www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Aron Virginas

 

Mai bine D'addario de .010 sau .011.

 

0.10 mi se pare putin pentru acustica.  :) 0.12, eventual 0.11 sunt cele mai comune pe acustica, daca nu ma insel chitarile sunt setate pentru corzi de 0.12 din fabrica.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro
Chitarele nu sunt setate din fabrica pentru o anumita dimensiune a corzilor :)

.010 sau .011 pentru inceput e mai mult decit ok pentru degete fara bataturi formate.

 

Asta banuesc ca este grosimea corzii in milimetri... asa e? cand o sa am bani sa iau packul? sau sa cumpar doar chitara? acum pt 80 lei sau fara 80 lei tot cam acolo... ma gandeam k poate o sa trebuiasca sa ies undeva cu ea si sa nu fiu luat prin surprindere... stiti dvs. cum se intampla...

Edited by vivaelzorro
Link to comment
Share on other sites

Guest Teru

Hello :lol:

Deci asa, vreau sa incep si eu sa invat sa cant la chitara, vreau sa imi iau una acustica, dar habar n-am ce sa imi iau, nu dispun de multi bani, si nici nu as da prea mult pe ea ca poate n-am nici un talent la cantat. Faza e ca.. am tot cautat si second hand, si am tot citit da lumea are atatea pareri diferite ca habar n-am ce sa iau :|. Sunt din Timisoara, si n-am incredere in vanzatorii de la magazine, ei doar vor sa isi vanda marfa so.. nu cred k mi-ar zice ce e mai bun pt mine. A da, si nu cunosc pe nimeni ce canta la chitara ca sa vina cu mine sa isi dea cu parerea.

 

So... astept sa ma ajutati :lol:

Again.. nu dispun de multi bani, dar puteti sa ziceti aici ce e mai bun pentru o fata :)

Mersi frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Teru
Depinde ce stil de muzica abordezi.

O clasica reghin daca sti sa o alegi ar fi ok

O acustica rece http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...1bk-id4732.html

Eu unu am inceput pe o reghin acustica care a fost chiar ok dar au sarit toti pe mine.

 

 

Nu stiu sa aleg, hence the topic :lol:)

Da tot la Stagg ajung si eu, o sa merg sa vad in magazin ce si cum, m-am tot holbat la ea, da tot nu stiu :) foarte greu, cred ca daca ma duc intr-un magazin o sa stau 1h/chitara sa ma uit :lol:.

Mai astept si alte pareri.

Ty

Edited by Teru
Link to comment
Share on other sites

Guest Teru
Spune ce buget ai, in principiu ce este mai scump este si mai bun.

Numai bine!

 

Nu stiu, as vrea sub 300 :)

Am gasit Stagg - SW201BK, la mana a doua 300 RON plus ceva accesorii, cred ca o iau, tot ies mai ieftin decat in magazin, si e noua aproape.. daca ziceti voi ca e buna.

Edited by Teru
Link to comment
Share on other sites

Asta banuesc ca este grosimea corzii in milimetri... asa e? cand o sa am bani sa iau packul? sau sa cumpar doar chitara? acum pt 80 lei sau fara 80 lei tot cam acolo... ma gandeam k poate o sa trebuiasca sa ies undeva cu ea si sa nu fiu luat prin surprindere... stiti dvs. cum se intampla...

E diametrul corzii celei mai subtiri exprimat in inci.

Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro
Upp..

 

Atata? :) o.o

 

Nu chiar atat! Ma gandeam ca daca voi incepe cu o chitara mai scumpa si nu o sa fiu capabil sa ma dezvolt o sa regret ca am dat multi bani pe ea. Ce ziceti de asta? http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...rst-id6120.html Eu cred ca e acceptabila... La descrierea produsului spuneau ca e entry level si cred ca daca o sa reusesc sa invat sa cant la ea o sa imi iau alta mai de calitate... si mai am o intrebare am gasit pe filelist un tutorial legat de chitara cu steve kranz si am vazut cateva reviewuri pe net si vin cu intrebarea: Merita descarcat? Am vazut ca este foarte bine structurat! Avand in vedere ca nu cunosc pe nimeni care sa aiba chitara sau sa ma invete, ramane singura sursa de informatie... se poate invata si de acolo nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

E o chitarã excepționalã pentru prețul ei, însã pãrerea mea e cã nu meritã cumpãratã la pachet, am explicat în alt post de ce.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitara_2010
E o chitarã excepționalã pentru prețul ei, însã pãrerea mea e cã nu meritã cumpãratã la pachet, am explicat în alt post de ce.

 

Pai si ma lasi asa cu ochii in soare ?

Da-mi si mie linkul ala unde ai explicat, te rog :)

Link to comment
Share on other sites

Pai si ma lasi asa cu ochii in soare ?

Da-mi si mie linkul ala unde ai explicat, te rog :)

aici o explicat: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2...st&p=452743 adica pe pagina anterioara..

 

da' daca nu-i mura'n gura nu merge.. sau para malaiatza in gura' lu' natafleatza..

