadul asta e plin de sugestii f bune pentru toate bugetele.

Link to comment
Share on other sites

Spuneti-mi si mie care chitara e mai buna ( doar care chitara e mai buna , ci nu care set e mai bun ca schimb amplificatorul dupa ) . va rog mult .

dintre astea doua :

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_grgm21gb_b...ikro_bundle.htm

 

 

si asta

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_grx70dxjubkn.htm

 

Astept raspuns . Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Spuneti-mi si mie care chitara e mai buna ( doar care chitara e mai buna , ci nu care set e mai bun ca schimb amplificatorul dupa ) . va rog mult .

dintre astea doua :

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_grgm21gb_b...ikro_bundle.htm

 

 

si asta

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_grx70dxjubkn.htm

 

Astept raspuns . Multumesc !

Salut. In primul rand chitara grgm121 e Ibanez miKro adica e mai mica decat o chitara normala( gen 3/4) si nu iti recomand de loc pachetele astea pentru ca am cantat pe un amp dintr-un pachet si suna tare grohait, urat . Mai bine ia-ti o chitara sh si cumpara-ti un roland microcube sau un VOX pathfinder 15r ca amplificator. Si da am testa amplificatoparele si suna briliant:D.

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian
Squier Standard Fat Strat sau Squier Standard strat?

 

depinde de genul pe care il abordezi...

fat strat are humbucker in bridge => sunet mai plin

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult ca mi-ai zis ca e mai mica decat una normala . As lua-o pe a 2-a . Apoi totul depinde de amplificator . Stii / Stiti cumva ce amplificator este cel mai bun pentru a canta ceva gen : Iron Maiden , Avantasia , Guns N' Roses , etc ??? astept raspuns multumesc

 

Pai ia-ti un roland micro cube:D are 2W ce-i drept da te doare capu daca il dai la maxim...are multe efecte de calitate( cum ar veni are efecte Boss pe el, fiindca Rolandu face Boss) si are un efect R-fier care suna demonic pe metale, da l-am testat:D. Succes si mai bine ia-ti un Ibanez RG170DX e f buna:D. Ia-o cat e reducere! http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019 . Succes!:)

 

Squier Standard Fat Strat sau Squier Standard strat?

 

Eu daca mi-a lua strat mi-as lu cu single coiluri, fiindca asa ar trebui un strat sa fie. Depinde acum, daca tu vrei sa canti si Metal ia-ti fat strat, am cantat pe unu si suna bine:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Bun...am mai plans eu prin unele locuri pe forumul asta...mai spun odata.

E cam cazul unei chitare electrice. Buget 1200 lei...cu extindere pana la 1500. Cerinte: floyd rose...HSH (HH ca solutie de rezerva)...corp de preferat din mahon. Genuri: metallica...santana...europa...etc...cu extindere in jazz si blues. Ca sound sa fie kind of:

.

Si mi-ar place ca dupa 3-4 luni sa nu ma trezesc ca trebuie schimbat floydul ca e uzat sau alte probleme. Recomandari?

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu o intrebare. Stiti cumva o chitara destul de versatila ca sa pot canta atat heavy metal (ceva in sunetul lui Metallica) dar si classic rock ca Deep Purple? Suma maxima ar fi de 4000 de ron. De preferat sa fie Fender, Jackson sau Gibson

Edited by srbnmircea
Link to comment
Share on other sites

In Suceava este magazin de muzica la Discosystem pe strada Marasesti, langa generala 3 si la Bucovina, in centru dar acolo nu se gaseste cine stie ce.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Dupa ce am mai citit cateva reviwuri m-am hotarat la alege intre un ibanez RG350dx (care are ca avantaje dozele HSH si care mi se pare ca are un sound destul de bun), un S320 care are floydul bun si un RG370DX (toate sunt ibanez).

Repet....ca stil as vrea ceva intre classic rock (ac/dc, deep purple, led zeppelin, metallica, iron maiden, europe, &co)...blues...jazz...chestii precum steve vai, santana...etc. Nu o sa omor floydul dar nici nu vreau sa ma lase in cateva luni...sau sa se dezacordeze daca trag putin de el. Ce ma sfatuiti sa aleg?

Link to comment
Share on other sites

Guest Scavenger

Salutare,

Exista vreo alternativa la Schecter C-1 Classic? (din pacate, nu se mai produc sad.gif)

 

Sa fie fixed bridge, pickupuri pasive, bune de hard rock dar si jazz (a se vedea SH-4 si SH-2), sa fie destul de reliable (5+ ani).

 

Buget 2500-3600 RON.

 

PS: daca se mai gaseste vreun C1 Classic ratacit pe undeva (nou), nu ezitati sa-mi spuneti.

 

Salutari si multumiri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Salutare,

Exista vreo alternativa la Schecter C-1 Classic? (din pacate, nu se mai produc sad.gif)

 

Sa fie fixed bridge, pickupuri pasive, bune de hard rock dar si jazz (a se vedea SH-4 si SH-2), sa fie destul de reliable (5+ ani).

 

Buget 2500-3600 RON.

 

PS: daca se mai gaseste vreun C1 Classic ratacit pe undeva (nou), nu ezitati sa-mi spuneti.

 

Salutari si multumiri.

 

Eu aș zice cã asta e o alternativã mai mult decât interesantã.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scavenger

Multumesc de sugestie. Corpul unui LP imi pare destul de mare, asa ca nu stiu ce sa spun. Mai degraba mi s-ar potrivi un Dinky, ceva.

 

Tocmai am observat ca Jackson DK2T are cam aceeasi configuratie de pickups ca pe C1 Classic. Desi nu stiu cat de bine e construita chitara.

Edited by Scavenger
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.