www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica
Si de ce ai mai intrebat?

Pe ce chitara vrei sa pui active?

 

Pai nu mi-am dat seama.

Pe ce chitara? Cred ca pe un ibanez GRG220DX, sau daca descopar un put de petrol pe un ltd m100fm sau jackson ke3. Dar cred ca raman la ibanez (nu am cumparat inca, strang si sunt nehotarat). Si ma gandeam la EMG 85X si EMG 81.

Link to comment
Share on other sites

Asta!

 

dagger_big.jpg

 

PS: Folk se cântã de obicei pe acusticã din câte ?tiam eu. Sau am rãmas în urmã cu progresele tehnologice?

 

super tare forma . Si nu credeam ca o sa zic asta despre vreun BC Rich vreodata :)) Asta confirma faptul ca omul cat traieste invata

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest MoonFrozenChild

Modelele alea par sa se portiveasca oarecum.Dar cand te referi la BcRich sa fim seriosi...iti apare instantaneu in fata Warlock'ul.Asa ca, a fost gresala ta.NU ai fost destul de explicit

 

Referitor la Peavey Vortex?Nu stie nimeni ce poate? Peavey Vortex

Edited by MoonFrozenChild
Link to comment
Share on other sites

Guest Omunegru

cand am cerut pareri nu m-am gandit ca imi veti recomanda BcRich

 

as prefera un ibanez sau ceva model LP, deci in niciun caz BcRich sau ceva heavy...

Link to comment
Share on other sites

Sal...As fi vrut sa imi iau un fender cat mai universal:)...sa poti canta orice,metal mai putin,mi-a atras atentia Highway 1 SSS upgraded,ce fendere in jur de 650 euro credeti ca ar fi mai bun?

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

Ptr ca sunt un incepator si este Threadul oficial : ce chitara sa imi iau , am sa va deranjez si eu cu aceasta intrebare.

Am 2 optiuni: Fender sau Ibanez

...nu tin neaparat la versiunile Pack , totusi le prefer.

Am cautat netul si magazinele in ultimele 2 saptamani si mi s-au parut cele mai OK.

http://www.esound.ro/Fender---Pachet-Chita...-60,p-4399.html

http://www.esound.ro/Ibanez-V105SJP-Acoust...ack,p-5194.html

Link to comment
Share on other sites

Guest dragosholban

Salutare!

 

Nu sunt nici macar incepator dar am vobit cu Mosu' sa-mi aduca o chitara :) Ne-am inteles la o chitara clasica 3/4 Sevilla de la Carrefour. Credeti ca as putea incepe sa invat pe ea?

 

Multumesc :)

 

chitara.png

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

Ptr ca sunt un incepator si este Threadul oficial : ce chitara sa imi iau , am sa va deranjez si eu cu aceasta intrebare.

Am 2 optiuni: Fender sau Ibanez

...nu tin neaparat la versiunile Pack , totusi le prefer.

Am cautat netul si magazinele in ultimele 2 saptamani si mi s-au parut cele mai OK.

http://www.esound.ro/Fender---Pachet-Chita...-60,p-4399.html

http://www.esound.ro/Ibanez-V105SJP-Acoust...ack,p-5194.html

 

 

Ibanezul scrie ca ar avea solid top ceea ce e un lucru bun, fata de laminated top @ Fender. Eu ti-as recomanda Ibanez-ul. Dar cel mai bine verifica singur care-ti place, dar eu personal as merge mai mult pe Ibanez.

 

Salutare!

 

Nu sunt nici macar incepator dar am vobit cu Mosu' sa-mi aduca o chitara :) Ne-am inteles la o chitara clasica 3/4 Sevilla de la Carrefour. Credeti ca as putea incepe sa invat pe ea?

 

Multumesc :)

 

chitara.png

 

 

Incearca. Dar cel mai sigur iti recomand o chitara din magazine specializate. Chiar daca esti la inceput trebuie sa ai in vedere niste aspecte ale chitarii atunci cand o cumperi, cum ar fi: sa verifici daca are griful drept, sa nu falseze. E bine sa iei pe cineva cu tine care se pricepe catusi de putin. Toate astea fiind spuse numai daca vrei sa te apuci serios de chitara. Daca vrei doar sa inveti sa zdrangani 2-3 acorduri e buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest dragosholban
Incearca. Dar cel mai sigur iti recomand o chitara din magazine specializate. Chiar daca esti la inceput trebuie sa ai in vedere niste aspecte ale chitarii atunci cand o cumperi, cum ar fi: sa verifici daca are griful drept, sa nu falseze. E bine sa iei pe cineva cu tine care se pricepe catusi de putin. Toate astea fiind spuse numai daca vrei sa te apuci serios de chitara. Daca vrei doar sa inveti sa zdrangani 2-3 acorduri e buna.