 

folositi cu incredere butonul de search, functioneaza!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Teru

Hello,

 

Deci eu tot nu stiu ce chitara sa imi iau. :lol:

Bugetu e pana la 340 maaaxim asa tras de toate firele de par :lol:

Sunt incepatoare, n-am pus mana pe o chitara in viata mea, vreau acustica, ma gandeam la STAGG-ul ala SW201BK, am inteles ca are un sound mai moale.

Eu ascult mai mult indie rock, imi place I am kloot, Bright Eyes, Strayligh Run, etc etc, si mai rock-ish Alient Ant Farm, Greenday, Brand New (etc) asa sa va faceti o idee......

 

:)

Any help would be appreciated.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Teru
Nu îți lua Stagg. Cu banii ãia îți poți lua acusticã Squier la 375 de lei sau mai multe modele de Aria. Nu le-am încercat personal, dar ceva îmi spune cã sunt (mult) peste Stagg. De asemenea, urmãrește mica publicitate.

 

Vroiam Aria, dar din cate stiu eu nu gasesc in Timisoara, si nu vreau sa iau prin net/posta whatever cine stie ce umbra de chitara vine la mine acasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Teru
Pãi e plin de ele la magazinul din "Maria"...

 

Oh really?:lol: Eu cand m-am dus era inchis si de-atunci n-am mai ajuns (sesiune :) ). Pai si ce model de Aria atunci? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Teru
Difera forma - AF este jumbo iar AW este dreadnought.

 

Okay si e o diferenta in calitatea lor? Pentru ca pretul e acelasi :)

Mersi frumos btw

Link to comment
Share on other sites

Difera forma - AF este jumbo iar AW este dreadnought.
Okay si e o diferenta in calitatea lor? Pentru ca pretul e acelasi...

Despre (diferențe în) calitatea lor se poate spune doar probându-le efectiv.

În primã instanțã calitatea lemnului determinã sunetul chitarei.

Dacã amândouã modelele de corp ar avea acelaº lemn ºi aceeaºi construcție (inclusiv vopsire/lãcuire), de-abia atunci s-ar putea încerca o comparație. Dar mai este o problemã, deºi teoretic "jumbo" defineºte un corp de chitarã mai mare decât "dreadnought", deseori sunt denumite "jumbo" ºi cele cu gabarit mai mic decât "dreadnought" (cum pare ºi cazul acestei AF).

Aºa cã voi risca o generalizare: chitarele cu corp mai mare sunt mai sonore (furnizeazã un sunet mai puternic), pe când cele mai mai mici (în special cu formatul clasic, preluat de "jumbo") au un sunet mai plãcut (mai complet în zona frecvențelor mediane).

Oricum, alegerea dintre douã astfel de instrumente depinde ºi de stilul de interpretare predilect: dacã se foloseºte sau nu pana, dacã predominã lovirile (acordurile) sau ciupiturile (arpegiile). Aºa cã pânã la urmã tot proba concretã ºi comparativã ne va edifica...

Link to comment
Share on other sites

Okay si e o diferenta in calitatea lor? Pentru ca pretul e acelasi :)

Mersi frumos btw

 

Cred ca la nivelul acesta de pret si la nivelul tau de cunoastere al chitarei, diferentele se rezuma doar la care e mai confortabila de tinut in brate.

 

Si, uite aici mai ieftin: http://www.okazii.ro/catalog/41426875/Chit...Aria-AW-15.html

Link to comment
Share on other sites

Guest Teru
Despre (diferențe în) calitatea lor se poate spune doar probându-le efectiv.

În primã instanțã calitatea lemnului determinã sunetul chitarei.

Dacã amândouã modelele de corp ar avea acelaº lemn ºi aceeaºi construcție (inclusiv vopsire/lãcuire), de-abia atunci s-ar putea încerca o comparație. Dar mai este o problemã, deºi teoretic "jumbo" defineºte un corp de chitarã mai mare decât "dreadnought", deseori sunt denumite "jumbo" ºi cele cu gabarit mai mic decât "dreadnought" (cum pare ºi cazul acestei AF).

Aºa cã voi risca o generalizare: chitarele cu corp mai mare sunt mai sonore (furnizeazã un sunet mai puternic), pe când cele mai mai mici (în special cu formatul clasic, preluat de "jumbo") au un sunet mai plãcut (mai complet în zona frecvențelor mediane).

Oricum, alegerea dintre douã astfel de instrumente depinde ºi de stilul de interpretare predilect: dacã se foloseºte sau nu pana, dacã predominã lovirile (acordurile) sau ciupiturile (arpegiile). Aºa cã pânã la urmã tot proba concretã ºi comparativã ne va edifica...

 

Da corect, iti poti da seama dupa cum canta, dar eu nu stiu sa cant deloc, nimic.

Mersi de informatie :), cred ca iau AF-ul..

 

Cred ca la nivelul acesta de pret si la nivelul tau de cunoastere al chitarei, diferentele se rezuma doar la care e mai confortabila de tinut in brate.

 

Si, uite aici mai ieftin: http://www.okazii.ro/catalog/41426875/Chit...Aria-AW-15.html

 

Mersi frumos, dar nu vreau second si nici sa vina prin posta :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.