 

Momentan vreau doar sa invat... daca o sa-mi placa o sa caut ceva mai bun :)

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Salutare!

 

Nu sunt nici macar incepator dar am vobit cu Mosu' sa-mi aduca o chitara :) Ne-am inteles la o chitara clasica 3/4 Sevilla de la Carrefour. Credeti ca as putea incepe sa invat pe ea?

 

Multumesc :)

 

chitara.png

 

Pe aia nu am incercat-o. Am in schimb o Granada (200 lei) 4/4.

Am invatat pe ea binemersi! Inafara de corzile de nylon care se dezacordau constant ( :) ), a fost chiar buna. Acum chitara zace pe undeva (dar o mai cant din cand in cand si anul acesta merg sa acompaniez niste pici de a 3-a sau a 4-a la colinde cu ea), dar o iubesc! Este prima mea chitara si sunt multumit.

 

Nu stiu ce vrei sa canti, dar daca iei tot Granada si nu vrei sa te apuci de chitara clasica, cumpara si corzi D'Addario Phosphor Bronze. Dupa ce i-am schimbat corzile, a mea a sunat mai bine ca niciodata!

 

Finisajul este destul de bun, gatul nu s-a indoit pana acum si am schimbat corzile acum un an. Am cam zgariat-o (aoleu de cate ori am scapat-o pe jos sau am dat-o din greseala de mobila), dar se tine bine.

 

Am incercat si o clasica Ibanez de la un "prieten" si o prefer pe a mea!

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Sal...As fi vrut sa imi iau un fender cat mai universal:)...sa poti canta orice,metal mai putin,mi-a atras atentia Highway 1 SSS upgraded,ce fendere in jur de 650 euro credeti ca ar fi mai bun?
Link to comment
Share on other sites

La banii astia e chestie de gusturi si mai ales de bafta, amandoua sunt cam la fel de bune, sau mai degraba de slabe. Probeaza-le pe ambele si ia-o pe cea care iti place mai mult.

 

stiu ca sunt slabe....din pacate ministrul de finante a demisonat :) si una mai buna nu imi permit

...probabil voi opta ptr Ibanez

 

multumesc tuturor pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

stiu ca sunt slabe....din pacate ministrul de finante a demisonat :) si una mai buna nu imi permit

...probabil voi opta ptr Ibanez

 

multumesc tuturor pentru sfaturi!

 

eu as zice sa iei fenderul.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
stiu ca sunt slabe....din pacate ministrul de finante a demisonat :) si una mai buna nu imi permit

...probabil voi opta ptr Ibanez

 

multumesc tuturor pentru sfaturi!

 

Nu mai bine iei Takamine asta (Ibanez-u' n-am incercat, dar Takamine asta mi-a placut), iar tuner daca vrei ai aici. Pene iei 2-3 de aici, strap si iesi cam cat cu Ibanez ala.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

Ptr ca sunt un incepator si este Threadul oficial : ce chitara sa imi iau , am sa va deranjez si eu cu aceasta intrebare.

Am 2 optiuni: Fender sau Ibanez

...nu tin neaparat la versiunile Pack , totusi le prefer.

Am cautat netul si magazinele in ultimele 2 saptamani si mi s-au parut cele mai OK.

http://www.esound.ro/Fender---Pachet-Chita...-60,p-4399.html

http://www.esound.ro/Ibanez-V105SJP-Acoust...ack,p-5194.html

 

Daca iti permiti seturile alea, eu iti recomand asa:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1214

 

 

Are lemn solid, deci va suna din ce in ce mai bine odata cu trecerea anilor(cel putin asa ar trebui) Si chitara din setul Ibanez mentionat de tine are lemn solid, dar dupa mine dai bani pe chestii de care nu ai nevoie(tuner poti avea la PC, husa iti iei separat si tot iesi mai ieftin etc.)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.